Найбільш гучні iPO російських компаній і перспективи на цей рік

Вітаю! Нарешті хороші новини на фінансовому ринку Росії. Обсяги IPO і SPO російських компаній за перші півтора місяці 2017 го стали рекордними з 2011 року. Статистика показує, що за минулий рік капіталізація ТОП-100 публічних "росіян" виросла на $ 233 млрд. Або на 58%.

А ще в середині минулого року для Росії відкрився ринок єврооблігацій. З 2016-му розміщення євробондів майже в чотири рази перевищило обсяги 2015 року. За рік були закриті чотири угоди: по UC Rusal, "Полюса", Альфа-Банку і "Сєвєрсталі".

Вперше з початку кризи 2014 року експерти відзначають зростання інтересу інвесторів на іноземних біржах до наших активів. Порівняно дешевим і з хорошою дивідендної прибутковістю.

Тому сьогодні ми будемо говорити про IPO російських компаній. Обговоримо головні події минулого року, а також плани на найближче майбутнє.

Зміст

 • 1 Події 2016 року
  • 1. 1 Велике нафтове IPO
  • 1. 2 ФГ "Майбутнє"
 • 2 Що змінилося в ТОП-100 найбільших компаній?
  • 2. 1 Російські компанії, що вийшли на IPO в 2016-2017 рр
  • 2. 2 Плановані на найближчий час IPO
 • 3 IPO в 2017 році: стан і перспективи розвитку
  • 3. 1 "Дитячий світ" і IPO

Події 2016 року

Велике нафтове IPO

З 2016-му в Росії відбулося перше нафтове IPO за останні 10 років. Попереднє проводила "Роснефть" в Москві і Лондоні ще в 2006 році.

25 листопада "Русснефть" розмістила але Московської біржі 20% звичайних акцій на загальну суму 32, 4 млрд.рублів. Ціна однієї акції склала 550 рублів. У день розміщення ціна доходила до 605 рублів, але торги закрилися на позначці в 558 рублів.

Попит на "нафтові" цінні папери перевищив пропозицію на 30%. В основному, інтерес до IPO проявили російські інституційні інвестори. Угода стала найбільшою після липневого розміщення "Алроса".

Акції "Русснєфті" були продані трохи вище встановленого спочатку цінового коридору в 490-600 рублів. Засновник і голова ради директорів Гуцерієв заявив, що гроші від IPO підуть на покупку нових активів і погашення боргу "Русснєфті".

За результатами IPO компанія була оцінена в $ 2, 7 млрд. Або 162 млрд. Рублів. Це дозволило їй зайняти 43-е місце в рейтингу найбільших російських компаній.

В перспективі акції "Русснєфті" цілком можуть стати новою "блакитною фішкою". Поки ж це класична компанія другого ешелону з усіма мінусами і плюсами такого статусу.

ФГ "Майбутнє"

Фінансова група "Майбутнє" об'єднує кілька НПФ. Займає 65-е місце в рейтингу з капіталізацією $ 981 млн. У жовтні минулого року на МБ було продано 20% акцій холдингу за ціною 1190 рублів за штуку. Загальний обсяг торгів склав 11, 7 млрд. Рублів.

Що змінилося в ТОП-100 найбільших компаній?

За даними "РИА Рейтинг" в списку "100 найбільших публічних компаній Росії" в 2016-му з'явилося сім новачків (в тому числі, НК "Русснефть" і ФГ "Майбутнє").

Трійка лідерів тепер виглядає так: Роснефть, Ощадбанк і Газпром. У ТОП-10 також увійшли ЛУКОЙЛ, "Новатек", "Сургутнафтогаз", "Норільський нікель", "Магніт", ВТБ і "Газпром нафта".

З 2016-му зросла капіталізація 91 компанії з ТОП-100. Лідером зростання став "Европлан". За рік його капіталізація зросла в сім разів.А ось найгіршу динаміку показали такі галузі як харчова промисловість, АПК, телекомунікації та інформаційні технології, хімія і нафтохімія.

Російські компанії, що вийшли на IPO в 2016-2017 рр

 • Автолізінговая компанія Европлан (додемісія акцій на 15 млрд. Рублів по 720 рублів за штуку)
 • ФГ "Майбутнє" (загальний обсяг розміщення 11, 7 млрд. рублів по 1190 рублів за акцію)
 • Русснефть (акціонери залучили через IPO 32 млрд. рублів). Сім'я Михайла Гуцерієва продала 20% акцій
 • Алмазодобувна компанія Алроса (було продано 10, 9% акцій на суму 52, 2 млрд. Рублів). Акції продавалися з дисконтом 3, 8%
 • РосАгро розмістила 16, 7 млн. Глобальних депозитарних розписок на загальну суму близько $ 250 млн. За ціною $ 15 за штуку
 • Китайський фонд Chengdong Investment продав в лютому пакет акцій Московської біржі на 10, 6 млрд. рублів за 89 рублів за акцію

