Учасники ринку цінних паперів: хто і навіщо використовує біржу?

Радий знову вітати вас на моєму блозі. Як не парадоксально, але брокери, емітенти та інвестори на ринку цінних паперів часто переслідують абсолютно різні цілі, які нерідко суперечать один одному.

Емітент хоче продати свої акції якомога дорожче, інвестор природно хоче придбати їх дешевше, брокерські компанії та біржі зацікавлені в тому, щоб угод було якомога більше, а комісії - якомога вище. Як же вони знаходять спільні точки дотику?

Сьогодні я розповім про основні учасників ринку цінних паперів, правила гри і про те, як захистити свої інтереси простому інвестору.

Хто і навіщо виходить на фондовий ринок?

Не зраджуючи традиції, для початку розберемо трохи теорії. Основні поняття по темі докладно викладені у Федеральному Законі РФ "Про ринок цінних паперів", я лише постараюся їх підсумувати.

Учасниками ринку цінних паперів в РФ можуть виступати як фізичні особи (приватні інвестори), так і організації (так звані професійні учасники), які беруть участь у випуску і обігу цінних паперів, а також державні органи. Всіх їх можна розділити на такі умовні групи:

  • Емітент. Це юридична особа, яка випускає цінні папери в обіг

Головне завдання емітента - залучення капіталу з метою розвитку свого бізнесу, рефінансування боргів, зміни права власності (наприклад, приватизація), фінансування інвестиційних проектів.

Емітентами можуть виступати не тільки виробничі підприємства, банки, інвестиційні і страхові компанії, біржі, а й держава, в особі республіканських і муніципальних органів влади (емітують облігації внутрішньої і зовнішньої державної позики), а також державних корпорацій (випускають акції та облігації ).

  • Інвестори. Це люди і компанії, які купують і продають цінні папери, що знаходяться в обігу, їх основне завдання - розмістити вільні ресурси з метою отримання доходу

Інвесторів зазвичай ділять на портфельних (інституціональних) і стратегічних. Стратегічні інвестори, на відміну від портфельних, найчастіше компанії-конкуренти, які претендують на частку ринку, або великі інвестиційні фонди (такі, наприклад, як фонд Уоррена Баффета), зацікавлені в отриманні контрольного (50% + 1 акція) або блокуючого (25% ) пакета для того, щоб брати активну участь в управлінні компанією.

Портфельні інвестори хочуть урізноманітнити свої портфелі активів (звідси і назва), вони купують і продають акції, досягнувши своїх запланованих рівнів прибутковості або збитковості в рамках інвестиційної стратегії.

  • Посередники. Зводять емітентів і інвесторів на ринку цінних паперів, оскільки ні перші, ні другі (крім випадків, коли інвестори самі - професійні учасники) не мають прямого доступу на фондові ринки і не можуть торгувати один з одним, це, так би мовити, не їхнього розуму справа .

Роль посередників зазвичай виконують брокерські компанії, які мають відповідні ліцензії і купують або продають цінні папери від імені і за рахунок клієнта. Найбільшим брокером на ринку цінних паперів РФ є державний (хто б сумнівався) Сбербанк, а також приватні фінансові компанії АТ "ФІНАМ" і Брокерський дім "ВІДКРИТТЯ".

  • Організації інфраструктури. Це фондові біржі та позабіржові організатори торгів, розрахункові палати, розрахунково-клірингові організації, реєстратори, депозитарії, інформаційні агентства та інші товариші, які живуть за комісійні або плату за послуги, але без них нікуди.

Вони, крім організації обігу цінних паперів, ведуть облік акціонерів, самих цінних паперів, проводять розрахунки і взаємозалік коштів і зобов'язань між учасниками ринку.

  • Саморегулівні організації (СРО). Це всілякі неприбуткові асоціації фондових торговців і союзи бірж, які більшу частину часу борються за свої права з наступними видами учасників ринку. У розвинених країнах СРО виконують частину функцій державних органів, а членство в них є обов'язковим.
  • Держава. В особі органів регулювання і контролю, куди ж без них. У Росії це Президент, Уряд, міністерства, зокрема Мінфін, Федеральна Комісія з ринку цінних паперів і Центральний банк РФ. Останні два органу можуть діяти досить жорстко - відкликати ліцензії і штрафувати на величезні суми.

Конфлікт інтересів

Ну а тепер те, про що власне я хотів розповісти в своїй статті. Як же всієї цієї маси організацій з протилежними цілями вдається мирно співіснувати і як в цій ситуації захистити свої права звичайному інвесторові?

Конфлікти інтересів виникають часто-густо. Але найпоширеніша ситуація, з якою я стикався, працюючи на фондовому ринку - це коли брокер, маючи в своєму портфелі акції або облігації емітента, активно рекомендує їх купувати своїм клієнтам, тим самим збільшуючи вартість свого портфеля.Якщо ви бачите вже дуже райдужний аналітичний огляд, задумайтеся.

Рекомендую завжди тримати вухо в гостро, перевіряти насторожуючі дані, а краще самостійно проводити аналіз привабливості паперів. Якщо вони переоцінені - терміново продавайте, якщо недооцінені - купуйте. Як про це дізнатися? Підписуйтесь на мій блог і дізнаєтеся.

Ще одна небезпека на шляху інвестора - прогнози емітентів. Жодна компанія ніколи і ні за що не скаже вам: "Продавайте мої акції! Позбавляйтеся від облігацій, я йду на дно "! Емітент в кращому випадку промовчить, в гіршому - випустить прогноз зростання обсягів виробництва, врожайності, замовлень і всього іншого. Завжди дивіться на загальноекономічні показники, порівнюйте прогнози по компанії з перспективами зростання галузі, в якому вона оперує.

Детальніше про те, як це робити я розповім в наступних публікаціях. Вдалою нам усім торгівлі!