Навчання трейдингу: головний секрет

"toc-3871-1-box">+
 • Крива навчання
 • Вивчення основ
 • "Вдала" стратегія "
 • Індивідуальна система
 • Як же правильно вчитися трейдингу
 • Створи своє
 • Універсальної прибутковою стратегії не існує
 • Поради юному трейдеру
 • Торговельний Грааль
 • А як навчатися правильно?
 • Скільки піде на навчання часу?
 • Ви в майбутньому

Що ж, ми вже пройшли великий шлях на даний момент. Вивчили суть індустрії, основні психологічні моменти, зрозуміли, як грамотно розпоряджатися грошима. Все готово до роботи з графіком.

І ось він, графік, перед нами. Далі я хочу вам розповісти дуже, дуже важливу річ щодо навчання трейдингу. Можливо, це найважливіший урок з усіх, що представлений тут на сайті. Ви повинні усвідомити його, перш ніж ми перейдемо до теорії і практики технічного і фундаментального аналізу.

Трейдинг сповнений парадоксів. Крива його вивчення зовсім не лінійна, навпаки, це лабіринт, де дуже легко заблукати.

Спочатку, коли ви тільки з цим знайомитеся, все здається простим. Ви, приблизно, уявляєте це собі так:

 • вивчаю основи;
 • знаходжу вдалу стратегію;
 • працюю по ній.

Знаєте що? Це не спрацює. Так не буде. Все значно складніше і простіше одночасно.

Крива навчання

Давайте пройдемося по кожному кроці, щоб це зрозуміти.

Вивчення основ

З цього, безумовно, ви почнете і з цього потрібно починати. Кожна людина, що приходить в трейдинг, стикається з необхідністю регулярно давати точні прогнози щодо цін самих різних активів.

Чи легко передбачити відношення долара до євро через 15 хвилин? Чи можна взагалі це зробити? А якою буде курс акції Apple через годину? А через день?

Питання, питання. Безліч питань. Щоб розібратися в цьому, знадобляться:

 • технічний аналіз - мистецтво графічного прогнозування;
 • фундаментальний аналіз - мистецтво давати прогнози на основі економічних даних.

Це - два ключових інструменту, основами яких потрібно володіти, щоб заробляти на цьому ринку. Без них ніяк. Потім інструментарій розширюється, до нього додаються інші види "аналізів", скажімо:

 • свічковий аналіз - мистецтво прогнозувати по свічним моделям;
 • індикаторний аналіз - прогнози за показниками індикаторів;
 • об`ємний аналіз - прогнози за даними про обсяги торгів;
 • безіндікаторний аналіз - розширення свічкового аналізу;
 • статистичний аналіз - царство статистики та обробки історичних даних;
 • комплексний аналіз - комбінація всіх інших видів аналізу.

Аналіз, аналіз.. купа різних аналізів. Тут-то і почнуться проблеми. І ось з чим ви зіткнетеся:

Чим більше ви будете читати і вивчати, тим менше будете розуміти.

Це природний процес, через який проходить кожен трейдер без винятку. У міру читання ваше свідомість буде переповнюватися інформацією.

У кожному з "аналізів" містяться сотні, а то й тисячі понять, концепцій, визначень і стратегій. Мало того, багато хто з них ще й повністю суперечать один одному. Чимало торговельних книг спростовують одне одного на 100%.

В якийсь момент, ваша голова буде нагадувати гарбуз, а розуміти ви будете набагато менше, ніж коли починали. "Каша в голові" - це найбільш м`яке визначення, що описує ваше майбутнє стан.

Чому так?

"Вдала" стратегія "

Ринок, якщо брати ринок Форекс з його валютними парами - це найбільш ліквідний і багатий ринок в світі. Його обороти багаторазово перевищують такі для всіх фондових бірж, таких як NYSE або NASDAQ. Вони просто не можна порівняти.

Десятки тисяч банків, фондів і організацій працюють з цим ринком. Мільйони трейдерів. Як ми знаємо, більшість з них втрачає гроші. Це означає, що вони продали б душу за.. горезвісну "вдалу стратегію".

