Vsa: кульмінація покупок / продажів і як на цьому заробити

Привіт, шановні читачі форекс блогу tradelikeapro.ru. Існує поширена думка, що якщо ринок досягає нових вершин, то це означає, що тренд продовжиться. Коли котирування на піку, технічні аналітики будуть твердити про сильну тенденції, новини будуть позитивними і все буде вказувати на продовження зростання. Але маркет-мейкери використовують такі моменти, коли всі хочуть купувати, для того, щоб позбутися від своїх позицій.

На щастя, методики VSA дозволяють нам визначити, коли подібна ситуація трапляється і вжити заходів: закрити позиції по тренду і розглянути можливість відкриття протилежних ордерів. Про це ми і поговоримо в сьогоднішньому відео.

Що таке кульмінація покупок / продажів?

Що таке кульмінація покупок продажів

Кульмінація покупок / продажів - це дисбаланс попиту і пропозиції, що призводить до розвороту ринку.

Якщо ринок досягає нових вершин / низів (залежить від тренда), обсяг дуже високий, свічка з широким спредом в напрямку тренда закривається на середині або близько до максимальних значень, а на наступній свічці ми бачимо невеликий спред і відносно високий обсяг, значить ми маємо справу із закінченням поточної хвилі тренда.

Варто закрити наявні позиції по тренду і розглянути можливість відкриття протилежних.

На словах може звучати складно, тому розглянемо цю ситуацію на прикладі:

0_002

На годинному графіку зображена валютна пара GBPUSD.

Маркет-мейкери, як і інші трейдери, прагнуть заробити. Коли на графіку видно висхідний тренд, ці товариші закуповуються. І після того, як вони тримають свої позиції, їм потрібно вийти з ринку, щоб забрати свій прибуток.

Так як вони відкривають дуже великі позиції, то вийти з ринку їм потрібно непомітно. Тому що, якщо вони візьмуть і закриють свої величезні ордера, то ринок впаде, і вони втратять свій прибуток.

Як же їм бути? Щоб заробити на підвищенні цін потрібен більший дурень, ніж ми. Це називається «Теорія більшого дурня». Нам потрібні ті, хто куплять по ще більш високими цінами, ніж колись купили ми.

Тому маркет-мейкери, віддавши свої позиції за допомогою великих дурнів, виходять непомітно з ринку, залишаючи собі прибуток.

Забавно, що дурні ще не знають, що це буде вершина тренда. Тому, коли ринок наближається до нових максимумів і при цьому технічні аналітики твердять про продовження висхідного тренда, маркет-мейкери бачать цю ситуацію і продають їм свої позиції.

Причому роблячи це не поспішаючи і непомітно.

Зазвичай це виглядає як великі свічки, які супроводжуються великим об`ємом на графіку:

0_003 Індикатор Better Volume підсвічує їх різними кольорами. Червоним - якщо це висхідний тренд, і білим - якщо спадний тренд.

Після таких великих стовпчиків ми бачимо підтвердження у вигляді невеликих свічок з високим обсягом і маленьким спредом.

Це означає кінець поточного хвилі тренда. Ми не можемо знати, чи буде після корекції продовження тренда. Але зате можна з упевненістю говорити, що поточна хвиля тренда вичерпалася. І тому, якщо б у нас були відкриті якісь ордера на покупку, то варто було б їх закрити. Вийти з позиції і чекати нових сигналів.

Як можна пояснити подібну поведінку ціни?

daily_picdump_1626_640_96

Уявімо, що всі купують, новини позитивні, аналітики говорять, що все буде рости ще вище. Технічні індикатори також показують позитивні результати. Малодосвідчені трейдери намагаються закуповуватися і виникає велика свічка з широким спредом.

Але для того, щоб вони купили потрібен той, хто їм продасть. А продадуть їм з радістю маркет-мейкери. Варто зазначити, що під час сильних трендів буває таке, що і маркет-мейкери закуповуються ще більше. А все тому що вони розраховують на подальше продовження тренда. В результаті виходить різке сходження ціни нагору.

приклади

Тому для того, щоб визначити кульмінацію покупок, нам потрібно підтвердження. А підтвердження ми отримуємо у вигляді свічок з невеликим спредом і високим обсягом:

0_004

Розглянемо ситуацію на графіку.

Так як спред дуже низький, якихось сильних рухів вгору і вниз не було. В основному попит і пропозиція були збалансовані. Виходить, що все купували, і перебувала еквівалентна сторона, яка продавала. І навпаки. Для того, хто продавав, перебувала сторона, яка купувала.

Відбувалася передача активів від маркет-мейкерів, малодосвідчених трейдерам. Якщо це був висхідний тренд, то маркет-мейкери продали свої позиції новачкам, які вирішили закупитися.

