Який Недержавний пенсійний фонд краще і чи є такі взагалі?

Вітаю! На мій погляд, НПФ - не найкращий, але один з найпростіших і зручних способів сформувати майбутню пенсію. "Не найкращий", тому що надійність російських НПФ невідома поки невисока, а ось втручання держави в "пенсійні справи" - навпаки, занадто безцеремонно. Бентежить і великий термін дії програми, і російський рубль в якості валюти для накопичень.

Але в будь-якому випадку добровільно-примусово формувати пенсію доведеться. І якщо про можливості інвестувати в майбутнє за допомогою більш серйозних інструментів (наприклад, фондового ринку або ETF) і з стратегій мої читачі дізнаються одними з перших, то про НПФ я ще нічого не писав.

Отже, недержавний пенсійний фонд який краще і надійніше?

Зміст

 • 1 Кращі НПФ по надійності
  • 1. 1 НПФ "Добробут"
  • 1. 2 НПФ НЕФТЕГАРАНТ
  • 1. 3 НПФ Ощадбанку
  • 1. 4 НПФ Росгосстрах
  • 1. 5 НПФ Телеком Союз
 • 2 За якими критеріями вибирати НПФ?
 • 3 Мої рекомендації

Кращі НПФ по надійності

Вибирати НПФ в Росії ні в якому разі не можна просто по його прибутковості! Критеріїв відбору повинно бути кілька. Але найпростіше орієнтуватися на ступінь надійності фонду. Тим більше що оцінці двох рейтингових агентств: "Експерт РА" і Національне рейтингове агентство цілком можна довіряти (хоча б тому, що інших у нас просто немає).

В нинішньому році рейтинг максимальної надійності від НРА отримали шість компаній: "Добробут", НЕФТЕГАРАНТ, РГС, НПФ Ощадбанку, Телеком-Союз і "НПФ електроенергетики".

НПФ "Добробут"

На російському ринку НПФ "Добробут" працює більше 20 років. Ліцензію на послуги з недержавного пенсійного забезпечення компанія отримала в березні 2005 року. Серед засновників фонду - ВАТ "Російські залізниці".

Високий рейтинг НПФ присвоєно і агентством "Експерт РА" (А ++ "виключно високий рівень надійності"), і НРА (ААА "максимальна надійність"). Фонд "Добробут" - член НАПФА. Фонд посідає перше місце в Росії за кількістю учасників програм НУО та за кількістю пенсіонерів, які отримують додаткову пенсію.
До середини 2016- го число учасників "Добробуту" за програмами НУО перевищило 1, 2 млн. Чоловік. Більш 338 тис. Пенсіонерів вже отримують недержавну пенсію від фонду. Розмір пенсійних резервів на ту ж дату оцінюється в 312, 6 млрд. Рублів.

НПФ НЕФТЕГАРАНТ

Фонд був заснований "НК Роснефть" в травні 2000-го. Спочатку він створювався з метою соціального захисту працівників компанії, що виходять на пенсію. Сьогодні фонд НЕФТЕГАРАНТ входить в ТОП-15 найбільших НПФ країни.

Число клієнтів перевищило 113 тис. Осіб. Пенсійні резерви, сформовані на 30. 06. 2016 року становили майже 41, 4 млрд. Рублів. НФП може "похвалитися" максимальними рейтингами надійності від "Експерт РА" і НРА.

НПФ пропонує фізичним особам дві пенсійні схеми: з довічними виплатами і "строкову" (Ви самі обираєте термін виплати пенсії).

Вкладник може заздалегідь "замовити":

 • Термін отримання пенсії (довічно або протягом декількох років)
 • Розмір додаткової пенсії
 • Можливість розірвання укладеного договору в будь-який час
 • Умови спадкування грошей близькими

НПФ Ощадбанку

НПФ Ощадбанку - найстаріший пенсійний фонд Росії.Він був створений ще в 1995 році за рішенням Ради Директорів Ощадного банку РФ.

Філії НПФ Ощадбанку охоплюють всю територію Росії: від Камчатки до Кольського півострова. Фонд входить в Національну Асоціацію Недержавних Пенсійних Фондів. Пенсійні накопичення в НПФ Ощадбанку знаходяться під управлінням УК "Капітал '", "пенсійні накопичення", "Регіон ЕСМ" і ТКБ Інвестмент Партнерс.

У 2016 році високий рейтинг надійності фонду був підтверджений і НРА (ААА), і "Експерт РА" (А ++).

До середини 2016 року обсяг пенсійних резервів в НПФ Ощадбанку перевищив 14, 7 трлн. рублів, а кількість учасників наблизилося до позначки в 318 тис. чоловік. На 30. 06. 2016- го фонд показав прибутковість в 11, 64% річних.

