Другий шанс nokia

Як ми вже писали ось тут, Nokia продає частку в спільному підприємстві з Siemens. Як стало відомо сьогодні вранці, фінська компанія анонсувала угоду з викупу частки компанії Siemens в їх спільному дорогому проекті по розробці та інтегруванню 4G мереж - Nokia Siemens Networks (NSN), - створеному в 2007 році. Таким чином, стало остаточно зрозуміло, що Nokia робить ставку на високотехнологічне майбутнє, розумно вирішивши залишити ринок смартфонів на піклування конкурентів після понесених серйозних втрат, які могли поставити під загрозу фінансове благополуччя компанії.
Дана угода забезпечує Nokia майбутнє, яким би не було її становище на ринку смартфонів. Якщо бути відвертим, то становище Nokia на ринку "розумних пристроїв" пригнічує: хоча лише 2 роки тому Nokia уклала контракт з компанією-виробником заліза Microsoft, продажу спільних моделей на 1 квартал 2013 року так і не перевищили 6 млн. копій, що становить лише 2,8% від загального ринку, тоді як "надкушених яблук" було продано більше 38 мільйонів копій.
За результатами даної угоди, фінська фірма отримує повний контроль над цінним обладнанням об'єднаної венчурної компанії вартістю 2, 2 мільярда доларів. Хоча, за оцінками експертів, оголошена ціна і кілька занижена, оплата угоди може сильно позначитися на вільних коштах компанії Nokia, що, в свою чергу, може негативно вплинути на її фінансову привабливість.
До закінчення терміну договору про спільне володіння з компанією Siemens, представники Nokia неодноразово заявляли про готовність продати NSN для підтримки свого фінансового становища і зміцнення своїх позицій на ринку електронних пристроїв.

Деякі з власників великих портфелів, такі як Juha Varis, дивуються бажанню фінської компанії зберегти NSN і хотіли б, щоб, позбувшись від даного активу, компанія змогла забезпечити собі якусь грунт для продовження діяльності на фінансовому ринку. У той же час акції фінської компанії після цього анонсу злетіли вгору на 7, 3 відсотка, більше того, J.P. підвищив оціночну вартість акції з 2,0 євро до 3,6 євро, що може підвищити попит інвесторів, за рахунок фактичного підвищення рейтингу даного активу.
Варто зазначити, що угода буде розділена на 2 частини: 1, 7 мільярда євро вже "колишній гігант" індустрії смартфонів виплатить готівкою платежами, що залишилася ж частина планується погашати забезпеченим заемом в розмірі півмільярда доларів. Якщо вірити фінансових звітів компанії, вона могла б закрити операцію ще і в другому кварталі цього року, але це сильно б позначилося на її фінансовому становищі. Так, за оцінками експертів, закриття угоди в ранній період означало б для компанії втрати компанії в грошових коштах на її рахунках в розмірі 1,7 мільярда євро.
Думка експертів сходиться в одному: Nokia викуповує частку у свого партнера по заниженою в порівнянні з можливими очікуваннями ціною. Siemens отримає за свою частку з одного боку, найменшу з можливих цін, з іншого боку, це стане "остаточним і зрозумілим рішенням". Більш того, самі представники німецької компанії заявляють, що, "незважаючи на об'єктивно занижену вартість угоди, ми віримо, що це оптимальний варіант не тільки для компанії, але і для її акціонерів". Дані слова підтверджуються тим фактом, що акції компанії злетіли на 1,8 відсотка після оголошення угоди, що, нарешті, згідно з думкою експертів, дозволить німецькому концерну вийти з галузі з високими витратами змісту і реструктурування.
Таким чином, на даний момент залишається неясним позиція компанії Nokia на ринку електроніки: купуючи NSN, чи прагне компанія специфіковані на даному продукті в майбутньому, або ж, навіть після серії невдач, пов'язаних з успіхами Apple і Samsung, продовжить гонку за лідерство на ринку мобільних пристроїв зв'язку, а дане придбання лише створить "подушку безпеки" для утримання компанії на плаву у важкі часи? Залишається тільки чекати - чи побачимо ми через пару років на рекламних білбордах на новому смартфоні, що підтримує 4G, емблему фінського гіганта, або ж будемо захоплюватися новим айфоном 10 на базі мереж NSN..
Поки ж залишається лише побажати Nokia вирішити свої проблеми з ліквідністю грошових активів, яких явно додасться після цього придбання. Але якби я вирішував куди вкласти свої гроші - в Apple, Android, Siemens або Nokia, то вибір б упав на фінську компанію. І тому є ряд причин: компанія, набуваючи частку, що залишилася NSN, диверсифікує свої активи, залишаючи місце для маневрів; також, з огляду на довгострокову співпрацю з Microsoft, можна розраховувати на вихід подальшої якісної продукції під егідою вже 2 світових брендів; нарешті, хоча і продажу фінських смартфонів не змогли подолати 3-х відсотковий рубіж в 1-му кварталі 2013 року, загальний їх обсяг продовжує зростати за рахунок великої рекламної компанії, що проводиться Microsoft. Так що не все втрачено для Nokia, тим більше, що з липня 2013 року в неї є нова і, головне, перспективна подушка безпеки у вигляді NSN.