Якщо ми спостерігали велику свічку на графіку з високим спредом і виділяється великим об`ємом, а після неї свічку з невеликим спредом і також високим обсягом, то тоді можна зробити висновок, що це кульмінація покупок, або продажів.

Якщо таке відбувається, то закриваємо позицію і виходимо з ринку.

Зверніть свою увагу, що велика свічка з широким спредом і високим обсягом повинна бути після того, як був якийсь тривалий тренд. Якщо вона з`явилася на початку тренда, то це не означає, що ринок зараз різко розвернеться.

Швидше за все, це закінчення корекції або початок нового тренда. Нас же цікавлять свічки, перед появою яких був яскраво виражений тренд.

У нашому випадку спостерігалося, що ціна зростає, а після з`являється свічка з високим спредом і обсягом, а трохи пізніше з`явилося підтвердження у вигляді свічки з вузьким спредом і високим обсягом:

0_005

Тут ми точно побачили, що відбулася передача активів від маркет-мейкерів до недосвідченим трейдерам.

І так як великі гравці вийшли з позиції і перестали купувати, то ринок починає рух вниз.

Тому варто виходити з ринку, отримавши сигнал у вигляді свічок з великим спредом і обсягом.

Розберемо аналогічну ситуацію для продажів:

0_006

На графіку ми бачимо тривалий рух вниз, а потім з`являється свічка з широким спредом і високим обсягом.

За нею з`являється свічка з вузьким спредом і великим об`ємом:

0_007 Ці свічки показують, що зусилля до продажу результату не викликали.

Перед тим, як продовжити, давайте докладніше розберемо, що таке зусилля і результат.

Дана передумова дуже активно використовується в торгівлі за методикою VSA. Ми стежимо за тим, що сталося і яким виявився результат. У випадку з кульмінацією покупок і продажів ми стежимо за появою бару з великим спредом і обсягом. Якщо за ним надалі результату не було, значить, ми маємо справу з закінченням поточної хвилі.

0_008

У нашому прикладі, ми можемо спостерігати, що у нас був широкий спред, високий обсяг, але подальшого зниження ціни не було.

Якщо маркет-мейкери продавали б, то на графіку було б видно, що ціна рухається вниз. Але в нашому випадку цього не було, зате з`явилися стовпчики із середнім об`ємом.

Кульмінація покупок або продажів позначається наявністю тренда. Повинно бути якесь виділяються рух вгору або вниз.

Коли цей рух досягає нових максимумів або мінімумів, і при цьому з`являється свічка з широким спредом і високим обсягом, а через якийсь час з`являється підтвердження у вигляді свічки з вузьким спредом і високим обсягом, то тоді ми знаємо, що це кульмінація продажів або покупок.

Отже, нам варто закрити позиції по тренду і розглянути відкриття позицій в протилежному напрямку.

Із закриттям позицій думаю все зрозуміло.

Як же бути з відкриттям позицій в протилежну сторону? Для того, щоб отримати якомога більше прибутку з ринку.

Справа в тому, що ринок не завжди миттєво розгортається. Дуже часто після кульмінації покупок або продажів, за інерцією він може якийсь час рухатися в сторону тренда:

0_009

На прикладі вище можна спостерігати, що з`явилася свічка з високим обсягом, потім кілька свічок з вузьким спредом і високим обсягом. Здавалося б, що слід закривати свою позицію і справа з кінцем. Але ціна ще протягом кількох свічок опустилася вниз.

Якби ми відкрилися на покупку з короткими стопами, то тоді нашу позицію просто на просто вибило.

На що орієнтуватися при розгляді можливості відкриття протилежних позицій?

Орієнтуватися слід на поведінку ціни в минулому і сьогоденні. А саме на рівні підтримки / опору.

На нашому прикладі є рівень, який ціна пробила:

0_010

Можна побачити, що стався пробій цього рівня вниз, і відповідно купувати зараз було б нерозумно.

Після того, як ціна повернулася і пробила рівень вгору, можна було б виставити ордер на покупку.

Таким чином, при розгляді можливості відкриття протилежних позицій нам слід звертати увагу ще й на рівні підтримки і опору.

Тобто, де знаходитися ціна після кульмінації покупок або продажів щодо найближчих рівнів.

Також можна на цьому наголосити для нашого першого прикладу:

0_011

Ми виявили кульмінацію покупок. Ми вийшли з позиції і тепер хочемо продати.

Для цього нам потрібно подивитися, де знаходиться найближчий рівень підтримки опору. І де знаходитися ціна по відношенню до цього рівня.

