Психологія трейдингу бінарними опціонами

"toc-3768-1-box">+
 • Емоції трейдера
 • Дисципліна
 • Терпіння
 • Умиротворення
 • 3 найшкідливіших емоції трейдера
 • Страх
 • Відчай
 • Жадібність
 • Контролюй себе або помри
 • Основні проблеми трейдера
 • Невігластво
 • Невміння робити висновки
 • Дурість
 • Трейдинг знищить тебе або поліпшить

Незадовго до написання цієї статті автор дивився, як угода, укладена за всіма правилами, виявилася провальною. Здавалося б, всі умови - потрібний тренд, правильні свічки, коректний відкат від лінії тренда і.. знаєте що? Мінус. Невдача.

Це - реальність трейдингу, з якою ми стикаємося постійно, хочемо ми того чи ні. Мені не довелося зустріти трейдера, яких ніколи не робив би помилок, таких героїв немає і бути не може.

Так що проблема не тому, що ми регулярно втрачаємо гроші - все втрачають. А в тому, як з цим впоратися і знайти в собі внутрішні сили продовжувати. Як взагалі справлятися з подібним стресом? Адже втрачати гроші нелегко.

Ми приходимо в трейдинг заради заробітку, а з`ясовується, що перші місяці ти гроші, навпаки, безперервно віддаєш. Звідси стрес і внутрішній біль, голова забита різноманітними негативними думками, а роздратування через невдачі вихлюпується на сім`ю і друзів.

Як впорається з емоційної "осіданням"?

Емоції трейдера

Ви повинні відразу усвідомити, що наш мозок під час стресу діє зовсім по-іншому, як в звичайних умовах. Іншими словами, коли мова йде про наших грошик - ми бачимо все інакше, ніж у звичайній ситуації.

І щоб впоратися з таким роздвоєнням особистості, потрібно постаратися.

Дисципліна

Ось Микита хороший приклад - люди, що пройшли армію, з емоційними проблемами трейдингу найчастіше справляються краще, ніж обивателі. Так що там, я сам у військовому вузі на казарменому положенні просидів, між іншим, 2 роки. Форма, наряди, строєм до їдальні, рота, підйом! Хто пройшов цю школу, не тільки в цирку не сміється, але і не смикається через дрібниці.

Щоб стати дисциплінованим трейдером, потрібно розібратися зі своїми психами, істериками і іншими бурхливими емоціями. У цьому дуже допомагає така корисна штука, як торговий план.

Один з найпростіших способів стати дисциплінованим трейдером - зосередитися на певному рішенні до відкриття угоди. Тому це так важливо?

Тому що до відкриття угоди ваша логіка ще не знаходиться під емоційним впливом і працює так, як і повинна. Але варто вам відкрити угоду і почати торгувати - все змінюється. В голові крутяться:

 • страх втратити гроші;
 • жадібність;
 • невпевненість.

Тому все, що відноситься до угоди, ви повинні в собі пропрацювати до її відкриття. Далі ж вам залишається тільки спокійно дочекатися її результату. Три стовпи дисципліни, це:

 1. торговий план;
 2. мані менеджмент;
 3. ризик менеджмент.

Терпіння

Без терпіння тут робити нічого. Я часто встрибували в угоду до того, як моя торгова стратегія давала хороший сигнал, просто тому що мені здавалося - зараз саме час це зробити!

Результат опинявся передбачуваним - прощайте, грошики. Ось торгові стратегії бувають дуже різні, в одних 2 критерію для входу, в інших 22. Так ось: поки всі умови не виконані, угоду просто відкривати не можна.

Що це за умови? Ті що відносяться до вашої стратегії. Наприклад:

 • ціна підійшла до лінії опору;
 • лінії стохастика перетнулися в перекупленности;
 • свічки демонструють сетап пінбар або PPR;
 • до Сетап немає сильних бичачих свічок;
 • через годину після значущою новини;
 • тільки азіатська сесія.

Якщо поспішити і не виконати хоч одна з умов - це може вам коштувати угоди.

Терпіння - це і розуміння того, що за кілька днів і навіть за місяць ви не станете багатим і не поправити своє матеріальне становище.

