Власний бізнес в Росії: плюси і мінуси

Вітаю! Сьогодні я хочу поговорити про специфіку підприємництва в Росії і за кордоном, а також обговорити з вами плюси і мінуси бізнесу. Чому стартаперів з Пермі простіше і вигідніше зареєструвати свою справу в Гонконзі, ніж в рідному місті? Яку позицію займає Росія в рейтингу Doing Business? І чи можна щось зробити для виправлення ситуації?

Зміст

 • 1 Плюси і мінуси власного бізнесу
  • 1. 1 Переваги
  • 1. 2 Недоліки
 • 2 Місце Росії в рейтингу від Doing Business
 • 3 Малий бізнес в Росії і за кордоном
 • 4 Що чекає малий бізнес в Росії найближчим часом?

Плюси і мінуси власного бізнесу

Як і будь-яке серйозне справу свій бізнес - це не просто суцільний плюс у вигляді високого доходу і "свободи" від дурного начальника.

Переваги

 • Свою справу - це унікальна можливість максимально розкрити свої здібності як організатора, управлінця, переговірника, продавця, креативщика і багато чого іншого
 • Розмір потенційного доходу практично необмежений і залежить лише від ефективності обраної бізнес-моделі
 • Власний бізнес - це свобода від тісних рамок роботи за наймом. Звичайно, працювати на себе доведеться більше і наполегливіше, ніж на когось.І в перші місяці після відкриття у підприємців немає ні вихідних, ні свят. Але зате той, хто працює на себе, не залежить ні від офісного графіка, ні від примх керівництва, ні від політики чужої компанії

Недоліки

 • Високі ризики. На жаль, ризиків у підприємця (особливо, в Росії) чимало. Постійні зміни в законодавстві, штрафи та інші побори, нечесна конкуренція, рейдерські захоплення, коливання курсів валют, відсутність попиту на товар або послугу, проблеми з доставкою, некомпетентність персоналу ... Потенційні ризики російського бізнесмена можна перераховувати безкінечно
 • Трудомісткість. У період створення та розкрутки власного бізнесу його власнику доводиться одночасно вирішувати купу великих і малих завдань. За статистикою, підприємець витрачає на свою справу набагато більше сил і часу, ніж висококваліфікований найманий працівник у великій компанії
 • Капіталомісткість. Відкриття своєї справи вимагає початкового капіталу, хоча б мінімального. Перші півроку-рік ІП, як правило, працює собі в збиток. І весь цей час йому потрібно платити податки і оренду, купувати сировину і матеріали, вкладати гроші в рекламу і просування
 • Ставлення до бізнесу. У Росії ставлення до приватних підприємців насторожено-недовірливе. Успіх у нас асоціюється з роботою в Газпромі або на чиновницькій посаді, а не з власним проектом. Підприємництво не заохочується ні суспільством, ні державою. Все частіше в ЗМІ бізнесмена позиціонують як жадібного спекулянта або відвертого шахрая

Місце Росії в рейтингу від Doing Business

З 2002 року проект Doing Business проводить щорічні глобальні дослідження.За методикою Світового банку та Міжнародної фінансової корпорації оцінюються умови ведення бізнесу в різних країнах світу. За результатами досліджень кожній країні присвоюється рейтинг, який розраховується як середнє арифметичне десяти показників (від оподаткування до захисту інвесторів).

У 2015 році Doing Business оцінював умови для ведення бізнесу в 189 країнах.

В загальному рейтингу Росія зайняла 51 місце. Нас обійшли не тільки США, Швеція, Німеччина, Канада і Сінгапур, а й Словаччина, Словенія, Румунія, Мексика, Чилі, Перу, а також Казахстан, Грузія, Вірменія та Білорусь. З країн колишнього СРСР нижче Росії в рейтингу виявилися лише Молдова, Азербайджан, Киргизстан, Україна, Узбекистан і Таджикистан.

