Ройовий інтелект може зрівняти людини з машиною

У минулому році одне з дітищ Microsoft - платформа штучного інтелекту на базі Bing, перевернула весь світ з ніг на голову, безпомилково вгадавши 21 з 24 лауреатів премії. Примітно, що ціла зграя кіно-аналітиків і прогнозистів з The New York Times і поруч не стояли з такою точністю. Однак цілком можливо, що такий розгром людини машиною - це лише крапля в морі, і незабаром інноваційна форма штучного інтелекту не залишить людству жодного шансу конкурувати з машиною. По крайней мере, з питань передбачення подій і опрацювання ймовірностей.

На відміну від більшої частини систем штучного інтелекту, сформованої на створених людиною і підігнаних під машини алгоритмах, ройовий інтелект застосовує інший підхід, що не обмежує його можливості закладаються операторами даних. Він ґрунтується на давно відомому принципі "колективного розуму". І одна з перших інновацій, створених в цій області, стала можливою завдяки спостереженню і експериментами з роєм медоносних бджіл.

У пошуках нового місця для створення вулика бджоли демонструють незвичайну і навіть надприродну здатність аналізувати і оптимізувати найважливіші для їх потенційного вулика переваги місцевості: можливість безпечного зберігання їжі, особливості ландшафту і навіть перспективи благополучного існування на цій території майбутніх виводків. Подібний спосіб багаторівневої оптимізації своїми властивостями нагадує скоріше застосовує різні алгоритми механізм, ніж людиноподібна мислення. Як з'ясувалося в ході досліджень, бджолині адепти цієї справи, і дослідження їх ройового поведінки розкрило вченим багато нового і показало приклад ройового інтелекту, створеного природою.

Суть ройового інтелекту полягає в тому, що він дозволяє прийняти оптимізоване рішення, виокремлення з безлічі несумісних один з одним факторів. На прикладі медоносних бджіл це виглядає наступним чином: сотні бджіл-розвідників досліджують потенційно придатну для закладки вулика територію і потім колективно визначають загальне місце, найбільш задовольняє всі потреби рою. І якщо простий "метод опитування", властивий людині, неминуче розділяє членів колективу на групи за ознакою того, якої думки вони дотримуються, то бджоли в аналогічній ситуації приймають єдине і найбільш зважене рішення, яке максимально відповідає інтересам всієї групи.

Назріває питання: чи встигне людство навчитися застосовувати колективний розум у своєму житті до того, як наше індивідуалістичного мислення приведе суспільство до непоправних наслідків. Адже довгострокові цивілізаційні виклики на кшталт глобального потепління і деградації навколишнього середовища можуть зажадати від нас рівня взаємодії і інтелекту, до яких людям ще рости і рости. Цілком ймовірно, що саме ройовий інтелект стане відповіддю на це питання і наші порятунком.