Так-так, я теж бачив фільм "Вовк з Уолл-Стріт" і все таке, багаті мільярдери, кокаїн і грудисті дівчата, а також сотні тисяч доларів, що заробляли кожні 5 хвилин. У реальності, так не буде (і згадайте, з чого заробляв "вовк" - він був звичайним шахраєм, що виманював гроші у роззяв).

А як буде в реальності - можете подивитися у фільмі "Біржова яма", особливо в частині, де показують спилися і розчарувалися в житті трейдерів, що втратили все. Ось це реальність.

Тому якщо ви дійсно хочете собі кращої долі, вам потрібно терпіння просто космічних масштабів. У більшості нічого толком не виходить навіть рік. І це нормально - на фортепіано вчаться грати 5-8 років і нічого, ніхто не скаржиться. А тут все, чомусь, хочуть все і відразу.

Чому? Плутають з азартною грою. Так що якщо ви сюди прийшли за легкими грошима - йдіть, їх тут немає.

Умиротворення

Хто дивився мультик "Кунг-Фу Панда", той пам`ятає цю чудову сцену. Трейдер повинен зробити дуже важливу річ. А саме:

Прийняти можливу втрату ще до відкриття угоди.

Я вам тут не психологічну муть розводжу, вислухайте те, що ви тільки що прочитали. Ви зобов`язані це зробити.

Ви повинні - я підкреслюю - повинні приготуватися до гіршого і заздалегідь змиритися з тим, що угода буде втрачена.

Ви відчуєте в собі холод і порожнечу при цьому. Мерзенне, неприємне відчуття. І ось коли ви навчитеся з ним справлятися, коли можливі прибутку не будуть кружляти вам голову - саме час починати.

Якщо ви заздалегідь знаєте, що після клацання на кнопці "Вгору" або "Вниз" ви, ймовірно, втратите суму, поставлену в цій угоді, вам буде набагато легше. Якщо ви вже змирилися з можливою втратою, що може трапиться поганого? Да нічого.

Це старий-добрий психологічний прийом, вкрай ефективний. На жаль, люди його не люблять використовувати і роблять, тим самим, велику помилку.

3 найшкідливіших емоції трейдера

Є три ключових емоції, з якими вам тут доведеться зіткнутися.

Страх

Це основне, з чим доводиться боротися. Страх. Саме він здатний знищити будь-яку стратегію за лічені хвилини, оскільки стає тим спусковим механізмом, що активує масу негативних емоцій.

Страх втратити гроші, будь-то суму угоди або депозит призводить до маси втрачених можливостей. Ви або відкриваєте угоди не там, де потрібно, або боїтеся, що гроші будуть втрачені.

Мені було так страшно, що я закривав вікно браузера, щоб не бачити, як іде ціна за час експірації. Відкривав лише потім, коли час операції минав. Все свідчило лише про те, що я абсолютно, психологічно, не був готовий до серйозної роботи.

Відчай

Всім добре знайоме почуття відчаю та безсилля. "Чорт його дери, адже це ж відмінний індикатор, чому він не спрацював? " "Я упустив 5 відмінних угод, але ж міг увійти ось тут, тут і тут".

Ми шкодуємо про втрачені можливості і рвемо волосся на голові. А потім полізли в ринок, щоб відігратися, забувши про психологію і торговий план. Бац - і депозиту немає. Ось цим все і закінчується.

Жадібність

Треба, треба відігратися. Треба відчувати що гроші капають щохвилини! Тому ми йдемо в турбо-опціони. Щоб кожні 60 секунд відчувати, що життя проходить не дарма.

У реальності, на турбо йдуть азартні гравці, а вся їх дисципліна і самовладання відлітає в трубу вже після декількох угод.

Забавно, що люди здаються самі собі гігантами самоконтролю, але абсолютно ними не є. І повідомить вам про це не я, а ринок, коли забере ваші гроші. Він прекрасний учитель, куди краще за мене.

Всі ці емоції, що:

 • потрібно відігратися;
 • що чортова ціна йде проти вас, будь вона проклята;
 • що тут взагалі не можна заробляти, мінус за мінусом.

