Психологія трейдингу: як не вилетіти в трубу

Якщо ви вирішили присвятити своє життя торгівлі бінарними опціонами, то попереду вас чекає маса цікавих пригод. Пройде час, і ви, цілком ймовірно, будете виглядати, прям як трейдери з голлівудських фільмів. Зручне шкіряне крісло, кілька моніторів з графіками, дорогий годинник на руці і зосереджений погляд (ага, як же, мріяти не шкідливо).

Але між вами і мрією лежить головна перешкода - і це ви самі Ніхто, ні брокер, ні рух курсів активів, ні політична обстановка, ніщо не впливає на трейдера так, як він сам, його емоції і прийняті рішення.

Створіть свою стратегію

Бінарні опціони здаються простими - дві кнопки і один графік, один-два індикатора.. але якби все було так просто, ми давно розсікали б на кабріолеті по залитим сонцем дорогах біля моря.

Однак, ця простота приховує в собі чималу глибину. Абсолютно всі успішні трейдери, рано чи пізно, приходять до створення власної, унікальної стратегії.

Новачкам бінарні опціони здаються дуже простими: всього дві кнопки і жирні відсотки з кожної угоди (скрін з IQ).

А що таке стратегія? Це ваш метод торгівлі. Це унікальне поєднання методів і принципів торгівлі. Індикаторів. Свічкових моделей. Навіть налаштувань графіка. Навіть колірна гамма графіка може кардинально змінити те, як ви його сприймаєте.

Це і улюблена пара валют або акції, це навіть час, в яке вам найкраще торгувати. Скажімо, я любив валютну пару AUD/CAD і торги з нею в проміжку з 8 до 10 вечора. Чому? Тому що, як правило, саме в цій час ця пара демонструвала ту поведінку, що мені і було потрібно.

Один з моїх давніх графіків для роботи з AUD/CAD.

Універсальних рецептів успіху не існує. Можна показати лише загальний шлях - але тільки ваш характер, спосіб мислення і індивідуальність допоможуть досягти відчутних результатів.

Практика на реальному рахунку: забудьте про демо рахунку

Я вже говорив про те, що довго засиджуватися на демо-рахунку - не потрібно. З психологічної точки зору демо завдає тільки шкоду, оскільки сприймається, як легка, весела гра, в якій ви легко заробляєте тисячі доларів за кілька хвилин.

Ви веселі і безтурботні. Однак, спробуйте поставити ту ж тисячу доларів в реальному рахунку! О, як же ви почнете нервувати, думати, яку ж позицію на графіку вибрати, який індикатор використовувати! Як почнете напружено стежити за трендами, вибирати часовий проміжок - ваша картина світу кардинально зміниться.

Ось на демо-рахунку ми зробили успішну операцію. Чого навчилися? Тільки тому, як "заробляти" на демо-рахунку.

Саме тому, після того як на демо-рахунку ви зрозуміли принцип торгівлі, необхідно переходити до реальних торгів. Страшненько? Спочатку так - буде трошки незатишно.

Так що має сенс вибирати контори на кшталт IQ, Бінар, Wforex та інші, де можна працювати мінімальними угодами по 1 долару. Втративши долар, ви не будете особливо переживати - а в скарбничку досвіду з кожною угодою будуть додаватися нові плюси.

Як часто практикуватися

Практикуватися торгівлі бінарними опціонами потрібно кожен день. Хоча б півгодини, не менше! Ще краще годину-дві. Але і занадто засиджуватися не варто - ви почнете втомлюватися і свідомість буде витворяти з вами дивні штуки.

Скажімо, ви будете бачити тренд там, де його немає і в помині - а це загрожує. Сідайте за роботу з опціонами відпочив. Якщо повернулися з роботи - Не біжіть за комп`ютер. Перекусіть, випийте смачного чаю або келих легкого вина і тільки тоді, створивши собі комфорт, починайте працювати.

Чи не напружуйтеся - торгувати бінарними опціонами треба в розслабленому стані. Можна навіть в затишному кафе з ноутбуком.

