Торгова психологія

"toc-4822-1-box">+
 • Основи торгової психології
 • Страх
 • Жадібність
 • Надії і сподівання
 • Самовпевненість
 • Впевненість
 • Нездатність натиснути на курок
 • Ранній вихід з угоди
 • Інтуїція
 • Контрольний список
 • Вдосконалюйте ваше мистецтво
 • Дисципліна
 • Цілеспрямованість
 • Зосередьтеся
 • Терпіння
 • Вмійте чекати
 • Стабільність
 • Висновок

Будь-яка торгова стратегія буде абсолютно безглуздою, якщо ви не можете управляти своїми емоціями і не розвинули в собі особливу, торгову психологію. У вас повинно бути три основних складових: розум, гроші, і метод.

Абсолютно не важливо, скільки досвіду ви отримали в price action, якщо ви не розумієте, наскільки стан розуму впливає на трейдинг і як емоції здатні привести вас до біди. Нездатність це зробити призведе до того, що ви ніколи не заробите тут. Тому вам потрібно зробити усвідомлений СПРОБУ управляти своїми емоціями під час торгівлі. Так, щоб не робити грубих помилок. Наприклад, входити в ринок тоді, коли в ньому немає відповідного Сетап або ризикувати занадто багатьом.

Без усвідомленої спроби зрозуміти себе, свій склад розуму і свої емоції, ринок просто зжере вас і виплюне настільки швидко, що ви навіть не уявляєте ( По брокерської статистикою, середньостатистичний трейдер форекса втрачає всі гроші за 6 місяців, прим. Медвед ).

Основи торгової психології

Психологія - основа всього в трейдингу, тому вкрай важливо, щоб ви розбиралися в ній.

Страх

Страх в трейдингу найрізноманітніший: скажімо, страх втратити гроші, страх опинитися неправим, страх невідомості, страх зробити невірний крок чи сильніший страх відкрити угоду.

Страх паралізує і призводить до колапсу, позбавляє трейдера розуму. З ним можна впоратися, якщо контролювати емоції і нескінченні дрібні занепокоєння. Постарайтеся залишитися незворушним і сконцентруватися.

Ваше завдання - приймати що йдуть одна за одною втрати без повної заміни вашого торгового методу. Досвідчені трейдери діють, незважаючи на свій страх. Захищайте ваш капітал мані-менеджментом, використовуйте стоп-лосс. Пам`ятайте - кожна угода не буде прибутковою.

Підготуйтеся заздалегідь, щоб прийняти всі фінансові ризики події, над яким у вас немає влади - це секрет психологічно стійкого трейдингу.

Адже трейдинг - це гра ймовірностей, тут нічого і ніколи не буває напевно.

Не намагайтеся постійно генерувати успішні угоди замість того, щоб приймати збитки по вашій системі. Якщо у вас 5 невдалих угод поспіль, пригальмуєте, розберіть помилки і робіть 6ю. У всіх методів є збитки, і ви зовсім не лузер лише тому, що кілька угод призвели до втрат. Не ставтеся до цього особисто, не треба самобичування і виривання волосся з-за того, що ви зробили щось неправильно. Помилки трапляються і будуть траплятися, це ринок. Тут немає ідеальних трейдерів, тому не звинувачуйте себе. Будь-яка втрата грошей - просто вартість ведення бізнесу для трейдера.

Не кажіть собі "я повинен торгувати краще" або "рис, я повинен був увійти в цей рух" або "я вже мав робити стільки-то доларів в цьому році". Відкидайте від себе негативні думки, зосередьтеся на тому, що ви маєте намір зробити. Постійно тестируйте і вдосконалюйте ваш торговий метод так, щоб він дозволяв заробляти більше, ніж ви втрачаєте.

 • Торгуйте тільки на ті гроші, що ви можете дозволити собі втратити.
 • Ставте собі тільки реалістичні цілі.

Не намагайтеся добитися якихось казкових успіхів в ваш перший рік. Торгуйте спокійно, емоційно не прив`язуватися до того, що ви робите, будьте відчуженим. Розумійте, що ви робите правильно, а що ні.

