Леслі Мейсонсон (leslie Masonson): Інвестування в ETF

Хочете знати більше про можливості використання біржових фондів (ETF) в торгівлі? Леслі Н. Мейсонсон - активний трейдер ETF і президент Cash Management Resources, консультаційної фірми, що спеціалізується на стратегіях торгівлі ETF. Він автор ряду книг з торгівлі і ведучий блогу в інтернеті.

Одним з останніх нововведень в сфері ETF за останні роки стало введення поняття "фактор", покликаного підвищити ефективність і мінімізувати ризики в порівнянні з традиційним підходом, заснованим на ринкової капіталізації.

Такий фактор представляє собою певну характеристику паперу, яка продемонструвала свою здатність приносити дохід не нижче середнього при меншій ризикової навантаженні на торговий сче т В як провісника заснованих на факторах ETF, Morningstar 2000 року представила свій стиль торгівлі акціями, який включав в себе дев'ять наборів акцій (великий, середній і малої капіталізації) нанесених на вертикальну вісь, а також вартість, змішання і зростання, нанесені на горизонтальну вісь. Акції поміщалися в один з цих наборів, після чого порівнювалася їх результативність.

ETF, засновані на факторах, показали кращі результати

За даними Morningstar, з 2010 року засновані на факторах ETF залучили інвестицій на суму понад 250 мільярдів доларів. Провайдери, що пропонують такі ETF, використовують один або кілька конкретних факторів. Крім того, академічні та галузеві дослідження показали, що використання таких факторів, окремо або в поєднанні, може підвищити прибутковість при зниженні ризику на довгому відрізку часу - не менше кількох десятиліть.

Серед пройшли тестування на історії факторів, які показали здатність перевершувати стандартні показники, були якість, вартість і моментум. Крім того, прибутковість вище середнього, хоча і не таку гарну, показали такі фактори, як низька волатильність, розмір (наприклад, мала капіталізація) та дивідендний дохід.

В цілому, за даними FactSet, за 30-річний період, що закінчується 2015 роком, акції з низькою капіталізацією випереджали акції з великою капіталізацією протягом 13 років, включаючи 1991 року, 2001, 2003 і 2009, коли відрив склав більше 10 процентних пунктів. В середньому за даний період, вони випереджали акції з великою капіталізацією на 0. 7%. Для порівняння: вартісні акції випереджали ринок в 23 роках з 30, при середньому перевищенні 3.5%, а моментумним акцій вдалося це зробити в 18 роках, при середньому перевищенні 1.53%.

Дослідники з Vanguard проаналізували поширені фактори в період з 2005 по 2014 рік і виявили, що за цей період моментумние акції показали найбільшу річну прибутковість в 2005, 2007 і 2013 роках, вартісні - в 2006 і 2012 роках, а нізковолатільние - в 2011 і 2014 роках.

Звичайно, на коротких відрізках часу, наприклад протягом одного року, будь-який чинник може ставати або припиняти бути сприятливим і може відставати від середніх показників широкого ринку, а потім, через кілька років, знову стати сильним лідером. Саме це спостерігалося в дослідженні Vanguard. Як і при будь-якому інвестиційному підході, ми не можемо знати, чи покажуть якісь з цих факторів результативність вище еталонної в наступні десятиліття. Але це виявляється можливим, якщо ґрунтуватися на оцінці таких ETF, доступною за кілька минулих років.

Факторні ETF продовжують з'являтися на ринку. Наприклад, Fidelity Investments в жовтні 2016 року ввела кілька з них, включаючи дивіденди (FDVV), підвищуються котирування (FDRR), низьку волатильність (FDLO), моментум (FDMO), якість (FQAL) і вартість (FVAL). Дивно, що Fidelity так довго зволікала з випуском на ринок цих ETF, адже компанія вивчає фактори вже більше 30 років і давно використовує їх в своїх стратегіях діючих пайових фондів. Цікаво буде поспостерігати, чи зберуть ці ETF достатньо активів, щоб підтримувати свою життєздатність, тим більше, що інші провайдери вже кілька років використовують подібні ETF і зібрали значні активи.

Все більше і більше равновзвешенних, заснованих на факторах ETF пропонується провайдерами, так як на багаторічних проміжках часу вони найчастіше приносять найкращі результати, ніж ринково-зважені ETF.

Порівняння результативності на підставі факторів

Давайте розглянемо декілька широко відомих факторних ETF і оцінимо їх показники за останні три роки, до 21 жовтня 2016 р, Оскільки всі вони існували в цей період. Перші чотири ETF зі списку на малюнку 1 - це ETF iShares для мінімальної волатильності (USMV), Моментум (MTUM), якості (QUAL) і вартості (VLUE), відповідно.

Малюнок 1. Порівняння ETF, заснованих на факторах

Останні три портфеля ETF - це інвестиції в папери з великою і середньою капіталізацією. VLUE використовує три фактори одночасно - рентабельність капіталу, мінливість прибутку і співвідношення позикового і власного капіталу. П'ятий ETF в списку - равновзвешенний ETF по S & P 500 від Guggenheim (RSP), що вийшов на ринок в квітні 2003 року.

Кращу прибутковість з цієї п'ятірки показав MTUM - 14. 12% (у USMV - тільки 13.32%). При цьому, у нього другий знизу значення бета (0.79), але дуже низький денний обсяг (28 292). VLUE показав найнижчу результативність (8.72%) і найвище середньоквадратичне відхилення, викликане несприятливими роками, коли прибутковість була низькою.

Проте, у нього - найвища поточна прибутковість (2. 36%), але найнижчий середньоденний обсяг (19 852). RSP існує вже 13 років і накопичив активів на $ 10 мільярдів, але у нього найвищий відсоток чистих витрат (0.40%) і найбільший середньоденний обсяг (820 787).

З точки зору трейдерів, USMV і RSP пропонують найбільш ліквідні інструменти. У той же час, MTUM, VLUE і QUAL пропонують пристойну прибутковість довгостроковим інвесторам.

На малюнку 2, де показана результативність факторних ETF за 2016 рік

Мал. 2. Порівняння ETF

З аналізу короткострокових тимчасових періодів можна зробити висновок, що провідні і відстаючі фактори можуть досить швидко мінятися місцями, і що потрібно довгостроковий інвестиційний горизонт, щоб отримати реальну перевагу від конкретної факторной стратегії.

Інвестори і трейдери, які хочуть знайти "золоту середину" між стандартним підходом "купити і тримати" і активним інвестуванням, можуть доповнити ці стратегії іншими прибутковими стратегіями інвестування, вкладаючи частину коштів з урахуванням факторів. Але це слід робити тільки після проведення належної перевірки. Сюди входить оцінка не тільки можливих переваг розглянутих ETF, але також і їх недоліків, таких як частка витрат вище середнього рівня, структура портфеля, дисбаланси по секторам, ліквідність, спред бід/аск (для активних трейдерів) і частота перерозподілу інвестицій, що призводить до короткострокового приросту капіталу.

Крім того, трейдери та інвестори можуть разом з факторними ETF використовувати кілька технічних індикаторів, таких як MACD і 100- або 200-денна змінна середня, щоб знаходити своєчасні точки входу і виходу в п'яти розглянутих вище факторних ETF з метою залишатися в найсильнішому з них, поки не з'явиться торговий сигнал на продаж, а потім перевести кошти в черговий найсильніший ETF з цього пакета.