Швейцарська фондова біржа

Швейцарська фондова біржа

Найперша швейцарська фондова біржа влаштувалася в Женеві в 1850 році. З того моменту з'являлися ще багато бірж, але їх розробки були зупинені через світових воєн. Потім, коли закінчилася Друга світова, десь в середині п'ятдесятих років двадцятого століття, фондовий ринок зміг досягти рекордних доходів. Але тривало це недовго, і ось в 1962 році, коли почався спад економіки, все знову стало зменшуватися. На щастя, ближче до сімдесятих почалося фундаментальне врегулювання економіки, і ось тоді для фондових бірж настали сприятливі часи. У 1993 році торгові майданчики бірж в Женеві, Базелі і Цюріху об'єдналися в одне ціле і стали єдиною біржею, яка носить назву Swiss Exchange. Саме Швейцарська біржа була першою, повністю автоматизованої торгівлі, систему розрахунків і кліринг. З тих пір Швейцарія має незаперечну репутацію фінансової столиці усього світу. Держава залучає багато великих інвесторів і емітентів, створивши для цього оптимальні умови.

Умови допуску на біржу

Термін "лістинг" означає допуск акцій до торгівлі. Існують основні вимоги до цінних паперів, яким потрібно відповідати, для того щоб купувати або продавати їх в Швейцарській фондовій біржі. Вимоги до емітента наступні: договір партнерства повинен відповідати всім вимогам національного законодавства, компанія повинна існувати не менше трьох років. Організація, що випустила цінні папери, зобов'язана надати фінансовий звіт за три роки до подачі заяви про лістинг, який повинен відповідати стандартам. У перший день торгів капітал емітент-компанії повинен складати більше двадцяти п'яти мільйонів швейцарських франків, що має бути обов'язково відображено у фінансовій звітності. Якщо організація є материнською компанією, то ця умова поширюється на акціонерний капітал. Емітент повинен гарантувати надання всіх послуг стосуються девидентов, отримання та обробки повідомлень на території держави. Вимоги до цінних паперів такі: на момент лістингу вони повинні бути оформлені відповідно до закону і задовольняти всі положення. Лістинг поширюється на всі папери тієї ж категорії. Акції повинні мати частку, яка знаходиться у вільному обігу. Емітент повинен гарантувати виплату всіх транзакцій через пос-системи, які дозволені SIX Swiss Exchange. Якщо офіс сторони, що продає зареєстрований в іншій державі, то перш ніж цінні папери будуть перераховані, емітент повинен пред'явити докази того, що він відсутній у списках фондової біржі не через виконання правил захисту інвесторів. Всі вимоги повинні дотримуватися протягом усього терміну лістингу.

Показники діяльності

За підсумками 2012-2013 років SIX Swiss Exchange входить до переліку найбільших бірж по всьому світу. Рівень капіталізації, який при цьому враховується, на момент 2013 року зріс на двадцять чотири відсотки і досяг тоді 1337 мільярдів франків. В основному приріст забезпечується біржовими продуктами і акціями. На сьогоднішній день SIX належить іноземним і швейцарським банкам, які є в той же час біржовими клієнтами. Межами держави все не обмежується, представництва фондової біржі знаходяться в двадцяти країнах по всьому світу. Як і належить, на Swiss Exchange розраховується кілька індексів, які об'єднуються в певні групи, які в подальшому називаються "сім'ями". Головним і загальним індексом фондового ринку країни вважається SPI Family. Вона не включає ті організації, в зверненні яких менше двадцяти відсотків акцій. Розрахунок індексу було розпочато з 1987 року 01 червня. Група ділиться на підгрупи за розміром і галузям. У неї входять нафту, газ, фінансові послуги, зв'язок, охорону здоров'я та інші. Є й інша група, SMI Family.

