Безстрокові облігації

На фондовому ринку існує безліч різних активів, з якими дійсно цікаво і вигідно працювати. Один з таких - безстрокові облігації. Багато учасників ринку вже звикли, що цей вид цінних паперів обмежений певними термінами, має фіксовану ставку і утримувач через певний проміжок часу зможе повернути номінальну вартість облігації, а емітент - зобов'язаний буде її виплатити в повному розмірі. Але сьогодні все більшою популярністю користуються так звані безстрокові облігації. У чому їх особливість?

Суть безстрокових облігацій

Даний вид цінних паперів інвестори та інші учасники ринку часто називають "вічними". І дійсно, у безстрокових облігацій немає певного терміну, коли емітент повинен здійснити виплати. Інвестору, в свою чергу, нема чого боятися - він може необмежений час отримувати купони (дивіденди) по облігації, залишаючись при цьому власником цінного паперу. Якщо актив не потрібен, то його завжди можна продати на ринку іншому учаснику. Але в безстрокових облігаціях цілком може бути передбачений термін примусового погашення. Більшість сучасних емітентів (компаній, банків або державних структур) йдуть на такий крок, встановлюючи період від 7 до 10 років. Якщо розглядати ієрархію цінних паперів, то "вічні" облігації розташувалися десь між довгостроковими облігаціями і привілейованими акціями. Логіка тут зрозуміла. Якщо порівняти цей вид цінних паперів з акціями, то в емітента немає зобов'язань повертати власнику активу суму вкладень. З іншого боку власник безстрокової облігації, може розраховувати на повноцінні дивіденди, які не залежать від успіхів роботи емітента на ринку. Компанія, що випустила цінний папір, може нести серйозні збитки, але власник завжди може розраховувати на прописану в документі прибуток (якщо не вказано інших умов). Випуск безстрокових облігацій більш вигідний банківським установам, адже отримані інвестиції можна включати в будь-який рівень капіталу - як в перший, так і в другій.

Трохи історії

Взагалі історія безстрокових облігацій досить багата. Вперше такі цінні папери були випущені ще в Англії місцевим банком, в 1753 році. Найцікавіше, що активи торгуються на території країни і зараз - їх дивіденди становлять близько 2, 5% річних. Починаючи з 1923 року, виплата з цінних паперів може бути здійснений в будь-який момент - достатньо рішення місцевого парламенту. Пройшли роки і багато країн пішли шляхом Англії, почавши активно випускати "вічні" облігації. Тисячі банків, компаній та державних структур таких країн, як Німеччина, Мексика, Китай і США, активізували випуск і продаж на ринку настільки зручних для залучення інвестицій цінних паперів.

У 1996 році відома компанія IBM випустила свої столітні облігації на суму близько мільйона доларів з непоганою процентною ставкою - 7, 22%. До емітентам подібних столітніх облігацій можна також віднести такі всесвітньо відомі компанії, як "Кока-Кола" або "Уолт Дісней". На території Росії історія безстрокових облігацій почалася порівняно недавно. Вперше "вічні" цінні папери були випущені лише в 2012 році банком ВТБ.Після цього з'явилася низка інших послідовників, наприклад, Газпромбанк. На вітчизняному ринку "вічні" облігації мають суттєву перевагу перед своїми "побратимами" - вони можуть похвалитися високою процентною ставкою. Можливо, в перспективі для власників щось зміниться в гірший бік, але поки на безстрокових облігаціях можна непогано заробити, отримуючи фіксований дохід і торгуючи по-справжньому затребуваними цінними паперами на фондовому ринку. Єдиним мінусом безстрокових облігацій (як і інших типів таких цінних паперів), є небезпека невиплати основної вартості цінного паперу в разі банкрутства емітента. Більш того, якщо буде вибудовуватися черга, то можна і зовсім опинитися за спиною власників звичайних облігацій.

Прибутковість і вартість безстрокових облігацій

Однією з основних завдань для інвестора, є розрахунок прибутковості і вартості таких цінних паперів. При розрахунках можна виходити з того, що безстрокові облігації дозволяють власникові нескінченно отримувати прибуток. При цьому очікувати виплат від повернення цінних паперів емітенту не доводиться, адже вона "вічна". Єдине джерело доходу для власника - дивіденди. Як ми вже згадували, купонні виплати за облігаціями є фіксованими, а їх обсяг досить значний. Отже, подібний відтік можна назвати вічним аннуитетом. Щоб визначити прибутковість цінних паперів (Y), необхідно скористатися формулою:

Щоб визначити прибутковість до погашення за даним видом облігацій, часто використовується наведена нижче формула:

Щоб оцінити вартість "вічних облігацій", необхідно використовувати трохи інші принципи. Зокрема, поточну ціну не можна визначити, враховуючи описане вище припущення про вічність ренти. Формула для визначення ціни PV буде виглядати трохи інакше:

Хотілося б відзначити, що розглянуті в статті методи оцінки можна сміливо використовувати і для інших видів цінних паперів - наприклад, звичайних або привілейованих акцій. Але це актуально тільки в тому випадку, якщо по ним здійснюється виплата постійного дивіденду. Якщо враховувати особливості акцій, то у них, як і у безстрокових облігацій, немає конкретного терміну обігу. Їх власники можуть отримувати процентні виплати до моменту, поки підприємство працює і приносить прибуток. Якщо дивіденди по акціях виплачуються стабільно, то подібний потік можна сміливо вважати вічною рентою. Відповідно, зазначені вище формули прекрасно підходять для розрахунків.

Для більш точних обчислень і проведення аналізу безстрокових облігацій, можна скористатися наявними можливостями ППП EXCEL. Але є деякі незручності роботи в програмі - ряд спеціальних опцій, необхідних для розрахунку "вічних" облігацій, в ній відсутня. Щоб автоматизувати роботу, можна застосувати спеціальний шаблон.

Висновки

У будь-якому випадку вкладення в безстрокові облігації - це кращий варіант для інвесторів, які розраховувати на стабільний прибуток протягом тривалого проміжку часу. Крім цього, "вічні" облігації в інвестиційному портфелі - це один з кращих методів диверсифікації ризиків. Щасти вам торгівлі.