Курси по трейдингу: безкоштовні і платні

"toc-3314-1-box">+
 • Безкоштовне навчання
 • Платне навчання
 • Курси, що ведуть хитрі жуки
 • Курси що ведуть форекс-і проп-контори
 • Курси що продають все, кому не лінь
 • Курси, що ведуть практикуючі трейдери
 • Чому Грааль такий дорогий?
 • Західні платні школи трейдингу
 • Live Room
 • За що ж платити?
 • Наскільки "живі" курси трейдингу виявилися корисними?
 • Підсумки Live Room
 • Секретний трейдер
 • Школи трейдингу: так чи ні
 • У пошуках вчителя

Давайте я вам розповім про безкоштовне і платне навчання трейдингу на своєму особистому прикладі. Я пройшов кілька платних шкіл по форексу/ф`ючерсах та виклав за них, в загальній сумі, близько 12 тисяч доларів. Чи варто було воно того, чи простіше було б на них купити річний абонемент на дівчат легкої поведінки?

Всі ці численні "школи трейдингу", от скажіть мені:

 • чому їх так багато;
 • якщо кожна така ефективна, як каже, чому все не навчаються в ній і не рвуть ринок;
 • чому вони такі дорогі;
 • чому їхня реклама на кожному стовпі.

Ці питання ми зараз і розберемо.

Безкоштовне навчання

В інтернеті багато таких прикладів, безкоштовні курси по форексу, бірж, про бінарні і говорити не варто. Їх особливо багато в російськомовному інтернеті. У більшості випадків, безкоштовне - це проста замануха для платного курсу. Там вам покажуть базові основи, а якусь "особливу" частина притримають для платного.

У платній же версії розкажуть про те, що ви і так можете знайти в будь-якій книзі по Теханаліз. Ніхто секретом ринку не володіє. Ну немає ні у кого в світі формули або єдино "правильного" погляду на ринок. Немає і все. Ніхто тут ничерта не знає напевно. Все конкурують один з одним.

Тому кращі тренери кажуть лише про ймовірності А ось шахраї вам будуть "гарантувати", давати "робочі" стратегії та інше. Тому в платній частині, на яку ви підписалися після безкоштовної, у переважної більшості настає розчарування - Грааля, виявляється, знову не відкрили. І не відкриють. Бо навмисно вводять в оману.

У найкращому разі, якщо пощастить - на таких безкоштовних курсах просто розжують базову теорію на конкретних прикладах, щоб упорядкувати горезвісну кашу в голові. І після цього вас можуть спробувати затягти кудись в платне.

Платне навчання

Як щодо спочатку платних курсів? Є багато їх різновидів.

Курси, що ведуть хитрі жуки

Ми не беремо відвертих шахраїв, що у брокерів, що наших вітчизняних розводив, що вам будуть парити "гарантовані" системи. Це розлучення для зовсім недосвідчених, на сайті про це багато розповідалося.

Зазвичай, в платному навчанні беруть бабло за те, що є в будь-якій книзі з технічного аналізу на перших же сторінках. Є цілі школи, на кшталт Xelius, що спеціалізуються на оптового постачання цих курсів для легковірних.

Є і платні курси, де розповідають про "особливі ковзаючі середні" або "супер-систему на пінбарах". Дуже круто, спасибі.

Деякі, з прізвищем як у відомого салату, набираються нахабства і продають стратегії у вигляді PDF-файлів платно, з черговими "гарантованими" відсотками. Відмінний спосіб видоїти гроші за те, що безкоштовно-то не варто уваги.

Курси що ведуть форекс-і проп-контори

Ці орієнтовані на слив лаві з чуваків, що прийшли з вулиці і взагалі нічого не знають. Нульових громадян доїти простіше простого. Ті ж основи під виглядом надважливим інформації впарюють за гріш. Ну да, адже тільки за 3300 доларів я можу дізнатися про "фондовий ринок" або якусь нитку стрічку принтів, описану на кожному розі, правда? Інших джерел, крім вашої "супершколи", звичайно немає.

