Розподіл активів за ступенем ризику і способи його мінімізації

Вітаю! Сьогодні нарешті знайшовся час продовжити, розпочату минулого разу тему ризиків інвестування і представити вашій увазі її логічне продовження.

Уоррен Баффет рекомендував інвесторам завжди дотримуватися два простих правила.

Правило №1: "Бережіть гроші". Правило №2: "Пам'ятайте про правило №1"

Як розподіляти ризики так, щоб в будь-якій ситуації зберегти і примножувати свій капітал? Мінімізація інвестиційних ризиків, по суті, зводиться лише до одного - їх грамотної диверсифікації.

Зміст

 • 1 Класифікація активів за рівнем ризику
  • 1. 1 Консервативні активи
  • 1. 2 Помірні активи
  • 1. 3 Агресивні активи
 • 2 На що звернути увагу, підбираючи активи з урахуванням ризиків?
  • 2. 1 Волатильність інструментів
  • 2. 2 Кредитні рейтинги країн і компаній
 • 3 Чому інвестиційні інструменти не так просто "ідентифікувати" за ризиками?
 • 4 В якій пропорції розподіляти ризики в своєму інвестиційному портфелі?

Класифікація активів за рівнем ризику

Забігаючи вперед хочу сказати, що класифікація ця досить умовна і багато активів досить спірно можна віднести тільки до однієї категорії. Однак вона (класифікація) покликана дещо впорядкувати інформацію в нашій голові, тому знати її все-таки корисно.

Консервативні активи

Консервативні активи гарантують збереження основного капіталу (хоча ризик мінімальних втрат все-таки присутня).Такі гарантії може давати банк або компанія з рейтингом не менше А. Консервативні інструменти повільно, але постійно нарощують розмір капіталу інвестора. Прибутковість таких активів становить, щонайменше, 3% річних, але цілком може доходити і до 5-7%.

Приклад консервативних активів: державні облігації розвинених країн (США, Німеччини, Великобританії і Франції).

Помірні активи

У довгостроковій перспективі помірні активи дають б про більшу прибутковість. Але час від часу вони можуть і падати в ціні. Вкладаючи кошти в такі активи, у інвестора немає гарантій ні отримання доходу, ні збереження первісного капіталу. Середня прибутковість таких активів приймається рівною 10% річних.

Приклад помірних активів: державні облігації таких країн як Чехія, Польща і Росія, а також акції "блакитних фішок" розвинених країн (США і Канада).

Агресивні активи

Вартість агресивних активів може різко змінюватися як вгору, так і вниз. Такі активи можуть принести інвесторові і дохід в 200% річних, і збиток в 50-70%. Середня прибутковість агресивних інструментів приймається на рівні 15-20% річних (в теорії, звичайно ж).

Приклад агресивних активів: акції країн, що розвиваються (БРІК).

На що звернути увагу, підбираючи активи з урахуванням ризиків?

Формуючи інвестиційний портфель, дуже важливо розуміти, на які ризики ви готові піти. Як же тоді їх оцінити?

Головне, на що слід звернути увагу, це кредитний рейтинг і мінливість СКО різних активів (про це ми говорили в попередній частині). Саме ці два джерела інформації зараз і розглянемо.

Волатильність інструментів

Чим частіше і різкіше вартість активу відхиляється від свого середнього значення - тим він волатильності, а значить - ризикованіше.Для консервативних інструментів рівень волатильності зазвичай не перевищує 4-5%, для помірних - 10-12%, для агресивних - 20% і вище.

Зверніть увагу! Йдеться лише про періоди відносної стабільності на світових ринках. За часів кризи будь-який з активів може показувати рекордну волатильність (а паніка інвесторів лише прискорює цей процес).

Але різниця між консервативними і агресивними інструментами полягає в тому, що перші рано чи пізно повертаються до свого "нормального" стану ". А ось другі можуть і не витримати тиску кризи ... І в цьому випадку інвестор повністю (або частково) втрачає вкладені в активи кошти.

Кредитні рейтинги країн і компаній

Кредитні рейтинги регулярно розраховуються спеціальними рейтинговими агентствами. Вони безпосередньо впливають як на вартість самих активів, так і на те, в яку групу за ризиками їх можна віднести.

Дуже грубо, консервативним інструментам можна віднести лише активи з рейтингом А (в будь-яких варіаціях). Рейтинги ВВВ (у Moody's - це Ваа) дозволяє включити інструменти в помірну групу активів. Значення ВВ (або Ва) і нижче вказує на підвищені ризики і агресивність стратегії.

Чому навіть російські облігації федеральної позики сьогодні не можна віднести до консервативним інструментам? Тому що нинішній кредитний рейтинг Росії становить лише ВВ + з негативним прогнозом (агентство S & P). Це перше з можливих значень спекулятивної або "сміттєвої" категорії активів. А значить, жоден російський актив не може вважатися консервативної інвестицією.

Чому інвестиційні інструменти не так просто "ідентифікувати" за ризиками?

Найпростіше розділити активи за категоріями ризику, виходячи з їх специфіки.Наприклад, всі облігації віднести до консервативного типу, і всі акції - до агресивної. Але насправді все набагато складніше.

Держоблігації країн з рейтингом ААА, дійсно, вважаються консервативними. Однак облігації Чехії та Індії вже відносять до помірної стратегії, а боргові цінні папери таких країн як Парагвай або В'єтнам, я б відніс до агресивної.

Купівля акцій однієї компанії - це завжди високі ризики. Знизити їх допоможе тільки широка диверсифікація. Але і тут є нюанси.

Якщо інвестор купує акції фонду "блакитних фішок" США або Великобританії - це помірна стратегія. А якщо "блакитні фішки" мають російське походження, то вкладення в умовний індекс "ТОП-10 компаній Росії" все одно будуть агресивними.

І в будь-якому випадку інвестиції в невеликі компанії з малою капіталізацією - це високо ризиковані вкладення. Незалежно від того, на території якої країни такі компанії працюють.

В якій пропорції розподіляти ризики в своєму інвестиційному портфелі?

Тут все дуже індивідуально і залежить від того, яку стратегію краще сам інвестор, а так само який його горизонт інвестування. Однак, в будь-якому портфелі (і консервативному, і помірному, і агресивному) обов'язково повинні бути присутніми всі три класи активів. Але, природно, в різних пропорціях.

Умовний приклад однієї з "стандартних" стратегій. Консервативна стратегія:

До речі, є думка, що частка облігацій у портфелі повинна бути приблизно дорівнює віку інвестора.

В частку консервативних активів можуть увійти:

Програми інвестиційно-накопичувального страхування (в залежності від плану)

 • Облігації розвинених країн і облігації з рейтингом надійності А чи фонди цих паперів
 • Казначейські векселі США
 • Золото
 • В частку помірних активів:

фонди нерухомості

 • Хедж-фонди з регулярними виплатами
 • Дивідендні акції і фонди таких акцій
 • В частку агресивних активів:

ПІФи, засновані на "Індексі ММВБ"

 • Акції перспективних компаній БРІК
 • ETF індексу S & P 500
 • Що стосується валютної диверсифікації, то про НЕ теж варто подбати.Оптимальною стратегією вважається така: 30% російський рубль, 35% долар США і 35% євро. Для великих сум і довгих термінів можна включити в портфель 10-15% ще якийсь валюти (швейцарський франк або англійський фунт).

Однак, у світлі останніх подій і розраховуючи на долгосрок, я б взагалі звів частку рубля до мінімуму.

А як Ви розподіляєте свої активи за ступенем ризику? Підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на найцікавіші пости з друзями в соціальних мережах!