Плановані на найближчий час IPO

 • Золотодобувна компанія "Полюс" вже вибрала організаторів майбутнього розміщення акцій. Ними стануть ВТБ Капітал, Сбербанк CIB, JP Morgan, Credit Suisse і Goldman Sachs
 • Московський Кредитний банк розмістить за відкритою підпискою додатковий випуск 3, 2 млрд. Звичайних акцій

Про свій намір вийти на публічні торги також оголосив алкогольний гігант Roust , онлайн-рітейлер "Юлмарт" і група En +.

IPO в 2017 році: стан і перспективи розвитку

У 2017-му Московська Біржа прогнозує справжню революцію на ринку російського IPO. Експерти очікують подальшого зростання вартості здебільшого публічних компаній. Сформовано відповідні категорії інвесторів і інфраструктура. Бракує лише довгих грошей.

В січні-лютому нинішнього року обсяги IPO і SPO російських емітентів склали $ 1, 2 млрд. І стали максимальними з 2011 року.

За перше півтора місяці 2017 го відбулися такі розміщення:

 • Первинне: "Дитячий світ" ($ 300 млн.)
 • Вторинна: ​​ТМК ($ 180 млн.), "Фосагро" ($ 250 млн.) І UC Rusal ($ 240 млн.)

В 2017-2018 рр. погашаються великі випуски єврооблігацій, розмішені на піку 2012-2013 рр. На тлі санкцій попит на російські євробонди перевищив пропозицію. Короткі випуски є у НЛМК, ТМК, РЖД і "Євразу". Заявки на нові євробонди для рефінансування випуску збирає "Северсталь" (з погашенням в 2018 році).

Але найважливішим днем ​​зими 2017 го, звичайно, стала дата IPO "Дитячого світу". На цю подію я хотів би зупинитися докладніше.

"Дитячий світ" і IPO H> 10 лютого 2017 го року російський рітейлер "Дитячий світ" провів найбільше за останні три роки IPO з орієнтацією на інвесторів за кордоном.

Компанія стала єдиним публічним рітейлером дитячих товарів з російської "пропискою". Для оцінки організатори орієнтувалися на мультиплікатори "Стрічки", Х5, "Магніту", "О'кей" і "Діксі".

Коротка історія торгів. У перший день оборот акцій "Дитячого світу" склав 2, 98 млрд. Рублів (третє місце після показників Ощадбанку і "Газпрому"). Первинне розміщення акцій оцінили в 21, 1 млрд. Рублів. Цінні папери продали ключові акціонери рітейлера: АФК "Система", Російсько-китайський інвестфонд, а також ТОП-менеджери "Системи" і "Дитячого світу".

Ціна розміщення в рамках IPO на МБ була встановлена ​​на рівні 85 рублів за акцію. Це нижня межа початкового діапазону в 85-105 рублів. В ході формування заявок коридор цін звужувався двічі. Спочатку - до 85-90 рублів за акцію, а в день закриття книги заявок - до 85-87 рублів.

Основну покупку акцій на IPO "Дитячий світ" забезпечили іноземні інвестори.Вони ж стали і найактивнішими учасниками IPO "Стрічки" в 2013 році.

Глава РФПИ Кирило Дмитрієв назвав розміщення цінних паперів "Дитячого світу" на біржі "першим посткризових IPO на ринку". За словами організаторів всього було подано 80 заявок на покупку.

Приблизно 25% попиту довелося на Великобританію, 25% - на США, 20% - на Європу і всього 10% - на інвесторів з Росії.

IPO "Дитячий світ" пройшло по нижній межі ціни - так як купити акції рітейлера захотіли далеко не всі. Портфелі іноземних інвесторів вже перевантажені цінними паперами російських рітейлерів.

Сьогодні акції "Дитячого світу" виглядають переоціненими. Мало хто вірить в розвиток споживчого сектора в Росії. З 2014 року сильно впав попит на товари і послуги і сповільнилося зростання виручки рітейлерів.

Правда, ринок дитячих товарів виявився більш стійким до кризи. Як і в усьому світі, в Росії на дітях не економлять.

За оцінкою Ipsos Comcon в 2015 році частка "Дитячого світу" на загальному ринку дитячих товарів становила 32%.

Група об'єднує 525 магазинів під брендом "Дитячий світ" (в Росії і Казахстані) і брендом ELC (в Росії). До 2020-го року рітейлер планує відкрити ще 250 нових магазинів.

А які IPO російських компаній здаються цікавими Вам?

Підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на свіжі пости з друзями в соціальних мережах!