Звертайте увагу на відсотки або суми в рекламі. Якщо хтось вас намагається переконати, що його система дає певні відсотки або суми ( "5000 за 50 днів", "100% в рік" або більш хитрий варіант - "ДО 100% в рік") - все це нісенітниця. На ринку НІХТО не може і не дає ніяких гарантій.

Якщо ви прийдете в серйозний хедж-фонд, ви зможете побачити статистику його прибутковості за минулі роки, але гарантувати вам там ніхто нічого не буде. Це не банківські депозити.

За фактом, контори платно віддають безкоштовне і продають сніг ескімосів. Після навчання настає другий етап - з ученічка вичавлюють депозит і зливають вже на ринку. Подвійний профіт, неймовірно вигідна схема. Тому багато форекс-і проп-контори живуть з цього розкошуючи.

Ну а казки що " нам вигідно, щоб ви більше торгували ", Різко стануть дійсністю, якщо вам вдасться в пропив/кухні вторгувати скільки-небудь значущу суму і ви спробуєте її вивести. Ось там-то ви дізнаєтеся, як пропи- і багато форекс-контори "люблять" успішних трейдерів, угу. Поки зливаєш і платиш, тебе дуже люблять, як будеш заробляти - розлюблять.

Курси що продають все, кому не лінь

На будь-російської складці, де за 3 копійки можна, скинувшись з іншими, купити будь-які курси пропонуються сотні вітчизняних курсів по трейдингу, де вам обіцяють розкрити секрет ринку. Повного цього добра і на торрентах.

В результаті, курси що стоять десятки/сотні тисяч рублів, за фактом, часом дістаються практично безкоштовно. Початковий цінник просто розпорошується між учасниками, що скидаються для покупки.

Деякі з цих курсів дійсно корисні в теоретичному плані. Скажімо, ви поняття не маєте, як можна дані по валютним ф`ючерсах на CME використовувати для торгівлі на форексі? Курс про опціонні рівні дасть вам інформацію з цього питання.

Однак, ось питання: чи варто такий курс 50 тисяч рублів? Це ж скільки пива на них купити можна. Дискусійні. Вся ця інформація - не секрет. Трошки гугла і ви легко знайдете сотні західних і кілька вітчизняних блогів, де вам все про ці рівні на даних CME розкажуть, абсолютно халявно (ой, що це), передаючи свій торговельний досвід. Всі ці "опціонні конструкції" описані в книгах корифеїв опціонного ринку і, як ви розумієте, куди краще, ніж в якомусь вітчизняному курсі.

Тут ви платите лише за те, що відразу отримуєте впорядковану інформацію з певного питання і можете заощадити, тим самим, кілька годин на її пошуки.

Чи варті кілька зекономлених годин десятків тисяч рублів або тисяч доларів? Вирішувати вам. Моя думка - немає. Це плата для ледачих, що не в змозі знайти те, що і так лежить під носом. Книга західного професіонала трейдингу коштує 30-50 доларів, курс може коштувати кілька тисяч - вам це не здається дивним? Мені здається.

Плюс, ці курси все одно ходять по руках трейдерів і, в підсумку, часто дістаються або взагалі безкоштовно, або за 100-200 рублів (мені курс за 50000 рублів, що на скріншоті вище, обійшовся аж.. в 0 рублів).

Курси, що ведуть практикуючі трейдери

Це вже цікавіше. Знову ж, не беремо шахраїв, що демо-торги показують, як реальні. Поділяються на:

 • голих теоретиків, що термінал бачили лише в ютубі;
 • трейдерів, що давно злилися, сто років не відкривали графік і тепер навчають теорії;
 • трейдерів-практиків, що кожен день працюють з ринком і паралельно ведуть торговельну школу.

Ось останній варіант я і проходив. Спочатку я вибирав західних трейдерів - від вітчизняних розводив просто нудить.

Чому Грааль такий дорогий?

Ви не уявляєте, до чого примітивні більшість платних систем. Ось вам конкретний приклад.

Колись велику популярність здобула торгова система Aberration від Keith Fitschen. Вона демонструвала дивовижні результати, а продавали її за 2000 доларів Однак, продажі припинилися в 2013 році. За словами творця, ринок змінився так, що система стала неробочий.