Вона, в свою чергу, складається з Swiss Market Index, SMI MID і SMI Expanded. SMI - це індекс блакитних фішок, він показує стан 20 гігантів, що торгуються на біржі. Всі представники сімейства SMI мають високий рівень ліквідності і є ідеальними для опціонів і ф'ючерсів. Всі індекси Швейцарської фондової біржі відповідають загальнонаціональним і європейським трендам.У великих і країнах, що розвиваються присутні певні служби, в Швейцарії це FINMA. Дана служба з нагляду за фінансовими ринками є незалежним регулятором діяльності компаній, які надають фінансові послуги на території країни. Маючи широкий спектр повноважень, FINMA є одним з найавторитетніших регулюючих органів в світі. Почавши свою діяльність в 2007 році, організація забезпечує захист прав громадян, що використовують фінансові послуги. Суб'єкти, які є підконтрольними FINMA:

• банки та аудиторські фірми;

• брокерські і дилінгові компанії;

• інвестиційні фонди;

• страхові компанії і фінансові посередники;

• ну і, звичайно, фондові біржі та ринки.

Топові власники акцій

У Швейцарської фондової біржі виділяються за сумою оборотів п'ять компаній: це виробник продуктів харчування, фармацевтичні компанії та банки. Дані емітенти представляють цінні папери у вигляді акцій і похідних інструментів. Лідером ринку є Nestle Бізнес даної компанії дуже різноманітний. А саме, він включає в себе виробництво продуктів харчування, фармацевтичних препаратів, косметики та кормів для домашніх вихованців. Понад чотири тисячі брендів має фірма Nestle. Її ринкова капіталізація становить 203,3 мільярда швейцарських грошових одиниць, причому 3195 мільйонів акції, які знаходяться в оборотах. Не менш успішною є фармацевтична компанія Novartis Що спеціалізується на дослідженні, розробці і виробництві медичних препаратів. Діяльність фірми охоплює шість напрямків: фармацевтика, офтальмологія, виробництво дженериків (ліки з простроченим терміном патенту) і засобів для щеплень, лікувальних засобів для тварин і безрецептурних медикаментів. Сто шістдесят два мільярда становить ринкова капіталізація компанії. Решта учасників п'ятірки лідерів також мають високі показники продуктивності і фінансового прибутку.

Як і ким здійснюється біржова діяльність

Всі знають, що на фондових біржах працюють брокери, але не всі мають уявлення, хто вони і чим займаються. Брокерами можуть бути і юридичні особи, і фізичні. Вони є професійними учасниками ринку і мають право працювати тільки після отримання ліцензії в установленому порядку. Для того щоб мати право здійснювати брокерську діяльність, компанія, яка бажає надавати посередницькі послуги, повинна відповідати встановленим вимогам: • мати в штабі висококваліфікованих фахівців, знання яких підтверджується атестатом; • повинен бути власний капітал, необхідний для відповідальності перед інвесторами; • системи обліку і звітності повинні бути заздалегідь розроблені. Правильний вибір брокера дуже важливий в подібній діяльності, тому що саме від нього залежить подальший успіх. Посередник на фондовій біржі виконує наступні обов'язки: виконання доручень інвесторів по здійсненню операцій, а саме знаходження контрагентів, захист інтересів, здійснення процедур по реєстрації та оформлення угод. Розрізняють лімітні та ринкові доручення від клієнтів. Лімітні - це коли потрібно зробити покупку або продаж за конкретну ціну, а ринкові дають можливість брокеру вибирати більш вигідну в певний момент ціну.Крім послуг, що стосуються цінних паперів, брокер може надати інформаційні та консалтингові послуги. Що стосується оплати за брокерські послуги, то винагорода може нараховуватися у фіксованій сумі або у відсотках. Іноді передбачаються премії. Для взаємовигідного співробітництва укладається договір, відповідно до якого посередник повинен виконувати доручення в порядку їх надходження, а головне, сумлінно. Для того щоб потрапити на біржу, існують майданчики. Це значно скорочує час доставки заявки і отримання інформації про стан. Але перш, ніж отримати можливість для того, щоб торгувати безпосередньо, спочатку потрібно укласти договір з брокером, який, в свою чергу, надати таку послугу.