Пам`ятайте - якщо ви стали одержимим, якщо перші успіхи зірвали вам вежу - вам потрібно негайно зупинитися і скинути напругу.

Це можна робити спортом, просто хорошим відпочинком з друзями. Катайтеся на велосипеді, виїжджайте за місто. Знайдіть баланс між торгівлею і життям, який дозволить вам вести повноцінну, нормальне життя.

Ви будете втрачати гроші в трейдингу - неминуче. Невдалі угоди бувають навіть у гуру фінансового світу, така суть бізнесу. Головне не те, що ви втратили - а то, як відновилися після втрати. Не дозволяйте емоціям, особливо негативним, собою керувати - інакше ви відкриєте двері в такі глибини, з яких можна не вибратися.

І удачі, і втрати сприймайте однаково позитивно. Вдала операція - відмінно. Невдала? Теж добре - в скарбничку досвіду прибуло.

Один мій друг розбив монітор через невдалої операції. Будучи впевненим в успішному результаті (тренд здавався очевидним), він поставив велику суму і "пролетів". Після чого постраждав монітор від удару важким кулаком.

Емоції, друзі, контролюйте емоції - монітор можна купити новий, а ось нові нерви купити у вас вже не вийде.

Відео: про трейдингу з психологічної точки зору

Діма Барановський, трейдер і творець проекту 2stocks. ru, дуже наочно, на своєму непростому досвіді, розповідає про психологію.

Емоційний трейдинг

До речі, ви замислювалися, чому курси валют взагалі так раптово можуть йти вгору і вниз? Це, безумовно, баланс попиту і пропозиції, але що там ще ховається, за цими цифрами?

А знаходяться за ним такі ж хлопці, як ми з вами. Прості хлопці з Уолл-Стріт, інвестиційних банків, хедж-фондів. Сидячі за такими ж моніторами, на звичайних кріслах.

Невдалі угоди бувають у всіх трейдерів.

Вони - люди, як і ми з вами. Саме тому ціни на активи, будь-то валюта або акції, так сильно залежить від емоційних поривів. Там є все - жадібність, ейфорія, паніка і відчай.

Якщо трейдер не контролює свої дії - то він не тільки втрачає гроші (а адже часом це гроші інвесторів), а й завдає собі серйозний нервовий збиток.

Одна серйозна дівчина з Москви втратила в торгах на Форексі майже 2 мільйони доларів від інвесторів і довго проходила курс психологічної реабілітації. Її сім`я зруйнувалася, чоловік боягузливо втік. Однак, вона оговталася від стресу, морально відродилася і повернулася в роботу. Через півроку роздала всі борги і знову стала надійною опорою для своєї сім`ї. True story, bro (c)

Навіть якщо ви втратили депозит - не здавайтеся. У житті відомих фінансистів, трейдерів і бізнесменів бувало чимало історій, коли вони буквально починали все з нуля. Нижче нуля все одно нікуди падати, вірно?

Азарт і розрахунок

Фактично, в торгівлі бінарними опціонами є трейдери двох типів:

 • холодні і розважливі;
 • гарячі і азартні.

Розважливі трейдери працюють спокійно і нікуди не поспішають. Вони планують заздалегідь, працюють рівними ставками і не намагаються відігратися в разі невдачі.

Азартні комерсанти - це, фактично, гравці в лотерею. Вони оперують виключно емоціями, їх або "пре" чи ні, вони не спираються на логіку і на досвід. Орієнтуються виключно на "інтуїцію", яка, на відміну від живих графіків Їх чомусь постійно обманює.

Азартний трейдер рано чи пізно завжди програє - винятків із цього правила не існує.

Перші входять в еліту світового трейдингу. А другі - це і є ті гравці, що зливають свої депозити і наповнюють гаманці перших.

Емоції відіграють - і завжди програють.

Деякі трейдери серйозно займаються медитацією, ходять в далекі походи, підкорюють Еверест. Там, серед величних вершин, чиї піки сяють нестерпним для очей блиском, знаходять вони внутрішньо спокій і сили, здатні не тільки підтримати, але і забезпечити рішучий прорив.