Це добре видно, подивіться в кінці графіка - крива прибутковості починає йти вниз. До честі автора системи, він відразу припинив її продажу, коли зрозумів, що система видихалася - таке зустрічається не часто.

Тоді-то і стала відома суть знаменитої системи. Знаєте, з чого вона складалася? Тримайтеся за стілець:

 • купувати, коли закриття бару вище верхньої лінії Боллинджера з періодом 80 і мультиплікатором 2;
 • виходити з позиції, коли ціна закриття бару менше простий EMA (ковзної середньої) зі значенням 80;
 • короткі позиції, відповідно, навпаки.

Скажіть - ці три умови, описані вище, стоять 2000 доларів? Що, потрібно аж дві штуки зелені, щоб розібратися в тому, як працюють смуги Боллинджера і ковзаючі середні?

Західні платні школи трейдингу

Я проходив три платних західних школи. Перші дві загальнодоступні (Trade Empowered і Lex Van Dam Academy), третя була "суперсекретної", доступною тільки для своїх. Вів її "секретний" дядько, а щоб потрапити в нього потрібна була особиста рекомендація трьох західних pro-трейдерів. Мої кореша з форуму Big Mike за мене вписалися, так я і потрапив в священні засіки.

Live Room

Всі три школи так чи інакше були засновані на Live Room - і це, я вважаю, єдиний формат, за який потрібно платити гроші.

Live/Trading Room - це коли трейдер і його колеги ведуть торги на реальних рахунках прямо у тебе перед очима, а учні сидять в голосовому/текстовому чаті, теж відкривши свої термінали. Така собі торговельна груповуха.

Все інше:

 • готові записані відео;
 • вебінари;
 • текстові школи;
 • "Торги" на демках;
 • pdf-ки та інше

або того не варті, або стоять в 10 разів дешевше, ніж їх реально продають. Більшість платних шкіл, де всі дають в записаному вигляді, взагалі повинні бути відкритими і монетизувати рекламою, як звичайний журнал по трейдингу.

У магазині Amazon книга від відомого трейдера варто, в середньому, 30-50 доларів. Чому ж тоді якийсь курс віддається за 500-5000? Він що, в 100 раз корисніше? Серйозно?

Скажімо, у FXStreet в архіві більше 4 тисяч вебінарів.. доступних безкоштовно. Дивись, не хочу. Років за 10 якраз все можна осилити. А є ще й сотні "преміум" вебінарів, о так.

І вже, звичайно ці вебінари оптом пропонують все форекс-контори, далеко ходити не потрібно. Але, пам`ятайте пункт номер 1 - ніяких платних вебінарів від контор, яким потрібні ваші гроші. З усіма роздрібними форекс-конторами (про бінарні і говорити не варто) у нас конфлікт інтересів. А безкоштовно можна - вам там розкажуть лише базові речі.

За що ж платити?

Які ж торговельні курси коштують своїх грошей?

Платити потрібно тільки за особисте, індивідуальне навчання на реальних, підтверджених торгах. Це не повинен бути "трейдер", що працює на будь-яку форекс-або проп контору Або трейдер, що привертає вас якимись "гарантіями" або сумами за місяць

З огляду на, що майже всі форекс контори - так чи інакше "кухні", що пропонують спред-беттинг, вони хочуть вас навчити чому завгодно, але тільки не того, як реально заробляти і виводити з них гроші. Не треба бути семи п`ядей у ​​чолі, щоб здогадатися, чи не так?

Платити потрібно за особисту увагу реального трейдера. За можливість смикати трейдера-вчителя тоді, коли тобі потрібно. Не за запис. І не за онлайн-вебінар, де особисто тобі не приділяють уваги. У групі має бути тільки кілька людей, а не натовп, що заважає один одному.

Втім, на нормальних платних курсах натовпу ніколи немає - вони не дешеві. Жадібна толпень набігає лише на халявні ознайомчі вебінари.

Тут все як з англійським - висока ціна за те, що вчитель займається з тобою особисто і зовсім інша, якщо тобі просто продали відео або якусь книжку.

Книги по трейдингу - ще одна річ, за яку варто віддавати гроші, якщо не можете знайти потрібний варіант в електронному вигляді. Я паперові з Amazon купую регулярно.