 • Питання: чи можна знайти таку в готовому вигляді?
 • Відповідь: зрозуміло, немає.

Кожний власник стратегії, що гарантовано давала точні прогнози по ринку, став би мультимільярдером в найкоротші терміни. Це означало б наявність стратегії, що "розумнішими" всіх інших учасників ринку. Всіх цих банкірів, професійних трейдерів і фондів з їх суперкомп`ютерами і хитрими алгоритмами.

Як думаєте, які шанси, що ви знайдете таку стратегію в гуглі, в книжці, на якомусь сайті? Правильно - нульові.

Такої стратегії немає. Місяці, а часом і роки проходять, перш ніж новачки приходять до усвідомлення цієї вкрай важливої ​​істини.

Але дозвольте, скажете ви:

 • а що ж тоді продають численні школи трейдингу;
 • а чому так багато індикаторів, кожен з яких ніби як "ефективний";
 • а чому так багато вчителів;
 • а чому по трейдингу десятки тисяч книг написано.

І ось тут вам потрібно зрозуміти ще одну вкрай важливу річ:

Ніяка школа, вчитель, індикатор, система, стратегія не знають, де буде ринок.

Не знають. У цей новачкам вкрай важко повірити. "Ну як же", - кажуть вони, "адже мені тут продали успішну стратегію". Ось же я записався на платне навчання, де мені гарантують, що я буду заробляти. Ось же є індикатор.. або система.. ось же на форумі описали стратегію, за якою роблять гроші.

Все це чужий досвід в кращому випадку, а в гіршому - звичайний околоринок. Індустрія, заточена на навчання з наданням гарантій, яких немає і бути не може. У статті я описував, як витратив більше 12 тисяч доларів на різні курси по трейдингу, що повинні були привести мене до успіху. І знаєте що - не привели. Я так і не отримав готову кнопку для заробітку. Досвіду набрався, а готового рішення мені не дали. Виявилося, ніхто не може зробити мене гарантовано багатим.. який сюрприз!

Якщо відразу розлучитися з інфантилізмом, з наївним юнацьким максималізмом, який зберігається в людях часом до глибокої старості, з вірою в Діда Мороза та інші чарівні історії, то до вас дійде: готової прибутковою системи немає.

Ринок - це теорія ймовірності, а не двері, ключ до якої можна купити або "нагугліть".

Прибуткову систему не можна купити. Завантажити. Знайти. Дізнатися в книзі. Отримати на семінарі або вебінарі. Її немає. Прийміть цю гірку пігулку відразу і ви заощадите собі, тим самим, місяці і роки на пошук чорної кішки в темній кімнаті, якої там ніколи не було.

Що ж тоді робити?

Індивідуальна система

Ось тут-то ми і підходимо до самої суті. Якщо готової системи немає, то як же заробляють учасники ринку? Ось це і є найважливіший урок трейдинга:

На ринку заробляють тільки індивідуальними системами.

А саме:

 • алгоритмісти створюють торгових роботів на базі математичних моделей;
 • трейдери, що працюють вручну, за тисячі годин "прокачують" свою свідомість для сприйняття ринку на інтуїтивному рівні.

У трейдингу можна стійко заробляти тільки вашою системою, створеною вами під вас же. Вона може бути абсолютно будь-який, виглядати як завгодно. Вона буде заснована на тисячах годин досвіду і практики, на вивченні та модифікації чужих напрацювань. В її основі будуть ключові психологічні особливості вашої особистості. Чи не особистості вашого вчителя, викладача, хлопчика що показує картинки в ютубі або автора талмуда про трейдингу.

Індивідуалізм - єдиний шлях. Будь-які готові стратегії та системи, що ви знайдете, демонструватимуть лише теорію ймовірності. І вона буде за замовчуванням проти вас.

Новачки постійно потрапляють в цю пастку. Вони знаходять індикатор, безіндікаторную або комбіновану систему і отримують з неї хороші результати в перший же день. "Це воно", думають вони, "кнопка гроші знайдена".

Ні, не знайдено. День - це лише гримаси теорії ймовірності. Так само, як тиждень і місяць. Лише звітність за 3-6 місяців дозволить вам отримати перше розуміння того, рухаєтеся ви в правильному напрямку. Лише через рік ви зможете усвідомити це більш впевнено.