Жадібність

Трейдери, що працюють в агресивній манері відкривають занадто багато угод або тримають їх настільки довго, що ринок йде проти них. Не треба скупитися в кожній угоді, оскільки ви побачите - відповідна можливість буде дуже скоро. Не намагайтеся однієї великої угодою вирішити всі ваші проблеми.

Коли жадібність нападає на трейдера, в більшості випадків він навіть не розуміє цього. Найчастіше вона з`являється, коли ви дивитеся на красиво відкриту позицію і думаєте, скільки грошей ви можете зробити ще, якщо вона залишиться відкритою. Однак, це пастка - відкрита угода в ринку, ви ще нічого з неї не отримали, поки вона не закриється. І поки це не сталося, ніякого прибутку у вас немає - лише її потенціал. Трейдери часто плутають гроші у відкритій позиції з "реальними" грошима, які вже у них в кишені.

Ігноруючи при цьому очевидний факт - гроші у відкритій позиції нескінченно далекі від реальних доходів. Саме тому трейдери постійно зменшують тейк-профіт в міру того, як ціна до нього наближається. І це, в підсумку, призведе до менших доходів, ніж було спочатку заплановано, або ви взагалі не отримаєте нічого. Жадібність - це іронія, адже через неї ви отримаєте набагато менше грошей, ніж хотіли.

Якщо ви поставили для угоди співвідношення ризик/прибуток 1 до 2 або 1 до 3, а ціна підійшла близько до призначеної мети, ви можете пересунути її, щоб заробити ще більше грошей, адже вам здається, що ціна піде і далі. Це жадібність, і вона приведе лише до того, що ви отримаєте набагато менше ніж якби вийшли там, де запланували заздалегідь.

Я знаю - важко виходити з угоди, яка виглядає такою вдалою і в вашу користь, однак, саме тоді і потрібно її закривати. Багато трейдерів пересиджують угоди, перетягують свої тейк-профіти або ставлять їх на абсолютно нереалістичних рівнях. Все це ЖАДНОСТЬ і вона забере ваші гроші.

Надії і сподівання

Надія - це очікування того, що станеться або сильне бажання певного фіналу. Коли трейдери торгують з надією, вони нерідко роблять її основою своєї торгівлі. Надія призводить до того, що трейдер пересуває свій стоп-лосс подалі або прибирає його взагалі, тому що йому здається - ринок розгорнеться в потрібну сторону і вони не втратять цю угоду.

Надія співпрацює з жадібністю, трейдер ставить собі нереалістичні цілі по доходу і постійно збільшує тейк-профіт. Все це закінчиться передбачувано - трейдер не забере достатній дохід, який міг би взяти, оскільки хоче все більше і більше.

Трейдери часто чекають, що ціна, що йде в неправильному напрямку розгорнеться в їх користь. Це небезпечний підхід, оскільки вони починають перетягувати стоп-лосс подалі від початкової ціни або взагалі їх прибирають - в результаті, депозит побивається за лічені дні.

Повірте - вкрай нерозумно чекати, що кожна угода буде успішною.

Коли трейдер сподівається, що угода відіграє в його користь, він також чекає певного доходу і це призводить до маси емоційних помилок. Адже ти чекаєш того, що може трапитися і коли цього не відбувається - смуток, злість і жалю оволодіють вами.

Вкрай важливо просто реалістично дивитися на кожну операцію і усвідомити: навіть якщо у вас ефективна торговельна система, кожна угода успішною не буде. У вас буде безперервна низка успішних і провальних угод і, якщо ви навчитеся керувати грошима, не будете переторговивать і розберетеся з ризиками, переваги торгової системи себе неминуче відпрацюють.

Якщо вже й сподіватися на щось - то лише на те, що слідуючи своїй стратегії і грамотно керуючи грошима, ви зможете закрити рік в плюс. А розраховувати на успішне завершення кожної угоди марно - цього не буде.

Самовпевненість

Самовпевнений трейдер занадто часто відкриває угоди або сильно ризикує. Пам`ятаючи про те, який успішний був патерн в минулі рази, не треба встрибують в нього знову і знову, намагаючись повторити цей успіх і знову випробувати солодке почуття переможця.