Наскільки "живі" курси трейдингу виявилися корисними?

З одного боку, я дійсно багато там подчерпнул. Досконально побачив живу манеру реального успішного трейдера, розібрався в багатьох моментах, пов`язаних з форексом. В теоретичній частині вивчав, як правильно ставити стопи/Тейку, розраховувати R/R, аналізувати ринковий потенціал, елементи поведінкової психології, технічні прийоми та дані для роботи з форекс/ф`ючерсами/акціями, економічні індикатори, кейси, ризик-менеджмент, формули, принципи роботи хедж-фондів, якнайширші прийоми аналізу фундаментальної статистики, статистичний арбітраж та інше.

Плюс, в Live Room хороша тусовка однодумців. Це не спраглі халяви школярі, що хочуть з 10 рублів отримати мільйон, а мотивовані, націлені на успіх люди, що як і ти хочуть домогтися конкретних результатів. І вони платять за те, щоб отримати результат. Там я познайомився з деякими хлопцями, з якими дружу і до цього дня.

Триває такий курс зазвичай кілька місяців, іноді півроку. Як правило, такий формат проводиться 2-3 рази на тиждень, зазвичай 2-4 години живого часу. Найчастіше запис не робиться, так що якщо ти не встиг - вибач, хлопчина, ти все пропустив.

Найцінніше там було лише живу участь в чужих реальних торгах. Бо вся теоретична частина без проблем гугл/знаходилася в книгах. Не потрібно бути генієм, щоб знайти ті ж свінги Ганна, що на скрині вище, з платної школи. Все це не секрет, все відкрито.

Підсумки Live Room

Годинами я дивився за реальною роботою західного трейдера і.. тут-то і почалися навіть не проблеми, а нюанси. Так, я приблизно зрозумів, як він мислить, про що він думає, як він обґрунтовує свої входи, але..

Але ось яка річ, адже я - не він. Зовсім не він. Ми взагалі, з різних культур. Різних соціумів. Він - американець з передмістя LA, який закінчив Каліфорнійський університет, я - звичайний російський чувак, що закінчив ВУМО як військовий перекладач і виховувався на радянських фільмах.

Так, трейдинг нас об`єднує, свічки - вони і в Африці свічки, але не так я мислю, як він. І не можу так, як він. Та й якби він був російським - було б те ж саме.

Я пробував - намагався думати як він, також, як він вибудовувати свій підхід до ринку, але.. наш інформаційний метаболізм був абсолютно різний. Там де він швидко приймав рішення, я пекельно тупив - мені потрібно було більше часу, набагато. Там де я бачив чіткий вхід, він сидів, думав і робив абсолютно не те, що здавалося доречним мені.

В результаті, я отримав чітку, ясну картинку його школи, його способу мислення. Але цю торгову техніку я практично не став використовувати. Вона лише додала до скарбнички досвіду певні знання. Мислити як чужа людина я не навчився - і нерозумно було думати інакше.

Чи шкодую я про кілька тисяч доларів, витрачених на ці школи? Зовсім ні. Це було страшенно цікаво, я дізнався дуже багато всього, обзавівся корисними знайомствами. Але відкриттям, Граалем, якимось супер-методом для стабільного доходу вони не стали. І тоді ж я зрозумів - так буде і з будь-якою іншою школою. У кращому випадку, вона дасть напрямок, вудку, впорядкує знання - але рибу не дасть.

Рибу треба ловити самому. Інакше, навіть якщо тобі дадуть хорошу вудку за 6 тисяч євро - вона не допоможе.

Чи варта була школа того ж Lex Van Dam цих грошей.. не сказав би. Інформації-то я отримав багато, але її багато і в книгах. У мене склалося враження, що 90% ціни - націнка за те, що викладання веде відомий трейдер, розпіарений по BBC, плюс глава реального хедж-фонду. Він дав купу фундаменталкі - але вся ця економічна теорія теж доступна. Загалом, знай я це заздалегідь - заощадив би чимало грошенят.

