Засіб звернення

Засіб звернення - економічне поняття, яке описує основну функцію грошей. Гроші використовуються як посредствующее ланка при обміні продуктами. Альтернативою грошей як засобу обігу виступає натуральний обмін, який є найстарішою формою економічних відносин. Натуральний обмін незручний, тому як потенційному покупцеві доводиться шукати людину, яка відповідає трьом критеріям:

 • У нього є те, що потрібно.
 • Він не проти обміняти це.
 • Йому самому потрібно те, що покупець готовий запропонувати в обмін.

Існування грошей дозволяє покупцеві шукати можливого продавця лише за першими двома критеріями, тому як на гроші продавець може придбати потрібну йому річ (якої немає у покупця) у третьої особи.

Гроші як засіб звернення

З виникненням грошей бартер (або натуральний обмін) розпадається на дві окремі операції: купівлю і продаж, які можуть відбуватися в різний час. Спочатку відбувається обмін товару на гроші (продаж), а після ці гроші спрямовуються на придбання якого-небудь блага (купівля). Отже, якщо раніше процес звернення товарів мав вигляд Т - Т (товар на товар), то з моменту появи грошей він придбав таку форму: Т - Д - Т (товар - гроші - товар). Помітно, що товар є початковим і заключним пунктом процесу, а гроші - лише посередник.

Гроші як засіб звернення дозволяють подолати просторові і тимчасові обмеження при бартері. Це означає, що, по-перше, продавець не зобов'язаний здійснювати негайну зворотний покупку - він може витратити гроші через тиждень або місяць або зовсім використовувати їх для накопичення, по-друге, продавець може продавати продукти в одному місці, купувати - в іншому.

Чи є інші засоби звернення?

По ходу розвитку економіки з'являлися нові засоби звернення, здатні виконати ті ж функції, що і гроші. Зараз засобом звернення вважається будь-який актив, за допомогою якого можна оплатити покупку. До числа сучасних засобів обігу відносяться:

 • Банкнота Не слід ототожнювати банкноти з грошима. Гроші - більш широке поняття: наприклад, стародавні гроші могли мати вигляд золотих чаш. Банкнотою спочатку називався документ, що підтверджує, що клієнт зберігає в банку золото і може отримати його на вимогу. Банкноти створювалися не тільки з паперу, але і з шовку і металу.
 • Вексель - грошове зобов'язання в строго встановленою формою. Вексель може бути переданий - таким чином здійснюється перехід права вимоги боргу у емітента.
 • Чек - кредитне засіб звернення, яке представляє собою безумовне розпорядження видати пред'явнику зазначену суму грошей. Чек адресується банку і видається чекодавцем.
 • Кредитний договір - покупець отримує товар в обмін не на гроші, а на угоду про те, що він буде поступово погашати суму покупки з урахуванням нарахованих за період погашення відсотків. Така форма обміну носить назву товарний кредит

Електронні засоби звернення: які переваги і недоліки?

Все більш популярним стає такий засіб звернення, як електронні гроші. У чому вигоди такого засобу обігу?

 • Збереження Електронні гроші можна порвати, зім'яти, нарешті, втратити на вулиці. Вони зберігають якість протягом тривалого періоду часу.
 • Легкість розрахунків При оплаті покупки електронними грошима не потрібно, наприклад, видавати здачу або вважати дрібниця. Всі розрахунки виробляє платіжна система.
 • Низька ціна емісії Фізично електронні гроші не існують, а, отже, державі не потрібно витрачатися на папір, фарбу і інші матеріали, пов'язані з випуском.
 • Легкість обміну Електронні засоби звернення легко трансформувати в фізичні шляхом виведення на картку або грошового переказу.
 • Можливість здійснювати операції на міжнародному ринку Якщо власник грошей хоче зробити замовлення на іноземному сайті, йому знадобиться обмін валюти. Для обміну фізичної валюти доведеться йти в банк і писати заяву - обмін електронною валюти займає всього кілька секунд.

Однак є й мінуси:

 • Комісії При виведенні коштів виплата комісій неминуча.
 • Відсутність впізнаваності Грошову суму неможливо ідентифікувати без застосування технічних засобів.
 • Низька безпека Пароль від електронного гаманця може бути зламаний - вкрасти електронні гроші простіше, ніж фізичні.