Всі ці емоції будуть знищувати вашу віру в себе.

І, з великою часткою ймовірності, знищать. Саме тому через півроку тут залишається менше 20% від числа тих, хто починав. Вони так і не зуміли впоратися з собою. І ринок їх з`їв. Ням-ням, за один присід.

Контролюй себе або помри

Ми люди, ми відчуваємо емоції, найрізноманітніші. Це природно. Однак, коли ви втратите кілька депозитів, розіб`єте руку в кров об стіну, коли від вала негативних емоцій у вас поїде дах - ось тоді ви впритул зіштовхнетеся з критичної необхідністю управляти своїми емоціями.

І якщо цього не зробити - ви на цьому ринку не затримайтеся, вже повірте на слово.

Основні проблеми трейдера

Як говорить прислів`я, "тільки дурні вчаться на своїх помилках". Все це чудово, але лише в теорії. Насправді в трейдингу ви вчитеся тільки зі своїх помилок і ніяк інакше. Чужі приклади тут взагалі не допомагають.

Можна скільки завгодно дивитися на успішних трейдерів, але дивитися і ризикувати своїми грошима - це два абсолютно несумісних світу.

Іноді створюється враження, що якісь емоції всередині тебе оплатив брокер, щоб виставити тебе ж перед ним ідіотом. Чим він, звичайно ж, скористається і забере всі твої гроші. Дивна річ!

Які ж основні помилки, яких можна було б уникнути?

Невігластво

Якщо ви не розумієте, що робите дурість, ви будете її повторювати раз за разом. Ось, скажімо, ви прочитали, що такий-то чудовий індикатор дозволяє входити по стрелочкам.

Намалював стрілочку вгору - тиснете Call, вниз - кнопку Put. Вам і в голову не приходить, що будь-який тестувальник стратегій дозволяє протестувати такий індикатор. Мало того - всі вони давним-давно протестовані. І жоден з індикаторів, сам по собі, не дозволить робити успішні угоди.

Однак, не розуміючи цього, початківець трейдер втрачає гроші на одному індикаторі, потім другому, третьому.. потім він вивчає свічкові комбінації і знову втрачає, прайс стрілялки - і знову втрачає

Проблема в невігластві - трейдер не тільки не розбирається в технічному і фундаментальному аналізі, а й просто не освоїв досконало жоден інструмент. Він - аматор, який шукає легких шляхів. У цьому його колосальну відміну від професіонала, що витрачає тисячі годин на відпрацювання своєї торгової системи і її адаптацію під умови ринку.

Скажімо, якщо ви використовуєте індикатор, патерн РА, свічковий модель, графічну фігуру і т. д., важливо:

 • знати основи технічного аналізу;
 • знати де інструмент можна використовувати, а де не можна категорично;
 • де інструмент доповнює технічний аналіз, а де заважає;
 • як його правильно інтерпретувати в тренді і консолідації.

І багато багато іншого. Невігластво призводить до самої швидкої втрати коштів, безумовно. Звідси і всі ці проблеми у новачків.

Невміння робити висновки

Ось, дивіться. Ви розгонитеся і б`єтеся з усієї дурі головою об стіну. Може навіть і до крові. І повторюєте це кілька разів. В якийсь момент, до вас доходить, що стіна міцніше, ніж ваша голова і що так пробити її не можна. Так може перестати битися об неї, поки ви остаточно не розбили свою черепушку?

Але в трейдингу все саме так. Замість того, щоб скласти собі конкретний план, трейдер вибирає місце в стіні, куди він планує битися в наступний раз.

Основні висновки ви повинні робити зі угод невдалих. Припустимо, ви зробили за день 10 угод, з них 3 - невдалих. Який прекрасний день, справді! Будучи вкрай собою задоволеними, ви і не будете думати розібрати угоди невдалі - адже сьогодні все так добре склалося.

І втрачаєте, тим самим, можливість зробити важливі висновки. Тим часом, помилки мають тенденцію накопичуватися. І більшість з них походить від жадібності або вашої імпульсивності. Тому якщо не ловити себе за руку, це може погано закінчитися.