Повертаючись з безмовного світу, такі трейдери з подвоєними силами починають торги і можуть в 10-20 разів збільшити свій депозит за пару місяців роботи. Ось настільки їм вистачає цього заряду впевненості, отриманого в магічних місцях.

Розмір депозиту

На емоції дуже сильно впливає розмір депозиту. Коли ви працюєте, невеликими ставками, ваші ризики мізерні - це не сильно відрізняється від того ж демо-рахунку.

Коли ж торги йдуть на тисячі, на десятки тисяч за операцію - на трейдера лягає колосальний психологічний вантаж. Ви ніяк не приготуєтеся до нього, якщо будете завжди працювати по дрібницях.

Розмір депозиту грає вирішальне значення.

Хочете стати реально успішним? Будьте готові до того, що вам доведеться приймати непрості рішення і працювати по крупному. А щоб це зробити, повинен бути відповідний депозит.

Розміру депозиту має вистачити для осідання - коли ви зіткнулися з кількома невдалими угодами поспіль. Ось чому потрібно працювати рівними ставками і не підвищувати їх без крайньої на те необхідності.

Демо-рахунок: легко прийшло, легко пішло.

Мані-менеджмент

Те, що відсутній у новачків. Запам`ятайте просте правило. Розмір ставки не повинен бути більше 5% від депозиту. Тобто, депозит 100 доларів - ставка максимум 5 доларів. Відповідно, якщо 1000 доларів - максимальна ставка лише 50 доларів і не центом більше.

Заведіть щоденник емоцій

Емоції - це 80% успіху в бінарних опціонах. Коли ми тільки починаємо трейдинг, то, як правило, зовсім не готові до того, що нас чекає.

А чекає нас ціла буря:

 • захват і жадібність, коли угода виявилася успішною;
 • смуток і розпач, лють, коли угода провалилася.

Ми звикли так реагувати на життєві невдачі. Але якщо ви не встигли на автобус - то не втратили нічого, крім часу. А ось через люті можна втратити дуже багато.

Найскладніше миритися з невдачею. Вам захочеться відчайдушно відігратися, захочеться поставити все, щоб компенсувати втрачене. Не робіть цього! Саме на "відіграш" і губляться депозити.

Відновлюйте втрачену так само, як і заробляли - спокійно і рівними ставками, ніяк інакше. Після емоційного викиду (а він, рано чи пізно, трапляється у всіх), вам потрібно почати вести щоденник емоцій. Що це таке?

Записуйте ваші емоції не тільки при торгівлі бінарними опціонами

Повірте, це вкрай важливо - я тут не психологічну муть розводжу. Це допомагає.

Якщо ви сильно засмутилися протягом дня, не важливо, через торгів чи ні, обов`язково це запишіть.

Дата, час та короткий опис:

 • "Злив 800 доларів, безглуздий тренд обдурив, зол, як чорт! ".
 • "Втомився після роботи, відчуваю себе сумній какашки".
 • "Дружина знову засмутила, несе якесь марення. "
 • "Сусід хвалиться новим джипом - прибив би. "

Вдалий день, відчуваєте себе королем світу? Записуйте це точно таким же чином. Вдало прогулялися, зустрілися з друзями, добре провели вечір - все це додайте в скарбничку.

Записуйте все такі випадки - і через тиждень ви зможете побачити, як і наскільки часто ви турбуєтеся, так само як побачите співвідношення між позитивними і негативними емоціями.

І якщо ви будете записувати їх сумлінно, то зрозумієте - левову частку свого часу ви перебуваєте в негативному, роздратованому або просто стомленому стані.

А будучи в такому стані свідомості, домогтися успіху в трейдингу буде вкрай складно - а, по факту, просто неможливо. Ви все одно зірветеся і наробите помилок.

Журнал емоцій допоможе вам зрозуміти - що ви за людина і що можна змінити в вашому житті.