Ейфорія - вкрай небезпечна емоція, вона змушує повірити, що нічого поганого з вами не трапиться. Оскільки трейдинг - це гра ймовірностей, трейдери регулярно відчувають таке собі "окрилює" почуття і вважають, що помилки неможливі. Але це тимчасовий ефект. Піддався йому трейдер наробить купу помилок, візьме на себе занадто багато ризиків і втратить все, що заробив раніше.

Вам потрібно бути уважним до себе як після невдалої, так і після успішної операції. Трейдери постійно віддають ринку то, що заробили, безперервно. Фактично, у початківців нерідко йдуть перші успіхи, однак, вони швидко стають самовпевненими і безтурботними. Їх сприйняття ризику випаровується після декількох прибуткових операцій, і вони починають помилятися - беруть занадто багато ризиків і переторговивают. В результаті, всі отримані доходи віддаються назад, а потім ще і ще. Так починається порочне коло емоційного трейдингу, результат - повний "злив", втрата всього депозиту.

Зберігайте дисципліну, незважаючи на всі ті емоції, що ви відчуєте отримавши успішну або невдалу операцію. Це ВСЕ, що від вас вимагається - постійна самодисципліна. Зосередьтеся на своїй торговельній системі, неухильно дотримуйтесь ризик-і мані-менеджмент. Чи не збільшуйте розмір ваших угод просто так. Лише після подвоєння і потроєння свого депозиту можна збільшувати обсяг угод. Багато ж трейдери з кожною угодою збільшують і збільшують ризик, оскільки емоційно ще не звикли його контролювати.

Впевненість

Є величезна різниця між реальною упевненістю і самовпевненістю, зарозумілістю, безпечністю.

Успішні трейдери виробляють впевненість тим, що постійно застосовують і тестують свої торгові методи до тих пір, поки досконально не з`ясовують їх ефективність. Це означає - дотримуватися плану і НЕ переторговивать, не ризикувати багатьом, незважаючи на всі ті почуття, що ви відчуваєте під час кожної угоди.

Реальна впевненість прийде до вас лише тоді, коли ви старанно виконуєте свій торговий план достатній проміжок часу, навіть якщо ринок постійно йде проти вас. Це лише привід для завзятості і вдосконалення. Після вироблення істинної трейдерської впевненості ви зможете все - як вийти на постійний прибуток, так і жити з неї.

Нездатність натиснути на курок

Як валютний трейдер, ви природно хочете, щоб ваш час і нерви, витрачені на ринок, добре оплачувалися. Для заробляння грошей вам потрібно працювати з ринком і оперативно приймати рішення. Інакше угода пройде повз вас і ви ввійдете в ринок в невдалий момент, скажімо, під кінець тренда. Вхід належним точним, твердим і усвідомленим. Не треба сумніватися, займатися самокопанням і надмірним аналізом.

У вас завжди будуть сумніви з приводу результату операції, це неминуче - вот такой вот він, трейдинг.

Тому просто виконуйте ваш торговий план, контролюйте емоції, не торгуйте зі свідомо виправданнями для провалу. Від вас вимагається і попередня підготовка, і повне усвідомлення того, що ви робите. Розвивайте корисні торговельні навички. Дощ формування ясного, зрозумілого вам Сетап price action і лише потім входите в угоду. Ваш розум повинен бути вам підконтрольний.

Ранній вихід з угоди

Деякі трейдери починають тікати з хорошою угоди при перших же ознаках того, що ринок відкочується. І потім, коли ціна знову йде в обраному раніше напрямку, трейдер у нестямі від емоцій. Так ось - успішні трейдери, вже повірте, чекають того, що запланували. Ціна завжди йде хвилями і буде ходити, така її природа. Відкати завжди будуть і ви повинні цього очікувати. Ніколи ціна не буде рухатися прямою лінією занадто довго.

Іноді трейдери закривають угоди в форексі як тільки ціна досягла 5 пунктів, 10 пунктів і т. д. Вони могли б заробити масу пунктів, якби дозволили ціною пройти свій шлях.

Багато успішних трейдерів, яких я знаю, відкривають угоду, ставлять стоп-лосс/лімітний ордер або тейк-профіт і просто йдуть. Вони йдуть дивитися телевізор, гуляють, грають з дітьми, грають в Playstation. Вони дають угоді пройти свій шлях і не дозволяють собі їй заважати.