Всі стратегії, індикатори, всю спадщину технічного та іншого аналізів безглуздо розглядати в масштабі дня-тижні, і ви повинні це зрозуміти відразу.

В інтернеті маса трейдерів ділиться скриншотами вдалого дня або тижня. Знаєте що станеться потім? Через півроку 80% з них не буде - ринок їх зжере. Ніхто не любить показувати свої досягнення за рік. Тому що через рік залишиться 1 людина з 100, в кращому випадку. Така ціна помилок і "готових" стратегій.

Як же правильно вчитися трейдингу

Що ж робити, якщо готового рецепту успіху немає? Потрібно створити його самому. І ось як це робиться:

 • ви вивчаєте все основи, які тільки можете; вчіться довго і наполегливо;
 • ви вивчаєте готові системи, індикатори, жадібно переймаєте чужий досвід;
 • ви, як губка, вбирає в себе все-все-все, що тільки можна увібрати;
 • ви читаєте торговельні книги, форуми, сайти і торговельні системи.

У вашій голові регулярно буде така непрохідна каша, просто до сліз, до відчаю. Але це не страшно - потрібно перепочити, часом тиждень не відкриваючи графік і торговельні книги. І потім повертатися до справи, до самих-самих основ.

І все це повинно привести вас до того, що у вас з`явиться листочок А4, де буде описана суть вашої ТС - торгової системи. Це трапиться, коли ви знайдете те саме, "своє".

Цей листочок (або листочки) ви будете переписувати багато разів. Раз по раз вам буде здаватися, що ви знайшли її, Кращу Стратегію у Вашій Життя (ЛСВЖ). Але ЛСВЖ буде вас підводити, постійно. І ви знову і знову будете її змінювати.

Саме тому на ринку не витримує більше 95% трейдерів (а то і всі 99%). Сюди приходять за грошима і зовсім не готові до того, що їх чекає. Що:

 • готових систем немає;
 • що потрібно володіти колосальним завзятістю і терпінням;
 • що місяці і роки можуть пройти, перш ніж ви знайдете свій шлях.

Дорогі мої люди! Послухайте дядька Андрія. Ну невже ви думаєте, якби з бінарних, форекса, ф`ючерсів, акцій і інших облігацій можна було так легко заробляти, хоч хтось сидів би в офісі з зарплатою 20 тисяч рублів, а?

Ах ці солодкі, інфантильні мрії. Заробляти з ринку важко, шлях потрібно пройти дуже непростий. І під "заробляти" я маю на увазі місяці, квартали і роки, що закриваються в плюс. А чи не вдалі пару днів, які так люблять показувати новачки в своїх скріншотах.

Створи своє

Тому, зрозумійте просту річ:

Все, що ви прочитаєте, дізнаєтеся і вивчіть має привести вас до вашої особистої торговельній системі.

Це - єдиний шлях. Ніяка школа чи вчитель цього не дасть. Вони стоять на одній сходинці з торговими книгами і навчальними відео.

Хороший учитель ніколи не буде "проштовхувати" в вас свою систему, він знає - це марно. Його завдання - вберегти вас від основних помилок і поділиться своїм великим досвідом так, щоб ви, пройшовши через торговельні етапи, розробили своє розуміння ринку.

Це лежить в основі як даної школи, так і всього проекту Бінгуру. Якби я знав гарантовано успішну стратегію, універсальну, то сайт б не знадобився, навіщо? Я б записав її на одній сторінці в інтернеті і продавав за шалені гроші. Але її немає. Немає системи, що підходить кожному.

Так завжди. На шпальтах Боллінджера зробили сотні мільйонів доларів і що - поставивши їх, ви станете мільйонером? Зрозуміло, немає. Тому що універсальних рецептів не існує.

Універсальної прибутковою стратегії не існує

Розумію розчарування тих новачків, що чманієш від кількості інформації і чекають, що досвідчений трейдер дасть їм просту стратегію на пів-сторінки. Ось так візьме і якимось дивом заархівуйте роки досвіду в кілька пропозицій і пару картинок.