Секретний трейдер

Сверхзасекреченний хлопець дав мені схожий досвід. Це був відомий у вузьких колах професійний трейдер із закритою трейдерської групи. З реальними стейтменті, можливістю, якщо ти в США, приїхати в його торговельний офіс і дихати йому прямо у вухо, поки він торгує (без фанатизму, звичайно).

Навчальний тільки 5 чоловік за раз. Незважаючи на платне навчання, він заздалегідь проводив співбесіду і не брав тих, хто йому не підходив. Просто відмовляв і все, хоча сума за навчання була не маленькою.

Те, що він показав, винесло мені геть мізки. Я не знав 90% з розказаного, хоча був впевнений, що добре вже розбираюся в ринку. Його система була неймовірно професійної, комплексної, дуже складною. Дуже багато математики і статистики. Деякі з речей, що він демонстрував, закопані в складних статтях з S & C ( "Stocks & Commodities"), що пишуть профі з 10-15 річним досвідом. Мало того, що мого рівня виявилося катастрофічно недостатньо - так і його манера, його торговий світ були мені абсолютно чужими.

Складалося враження, що після самоката мене посадили за штурвал Боїнга. Це була непроглядна жесть.

Половину його курсу (він проводився у форматі, схожому на Live Room) я намагався впоратися з перевантаженням мозку і відчуттям, що я ничерта не розумію. Поступово стала складатися якась картинка, але вона виявилася лише приблизною калькою з його торгової системи.

Знову і знову я зіткнувся з тим, що з себе представляють такі особисті курси. Тобі розкривають світ іншої людини, його образ думок, але.. ти - не він, і їм не станеш ніколи.

Учні таких трейдерів іноді торгують в схожій манері, проте, з урахуванням індивідуальних особливостей. Ті ж, кому манера не підійшла, просто набираються технічних, фундаментальних знань, що можуть вбудувати в свою систему. А можуть і не вбудувати.

Частина з того, що було отримано в тому навчанні, я не зміг здолати досі. Ці знання у вигляді записаних відеоторгов з Live Room, файлів Excel, спеціальних баз і скриптів для ToS, TradingStation, Multicharts, Sierra, CQG і MarketDelta лежать у мене на компі і чекають, що я до них дозрію. Не знаю, чи відбудеться це. Думаю що ні.

Наскільки все це було корисним? З практичної точки зору, мабуть, не дуже. Може, якщо його школу вивчати років 5, мати математичний склад розуму і характер, як у нього, тоді з неї буде толк, але.. особисто я знайшов для себе методи, на зразок PA, що саме мені, як гуманітарію, куди ближчі. І вони зовсім не збігаються з тим, що я дізнався у "секретного" трейдера. Він би їх взагалі, напевно, обсмеять або не зрозумів. Ось тільки у мене вони працюють. А у нього була б зворотна ситуація.

А ось знайшов би я своє, не пройшовши через ці школи? Гарне питання.

Бо щоб знайти "своє", деколи треба закопатися з головою в "чуже". Зрозуміти, повністю усвідомити, що тільки ти творець своєї торгової системи. Мабуть, це очевидна непряма користь подібних шкіл.

Школи трейдингу: так чи ні

Я вважаю, що наголос має робитися на самостійне навчання. Ось, я пробував, будь ласка - віддав майже 12 тисяч доларів на курси і посібники для навчання, про які багато хто може тільки мріяти. Чесно вникав і намагався їх застосувати в своїй торгівлі. Знадобилося відсотків 10, решта пішла в довготривалу пам`ять як певний теоретичний базис, який, цілком імовірно, мені взагалі ніколи не стане в нагоді.

Однозначну плюс шкіл і курсів - вам дають упорядкований, структурований набір знань. Не треба шукати самому - все буде подано на ложечці і відправлено прямо в торговельний рот.

Мінуси - Грааля немає. Як треба працювати годинами за терміналом кожен день, так і доведеться працювати. Просто після школи ви можете отримати якесь напрям, який зможете розвивати далі, а можете і немає.

Думаєте, реальний валютний трейдер в банку володіє якоюсь секретною інформацією, недоступною іншим? Навчався на таємних шпигунських книжках? Якщо його викрасти і катувати - він відкриє "секрет ринку"? Подумайте ще раз.

Коли ти вже розібрався в основах, переможеш і все інше по сходах досвіду.

