Мультіфреймовий аналіз

"toc-4223-1-box">+
 • Кращий таймфрейм
 • Довгострокові таймфрейме
 • Середньострокові таймфрейме
 • Короткострокові таймфрейме
 • Психологічний таймфрейм
 • Чому так важливі різні таймфрейме
 • Практика мультіфреймового аналізу
 • Кращі зв`язки з 3х таймфреймів
 • Підіб`ємо підсумки

Мульти.. Чого-чого? Фреймовий аналіз. Знаєте, я до вас прийшов вчитися технічного аналізу, а ви мене лякаєте страшними словами.

Спокійно! Нічого складного. Мультіфреймовий аналіз - це коли ми аналізуємо одну і ту ж валютну пару (або інший актив) відразу на декількох таймфреймах.

Ви і самі знаєте, що будь-яку ціну можна подивитися на графіку:

 • 1-денному;
 • 1-годинному;
 • 15-хвилинному;
 • 5-хвилинному;
 • 1-хвилинному.

У нас є маса можливостей вивчити поведінку однієї і тієї ж ціни. І ось саме мультіфреймовий аналіз дозволить це зробити правильно і ефективно.

Скажімо, Діма побачив, що EUR/USD в спадному тренді на 4-годинному графіку, намалювавши лінію тренда:

Однак, його основний робочий графік - 5-хвилинний і він прекрасно бачить, що ціна на нього ходить вгору/вниз, а лінія тренда з 4-годинного ТФ нависає далеко вгорі. І що з нею робити, на який таймфрейм орієнтуватися?

Проблемка. Трейдери часто з цим плутаються. На 4-годинному графіку вони бачать сигнал на продаж, на 15-хвилинному - на покупку. Куди бігти, кому скаржитися?

Може, просто сидіти на одному таймфремах і ігнорувати всі інші? О, прекрасна ідея. Ще можна монетку підкидати, для надійності. Давайте розбиратися: які таймфрейме потрібно використовувати і яким чином.

Кращий таймфрейм

Питання про те, на якому таймфрейме краще торгувати, ставлять дуже часто. І на нього постійно дають неправильну відповідь, коли новачок вибирає таймфрейм, що йому зовсім не підходить психологічно.

Зелені, недосвідчені трейдери хочуть відразу багато грошей в найкоротші терміни. Такі ось наївні милахи з великими очима. Тому вони, природно, вибирають 1-хвилинний або 5-хвилинний графік. Однак, з часом з`ясовується, що у більшості від цих таймфреймів суцільне розлад шлунка і емоційна фрустрація. Скажений темп ціни на цих ТФ провокує неймовірну жадібність, відключає мізки і більшість втрачає гроші в турбо-режимі.

Деяким зручно сидіти на 1-годинному графіку. Чекати доводиться куди довше, сигналів на вхід - значно менше. Зате куди більше часу на аналіз ринку і немає ніякого поспіху.

У той же час є люди, які стабільно працюють з 15-хвилинним графіком, а 1-годинний їх взагалі не цікавить. Експірації вибирають до години і всім задоволені.

Ну і звичайно частий гість в терміналах - відразу кілька ТФ на одному екрані:

За статистикою, понад 90% трейдерів бінарними вибирають експірації до 1 години. Звичайно, перекіс в цій статистиці роблять натовпи любителів 60-секундних турбо-опціонів, але тим не менше. Люди такі різні. А ось хлопець, для нього і 1-годинний графік надзвичайно швидкий. Він взагалі любить денні і навіть тижневі ТФ.

Що, скажете ви, чекати тиждень результату операції? Так, якщо це ваше усвідомлене рішення і ваша торгова система. Я, заради сміху, у БІНАР відкрив угоду на рік (тобто у них така можливість), щоб протестувати свої навички довгострокових прогнозів. Хоча, кого я обманюю - було занадто багато коньяку. Подумав, що якось воно буде забуду і потім буде приємний або не дуже сюрприз. Втім, я постійно про це пам`ятаю, жарт не вдався.

Так що з кращим таймфрейме? Вся суть теорії Доу в тому, що ми робимо огляд ціни від старшого ТФ до молодшого і отримуємо, тим самим, повну картину ринку. Таймфрейм - це просто деталізація руху ціни. Вона завжди однакова, стакан цін завжди один і той же. Просто ціну можна дивитися хоч в хвилинному, хоч в місячному розрізі.

Коли ж мова йде про основний ТФ, то одному він занадто швидкий, іншому - занадто повільний. Це нормально, так і має бути. Ви все одно їх все перепробуете, так що питання про постійне таймфрейме суто риторичне. Давайте порівняємо кілька таймфреймів, які у них є плюси і мінуси.

