Все той же замкнене коло, або чому від рішення ФРС вже нічого не залежить

Якщо ФРС все -таки наважиться підвищити ставку на липневому засіданні, за умови, що Великобританія не вийде з ЄС, то це буде удар і по американській економіці і по американському фондовому ринку і чим все скінчиться вже зрозуміло. Корекцію і втеча з ризику явно не уникнути.

А що буде, якщо ФРС не проявить рішучості, і далі буде сидіти і спостерігати? Скільки вони зможуть ще блефувати і робити хорошу міну при поганій грі? Хтось подумає що це стане позитивом, але немає. В цьому випадку, інвестори почнуть нервувати ще більше, бо паузу регулятор бере через ризики, про які він замовчує. Але найголовніше в іншому. Якщо ФРС відмовиться від подальшого підвищення ставки, то це негайно призведе до ще більшого падіння американського долара до всіх основних світових валют. В цьому випадку, і євро і японська ієна почне зміцнюватися ще сильніше, а до чого це призведе? А це призведе до ще більшого обвалу на європейських майданчиках і на японському фондовому ринку, який тепер знаходиться в штопор. Після вчорашнього засідання ФРС японська валюта зміцнилася ще на 2%, до багатомісячного максимуму, що призвело сьогодні до обвалу японського біржового індексу майже на 3%. У разі, якщо ФРС в липні знову візьме паузу, то ми побачимо падіння індексу долара DXY мінімум до позначки 90 пунктів, що ще більше вдарить по двом великим економікам. Вже зараз ми з вами спостерігаємо на фондових ринках репетицію подібного рішення.

На тлі зміни риторики ФРС за останній місяць курс японської та європейської валюти вже зміцнився на критичну величину і тим самим, всі дії ЄЦБ і Банку Японії за останні три роки просто зазнали фіаско. І найголовніше, в цій ситуації ні один із регуляторів більше нічого не може зробити, бо не залишилося козирів в рукаві. Як реагують на це фондові ринки? І японський і німецький індекси, м'яко кажучи, вже входять в штопор, а якщо американський долар і далі буде падати, то втеча з ризикових активів Європи і Японії тільки посилиться.

У сухому залишку має наступний розклад. Або ФРС в липні підніме ставку і обрушить американський фондовий ринок, або візьме паузу і тим самим ще більше вдарить по економіках Європи та Японії, які можуть вибратися тільки за рахунок слабких валют, яких їм не бачити. Немає такого результату, який би задовольняв усі країни, оскільки кожної для порятунку потрібна слабка валюта. Спочатку було зрозуміло, що валютні війни ні до чого доброго не приведуть, але, на жаль, крім зниження ставок і "друкарського верстата" ніхто зі світових регуляторів нічого іншого не запропонував. Продовжуємо готуватися до ідеального шторму. Схоже, він почнеться вже в липні, або серпні. І не дивуйтеся, якщо золото в найближчі 12 місяців злетить на новий історичний максимум.

А якщо уявити, що Великобританія дійсно покине ЄС, то все почнеться вже в червні. Референдум пройде 23 червня. Поки інвестори просто страхуються від такої події і мало хто вірить в такий результат, тому негативний результат виборів може стати, свого роду, "Чорним лебедем" для всіх ризикових активів. Фондові ринки в усьому світі можуть запросто впасти на 15-20% всього за один місяць. Британський фунт проти долара може впасти ще на 10-15%. Європейська валюта при негативному сценарії запросто полетить до паритету в парі з американським доларом, а японська ієна в парі з доларом може короткостроково зміцнитися до відміток 95-100. Російський рубль в парі з американським доларом при негативному сценарії полетить до позначки 75, втім, не тільки йому одному буде погано, але і всіх валютах країн, що розвиваються. Схоже, аж до 23 червня, ситуація в сегменті ризикових активів буде залишатися напруженою, але якщо підсумки референдуму виявляться позитивними, то це буде хороший момент для короткострокової покупки акцій.

Поки ж, ми продовжуємо спостерігати порадоксальную ситуацію. Інвестори продовжують тікати з акцій в безризикові активи, навіть при негативній прибутковості по ним. В даний час обсяг облігацій у світі з негативною прибутковістю вже перевищив 10 трлн. доларів, і цифра ця продовжує стрімко зростати кожен місяць. Даний факт ще раз показує невпевненість інвесторів у завтрашньому дні. Стає все менше охочих, готових кредитувати реальну економіку або вкладатися в ринки акцій. Занадто багато зараз глобальних ризиків.

Ключовим рівнем за російським Рубльова індексу ММВБ був діапазон 1880-1870 пунктів. Сьогодні він не встояв і тепер відкритий потенціал для подальшого зниження, аж до позначки 1700 пунктів. За німецьким індексу DAX дуже важливий рубіж проходить на позначці 9500 пунктів, а по флагманському американському індексу SP500, ключовий рівень, нижче якого не бажано опускатися, знаходиться на позначці 2030 пунктів.

За російським Рубльова індексу ММВБ сьогодні пробили підтримаю і йдемо до першої мети корекції. Після 23 червня не виключений відскік, якщо з Великобританії прийде позитив, але потім шлях вниз продовжиться.

З повагою, Василь Олійник, експерт інвестиційної компанії "Ай Ті Інвест"