Якщо ви використовуєте для визначення обсягів індикатор обсягів з ринку ф`ючерсів, то там все точно так же. Просто вам потрібно буде на око визначати відносність обсягів.

Відзначаємо рівень підтримки і бачимо, що ціна до нього трішки не дійшла:

0_012

Якщо ми будемо відкриватися на продаж, то тоді потрібно виставити стоп лосс трохи вище цього рівня:

0_013

Як можна спостерігати на графіку, в подальшому ціна похитнулася, але почала свій рух вниз.

Вийти з цієї угоди потрібно було на наступному рівні підтримки опору:

0_014

У підсумку ми могли б заробити десь 80 пунктів. А стоп лосс був би при цьому 40 пунктів.

Після того, як ви виявили кульмінацію покупок або продажів і хочете відкрити протилежну позицію, потрібно дивитися, де знаходяться найближчі рівні підтримки опору.

Як ви пам`ятаєте, від рівнів ціна прагнути відскочити, а якщо ціна пробила рівень, то повернутися їй буде не так вже й легко. І тому поки вона не повернулася, робити якісь дії ризиковано.

Розглянемо ще один приклад:

0_015

На ньому ми бачимо, що відбувається кульмінація покупок. Якщо у нас були якісь позиції на покупку, то ми їх закриваємо.

Тепер ми шукаємо можливість вигідно увійти на ринок в зворотному напрямку і продати.

Дивимося на найближчий рівень підтримки опору. Ціна в нього вперлася і відскочила, попрямувавши в зворотному напрямку. Якби вона його пробила, на момент, коли кульмінація покупок була сформована, то тоді б ми не відкривали продажу. Так як це було б ризиковано.

А так як ціна відскочила від даного рівня, то тоді ми можемо розглядати продажу.

Стоп лосс ми б виставили трохи вище рівня, а мета на найближчому рівні підтримки опору:

0_016

Стоп лосс склав би приблизно 25 пунктів, а можлива прибуток склав би або 66 пунктів, або 100 пунктів:

0_017

Звичайно, можна було б спробувати взяти більш дальній рівень, але це було б ризиковано. Невідомо, що було б після поточної хвилі, корекція або розворот ринку.

Зверніть свою увагу. Уявімо, що ми знайшли кульмінацію продажів і тепер хочемо відкрити протилежну позицію. Але при цьому не бачимо ніяких рівнів.

0_018

Запам`ятайте: якщо у вас немає ніяких підстав припускати, що ціна піде в протилежному напрямку, то в такому випадку позицію найкраще не відкривати. Якщо у вас була відкрита позиція, то краще за все закрити її і чекати, що буде відбуватися на ринку далі.

Ще один приклад для продажів:

0_019

Ми виявили кульмінацію, з`являється ціна з широким спредом і високим обсягом після тривалого руху вниз. А потім з`являється підтвердження у вигляді свічки з вузьким спредом і високим обсягом.

В даній точці ми закриваємо позицію на продаж, якщо вона у нас була, і починаємо розглядати можливості для покупок:

0_020

Дивимося на наявність рівня підтримки. В даному місці є рівень, а це значить, що є можливість розглянути покупку.

Стоп лосс буде трохи нижче рівня підтримки, а мета на наступному рівні опору:

0_021

Стоп-лосс був би 22 пункту, а мета 40 пунктів.

На закінчення хочу вам ще раз повторити.

Якщо ви хочете відкрити позицію після кульмінації продажів або покупок, то тоді повинна бути опора у вигляді рівня підтримки або опору. Якщо такої опори для відскоку ціни немає, то і позиції також не відкриваємо.

Якщо ви виявили кульмінацію покупок або продажів і при цьому у вас є позиція, відкрита по тренду, то краще за все буде її закрити. Вийти з ринку разом з маркет-мейкерами.

довідковий матеріал

1. Якщо ви не знаєте, що таке VSA, то обов`язково подивіться вступне відео.

2. Індикатори обсягів для МТ4 качаємо тут.

3. У відео згадуються рівні підтримки / опору. Що це таке і як їх знаходити розглянуто в відео-уроці Горизонтальні рівні.

висновок

Кульмінація покупок продажів висновок

Більш докладно патерн «Кульмінація Покупок / Продаж» розглянуто в відео вище. Також, подивившись відео, ви дізнаєтеся про можливу тактику торгівлі при відкритті позицій, протилежних закінчилася тенденції.

Цей сетап може принести користь навіть тим, хто VSA не цікавиться в принципі. Оскільки дозволяє з легкістю і високою точністю визначати розворотні точки на ринку.

PS Щоб не пропустити нові уроки по VSA (Volume Spread Analysis), не забудьте підписатися на оновлення сайту через вконтакте або twitter.