Психологічний ліміт депозиту

"toc-3161-1-box">+
  • Пастка суми на рахунку
  • Перевищення депозиту
  • Злі ф`ючерси
  • Звідки береться психологічний ліміт
  • Плавне зростання депозиту
  • Трейдери і їх мрії
  • Післямова

Перед багатьма трейдерами варте одне найпотужніше перешкода, про який вони навіть не здогадуються. І зіткнувшись з ним, виявляються абсолютно не в змозі з цим впоратися.

Йдеться про перевищення свого особистого, психологічного ліміту на депозит. Це вкрай підступна пастка, часто має фатальні для всієї торговельної кар`єри наслідки.

Пастка суми на рахунку

Припустимо, ти успішно пройшов етапи трейдера і, починаючи з 4-го етапу, стабільно вийшов в плюс. Емоційно ти стійкий, добре сприймаєш втрати і вмієш контролювати ризики, не смикаєшся, вмієш чекати стільки, скільки потрібно при роботі з БО або форексом.

Тобі здається, що ти вийшов на доріжку стабільного трейдингу і твердо має намір йти по ній далі, нарощуючи обороти.

Однак, в якийсь момент тебе раптом відвідує дуже приваблива думка. Вона солодка, як цукерка і ти буквально смакує, як розгортаєш цей фантик. А саме:

Якщо я стійко працюю в плюс, чому б не робити те ж саме, але на велику суму?

І дійсно. Торгова система відпрацьована. Ти закриваєш тижні в плюс, одну за одною. Прийшов час відчути себе серйозним трейдером, хіба не так? Скільки можна працювати на жалюгідні кілька сотень доларів? Треба виходити на новий рівень.

Так і робиться фатальний крок.

Трейдинг - одна з найбільш індивідуальних, інтуїтивних сфер діяльності з усіх, що відомі людині. Подібно до того, як художник пише картину, трейдер пропускає через свою свідомість реалії ринку, формує особову, тонке сприйняття і заробляє з нього. І це дуже крихке будова.

Напруга при цьому неймовірно. Впливає все. Відомі випадки, коли трейдер міняв штори в кабінеті, а відсоток успішних угод підвищувався на 20%. Чому? Штори більш щільні, краще захищали від сонця і формували більш затишну атмосферу.

Нервування, відносини в родині, діти, домашні тварини, обстановка будинку і на роботі, їжа, хобі, думка друзів і родичів - все це впливає і часто в негативну сторону.

Але ніщо не впливає настільки сильно, як спроба різко стрибнути вище голови.

Перевищення депозиту

Не секрет, що в БО і форекс йдуть, в основному, люди небагаті. За статистикою, середній депозит у брокерів - кілька сотень доларів. У людей забезпечених зовсім інші можливості. Вони можуть відразу інвестувати в хедж-фонд мільйон-другий доларів. Вони купують акції, співпрацюють з інвестиційними компаніями, вкладають гроші в реальний бізнес і нерухомість.

У роздрібному ж сегменті трейдингу завдання - вибратися або з убогості, або пастки середнього класу. Коли тобі вистачає на базові потреби, але ти по вуха в дітях і кредитах, а життя більше схожа на виживання. І ти безперервно крутишся, як білка в колесі, відчайдушно намагаючись вирватися з порочного безгрошів`я. А виходу немає.

Трейдинг, здавалося б, дає тобі таку можливість. Ось він, найдоступніший в світі спосіб в найкоротші терміни заробити колосальні кошти. Чого там - у всіх на слуху приклади, коли зі 100 доларів трейдери доходили до 50000-100000 $ за кілька місяців.

І за що ці гроші? Нізащо. Просто за вміння жати кнопки Вгору/Вниз в потрібний момент часу, в якийсь програмці або на сайті, тільки і всього.

І ось коли трейдер, вирішивши що він вже пізнав ринок, різко нарощує суму депозиту, починаються дивні метаморфози. Те, що працювало до цього місяцями, раптом працювати перестає. Прибуткова торгова система або манера торгівлі раптом починають демонструвати збитки.