НПФ Ощадбанку пропонує фізичним особам продукт під назвою "Індивідуальні пенсійні плани". Майбутній пенсіонер може сам вибрати періодичність внесків і їх розмір. Перераховувати гроші на рахунок можна в будь-якому відділенні Ощадбанку або в дистанційному режимі (через систему Сбербанк Онлайн або на сайті НПФ Ощадбанку).

Мінімальний розмір першого внеску становить 1500 рублів, кожну наступну - 500 рублів.

Умови програми дають можливість розірвати договір достроково. Протягом перших двох років Ви можете повернути 80% вже сплачених внесків. Через два роки: 100% внесків і половину інвестиційного доходу. Через п'ять років: повну суму внесків і весь інвестдохід.

Тривалість пенсійних виплат після виходу на пенсію можна вибрати будь-яку (але не менше п'яти років).

НПФ Росгосстрах

Ліцензію на недержавне пенсійне забезпечення НПФ РГС отримав в кінці 2007 року.

Сьогодні сума пенсійних накопичень в фонді становить майже 150 млрд.рублів, пенсійних резервів - 445, 7 млн. рублів, а число учасників перевищила 2, 8 млн. чоловік. За останнім показником фонд входить до трійки лідерів ринку. Регіональна мережа Росгосстраха включає 66 філій по всій території Росії. За даними ЦБ на 30. 06. 2016 року дохідність фонду склала 11, 82%.

У НПФ - максимальний рейтинг надійності і в агентстві "Експерт РА" (А ++), і в Національному рейтинговому агентстві (ААА).

НПФ РГС пропонує фізичним особам кілька пенсійних схем. Наприклад: довічна виплата недержавної пенсії, з встановленим розміром пенсійних виплат (від двох до десяти років), з виплатою пенсії до повного вичерпання коштів на рахунку і інші.

Пенсійні внески можуть перераховуватися одноразово, щомісяця, раз в квартал, раз на півріччя і раз на рік.

НПФ Телеком Союз

НПФ "Телеком Союз" входить в десятку лідерів ринку за обсягом пенсійних резервів і в "трійку" - за кількістю учасників НУО. Був офіційно зареєстрований в лютому 1996 року. У 2013 році контроль над фондом перейшов до групи O1 Group. Пенсійними накопиченнями управляє КК "Іджі Кепітал Партнерс"

Станом на 30 червня 2016 року пенсійні резерви НПФ склали 23, 86 млрд. Рублів, а кількість учасників наблизилося до позначки в 435 тис. Чоловік. За даними ЦБ прибутковість фонду на ту ж дату склала 14, 66% річних.

За якими критеріями вибирати НПФ?

Однозначно не варто орієнтуватися на рівень прибутковості! По-перше, хороша прибутковість в минулі періоди не гарантує її отримання в майбутньому. По-друге, в разі проблем в компанії, повернути свої гроші або перейти в інший НПФ буде вкрай складно. Ось основні критерії відбору:

 • Вік НПФ. Чим старше фонд - тим він надійніший.Дуже добре, якщо компанія успішно "пережила" два великих фінансових кризи: 1998 і 2008-го року.
 • Засновники. Більш надійні НПФ, створені великими промисловими групами (Газпром) або великим банком (Сбербанк). Гірше, якщо НПФ заснований приватною особою або групою маловідомих компаній. Відомості про засновників публікуються у відкритому доступі в ЕГРЮЛ на сайті ФНС Росії.
 • Позиція в незалежному рейтингу. Такі рейтинги регулярно формуються незалежними рейтинговими агентствами: "Експерт РА" або Національним рейтинговим агентством. В рейтинги дійсно потрапляють тільки найкращі та надійні компанії.
 • Репутація фонду. Перед вибором НПФ варто витратити пару годин і оцінити відгуки про фонд в Мережі. Тільки не на самому сайті компанії, а на сторонніх ресурсах.
 • Зручність сервісів НПФ. Чим більше додаткових офісів у НПФ, тим краще. Бажано, наявність цілодобового безкоштовного номера. Не завадить і особистий кабінет на сайті фонду, де відображається інформація про рух коштів на особистому пенсійному рахунку.

Мої рекомендації

Мої постійні читачі вже знають мою думку з приводу НПФ: не вкладати туди нічого понад те, що відраховується роботодавцем!

Ось лише кілька причин не інвестувати туди особисті гроші:

 • Пенсійне майбутнє у росіян, м'яко кажучи, вельми туманне
 • Структура інвестицій через НПФ невірна в принципі: найдовші гроші на ринку законодавчо дозволено вкладати тільки облігації та депозити ( !), залишаючи на акції тільки 20%. Таким чином інфляція щорічно під'їдають наші з вами накопичення, а на проміжку в 10-20-30 років від них не залишиться й сліду ...
 • Засоби в НПФ не застраховані (на відміну від тих же продуктів unit-linked).

Формувати майбутню пенсію я настійно рекомендую тільки через грамотно диверсифікований пенсійний портфель! На цю тему я вже не раз писав статті на сайті.

Підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на свіжі пости з друзями в соціальних мережах!