Як не дивно, дуже високий бал за в Росії отримали такі показники як "Забезпечення виконання контрактів" (5-е місце) і "Реєстрація власності" (8-е місце). А найбільш проблемними виявилися параметри "Отримання дозволів на будівництво" (119-е місце) і "Міжнародна торгівля" (170-е місце).

Рейтинг Doing Business очолюють Сінгапур, Нова Зеландія, Данія, Південна Корея, Гонконг, Великобританія, США, Швеція, Норвегія і Фінляндія. А замикають його такі країни як Чад, Венесуела, Лівія, Еритрея, Південний Судан, Ліберія і Ангола.

Малий бізнес в Росії і за кордоном

Незважаючи на непогану оцінку від Doing Business, Росію навряд чи можна назвати "дружелюбною" для малого бізнесу. У 2015-му частка малих і середніх російських підприємств становила близько 20% від загального числа зареєстрованих компаній.

Для порівняння: відсоток малих підприємств за кордоном, в середньому, досягає 50%. А в окремих західних країнах цей показник наближається до 90%!В основному там, де бізнес (в тому числі, і іноземний) отримує хорошу підтримку і від держави, і від приватних фінансових структур.

Наприклад, у Великій Британії починаючий підприємець має право на безкоштовні бізнес-консультації. У Китаї малий бізнес, пов'язаний з інноваціями, може розраховувати на нізкопроцентниє позики. У США підприємцям допомагають укладати контракти з великими компаніями і отримувати держзамовлення.

Ще трохи статистики по Росії. Всього 3, 4% вітчизняних ІП працює на ринку більше трьох років - інші закриваються раніше. Щорічно число зареєстрованих ІП зростає на 4%. А тих, хто припинив свою діяльність - на 11%. Щомісяця в Росії закривається близько 43 тисяч малих підприємств. У нашій структурі ВВП частка малого та середнього бізнесу становить лише 21%.

Чому в Росії такий "агресивний" для підприємців клімат? Причин багато: корупція, високе податкове навантаження, нескінченні перевірки, проблеми з залученням фінансів, складності з логістикою, низька кваліфікація кадрів. У минулому році цей список доповнився санкціями, різкою девальвацією рубля і високими темпами інфляції, через що серйозно впала платоспроможність населення і виросли ціни на сировину і матеріали.

Не дивно, що кожен п'ятий підприємець в Росії сьогодні готовий продати свій бізнес ...

Що чекає малий бізнес в Росії найближчим часом?

За даними Forbes з початку кризи число банкрутств збільшилася на 15%. Малий і середній бізнес наполегливо витісняється з економіки великими приватними і державними компаніями.

Результати опитування ВЦИОМ показують, що в 1990 році підприємцями хотіло стати близько 33% респондентів у віці до 34 років.У 1991-го року таких охочих було вже 49, 8%. А ось в 2015-му відкрити свій бізнес в Росії хоче менше 3% опитаних ...

Виправити ситуацію можна в будь-який момент, взявши на озброєння успішний досвід десятка країн: Сінгапуру, Грузії, Нової Зеландії, Тайваню, Гонконгу. Потрібна "всього лише" прозора і лояльна система оподаткування, справедливий суд, надійний захист прав власності (в тому числі, і інтелектуальної), доступ до недорогих кредитів і умови для чесної конкуренції ...

Зауважте в це статті я використовую тільки сухі статистичні цифри, без будь-якої емоційного забарвлення. Ситуація не з кращих?

Повірте навіть в такій обстановці вам під силу створити свій невеличкий бізнес. І я довів це сам собі, тепер ваша черга! На сьогодні це вся інформація для роздумів, яку я підготував. Детальніше про мене можна прочитати в розділі "Про автора". Підписуйтесь на оновлення і не забувайте ділитися посиланнями на найцікавіші пости з друзями в соціальних мережах!

P. S. А що, на Вашу думку, заважає розвитку малого бізнесу в Росії?