Якби будете втручатися у ваші ж угоди без логічного обгрунтування, без вказівок price action, це все закінчиться ДУЖЕ ПОГАНО. Щосили чиніть опір спокусі так зробити. Залишайтеся дисциплінованими, дотримуйтеся вашого плану і дайте шанс вашим операціях відпрацювати!

Інтуїція

Згодом трейдери розвивають в собі і правильне судження, і торгову інтуїцію на основі досвіду. Тому - не здавайтеся. Ваші торги будуть неминуче поліпшуватися з часом, якщо ви досить наполегливі.

Почуття ринку розвивається - це не магія, це простий досвід.

Контрольний список

Такий список (або ваш торговий план), допомагає не пропустити сетап або торговельну ситуацію, яку ви повинні помітити. Використовуючи такий список, ви отримаєте більше впевненості в своїх угодах. Пропишіть в ньому критерії входу і дотримуйтеся їх, зберігайте дисципліну. Все це, з часом, вмонтує позитивні торговельні звички прямо в вашу свідомість.

Дисципліна і робота чітко по вашій системі/торговому плану трансформують вашу психіку - терпіння і дисципліна стануть вашою другою звичкою і це необхідні, основні критерії для досягнення стабільного, а не ситуативного, успіху в трейдингу.

Вдосконалюйте ваше мистецтво

Ви повинні любити це - шукати патерни, дивитися як вони відпрацьовують, постійно тестувати їх, шукати нові можливості. Більшість професійних трейдерів люблять трейдинг не за гроші - а за сам процес.

Гроші в трейдингу - це просто бонус за захоплююча справа.

Трейдинг для профі - це захоплююче, цікаво, надихає. Вони неухильно виконують правила і працюють так, як повинні.

Дисципліна

Трейдер повинен входити в угоду, коли потрібний сигнал, який відповідає всім критеріям, з`явився. Не чекати. Не сумніватися. Стоп-лосс прораховується заздалегідь. Якщо ж сигналу немає - ви чекаєте.

Не відхилятися від розробленої методики після того, як почали її використовувати. Працюйте з цього методу знову і знову до тих пір, поки не розкриється весь її потенціал. Лише повтор закріпить успіх і потрібні навички.

Дисципліна - це ваша здатність виконувати торгові правила, керувати емоціями і грошима. І ринок вас винагородить за це - але лише самих старанних.

Цілеспрямованість

Трейдер повинен любити те, що робить. Любити ринки і свої угоди, вдалі і невдалі. Він повинен бути готовий зробити все, що потрібно для досягнення своїх цілей.

Цілеспрямованість гарантує, що ви пройдете через період невдалих угод і все одно вийдете в прибуток. Всі успішні трейдери дуже цілеспрямовані, дисципліновані і амбітні люди.

Зосередьтеся

Уникайте відволікань з боку друзів і родичів. Не намагайтеся вивчити сотні торгових систем і методик, сконцентруйтеся на чомусь одному і добийтеся в цьому досконалості.

Це дуже торговельна риса - постійно жадати більшого і шукати "що простіше" і легше.

Люди втрачають гроші і думають, що зробили помилку. Це вкрай негативний образ мислення. Якщо ви заліпніте в інтернеті в пошуках "вдалою" стратегії і начитавшись чужих методик, то не будете впевнені в тому, що робите і всі торгові сигнали пройдуть повз вас, а в голові буде каша.

Терпіння

Найбільше відкриття, що допомогло мені стати успішним трейдером полягає в тому, що мені не треба торгувати часто для отримання хорошого щомісячного доходу. Ми вважаємо що 6% депозиту в рік - це хороші гроші, а 12% для пенсійного фонду - це чудово.

Так чому ж трейдери хочуть робити 100% в тиждень?

Що поганого в тому, щоб робити 5-10% на місяць? За рік вийде чудовий відсоток. Ніхто, звичайно, не зможе гарантувати вам стабільний щомісячний дохід. Однак, досить щоб ви зрозуміли - повільне зростання доходів набагато стабільніше, ніж швидкий. Тільки плавно нарощуючи прибутку ви зможете працювати тут роками.