 • БО: основи технічного та фундаментального аналізу.
 • Форекс: розширення цих основ, поняття лімітних ордерів, стопи, Тейку.
 • Ф`ючерси: обсяги, кластерний аналіз, ГО, айсберг-ордера.
 • Опціони: хеджування, опціонні стратегії.
 • Акції: обсяги, фундаментальний аналіз, Скринер, стрічка принтів, футпрінти (time & sales).

Все це потихеньку освоюється. Хочете - можна курсами, в упорядкованій формі. Хочете - ставте термінал, читайте інструкцію до нього, пару блогів практикуючих трейдерів і бац - курси вже і не потрібні.

А тому, як гарантовано заробляти з ринку, вас ніхто навчити не може. Чекати цього - все одно що чекати Нострадамуса, який знає, куди піде ринок через хвилину або годину. Ніхто не знає. Всі борються з теорією ймовірності. Хтось успішно, а більшість немає. Ось, власне, і весь "ринковий секрет".

Ті ж авторитети, моральні та технічні, начебто Ларрі Вільямса, що на цих вихідних був у Москві, так само регулярно зливаються, як і всі. Ларрі злив купу інвесторських коштів свого часу. Але профі відрізняється від нуба тим, що він робить з події висновки, встає з колін і йде далі.

Ось такі висновки з навчання. Що можу порадити наостанок.

 • Платіть тільки за Live Room - живу трансляцію з реальних торгів.
 • Природно, вам повинні дати всю інформацію про те, що це реальні торги, а не симуляція. Біржові стейтменти, якщо навчають NYSE/CME, підключені системи статистики на кшталт myfxbook для форекса та інше (західні школи все це дають відразу ж). Інакше ви ризикуєте нарватися на численні вітчизняні екземпляри, де під виглядом "живих торгів" вам демонструють звичайний демо-рахунок з намальованим депозитом.
 • Прагніть до самостійного навчання.

Необхідність "набивати" практику вам не замінить жодна школа в світі. Як треба місяцями стирчати за графіками, так і доведеться стирчати. Школа може лише додати впорядкованості в хаос, що утворюється в голові і не більше того, плюс додасть моральну підтримку. Але розкласти все по поличках можна і потрібно самому.

У пошуках вчителя

У нескінченній метушні за вчителями потрібно мати тверезі, реалістичні очікування. Ви не можете стати іншою людиною і склоніровать його образ думок. Навчання у будь-якого трейдера - це спосіб вийти на правильну стежку, але пройти-то по ній доведеться саме вам, стираючи ноги і хитаючись з боку в бік, ніяк інакше. Плюс, якщо вам дуже пощастить, і образ мислення вчителя буде схожий з вашим - ви дуже багато з нього візьмете. Але шанси такого збігу не так вже й великі.

Живе навчання дає потужну психологічну підтримку. Було дуже забавно, коли в Live Room у трейдера ринок йшов проти нього і його прогнозу. Все це перетворювалося на нескінченний вал жартів і взаємної підтримки. Всі були як пасажири на одному кораблі, що терпів крах. Коли трейдер хапався за голову, я вивчив кілька прикольних американських матірних виразів. Зараз часто їх чую в західних онлайн трансляціях.

У групі здорово, саме в моральному плані. Але секретів і Граалей, звичайно там немає і бути не може. Якщо ви це запам`ятайте - вам буде простіше знайти вчителя або хорошу школу, що вам підійде. Якщо немає - будете бігати по Грааль, поки гроші не закінчаться і все одно прийдете до описаних тут висновків.

Так що думайте самі, чи вчиться на своїх граблях або краще все ж взяти за основу чужі і зрозуміти, що самостійне навчання повинно лежати в основі всього. А школа або інший трейдер можуть стати лише допомогою, часом досить тямущою - а можуть і не стати.

І не важливо, скільки ви за це заплатили. Лінійної залежності між сумою, що ви віддали за навчання і реальною цінністю отриманих знань звичайно ж немає. Інакше будь-який багатий кіт викладав би десятки тисяч доларів за модну школу трейдингу, отримував би секрет ринку і заробляв би мільйони. В реальності все зовсім не так.