Громадяни, це неможливо. Той, хто вам це пропонує - банальний шахрай. Доведеться вчитися, багато місяців, пропускати крізь себе масу інформації, перш ніж у вас буде виходити. І немає ніяких гарантій, що взагалі вийде хоч щось.

Хороший вчитель дає своє розуміння лише для того, щоб ви створили своє.

Тільки так. Будь-які платні школи, вчителі та інші курси, де вам саме гарантують вихід на прибуткову торгівлю, просто брешуть. Нахабно, вважаючи вас дурнем, з якого можна легко зістригти гроші під обіцянки "гарантованих" заробітків.

Якби школа чи вчитель володіли гарантованим методом заробітку з ринку - стали б вони продавати його за копійки все задарма? Власник цієї коштовності сам би збанкрутував всіх брокерів в межах видимості. Це набагато вигідніше, ніж тримати школу та лупити з новачків по 500 $ за черговий Грааль.

Секретів вони не знають. Ви отримуєте лише формальне навчання. У кращому випадку, вам допоможуть упорядкувати ту кашу в голові, що безперервно утворюється при вивченні безлічі різноманітних систем і спростять процес пошуку своєї системи.

Ну а люди і організації, що дають вам "100%" гарантії, обіцяють конкретні суми і проценти- це класичні шахраї на довірі. Разводіли, що користуються повним невіглаством новачків.

Нормальний учитель, що вам може зустрітися, нічого гарантувати не буде. Він просто поділиться досвідом, допоможе уникнути найбільш кричущих помилок, яких так багато у початківців. Але далі все буде залежати тільки від вас самих.

На форумах на кшталт ForexFactory або EliteTrader представлені тисячі систем практикуючих трейдерів. Їх там неймовірна кількість. Сотні стратегій є на нашому форумі. Там є все, крім кнопки "гроші". Тому що це чужі системи. Тому що за їх формальними правилами ховаються роки досвіду і чужий практики по ринку.

Бо ви берете її формальний зміст - кілька простих правил. Але не можете взяти і за помахом чарівної палички перейняти тисячі годин її практичного відпрацювання. Легендарний психолог Норман велце, що спеціалізується на "прокачуванні" свідомості, як-то запросив 120 трейдерів і, в порядку експерименту, навчив чіткою, конкретною системі трейдингу. У плюсі ​​виявився.. аж 1 людина. З 120. Це значно менше ніж 1% успішних.

Про це колись говорив і Лейн, творець стохастика. "Забавно", казав він, "як то, що працює для тебе абсолютно не працює для інших хлопців".

Це чиста правда. Мільйони трейдерів ставлять стохастік, одиниці вбудовують його в свої торгові системи вдало. Всі інші отримують лише безперервне ралі розчарувань. І втрачають, втрачають гроші кожну хвилину.

Тому ніяких гарантованих індикаторів, систем, шкіл, індивідуальних тренерів і іншого немає. Є лише допомога, що іноді дозволяє вам витягнути математичне очікування в свою сторону. І успіх ваш знаходиться в прямій пропорційній залежності від особистих витрачених зусиль.

Поради юному трейдеру

Що я сказав би самому собі, зеленому зовсім, якби міг повернутися назад в минуле?

Я б:

 • змусив себе розлучитися з ілюзіями про гарантовано успішних стратегій;
 • пояснив би, що всі вони успішні і неуспішні одночасно - в різних руках;
 • не очікував би з ринку стабільних доходів;
 • розповів би, що потрібно дуже, неймовірно любити цей жорстокий бізнес - трейдинг, щоб не зламатися при невдачах;
 • пояснив, що кожен автор стратегій в книгах, школах і сайтах вважає їх "кращими", але вони такими не є або є лише для самого автора;
 • не шукав би кнопку "гроші" (її немає);
 • на основі всього, що дізнався, прочитав і вивчив я б безперервно створював і удосконалював свою торгову систему.

На жаль, я витратив, як і всі новачки, місяці на біганину по торговельним Грааль, втративши на цьому купу часу.