Просте правило - після кожної негативної угоди не треба поспішати. Зупиніться. Залиште кнопки в спокої і спокійно розберіть свої помилки.

Дурість

Гаразд, чого вже там. Основна причина, по якій люди не можуть бути трейдерами - банальна дурість. Я зовсім не про рівень інтелекту або освіті. Дурним в трейдингу може бути вельми інтелектуально розвинена людина.

Коли мова йде про покупки і продажі, про створення свій торгової системи, люди зовсім не вміють вчитися на своїх помилках. І вони повторюють їх, знову і знову. Просто тому, що вважають себе правими і хочуть довести це як собі, так і оточуючим.

Скажімо, людина входить проти тренда і не вміє визначати тренди на старших таймфреймах. Наступного разу він зробить так само, тільки вже для протилежної тренда. А якщо йому пощастить і вхід проти тренда буде вдалим, він так і скаже: "хаха, я так і думав".

Або він візьме індикатор, сенс роботи якого не розуміє взагалі. Він:

 • Не розбирайте його формули;
 • не пройшло перевірку на різних ринкових умовах;
 • не дивився, як він працює в тренді і бічному русі.

Він просто ставить індикатор, як нібито надійний покажчик, коли потрібно відкривати угоду. І при цьому з індикатора можна заробляти, як багато хто і робить, але скільки ж часу йде на його відпрацювання в різних умовах! Тисячі годин.

Стохастік в зоні перекупленності? Значить ціна впаде, треба тиснути кнопку Put. А то, що у стохастика є маса умов, де його можна використовувати, а де ні, новачок і не чув.

І він потрапляє в пастку, коли стохастік або будь-який інший осцилятор робить тільки гірше - дає неправильні сигнали, перетинається в зоні і залишається там надовго, через що починаються проблеми з експірації.

Трейдер просто не вміє його використовувати. Ні цей індикатор, ні будь-який інший. За аналогією з свічковими моделями і безіндікаторнимі торговими системами. Знайти патерн прайс стрілялки на графіку - це 2 хвилини. Навчитися його використовувати - місяці.

Ні спеціалізації на конкретному інструменті - немає грошей.

Ось смуги Боллинджера, так? Умови використання я описав, їх можна прочитати за 5 хвилин, але щоб освоїти їх, по справжньому, на професійному рівні - знадобиться час і вдумливе читання книги Джона Боллінджера. Я її читав, скажімо, 8 разів. І не тому що настільки вже тупий (начебто немає), а тому, що з набором досвіду ти раптом розумієш те, чого не розумів раніше.

А наша дурна торопижка, на жаль - поставить смуги, втратить угоду і побіжить шукати інші індикатори. А як же хоча б 2-3 місяці відпрацювання однієї торгової манери на графіку? Де сотні скріншотів відпрацювання на історії? Де праця?

Новачкові і в голову не приходить, що трейдинг - це праця. Що це робота, серйозна професія. Сюди приходять за легкими грошима і, вельми закономірно, легко їх віддають.

Більшість вважає трейдинг азартною грою. А в ній завжди перемагає казино.

Трейдинг знищить тебе або поліпшить

Він взагалі потужний учитель, найсильніший з усіх. Неможливо стати професійним трейдером, не змінившись. Через рік в трейдингу багатьох просто не впізнати - замість нервового і дурного новачка і ти бачиш спокійну людину з глибоким поглядом, який навчився долати своїх внутрішніх демонів.

Чи це не чудо? Така реальність. Якщо ти не змінишся, ніякі чарівні індикатори і безіндікаторние стратегії тут не допоможуть і від залізної руки ринку не врятують. Він тебе розчавить так, що тільки сік бризне на стіни. Неапетитна картинка? Ще б. Вчися, що спеціалізуються, працюй - і ти зможеш протистояти його натиску.

Виживають сильні, слабкі ринок задавить - це факт. Я б хотів підсолодити пілюлю, але не можу, це безглуздо. Чим раніше людина підготується до того, що його чекає, тим більше шансів у нього буде. Спочатку на банальне виживання, а потім і на ринковий успіх.

 • Назад: Як вибрати брокера. Поради
 • Вперед. Психологічні помилки трейдера