Мотивація для створення власного бізнесу: як знайти в собі сили?

Вітаю! Не знаю чому, але слово "мотивація" мені страшенно не подобається. Хоча російська синонім "стимул" теж не зовсім точно пояснює значення цього слова.
Для мене мотивація - це те, що штовхає вперед, змушує боротися з власною лінню і не дає опустити руки після чергової невдачі. Без мотивації в світі не було б жодного успішного бізнесмена!

Загалом, сьогодні я хочу поміркувати на тему про те, якою може бути мотивація для створення власного бізнесу. Притому все, то що я вам сьогодні розповім буде узгоджуватися з моїм особистим досвідом, оскільки у мене вже більше 8 років є власний невеликий бізнес в столиці нашої країни.

Що мотивує підприємців за кордоном і в Росії?

Зовсім недавно видання Entrepreneur опублікувало цікаву інфографіку про причини створення власного бізнесу за кордоном. Більше третини підприємців (37%) пишаються тим, що займаються справою своєї мрії. Вони вважають це своїм головним мотиватором і джерелом натхнення. Ще 28% ставлять на перше місце фінансову стабільність. Близько 10% підприємців працюють заради своїх клієнтів.

А ось у нас ситуація виглядає зовсім по-іншому. Сім років поспіль Вища школа менеджменту СПбДУ в складі міжнародного проекту Global Entrepreneurship Monitor досліджує підприємницьку активність в Росії. Рік за роком результати досліджень залишаються незмінними.Більше 93% опитаних росіян заявили, що не розглядають для себе підприємництво як основний вид діяльності ... Хоча плюси власного бізнесу очевидні всім: особистий розвиток, фінансова свобода, перспективи зростання.

Ще одне опитування було проведено серед росіян, які відкрили-таки власну справу. 37% опитаних зізналися, що створення бізнесу було вимушеним кроком. У якийсь момент у них просто не виявилося інших джерел для отримання доходу. Така ситуація характерна для країн, що розвиваються: Словаччини, Боснії, Філіппін і Ямайки. А ось в благополучній Швеції, Швейцарії та Люксембурзі відсоток "вимушених" підприємців становить менше 10%.

Що може підштовхнути до створення власного бізнесу?

Зовсім необов'язково відкривати свою справу через гроші або тому що "так роблять всі успішні друзі". Істинною мотивацією може стати, що завгодно! Наприклад:

 1. Працювати тільки над тими проектами, які цікаві особисто Вам
 2. Нарешті реалізувати свій потенціал на 100% і знайти гідне застосування отриманому досвіду, знань і навичок
 3. Позбутися від рабського офісного графіка (як варіант: від дурного начальника, неадекватних клієнтів, рутинних обов'язків, настирливих колег)
 4. Втілити в життя свою дитячу мрію
 5. Прибрати "стелю" по доходах
 6. Працювати за фахом (якщо знайти відповідну роботу за наймом не вдалося)
 7. Зробити цей світ трішки краще

Пара корисних порад від професіоналів і особисто від мене

 • Не ставте хрест на ідеї власного бізнесу тільки через відсутність стартового капіталу! Десятки нинішніх корпорацій починали практично з нуля: Apple, Hewlett Packard, Johnson & Johnson, Gillette та багато інших
 • Гроші не повинні стати основною метою створення власного бізнесу!Доведено, що така мотивація працює слабо і недовго. Набагато краще мотивує мрія, на яку коштів в даний момент не вистачає: подорожі, будинок або гарну освіту
 • Спочатку налаштуйтеся на довгий марафон! Я не знаю жодного бізнесмена, який домігся успіху з першої спроби і за лічені місяці. Всі без винятку спочатку пройшли через негативний досвід. Багато по кілька разів починали все спочатку. А деякі навіть кардинально змінювали напрямок свого бізнесу!

 • В цьому плані власну справу - те ж саме, що вміння ходити. Спочатку маленька дитина повзає, пробує піднятися, купу раз падає, і тільки потім робить впевнені кроки. Перші невдачі в бізнесі неминучі. Це безцінний, хоч і болісний досвід, до якого потрібно бути готовим з самого початку
 • Тепер пару слів про те, як вибрати "свій" напрямок в бізнесі. Вивчайте актуальні матеріали по темі, якої збираєтеся займатися. Блоги, форуми, статті в Мережі, книги, відео, тренінги - вибирайте той формат, який подобається більше. Погодьтеся, Ви навряд чи придумаєте щось принципово нове або революційне. А раз так, то краще вчитися на чужих помилках, ніж на власних
 • Бізнес-ідея повинна бути цікава і Вам, і потенційним клієнтам. Причому, одне без іншого не працює в принципі! Якщо ідея не буде цікава самому підприємцю - то рано чи пізно він почне ставитися до свого дітища як до остогидлої роботі по найму. Якщо ж ідея не знайде свого відгуку у потенційних покупців - бізнес принесе суцільні збитки
 • Не забувайте час від часу влаштовувати собі "перезавантаження". Мотивація - це, звичайно, добре. Але якщо довго копати в одному напрямку (навіть самому цікавому), внутрішнє вигоряння неминуче.Хоча б іноді висмикуйте себе з "бізнес-середовища" і дайте своїм мізкам відпочити

Для мене найкращий варіант - це поєднання свіжого повітря, фізичної активності та нових вражень. Похід в ліс, велопрогулянка, пару днів в іншому місті з екскурсіями або виїзд за пікнік з друзями, далекими від бізнесу.

Якщо погода не дозволяє - то можна просто купити 3-4 цікаві книжки (художні, а не мотивують!) І на час випасти з реальності. До речі, перегляд серіалів або комп'ютерні ігри для "перезавантаження" не підходять.

Трохи філософії

Ну, і останнє. Всі ви напевно дивилися хоча б один фільм, в якому головний герой дізнається, що йому залишилося жити місяць, півроку чи рік. І весь сюжет крутиться навколо того, як кардинально змінюється система його цінностей.

До чого я веду? До того, що життя занадто коротке (навіть для довгожителів), щоб витрачати її на всілякі дурниці. Дуже багато ми робимо тільки тому, що це подобається комусь іншому. Це забирає купу енергії, яку можна направити на створення і розвиток власного бізнесу. Як варіант.

Найголовніше, вчасно визначитися зі своїми реальними цілями і відсікти все зайве, нав'язане тієї ж рекламою або суспільством. І якщо вийде, то які б мотивували книги Вам вже не знадобляться. За моїми спостереженнями, чим успішніше людина, тим менше він реагує на "зовнішні подразники": моду, тренди, думка оточуючих. Найчастіше, він не залежить і від пожирачів часу (соцмереж, серіалів, комп'ютерних ігор).

Успішний бізнесмен завжди знає, чого він хоче, і просто живе своїм, а не чужим життям ... Чого щиро бажаю і собі, і Вам!

А що мотивує до роботи або бізнесу особисто Вас? Підписуйтесь на оновлення і не забувайте ділитися посиланнями на найцікавіші пости з друзями в соціальних мережах!