Торговельний Грааль

Ось як це буде у вас відбуватися:

 • ви знайдете книгу, стратегію, систему або відео, що вас сильно надихне;
 • вона буде здаватися дуже логічною, зрозумілою і прибутковою;
 • ви будете намагатися з нею заробляти;
 • і втратите на ній гроші через якийсь період часу (тиждень-місяць-квартал);
 • ви розчаруєтеся;
 • якщо розчарування надто велике, якщо грошей втрачено багато - ваша торговельна кар`єра завершена;
 • якщо ви впоралися з собою - ви будете далі бігати, шукати новий Грааль.

А як навчатися правильно?

Заздалегідь підготуйте себе до того, що готових рецептів торговельного успіху не існує.

Щоб ви не прочитали, дізналися, побачили і почули - все це їжа для вашого розуму. Живильне середовище, в якій ваш мозок знайде (якщо не здастеся, звичайно), свій підхід і свій погляд на ринок.

Саме цей підхід і стане для вас прибутковим. Це може бути що завгодно, від простого перетину двох ковзних до потужної системи з десятками факторів. Безперервно змінюючи й удосконалюючи його, ви і дійдете до того жаданого новачками стану спокою, за яким працюють багато професійні трейдери. Всі вони торгують, фактично, зовсім не ринок - а своє розуміння ринку.

Скільки піде на навчання часу?

А скільки потрібно часу, щоб стати талановитим, професійним музикантом? Письменником? Режисером? Фотографом?

Не знаєте? А адже саме це хочуть від ринку новачки. Вони приходять сюди і вимагають, щоб їм дали рецепт, як стати відомим фотографом, що робить чарівні знімки, які перемагають на конкурсах і показуються на виставках.

Смішно? Звичайно смішно. Людей з фотоапаратами мільйони, а талановитих фотографів чомусь в тисячі разів менше.

Все це лежить на поверхні. В основі будь-якого таланту лежить не тільки схильність, але і праця - дуже багато праці. Лише той, хто не здався перед необхідністю витрачати десятки тисяч годин на вдосконалення своєї професії, той і домагається успіху.

Правильно розцінювати трейдинг і тоді ви зрозумієте про нього все. Візьмемо аналогію з фотографіями:

 • сотні книг написані талановитими фотографами;
 • їх фотографії можна знайти на тисячах сайтів;
 • у багатьох є сайти і безкоштовні/платні фотошколи;
 • рецепти успіху від кожного з них часто є загальнодоступними і очевидні.

Тепер питання - скільки їх учнів домоглися аналогічних результатів? Подумайте про це. Оскільки в трейдингу абсолютно та ж історія. У фотографії та інших творчих сферах діяльності спочатку вчаться копіювати манеру вчителя, а потім створюють свою.

І в трейдингу потрібно пройти абсолютно, рівно такий же шлях. Ви вивчіть сотні чужих систем і створите, в результаті, своє розуміння. Чи ні - і тоді ваш шлях тут вирішений.

Ви в майбутньому

І ось що цікаво. Колись, якщо з трейдингом у вас все складеться, ви закриєте рік в плюс, можливо, дуже непогано тут заробите (побудемо на хвилинку оптимістами). І настане момент, коли один, знайомий, родич, просто людина з вулиці запитає вас "А як ти це робиш? "

І ось саме в цей момент ви зрозумієте всю складність опису "секрету успішного трейдингу". Саме тому багато успішні трейдери ведуть свої школи, навчають, розповідають і намагаються передати свій досвід але.. їх напрацюваннями зможуть скористатися знову-таки одиниці.

Тому що банально скопіювати чужу манеру або стратегію вкрай легко. Відкриваємо підручник Ларрі Вільямса і заробляємо як він, вірно? Ті ж мільйони доларів. Адже в його книгах описані всі стратегії. Однак, здоровий глузд підказує - так не буває. Інакше на ринку заробляли б тільки учні відомих трейдерів.

Насправді, шанси всіх рівні. Успіх залежить лише від ваших зусиль, від додатка вашого потенціалу до ринку. А чекати чудес - ви трошки помилилися з індустрією:) Більш безжального, жорстокого і протвережуючої місця важко собі навіть уявити.

 • Назад: Валютні пари
 • Вперед: Великий гравець, який знає все