Злі ф`ючерси

Особисто я з цим зіткнувся, коли вирішив попрацювати з ф`ючерсами e-mini на CME. Зазвичай це наступний етап після форекса, коли ти вже напрацював достатній капітал і хочеш спробувати себе в серйозних торгах. Та й взагалі, уявити, що ти Гордон Гекко з фільму "Уолл-Стріт".

Для комфортної роботи з ф`ючерсами на Чиказькій товарній біржі, вона ж CME, потрібен хороший депозит. Хоча і є брокери, що дозволяють почати з 1-2 тисяч доларів, ця сума моментально випаровується при найменшому русі ціни проти твоєї позиції.

Мої стандартні пара тисяч доларів, що я використовував у БО/форекс брокерів, тут категорично не годилися, тому я поклав на рахунок відразу 23 тисячі. Мені це здалося тоді відмінною ідеєю.

Менше ніж через місяць їх було вже 16. Я втратив 7 тисяч доларів. Відчутного удару. Я не звик до таких різких втрат.

Цілих 3 місяці пішло у мене потім лише для того, щоб просто відновити початкову суму. Що сталося? Я різко перевищив свій психологічний ліміт. Якщо ти намагаєшся стрибнути вище голови - є ризик її зламати.

У моєму випадку, взагалі не треба було лізти у ф`ючерси з депозитом в 10 разів більше, ніж зазвичай. Моя задача полягала в тому, щоб продовжувати плавно нарощувати капітал на форексі і лише потім, звикнувши і адаптувалися до більших сумах на рахунку, йти на CME. Але всі ми міцні заднім розумом.

І я знаю масу таких прикладів. Бачу це постійно. Варто трейдеру знайти якусь самовпевненість і спробувати різко зробити у своєму житті казку - чекай біди. І винен не ринок. Ніколи не звинувачуйте ринок або ціну - фінансовий інструмент ні в чому не винен. Справа завжди тільки в нас самих. Якщо не вжити відповідальність за свої рішення і спробувати перекласти її на когось ще, буде тільки гірше.

Причина невдачі проста - ти не впорався. Ти зайшов туди, куди заходити не можна було, і це зламало зовсім не твою торгову систему - а тебе самого.

Звідки береться психологічний ліміт

Звідки береться цей психологічний ліміт? Він вбудовується в нас з дитинства і формується оточенням, родиною і соціальним статусом. Тому він різний, у різних людей.

У сім`ях середнього або нижче середнього достатку сума, скажімо, в 1000 доларів вважається знаковою. Сакральної. Дуже важливою. Зараз, після девальвації рубля, середня зарплата по Росії становить 32000 рублів - це менше 500 доларів.

Свідомість звичайної людини являє собою складну мозаїку з жалю, пристрастей і нездійснених бажань. Кожен його день полягає в тому, що сидячи на роботі, він безперервно, підсвідомо відчуває безглуздість свого перебування там. Адже за цілий МІСЯЦЬ - а це нескінченні 30 днів - він отримає аж 400 доларів з копійками.

Саме тому люди так неефективно працюють, попри невдоволення їх начальників. Сидять в соціальних мережах, винаходять для себе всілякі відволікання. Це лише спроба сховатися від очевидного факту, який занадто гіркий, щоб його визнати. І факт цей простий - життя не вдалося.

Звичайний iPhone, нічого особливого з себе не представляє, коштує 50 тисяч рублів. Елементарний показник, що життя твоє хоч чимось хороша. Айфон і доширак на здачу. Боже ж мій. Але ж хочеться куди більшого - машину наприклад. І не Ладу-седан, ту що баклажан.

І квартиру треба, причому не жалюгідну однушку в багатоповерхівці на самій околиці. А щоб з ремонтом хорошим. Імпортною сантехнікою. Кухнею красивою. Хорошим видом. Підвісними щоб стелями. І шафа-купе з дзеркалами в передпокої.

Або будинок, душевний такий, просторий і світлий. Щоб відчував ти - життя проходить не дарма.

І на відпочинок з`їздити. Нормально так відпочити з олл-інклюзів у чистого басейну.

