SpaceX: Збитки від вибухів ракет Falcon 9

Вибух Falcon 9 в 2015 році

Через кілька хвилин після того, як 28 червня 2015 року компанія SpaceX запустила одну зі своїх ракет Falcon 9, розрахованих на повернення першого ступеня, та вибухнула, перетворившись в хмару уламків над Атлантичним океаном.

На борту цієї ракети перебував вантаж, що належав NASA. Космічне агентство оцінило свої збитки в 112 мільйонів доларів. Крім того, компанія SpaceX, заснована підприємцем Ілона Маском, втратила десятки мільйонів, які вклала безпосередньо в сам запуск.

Але, як випливає з потрапили нещодавно в розпорядження The Wall Street Journal фінансових документів, загальна сума збитків, які понесла SpaceX, може обчислюватися сотнями мільйонів доларів.

"Компанія втратила $ 260 мільйонів в 2015 році, коли одна з її ракет Falcon 9, на борту якої перебували 2 тонни вантажу, призначеного для міжнародної космічної станції, вибухнула незабаром після старту", - повідомили The Journal автори Рольф Вінклер і Енді Паштор.

Така оцінка суми фінансового збитку враховує перенесення термінів наступних запусків, проведення компанією SpaceX внутрішнього розслідування і внесення конструктивних і функціональних змін в наявний парк ракет. Черговий запуск відбувся тільки в грудні 2015 року, коли перший ступінь прискорювача Falcon 9 успішно приземлилася на пусковий майданчик. Таким чином, було пропущено від 6 до 12 запланованих запусків.

Сторонні компанії платять за запуск Falcon 9 приблизно $ 62 мільйони, тобто SpaceX недоотримала запланований дохід в сумі близько $ 370 мільйонів.

Залишається неясним, наскільки такий колосальний упущений дохід позначився на операційного прибутку. Відмова від шести запланованих запусків ракети, безумовно, завдала сильного удару по прибутку компанії, але крім цього, створення, сертифікація, заправка і запуск нової ракети також обходяться дуже дорого. SpaceX навряд чи треба було нести всі ці витрати. Але під час вимушеного простою, компанії все одно доводилося продовжувати виплачувати зарплату співробітникам, оплачувати оренду і інші пов'язані з ведення бізнесу витрати. І це - на етапі швидкого розвитку бізнесу.

Дану ситуацію можна порівняти з тим, як якщо б активно розвивається компанія, що займається автоперевезеннями, на 6 місяців втратила можливість доставляти вантажі через що сталася великої аварії. Зіткнувшись з такою затримкою, їй довелося б або відкласти покупку нових вантажівок, або просто прийняти на себе збитки, продовжуючи розширювати свій парк автомобілів. Тим часом, компанії доводиться продовжувати набір співробітників і нести інші витрати, пов'язані із запланованим розширенням бізнесу, що ще більше веде підсумковий баланс підприємства в мінус.

Саме такою була ситуація в SpaceX в 2015 році. Але після цього компанія зазнала ще одну велику невдачу.

Втрата Falcon 9 на стартовому столі в 2016 році

1 вересня 2016 ракета Falcon 9 спалахнула, як вогненна куля, під час рутинної перевірки на стартовому майданчику, знищивши супутник, який мала намір запустити компанія Facebook. Ця аварія знову привела до затримки подальших запусків на чотири місяці. Після проведення внутрішнього розслідування, повернення на стартовий майданчик був намічений на січень 2017 року, що призвело до втрати SpaceX як мінімум одного клієнта.

Вереснева аварія спричинила за собою скасування десятків запусків, запланованих на 2016 рік. Сума недоотриманої в минулому році прибутку може досягати $ 740 мільйонів.

За інформацією The Journal, SpaceX стверджує, що в даний момент "має більш $ 1 мільярда коштів і ніяких боргів". Як представники компанії повідомили Business Insider, на даний момент заплановано 70 запусків, сумарний дохід від яких складе приблизно $ 10 мільярдів.

Крім того, компанія має намір охопити планету високошвидкісним інтернетом (який буде продавати). Для цього вона збирається реалізувати приголомшливий проект по виведенню на орбіту 4425 супутників.

Відкрити рахунок для торгівлі акціями високотехнологічних компаній