Довгострокові таймфрейме

Це денні і тижневі графіки. У бінарних опціонах використовуються вкрай рідко, це - царство форекса. Саме там на таких ТФ і роблять основні гроші.

Плюси для бінарних теж є. Якщо ви впевнені в собі і своїх прогнозах, а щогодини відкривати графік вам не цікаво, довгострокові таймфрейме дають таку можливість.

Для справжніх черепашок. І я б сказав розумних черепашок - оскільки у багатьох брокерів чим більше експірація, тим більше відсоток. Скажімо, WForex дає 100% при експірації на кінець тижня, чому ж не скористатися цим на денному графіку, якщо є хороша зона для входу? Я ось використовую. Де, де ви критики, що в бінарних ляляля, втрачаємо 100%, а заробляємо лише 80%? Завжди є варіанти.

Середньострокові таймфрейме

Це, в основному, часові графіки. Куди більше можливостей у порівнянні з денними і тижневими, в день робиться кілька угод, нерідко на кінець дня.

Скажімо, таймфрейм - 1 година, експірація на 3-4 години, в день 3-5 угод. 4-годинний ТФ я використовую для роботи з Альпарі, що часто видає 100% з експірації через добу. Як бачите, отримати ризик/прибуток 1 до 1 (100% / 100%) в бінарних зовсім не проблема, треба лише місця знати і мати терпіння, щоб дочекатися результату.

Короткострокові таймфрейме

Таймфрейме, відповідно, 15 або 5-хвилинні. Зрозуміло, 1-хвилинні теж відносяться до інтрадей торгівлі, так само як цікавий 3-хвилинний таймфрейм, що являє собою золоту середину між занадто швидкої 1-хвилинка і 5-хвилинним графіком.

При виборі ТФ потрібно враховувати і кількість угод, і який у вас депозит. Пам`ятайте, що чим менше ТФ, тим більше безладних угод він провокує. Такі емоційні пастки - одна з ключових причин, чому в бінарних та форексі втрачають гроші.

Психологічний таймфрейм

Основне, що ви повинні зрозуміти - робочий таймфрейм підбирається під вас і вашу особистість. Ось є гарячі і жваві хлопці, вони навіть розмовляють швидко. Знаєте, такі "бла-бла-бла" і часто люблять понти ганяти. Ти йому 1 слово, він тобі 10. Ось таким власникам скаженого темпераменту сидіти на середньо- або довгострокових таймфреймах смерті подібно і вкрай болісно.

Ну не підходять вони їм, психологічно. Ну не можуть вони годинами чекати результату угоди. І зворотна ситуація: людина повільний, спокійний, вдумливий, грунтовний. Влуч він в 1-хвилинні опціони - азарт спочатку зірве йому вежу, а потім він буде страждати, чому все таке швидке і некомфортне.

Різні люди = різні робочі таймфрейме. З досвідом ви без проблем підберете хороший ТФ під себе.

Чому так важливі різні таймфрейме

Навіщо взагалі дивитися кілька ТФ, чому не сидіти на одному? Окей, давайте проведемо невеличкий експеримент.

Внизу у нас графік GBP/USD на 10-хвилинному таймфрейме. Ми використовуємо ковзаючу середню зі значенням 200 як опір. Що тут у нас: спадний тренд, у опору свічка доджі, ціна навряд чи його проб`є. Хороший вхід в Put, вниз на відскік від лінії, правда?

Давайте подивимося, що сталося далі. Мамо рідна, де мої речі? Ціна не просто пробила наш спротив, а полетіла взагалі в протилежному напрямку! Чому? Що трапилося?

Зараз розберемося. Для цього перейдемо на 1-годинний графік. І там відразу стає зрозуміло, що наш GBP/USD весь цей час знаходився внизу.. глобального висхідного каналу.

Мало того, там ще й доджі прямо на лінії підтримки утворився, після якого ціна пішла собі в висхідному русі. Ось вам і пробою ковзної середньої на 10-хвилинці.

Цей же канал ще краще видно на 4-годинному графіку:

Якби ви відразу відкрили 4 або 1-годинний графік, стали б так необачно вірити в надійність опору на 10-хвилинці? І адже все таймфрейме показують одну і ту ж ціну, просто в різних часових відрізках. Саме тому мультіфреймовий аналіз настільки важливий. Без нього ви банально не зможете достовірно прогнозувати рух ціни, бо не бачите всієї картини в цілому.

Тому перш ніж шукати сигнали і входи на "дрібних" графіках, бажано проаналізувати:

 • 4-годинної (або навіть денний) графік;
 • 1-годинний графік.

І для кожного потрібно накреслити лінії підтримки/опору, канали і те, що від нас вимагає дідусь Доу. Саме так можна виявити розвороти на, скажімо, 15-хвилинному графіку. Тому що на старших таймфреймах ціна стикається з сильною підтримкою або опором. При цьому, як ви вже пам`ятаєте, чим більше таймфрейм, тим опір і підтримка надійніше.