А красиві дівчата чомусь з презирством дивляться на тебе, який сумнівається, вести їх на побачення в кафе подешевше, а може по парку погуляти, з`їсти хот-дог.. типу, романтика. А насправді, просто в кишені 500 рублів і до получки ще чорт зна скільки.

А ось ти приходиш в магазин і дивишся знижки. А ось це занадто дорого. А ось хороша, красива курточка, від фірмового італійського бренду. Ось тільки чи варто вона 800 доларів. Дві твоїх місячних зарплати. Купуєш недорогу турецьку, або чия там вона.. Вино? Дешеве. Ковбаса? Ну така, начебто нічого. Їстівна, правда, кіт чомусь ніс верне. Для колишньої радянської людини, ковбаса - взагалі питання непросте.

Кожен день людина стикається з численними підтвердженнями того, що він - невдаха. Проїхав повз новий Ленд Крузер вартістю 4 мільйони рублів? Тобі начебто все одно, твоя зп 40 тисяч. Та й геть їх скільки, на вулиці, все кудись їдуть. Але підсвідомість вбирає ще одну краплю гіркоти. А скільки їх таких?

По краплі, збирається океан. Ти не усвідомлюєш його. Це немов сірий туман, що огортає твій розум, заважає щире сміятися від душі. Заважає жити і дихати. Ти давно забув, як це - бути вільним від численних турбот. Все з яких пов`язані з недоліком проклятих грошей.

А адже в дитинстві все було таким яскравим і барвистим. Порошинки танцювали в сонячних променях, пам`ятаєш?

Все це формує почуття власної ущербності. Усередині свідомості накопичується колосальна, незрима напруга. Це застиглий крик, який може прорватися в будь-який момент. Крик обурення і відчаю, гостре почуття колосальної соціальної несправедливості.

І крик цей містить в собі все те, чого людині так не вистачало роки його життя. Всі матеріальні блага, яких він був позбавлений. Однушки в хрущовках, недорогу їжу, дешеві шкарпетки, вічні пошуки знижок, макдональдс замість гарного ресторану. Дешеве пляшкове пійло. Неможливість з`їздити банально на море, хоч раз в житті.

За статистикою, 33% росіян ніколи не бачили моря. Жодного разу в житті. А 53% з тих, хто був, побачив лише Чорне море на недорогих вітчизняних курортах, в якихось страшних "пансіонатах", "санаторіях" або знімних убитих квартирах.

А хочеться щось.. розумієте, правда? Хочеться щось ось такого. Хоч раз в житті:

Різке перевищення депозиту - це і є цей крик відчаю, що знайшов матеріальне втілення. Зазвичай він стримується, часом все життя. Людина страждає мовчки, бо кричи, не кричи, а місяць відпрацювавши на дядю, ти все одно отримаєш свою пайку, яку ні на що не вистачить. Поступово накочує апатія і байдужість.

Але крик в душі нікуди не зникає. Саме тому так привабливі бінарні опціони, форекс, спортивні ставки, лотереї, фінансові піраміди - це очевидний спосіб випустити з себе всю гіркоту і знайти - можливо, вперше в житті - шанс одним махом вирішити всі свої нескінченні проблеми.

За один раз. Заробити. Крупно. Випустити з себе всі жалі і страхи, очистити душу від темряви і впустити в неї світло тропіків, красивих курортів і ресторанів. Пожити нарешті. Для себе. Просто пожити. Щоб в кайф. Адже життя йде, і тобі вже 30, 40, 50.. життя така швидка. І така несправедлива.

Як бачите, перевищення психологічного ліміту несе в собі колосальний підсвідомий заряд, який накопичується в людині всю його життя, там, в не усвідомлював глибинах психіки. І тому цей ліміт у всіх різний. Когось може зламати і тисяча доларів. Кого-то - мільйон.

Загальновідомі випадки коли, втративши великі гроші, професійні трейдери стрибали з вікон або укорочували собі життя іншими різноманітними методами.

Чи були вони жебраками при цьому? Ні. Просто з 20 мільйонів доларів залишився, скажімо, 1 мільйон. І трейдер не міг пережити цей удар. Йому здавалося, що все скінчено. Перевищення ліміту може бути настільки катастрофічним, що людина часом не здатний впоратися з самим собою.