Як трейдери змінюють своє життя

Після такого щоденника багато трейдерів розуміють, що їхнє життя - нікуди не годиться. Взяти, наприклад, мене. Щовечора я повертався з видавництва втомленим і роздратованим. Мене все дратувало - і мало що радувало.

Робота, колись кохана, перетворилася в постійну рутину, з якої не було виходу. А який вихід? Більше зарплата? Ну да, 5% додали в кінці року, спасибо большое! Це гнітило ще більше.

І в якийсь момент я зрозумів, що так жити не можна. Я уявили собі, що ось так живу далі - ще 10-15 років, ось мені вже 50, ось 60, ось пенсія, а ось мене вже немає.

Я міг би розглянути своє життя і зрозуміти, що був траханий боягузом. Що мирився з втомою, зневірою, нудною роботою тільки тому, що терплять все. Тому що це, нібито, і є життя.

Так ось, це - не життя. Це лише ваша звичка і інерція, нездатність змінюватися і кидати виклик самому собі.

Торгів заважає сусід з дрилем?

Скажімо, ви працюєте з бінарники будинку, як багато трейдерів. А там дружина, галасливі діти, набридлива собака і сусід з безглуздою дрилем нагорі.

Який вихід:

 • лаятися з сусідом;
 • лаятися з дітьми;
 • лаятися з дружиною;
 • замкнути собаку;
 • хильнути 100 грам від стресу.

І це вихід, на вашу? Ви тільки що лаялися і страждали безперервно, і після цього хочете вести торги? Успішно заробляти? Цього не буде.

Шукайте вихід. Який?

Коли я сам починав, то ввечері у мене вдома був суцільний кошмар: все вимагали уваги і я не міг ніяк зосередитися. Тому я видав приблизно наступне:

- Так, слухаємо сюди. Я починаю нове життя. Тому недорого зняв собі маленький офіс, поруч з робочим, і після роботи буду 2-3 години працювати там. Повертатися буду дуже пізно. Мені не дзвонити, не писати, не заважати. Коли повернуся ближче до ночі - не набридає.

Дружина була в трансі. Але - в результаті змирилася. Через 8 місяців після знайомства з технічним аналізом, почалася нова віха мого життя - я пішов з роботи, щоб стати трейдером фул-тайм. Так, з БО, почалася дорога, що привела потім до форексу та фондового ринку України.

Зараз саме торги рідко займають більше години. Основний час йде на читання, аналітику і просто на життя. На сім`ю і на друзів, на різні хобі, яких у мене достатньо. І нарешті знайшлося для них час.

Немає причин, що заважають вам вести вдалий трейдинг. Згадайте, з чого ми починали - єдина перешкода, це ви самі.

Все починається з емоцій: ними і закінчується

Ви навчитеся читати графіки, працювати з індикаторами, виберіть свою стратегію і тактику.

Але якщо ви не навчитеся створювати собі комфортні емоційні умови, то або все втратите, або так і не досягнете вражаючих успіхів.

Заснувавши свою трейдингову фірму FXP International в 27 років, Еліран Шрірам забув, що таке офісний праця.

Згадайте - ми починаємо роботу з бінарними опціонами або форексом, щоб домогтися кращого життя, для нас і наших рідних і близьких. Працюючи в стресових умовах, регулярно зливаючи і без того мізерні депозити - ви просто витрачаєте час даремно. А часу цього - зовсім не так багато, як би нам хотілося.

Почніть з емоцій - графіки та інше, все це потім. А закінчуйте теж емоціями - встаючи з-за комп`ютера або ноутбука, ви повинні бути спокійні, навіть якщо торгівля була невдалою.

І тоді у вас все вийде. Торгівля опціонами або форексом в емоційному плані гартує не гірше, ніж армія чи будь-яку справу, що вимагає зосередженості і спокою. Зливають тільки через емоції, як усвідомлюваних, так і тих, що в глибинах нашої психіки. Ви і самі в цьому прекрасно переконайтеся, вже повірте на слово.