Вмійте чекати

Торгуючи на денних графіках, ви побачите загальну картину ринку і уникнете спокуси входити в нього знову і знову, типова помилка новачків, що сидять на дрібних таймфреймах і відкривають десятки угод на день. Особливо потрібно заспокоїтися саме новачкам - йдіть на денні або 4-годинні графіки, лише вони дають оптимальний погляд на ринок.

Вам не потрібно торгувати кожен день, щоб отримувати хорошу щомісячний прибуток.

Себе я вважаю ринковим снайпером: я чекаю, чекаю, чекаю і чекаю, іноді дні, іноді ТИЖДЕНЬ без трейдингу, просто ЖДУ. І потім я бачу сетап price action, що для мене простий і зрозумілий, це як зелена лампочка. І тоді я тисну на курок взагалі без емоцій, абсолютно.

Я готовий втратити гроші в той самий момент, ті самі гроші, що виділені на цю угоду. Я не торгую, поки не впевнений, що виконав всі умови по своїй торговельній системі. Мені залишається лише дочекатися результату.

Щоб досконально освоїти мистецтво очікування і сформувати потрібний, торговельний образ думок, необхідно розуміти, що тільки терпіння допоможе розвинути позитивні торговельні звички. Емоційний трейдинг дасть вам тільки негативні наслідки. Лише навчившись терпінню, ви зрозумієте, як мудро використовувати ваші "кулі". І що потрібно лише кілька хороших угод на місяць, щоб отримати непогані доходи.

Домогтися цього можна терпінням, вам повинно бути в КАЙФ не засиджуватися за графіками в якийсь момент. Тому що саме так простежується видобуток.

Інший світ - коли роздратовані безперервними невдачами трейдери сидять цілодобово безперервно за графіками, як осатанілі зомбі, які просто не можуть зрозуміти - від переторговкі краще не стане.

Стабільність

Торгуйте по простим і зрозумілим вам правилам - так ви зможете робити гроші стабільно. Дохід буде плавати з тижня в тиждень і ДА - ви будете іноді втрачати гроші, і в тиждень, і за місяць. Намагайтеся якомога більше чекати, а не сидіти в ринку.

Терпляче чекайте відповідних умов, ЧЕКАЙТЕ, потім відкривайте угоди і йдіть прогулятися. Стабільність - це поєднання всіх умов успішної торгівлі і їх виконання день у день.

Висновок

Це не фінал - а лише початок. З цього моменту починається ваша реальна торгівля. Ви ввійдете в світ трейдингу і далі все в ваших руках. Можете вивчати цю школу і повертатися, щоб повторити потрібні аспекти, а можете немає.

Однак, я б рекомендував регулярно її перечитувати, в тому числі цей урок по психології. Чи не тому що я такий хороший письменник ( А я такий офігенскій перекладач, мяу, прим. Медвед ), А тому що психологія лежить в основі всього.

Не ігноруйте її, будь ласка. Це те, що не можна освоїти досконало, оскільки психологія трейдингу - це безперервний процес самовдосконалення. Це регулярне нагадування про те, наскільки емоції впливають на ваш трейдинг і що ви не повинні дозволити їм перешкодити, інакше гроші будуть втрачені.

Пам`ятайте - ми заробляємо на тому, що спекулюємо на зміну ринкових цін. І витрачаємо на це наші важко зароблені гроші. Тому так - ви будете нервувати і нікуди від цього не дітися, навіть якщо ви контролюєте всі ризики. Єдина можливість позбутися від негативного ефекту, що дають емоції - це усвідомлене зусилля. Можу вам гарантувати - саме по собі таке вміння у вас не з`явиться.

Регулярно читайте ваш торговий план і, відкривши угоду, відійдіть від комп`ютера/торгової платформи. Дайте собі шанс заспокоїтися і зібратися з думками. Вивчаючи такі ось школи, ви робите саме усвідомлений крок у боротьбі з емоціями. Чим активніше ви будете керувати вашими емоціями і психологічним станом, тим краще стануть, в кінцевому підсумку, ваші торгові результати.

 • Назад: Торговий план.
 • Вперед: Трейдинг - це подорож.