А інший, з вищих верств суспільства, може втратити 100 мільйонів доларів, випити з горя і попросити у тата ще, на новий "бізнес". Його ліміт куди більше.

Плавне зростання депозиту

Це і є рішення даної проблеми. Свій внутрішній надрив потрібно випускати по чуть-чуть. Це не просто. Доведеться постаратися. Але немає способу вирішити цю проблему, крім як збільшувати депозит дуже плавно і не поспішаючи.

Тут повністю доречна аналогія зі спортом. Що станеться, якщо ви спробуєте підняти занадто важкий тягар? Надірветеся, як мінімум. А можете і постраждати так, що вам буде далеко не до спортзалу.

Якщо для вас 100 доларів - знакова, важлива сума, вам потрібно звикнути до думки, що 10 тисяч з неї не буде. І 20 не буде. Випадків подібного "розгону" депозиту не більше, ніж вдалого виграшу в казино.

Тому ваша задача - робити маленькі кроки, один за іншим. Наростити 100 доларів до 300, наприклад, потім 200 вивести, і продовжувати працювати з базовою сумою.

Виходить добре? Наступного разу виведіть так, щоб залишилося 200. Потім 300. Нарощуйте свій ліміт неспішно, не треба нікуди поспішати. Найменша спроба зробити різкий рух може погано закінчитися.

Цілком ймовірно, що ви не стримайтеся і все таки спробуєте вирішити свої проблеми одним махом. Цей надрив всередині нас має колосальну, неймовірною силою. Саме так люди йдуть на злочини або на нескінченні поступки перед совістю заради грошей. Що толку від якоїсь "честі офіцера", якщо можна штовхнути щось з військової бази. Якщо можна взяти підношення від людини, нехай це і хабар, ну і що. Так називайте як хочете. Тобі просто потрібні гроші.

І ти не витримаєш, швидше за все. Але це не страшно, на самій-то справі. Справитися з цим можна також, як і з будь-якої осіданням депозиту. Філософськи визнати, що ринок в твоєму ж особі дав черговий стусан і продовжити роботу.

Бо трейдинг залишиться тим же, чим і був завжди - спекулятивним методом отримання практично будь-якого прибутку. Ось тільки спроба дістати її відразу закінчиться плачевно. І багато, звичайно, не витримують.

Не дивно. До речі саме тому люди так болісно переживають невдачі на БО, форексі і здаються через пару місяців. Занадто гостре воно, це почуття розчарування.

Ти тиснув в собі гіркоту стільки років і тут довірився, повірив, начитався Медведєва або ще кого-то. Усередині тебе наче крила розкрилися. Тобі здалося що ось він, спосіб звільнитися від цих принизливих ланцюгів злиднів.

І ти.. втратив ще більше. Втратив взагалі все. Втратив навіть більше, ніж міг. Взагалі заліз в борги. А разом з грошима, втратив віру як в себе, так і в можливість кращого життя.

У деяких починає кипіти дика злоба. Вони звинувачують брокерів, ціну, ринки, стратегії, індикатори, системи, вчителів.. вони бачать навколо лохотрони, змови, спрямовані проти них особисто, їм здається, що все це було жорстоко і безглуздо, саме так, як вони і бачать своє життя. Отримавши чергове підтвердження того, що життя здатна завдавати тільки біль, такі люди йдуть, а в чорний океан їх душевної гіркоти вливається чергова цівка.

Трейдери і їх мрії

Тепер ви розумієте, чому не можна в один момент прокинутися успішним трейдером, прочитавши стратегію в гуглі? У світі існує маса ефективних торгових систем. Ви легко можете їх знайти - далеко ходити не треба. За кожним індикатором або безіндікаторной торговельною системою ховається чиясь історія успіху.

Стохастік? З нього жив Лейн, все своє життя, що ні дня не працював на когось. MACD годував Аппеля. Білл Вільямс заробляв мільйони з Алігатора. Vix Fix допоміг Ларрі бити рекорди на торговельних чемпіонатах. Стану робилися на індикаторах Тома Демарк. Прямо в цю секунду, поки ти це читаєш, хтось заробив мільйон на японських свічках, обсягах, ф`ючерсних і опціонних стратегіях. З прайс стрілялки живуть десятки тисяч трейдерів. Прикладів стільки ж, скільки індикаторів і різних систем.

