Чому падає ціна на нафту?

Нафта з червня впала в ціні на 45% і на минулому тижні знову опустилася нижче 60 доларів за барель по марці Brent. Причин такого падіння маса. У попередній статті вже була розглянута одна з версій такого розвитку подій //utmagazine.ru/posts/5312-post-547d8dd73a1e0

Цього разу проведемо невеличкий аналіз щоб зрозуміти, що стало тому причиною. Отже, по-перше треба відзначити, що нафта як і раніше є ключовим енергетичним продуктом у світі. До сих пір більше 30% світової енергетики припадає на нафту. При цьому 40% світового нафтовидобутку припадає на ОПЕК, від рішень якого залежить динаміка цін на світовому ринку.

По-друге, в ринковій економіці, як відомо, ціна формується виходячи з попиту та пропозиції. Коли пропозиція перевищує попит, виникає надлишок даного товару, в результаті виробники конкурують за споживача, а не навпаки. Як наслідок, кожен намагається дати більш низьку ціну на нафту, щоб перебити пропозицію конкурента. У випадку з нафтою саме це і відбувається.

Тепер відновимо хронологію подій. На початку червня нафту перевищила позначку 115 доларів за барель Brent - максимум з вересня 2013 року. Це в принципі цілком звичайне явище, так як в літній сезон попит на енергоносії традиційно зростає, що і підтримує ціни на високому рівні.

Однак потім вийшли новини про знахідку в родовищі Баккен в Каліфорнії великих запасів сланцевої нафти. У підсумку, до кінця липня ціни вже знизилися на 12% до 101. 50 долара за барель.

До вересня ціни трохи виправилися, але 10 вересня Міжнародне Енергетичне Агентство знизило прогноз попиту на нафту в 2014 році на 65 тис. Барелів - до 92. 6 млн. Барелів на добу, на 2015 рік прогноз був знижений на 165 тис. Барелів на добу до 93,8 млн. барелів. Серед інших чинників, зіграли також переміщення енергетичного попиту в бік альтернативних джерел енергії та більш екологічних видів енергії.

Після цього терпіння саудитів лопнуло. На початку жовтні стався перший демпінг з боку Саудівської Аравії - королівство знизило ціну своєї нафти на 1%. Слідом за саудитам змушені були оголосити знижку на поставки нафти також Іран і Катар - в середньому на 1-1. 5%. В середині жовтня саудівці знову оголосили про знижку на поставки нафти в розмірі 1.2 долара. В результаті, до кінця жовтня нафта втратила ще близько 11% - котирування впали нижче важливої ​​підтримки 85 доларів за барель (приблизно така ціна закладена в бюджети більшості країн ОПЕК).

На цьому в ОПЕК не зупинилися - в листопаді демпінг на ринку продовжився. Саудівська Аравія ще як мінімум тричі оголошувала про зниження цін на поставки (кожен раз в середньому на 2-3 долари з кожного бареля). Кульмінацією ж такого демпінгу стало засідання ОПЕК у Відні 27 листопада - в картелі вирішили зберегти квоту на видобуток нафти в розмірі 30 млн. Барелів на добу.

Після цього рішення нафту впала нижче 74 доларів за барель, за день втративши 4. 5% своєї вартості. У наступні два дні падіння продовжилося - ціна барель Brent опустилася нижче 69 доларів вперше з посткризового 2010 року.

Говорячи про причини варто згадати два ключові чинники - попит і пропозиція. У поточному році при загальному попиті в 92, 6 млн. Барелів на добу пропозицію, найімовірніше, досягне 93,8 млн. Барелів. Таким чином, на ринку з'явилося 1.2 млн. Барелів на добу зайвої нафти, стався надлишок пропозиції, в результаті чого у покупців з'явився вибір серед різних постачальників вуглеводнів, а виробники почали між собою конкурувати за споживача, пропонуючи більш вигідну ціну.

І тим не менше це все одно багатьом може здатися дивним, оскільки в 2012 році пропозицію також перевищувала попит майже на 1 млн. Барелів на добу. Але тоді ціни не падали нижче 90 доларів за барель. Однак необхідно розуміти, що тоді не було очікувань подальшого демпінгу. Саудівська Аравія в той час скорочувала видобуток, щоб підтримати ціни, тепер же вона демпінгує ціни для підтримки своєї ринкової частки.

Однак необхідно розуміти, що такий демпінг відбувається саудитам з цілком конкретними цілями - припинити подальший розвиток сланцевої видобутку нафти і газу, а також важко запасів на шельфі, щоб знизити конкуренцію на світовому ринку. Демпінг як раз і дозволяє це зробити, оскільки собівартість видобутку сланцевої нафти в середньому становить близько 60 доларів з кожного бареля - при нинішніх цінах до 80% всіх проектів сланцевого буріння нафти і газу виявляються нерентабельними.

І результат вже видно - багато хто не розпочаті проекти сланцевої видобутку нафти виявилися замороженими, вже діючі проекти виявилися фінансово нерентабельні. Нафтогазові компанії, що займаються сланцевим нафтою, зазнають колосальних збитків і змушені згортати інвестпрограму. Зокрема, Chevron (CVX) вже оголосила про відмову від ряду сланцевих проектів.

Таким чином, низькі ціни на нафту в результаті можуть виявитися вельми вигідними для виробників традиційних енергоносіїв. Скільки ще триватиме падіння цін - сказати складно. Крайній термін - 2 квартал 2015 року. На той час багато сланцеві родовища перестануть давати колишній обсяг вуглеводнів, що знизить світовий видобуток нафти. В умовах традиційного літнього високого попиту це загрожує перерости в світова енергетична криза.

Вже одні очікування такого сценарію різко підвищать попит на нафту, особливо з боку найбільшим споживачів (США, Європи, Китаю і Японії). Спекулянти, ймовірно, будуть лише підігрівати цей попит, в результаті чого ціни можуть підскочити вище 80 доларів за барель. Але абсолютно точно ясно, що при новому проекті бюджету Саудівської Аравії, що враховує середні ціни в 80 доларів за барель, нинішня вартість "чорного золота" не зберігатися затяжний період часу.

Таким чином, проаналізувавши все вищесказане, можна зробити висновок - головною причиною нинішнього падіння нафтових котирувань є дії Саудівської Аравії та інших країн ОПЕК, які прагнуть зберегти свою домінуючу роль на світовому ринку енергоносіїв. І як тільки світовий видобуток почне скорочуватися, ціни неодмінно підуть вгору.