Коли бачиш всю картину в цілому - шанси на успішні торгові рішення істотно зростають. А ось з новачками все навпаки. Вони ставлять 1 або 5-хвилинний графік і сидять тільки на ньому, інші ТФ їм взагалі не цікаві.

В результаті, бідолахи постійно пропускають глобальні тренди, що відбуваються на старших таймфреймах і потім дивуються, чому їх наднадійних лінія на 1-хвилинному графіку "раптом не спрацювала". Напевно через погану погоду, так?

Практика мультіфреймового аналізу

Ми вже зрозуміли, в чому суть аналізу на різних фреймах, про це йшла мова і в теорії Доу. Так ми бачимо глобальний рух ціни: на старших фреймах формуються довгострокові тренди, а підтримка і опір куди більш надійні саме на довгострокових ТФ.

Все починається з вибору робочого таймфрейма, після чого ми піднімаємося по драбинці вгору для отримання повної картини. А повна картина - це розуміння того, що з відбувається з ринком. Станів у ринку всього два - тренд і консолідація. Далі мультіфреймовий аналіз дозволяє з`ясувати, який саме вхід і за яких умов зробити. Тунельний зір або глобальний погляд - вибір очевидний.

Ще приклади. Візьмемо EUR/USD, найпопулярнішу валютну пару в світі. Наш герой відкриває, в першу чергу, 4-годинний таймфрейм і з великим інтересом спостерігає за наступною картиною:

А на ній тренд. Гарний такий, висхідний. Сильний бичачий імпульс. Що це означає? Що ми будемо шукати тільки сигнали на покупку. Ніяких продажів проти тренда, ще чого. Ми ж не хочемо нарватися на короткостроковий відкат, чи не так?

Переходимо на ТФ 1 годину і додаємо осцилятор, наприклад стохастік.

Як видно на 1-годинному таймфрейме, від лінії тренду є свічка доджі, а стохастік перетнувся в зоні перепроданості. Стає все цікавіше.

Однак, наш герой все ще сумнівається. Так, все виглядає красиво, але як щодо більш детальної картинки? Переходимо на ТФ 15 хвилин, щоб знайти більш чітке підтвердження.

Як бачимо, тренд підтверджується, лінія тренда цілком стійка. Та й стохастік починає вибиратися із зони перепроданості. Вибравши відповідну свічку, входимо на підвищення і дивимося, що вийшло.

Вийшло те, що і очікувалося - загальний тренд (ми знову повернулися до 1 годині) триває далі. Безумовно, дивитися 20 таймфреймів не потрібно. Досить 3-4 для повної деталізації.

Кращі зв`язки з 3х таймфреймів

Найкраще використовувати 3 ТФ, все як дядько Доу заповідав:

 • перший покаже нам основний тренд, велику картину ринку;
 • другий - середньостроковий сигнал;
 • третій - деталізацію другого сигналу, тут ми і будемо шукати точну зону входу.

Найпопулярніші комбінації таймфреймів, в залежності від рівня їх деталізації, виглядають наступним чином:

 • 1, 5, 30 хвилин;
 • 5, 30, 240 хвилин;
 • 15, 60, 240 хвилин;
 • 1 годину, 4 години, денний;
 • 4 години, денний, тижневий.

Вибирайте з них ті, що відповідають вашому часу експірації. Між таймфрейме має бути достатній часовий проміжок. Інакше замість деталізації вийде просте уточнення, чи не особливо корисне.

Підіб`ємо підсумки

Мультіфреймовий аналіз - це базис, що доповнює теорію Доу і, по суті, створений на його основі. Спочатку ви повинні вибрати глобальний таймфрейм, після чого навчитися його деталізувати. І, навпаки, укрупнювати дрібні таймфрейме, щоб отримати загальну картину того, що відбувається.

Ніколи не входите в операції, не перевіривши ситуацію на старших ТФ. Інакше ви ризикуєте застрягти на одному таймфрейме і неодмінно пропустіть важливе ринкове рух.

Дивитися таймфрейме можна по черзі або відразу кілька на одному екрані, що дозволяють такі термінали, як:

 • TradingView (pro-версія);
 • Metatrader (найпопулярніший варіант);
 • FreeStockCharts;
 • ThinkOrSwim.

Особисто я використовую один екран, перемикаючись між ними у міру потреби. Бо навіщо тримати постійно перед очима, скажімо, денний графік? Адже там одна свічка змінюється цілий день, тому використовується цей ТФ лише для довгострокового аналізу. Але, безумовно, ніхто не заважає вам поставити хоч 16 таймфреймів на один екран, якщо ви такий ось витівник.