Торгівля без стопів

Що ж таке стоп-лосс (Stop Loss)? Стоп-лосс - це відкладена біржова заявка, що виставляється трейдером в торговому терміналі з метою закриття торгової угоди, якщо збитки по ній досягають певного рівня, який визначає сам трейдер, або інвестор. Упевнений, що багато хто з Вас торгують і без стопів, чи не так? Як правило, майже у всіх курсах про загальні правила трейдингу, лектори згадують, що використання Stop Loss обов'язково. Торгівля без стопів відразу підноситься новачкам, як невиправдано ризиковане заняття, яке вкрай не бажано практикувати на будь-якому ринку.

У той же час, робота без Stop Loss практикується на Форекс і серед новачків, і серед досвідчених спекулянтів. Так чому ж трейдери часто порушують рекомендації викладачів і професіоналів? Причин може бути декілька:

-1я причина - Безвихідь (Тут мається на увазі, що трейдер міг перепробувати безліч різних варіантів трейдингу на Форекс зі стопами, але жоден з них не зміг задовольнити потреби в заробітку. Зневірившись, спекулянт вже готовий не фіксувати збитки по операціях, перечікуючи, коли ціна повернеться в позитивний діапазон. Виходить, що робота із застосуванням Stop Loss у таких трейдерів пов'язана лише з втратами, через що люди сподіваються, що без ордерів, що обмежують збитки, їх результати на ринку покращаться.);

-2я причина - Готовність змиритися з будь-якими ризиками (Відноситься до тих спекулянтам, які прекрасно розуміють небезпеку роботи на валютному ринку без Stop Loss. Підраховуючи можливі величини прибутку і збитків, враховуючи ступінь ризиків, людина вважає виправданою торгівлю без Stop Loss. Тут вже можна говорити про свідомий вибір, який робить трейдер, розраховуючи ймовірності отримання прибутку. Ризики, які будуть в будь-якому випадку бути присутнім в трейдингу, такими торговцями оцінені і прийняті.);

-3я причина - Персональне (індивідуальне) бачення ринку (Коли трейдери, які вважають свій спосіб роботи на ринку оптимальним, який вони не готові міняти ні на який інший.

До таких варіантів можна віднести роботу з системами по усереднення угод, трейдинг з сіткою позицій і так далі. Подібні стратегії, як правило, є виключно математичними, заснованими на розрахунках людини. Використання індикаторів, скоріше, другорядне і зовсім не обов'язково.).

Можна сказати, що мистецтво правильно виставити стоп-лосс і успішна торгівля є фактично синонімами. Навіть якщо ваша торгова система далека від досконалості і дає багато невдалих угод, але ви розумно обмежуєте свої збитки, то цілком можете торгувати з прибутком, нехай невеликий, але прибутком, або ж, максимум з невеликими збитками. Так само вміння, як виставляти стоп-лосс і успішна торгівля дадуть вам спокій, а якщо ви ще й навчитеся правильно розраховувати прибуток і виставляти тейк-профіт (закриття угоди при досягненні певного рівня прибутку), то це вже вагомий крок до автоматичної торгівлі. За допомогою всього лише двох цих простих інструментів, ви більше не будете прив'язані до комп'ютера, вам необхідно буде просто увійти в ринок за сигналом торгової системи, виставити стоп-лосс і тейк-профіти і спокійно займатися своїми справами. Незалежно від результатів руху ціни, ви не ризикуєте всім депозитом, як ті трейдери, які не використовують стопи і змушені розраховувати тільки на свою реакцію.

Знову ж, можливі надзвичайні ситуації, наприклад, вимкнули світло, або пропав інтернет, або відбувся різкий стрибок котирувань, які можливі не тільки після новин, але і в будь-яку секунду. Якщо у вас виставлені стоп-ордера, то такі ситуації вам не страшні, так як встановлений стоп-лосс і тейк-профіт знаходяться на сервері брокера, а значить - будь-які ваші форс-мажорні ситуації не вплинуть на максимальний збиток. Якщо ж стопів немає, то ви дійсно ризикуєте втратити весь свій депозит, яким би великим він не був, лише за одну операцію.

