Розворот тренда

Всім учасникам ринку відома не прописна істина "все тренди рано чи пізно розгортаються". Однак ніхто з професійних трейдерів не горить бажанням робити ставки на "пізно" або "рано", і вважає за краще входити в угоди на розвороти тільки в тому випадку, якщо у них добре розвинене почуття моменту. Такий підхід до торгівлі можна назвати прагненням до ідеалу, так як продаж максимумів і покупка мінімумів є найкращим варіантом для взяття гарного прибутку при відносно невеликих ризиках.

Як визначити розворот тренда?

Для того щоб почати розбиратися в розворотах тренда потрібно визначиться з тим, що таке тренд. Як було сказано в попередній статті, тренд це тенденція зміни ціни активу в одному напрямку. Рух ціни по бичачому або ведмежому тренду обумовлено зовнішніми факторами, ринковими особливостями і настроєм інвесторів, які керуючись особистими міркуваннями, продають або купують ринкові інструменти. Ще Чарльз Доу говорив про те, що тренд повинен підтверджуватися пробою максимумів і мінімумів. З цього випливає, що як тільки цінового руху не вдалося подолати черговий максимум або мінімум, то можна сказати про зупинку тренда. У такі моменти велика кількість трейдерів починаю виходити з позицій, і подумують про вхід в ринок в протилежному напрямку. Однак, зупинка далеко не завжди означає розворот. Часто цінового руху необхідна перепочинок для того щоб трейдери могли звикнути до нових цінових рівнів і адаптуватися до нових умов.

Після зупинки тренда виникає цілком слушне запитання: "Тренд продовжиться або відбудеться розворот? ". Для того щоб з великою часткою ймовірності спрогнозувати майбутнє ціновий рух необхідно звернути увагу на такі індикатори тренда як біржові та галузеві індекси. Однак не можна повністю довіряти тільки індексам і технічного аналізу, так як основою для цінового руху є настрій учасників ринку, яке знаходиться в тісному взаємозв'язку з новинним фоном. Наприклад, якщо в висхідному тренді сталася зупинка, а тренди в індексах і на зовнішніх ринках продовжують своє зростання - це є сигналом того, що після відкоту трендів в індексах і на зовнішніх ринках в папері відбудеться відскік від рівня з можливим подальшим розворотом.

Приклад: Денний графік VEEV

Денний графік SPY

На скріншотах показані денні графіки компанії Veeva Systems (VEEV) і ETF на індекс S & P 500 (SPY), який відображає динаміку американського фондового ринку шляхом відстеження котирувань 500 найбільших компаній, що торгуються на біржі. Висхідний тренд в папері VEEV зупинився, а після того як в SPY почалася корекція висхідного тренда ціновий рух в VEEV показало спадну динаміку, яка не закінчилася після відновлення тенденції в SPY. Слід розуміти, що така "підказка" іноді буде давати збій тільки тому, що на ринку немає 100% ймовірностей і будь-який сигнал потрібно розглядати в рамках торгової системи.

Вплив новинного фону на розворот тренда

Чарльз Доу наголошував на тому, що ринком враховується вся економічні новини та інша інформація. Графік цінового руху в окремому папері або цілому індексі є відображенням впливу на ціну аналітичних звітів, новин і настрої інвесторів. На хорошому новинному тлі більшість входить в довгі позиції, а на поганих новинах переважають продажі. У даній конструкції є одна слабка ланка, яке полягає в тому, що як тільки все розуміють, що встановився висхідний тренд, він починає розгортатися. Справжній розворот відбудеться саме тоді, коли у більшості трейдерів не залишиться сумнівів з приводу продовження тренда. Отже, чим позитивніше новинний фон, тим вище ймовірність виникнення розворотів не тільки в окремо взятій акції, а й в цілих індустріях і індексах.

Де найчастіше відбуваються розвороти тренда?

Професійні трейдери прекрасно розуміють, що натовп не в змозі чинити сильний вплив на цінову рух. З цього випливає, що місця розворотів тренда треба шукати на ділянках з пониженим або аномально високим обсягом. Саме в цих місцях можна визначити дію або бездіяльність інституційного гравця. Чудовим доповненням до аналізу обсягів може стати цінове значення активу, адже відомо, що початок розворотів, формування консолидаций і різкі цінові рухи починаються в районі круглих цінових значень, вся справа в тому, що саме там зосереджена основна маса лімітних ордерів.

Приклад: Мінімум з низьким об'ємом

Мінімум з високим обсягом

На прикладах показані денні графіки акцій компаній, які торгуються на американському фондовому ринку. Розвороти трендів локальних відбуваються по точно таким же сценарієм, як і розвороти глобальних трендів. Отже, описані рекомендації для пошуку розворотів можна застосовувати на будь-якому таймфрейме, але не варто забувати про управління ризиками, без дотримання правил маніменеджмента будь-яка торгова стратегія приречена на провал.

Читайте так же:

"Торгівля по тренду"

"Як визначити тренд? "