Ось тільки успіх чекає, в основному, людей врівноважених, самодостатніх, спокійних. Вміють справлятися з невдачами.

Тому в моєму особистому оточенні результати, в основному, демонструють люди відбулися - у кого є більш-менш улюблена робота, якийсь грошовий запас. Кого можна назвати щасливим у шлюбі. Хто не сходить з розуму від втрати навіть відчутною для них суми. Адже вони знають - запрацюють ще. Не проблема. Хто вірить в свою світлу зірку.

Люди ж, які приходять з жебрацької провінції, всі ці численні хлопчики і дівчатка, свідомість яких розривається від когнітивного дисонансу - розкішного життя по телевізору і сірої реальності навколо - ці люди мають вкрай мало шансів. Їх вистачає лише на відчайдушний крик, спробу заробити швидко і відразу.

Ця спроба, звичайно, провалиться, як і мільйони спроб до них. Деяким, втім, пощастить, іноді ринок робить тобі такі подарунки - але навіть не сумнівайся, ти все повернеш потім назад. Таких прикладів я теж бачив предостатньо.

На жаль, мені невідомий метод як з людини випустити цей морок соціальної ущербності, ніякі статті тут не допоможуть. Або людина переборе це в собі сам, або ні. І якщо його відчайдушне бажання вирватися більше, ніж крик обурення - у нього вийде.

Він впорається. Нехай навіть ці методи можуть здаватися безглуздими. Ось знайомий заклеїв прямо на моніторі нижню частину екрану, де показана сума його депозиту. Щоб тільки не бачити її. Щоб забути, що там кілька тисяч доларів, що так важко сприймається після декількох сотень.

Це чергова жертва різкого стрибка. Через кілька місяців в плюс, відразу після великого поповнення він зіткнувся з безперервною осіданням. І намагається впоратися, як може.

Якщо ти зрозумів, що трейдинг - не швидкий спосіб вирішити твої проблеми, а нова захоплююча робота, то далі залишається стратегії вивчати - а лише себе самого. Японські ж свічки залишаться свічками. Тими ж, що і 200 років тому.

Післямова

Основна проблема трейдингу - ми самі. За цією неймовірною банальністю ховається все те, що робить нас людьми. Вся наша історія, починаючи з дитинства. Все те, ким би були і ким стали. Те, що відчували і що хочемо зараз.

Тож не дивно, що на заході трейдери більше ходять до психоаналітиків, а не на конференції з чергових стратегіям. Вони прекрасно розуміють, що лише внутрішнє самосвідомість є ключовою перешкодою, а зовсім не ціна, брокер або стратегія з книги, що "не спрацювала".

З цієї причини книг з психології торгів навіть більше ніж по, власне, торгівлі. На жаль, по книгах не знайдеш душевного спокою. У кращому випадку, вони покажуть лише дорогу, яку ти можеш пройти.

Також, як і ця стаття. Чергова особиста спроба описати те, що і без того описано всюди. Що ж, весь трейдинг - це тисячі особистих історій і кожна з них неповторна - як неповторні ми самі.

Знаючи все це, у вас залишається лише два шляхи. Зрозуміти, що різко вирішити ваші проблеми не можна і налаштуватися на тривалу дорогу, або спробувати схопити бога за бороду, авось вийде.

Другий шлях, треба сказати, суто наш, вітчизняний метод вирішувати проблеми. Швидко, з вогником, на азарті, схопити перший-ліпший інструмент і спробувати з ним з Иванушки дурника різко стати добрим молодцем.

Але якщо ви не будете плутати казку з реальністю, тоді ви все зробите правильно - будете працювати плавно і не поспішаючи, нарощувати капітал без різких рухів, будете безперервно вчитися і працювати над собою. І тоді, можливо, вам не доведеться до всіх труднощів трейдингу додавати ще й психологічну реабілітацію після різкого нарощування і втрати депозиту.