Важливо так само правильно виставляти стопи, так як занадто маленький, або занадто великий стоп-лосс можуть нашкодити не менше, аніж їх відсутність. Один неправильний стоп, звичайно, нічого страшного, але якщо їх буде багато, то це серйозно обмежить, або зведе нанівець вашу прибуток. Кожен трейдер підбирає зручне для нього співвідношення тейк-профіту і стоп-лосс, але можна сказати, що воно повинно бути не менше одного до двох-трьох. Тобто одна успішна операція, повинна покривати збитки двох, але краще трьох збиткових угод.

Стоп-лосс і успішна торгівля нерозривно пов'язані один з одним, так як неможливо уявити успішного трейдера, що не використовує стоп-лосс. Саме завдяки використанню стоп-лосс можна значно обмежити збитки і ризики при торгівлі, це автоматично знизить психологічне навантаження від торгівлі, і буде сприяти підвищенню комфорту та успішності торгівлі.

У будь-якого трейдера з відмінною торговельною системою завжди трапляються невдалі угоди. Ніхто не може торгувати беззбитково! Яка б відмінна торгова система не використовувалася б в торгівлі. Тому завдання раціонального обмеження збитків і ризиків є однією з найважливіших задач. Якщо її успішно виконати, то, навіть маючи одну прибуткову угоду з двох, ви не понесете збитків. І все це завдяки правильно розрахованому і успішно застосовується стоп-лосс.
Існують різні методики торгівлі, що не містять ордерів для обмеження збитків. Одним з таких способів є трейдинг по системі усереднення позицій. Як правило, цей спосіб комбінують з методикою мартінгейл. В результати даного союзу виходить стратегія, в якій кожна угода, яка набирає збитки, доповнюється ще однією позицією того ж напрямку, але збільшеного обсягу.

В такому випадку Take Profit обох угод встановлюються на одну і ту ж ціну, яка найчастіше розташовується між позиціями. У підсумку, якщо угод виявилося всього лише дві, то відкрита на ринку перша позиція закривається зі збитками, а друга угода з прибутком. Сумарний результат фіксації позицій буде позитивним, так як обсяг другого ордера був більше обсягу першого.

Ще одним способом роботи на Форекс без Stop Loss є торгівля сіткою ордерів. У цьому випадку на ринку виставляються ордера протилежної спрямованості з певним відстанню між собою. Як правило, при такій роботі використовуються Take Profit для кожної угоди. Ціна, проходячи на ринку в одну зі сторін, наприклад в напрямку зростання, буде закривати позиції на покупку з прибутком, і залишати відкритими угоди на продаж. Розрахунок трейдера полягає в тому, що рано чи пізно ринкова ціна розвернеться і буде йти в протилежному напрямку, тобто вниз. При цьому будуть спрацьовувати нові угоди на продаж і незабаром закриватися так само з прибутком.

Наступний спосіб торгівлі - хеджування позиції, що передбачає відкриття по одному і тому ж торговому інструменту протилежні угоди на різних біржах або, використовуючи торгові інструменти в сукупності з близької кореляцією руху.

Всупереч попередженням і рекомендаціям, багато спекулянтів продовжують торгувати на Форекс без стопів. Деякі вважають такий трейдинг виправданим, деякі намагаються змінити систему в бік зниження ступеня ризику. У будь-якому випадку, торгівля без Stop Loss по праву вважається надзвичайно ризикованою, адже вона загрожує спекулянта не просто втратою деякої обмеженої величини грошей, а позбавленням всього капіталу на рахунку. Самим головним правилом є те, що Ваше головне завдання - це залишатися в грі!

Успіхів!