Сепарація товару

Сепарація товару - процес сортування та розподілу продукції (вантажу) в період укладання для подальшого транспортування по морю, залізниці, автомобільній трасі.

Сепарація товару: сутність, цілі, способи підготовки

Одна з головних цілей власника вантажу - доставити його в точку призначення в обумовлені терміни і без пошкоджень. Це можливо лише при правильній сепарації і грамотному скріпленні товару для подальшого перевезення. Ця проблема особливо актуальна сьогодні на тлі появи великого числа складських компаній з доброї роботи логістикою.

Термін "сепарація товару" може застосовуватися по відношенню до будь-яких видів перевезень.

Для якісної сепарації товар важливо правильно занурити. Тут є два варіанти:

1. Ручне навантаження - спосіб, який є єдино доступним у багатьох галузях (наприклад, в харчовій, меблевій і пивоварної промисловості). Суть методу - поділ товару на невеликі одиниці (пакети, короба, мішки та інші).

Переваги ручного навантаження - низька собівартість, можливість якісної підготовки для сепарації нестандартних товарів, можливість максимально використовувати об'єм автомобіля.

Мінуси - низька оперативність, залежність від людського чинника, необхідність утримання (пошуку) вантажників, високий ризик перевантаження транспортного засобу.

2. Палетна тип навантаження є економічно доцільним для багатьох підприємств. Він хороший там, де продукцію можна укладати на різні піддони, а саму завантаження виробляти за певною схемою.

Переваги паллетного способу - зниження витрат часу, можливість застосування стандартних схем, спрощення процесу обліку товару, зниження впливу людського фактора, можливість точного розрахунку навантаження на кожну з осей автомобіля.

Неякісна завантаження і сепарація може привести до наступних проблем:

- переміщення вантажу і його пошкодження під час руху;

- зміщення осі транспортного засобу (крену судна) або аварії (перекидання судна);

- складнощів контролю переміщуваного товару.

Вибір виду сепарації залежить від наступних факторів:

- вимог щодо перевезення конкретного товару;

- габаритів продукції;

- маси і інших характеристик вантажу;

- типу тари;

- особливостей розміщення товару в вагоні, на палубі (в кузові) або в трюмі;

- умов плавання судна (руху поїзда, автомобіля).

Застосовувані сепараційні матеріали повинні відповідати ряду вимог, таких як:

- якість фіксації;

- чистота (відсутність хімічних і біологічних забруднень);

- відсутність шкідливих і неприємних запахів.

Сепарація товару: варіанти і їх особливості

Сьогодні є кілька методів сепарації товару, що реалізуються за допомогою спеціальних технологій або наявних під рукою матеріалів. До основних можна віднести:

1. Використання дерев'яних розпірок - один з найбільш популярних способів кріплення, застосовуваний при ж/д і морських перевезеннях. Особливості застосування методу детально розкриті в нормативної документації по відповідним перевезень.

Переваги застосування дерев'яних розпірок:

- надійність;

- простота;

- доступність (дешевизна).

Недоліки:

- складність сепарації. Для фіксації об'єктів можуть знадобитися великі конструкції з дерева, спорудження яких займає багато часу;

- високі вимоги до матеріалу, що застосовується для фіксації. Розпірки не повинні бути сирими або, навпаки, пересушеними;

- високий ризик пошкодження рам кріплення під час перевезення великих вантажів;

- загальна вага кріпильного матеріалу підвищує масу вивантажується товару. Це, в свою чергу, може стати причиною перевантаження авто.

Основні вимоги при використанні розпірок:

- необхідність кріплення палети з вантажем до підлоги за допомогою спеціальних пристосувань;

- використання матеріалу з високоякісних порід дерева;

- застосування тільки цілісних конструкцій;

- чітке дотримання існуючих нормативів.

2. Використання стяжних ременів - варіант сепарації, який часто застосовується в контейнерних або автомобільних перевезеннях. За допомогою стяжного ременя можна закріпити будь-який вантаж як самостійно, так і з помічником. При виготовленні ременів застосовується спеціальний текстиль, який навіть при сильному натягу не пошкоджує товар, що перевозиться.

Вибір ременів щодо стягнутий навантаження здійснюється з урахуванням способу перевезення, маси і форми товару, коефіцієнтів ковзання і тертя. При цьому до самих ременів пред'являється ряд вимог:

- надійність;

- наявність кроку в 1. 5 метра між кожним ременем;

- знаходження в межах допустимого навантаження;

- обов'язковий охоплення всього вантажу;

- виключення зав'язування і перекручування.

3. Використання повітряних пакетів - спосіб, який відрізняється найменшою ефективністю. В основі лежить принцип закладення порожніх місць пакетами з повітрям. Переміщення пакета між різним крамом проводиться в здутому вигляді, після чого виріб надувається до повного заповнення наявної порожнечі. Завдання повітряного пакету - запобігання зсуву і пошкодження вантажу.

Крім цього, для кріплення товарів допускається застосування наступних матеріалів - тросів, такелажні ланцюгів, цвяхів, картону, талрепи, дроту, паперу і так далі.

При виборі способу сепарації товару варто орієнтуватися на ряд чинників:

- ефективність і надійність способу;

- можливість доставки товару і його розвантаження без пошкоджень;

- наявність якісної схеми навантаження (повинна узгоджуватися з одержувачем вантажу).