Просто про складне: від чого залежить курс валюти в Росії і в світі?

Вітаю! За останні 10 років курс долара США до рубля змінювався так різко і так часто, що негативні наслідки "валютних гойдалок" відчула на собі вся Росія. У липні 2008 року один долар коштував на міжбанку трохи дорожче 23 рублів. В на початку 2015-го курс становив уже 65, а всього через п'ять місяців долар подешевшав до 50 рублів.

Наступний "пік" припав на лютий 2016 року. Рік тому за $ 1 давали більше 77 рублів. І, нарешті, сьогодні курс опустився нижче психологічної позначки в 60 рублів.

Що провокує такі різкі скачки? Сьогодні ми поговоримо про те, від чого залежить курс валюти в Росії та інших країнах?

Зміст

 • 1 Введення в матчастину
 • 2 Які чинники впливають на валютний курс?
  • 2. 1 Торговий баланс держави
  • 2. 2 Макроекономічні показники
  • 2. 3 Дії Центрального банку
  • 2. 4 Довіра населення до нацвалюти
  • 2. 5 Валютні спекуляції
  • 2. 6 Форс-мажор

Введення в матчастину

В світі застосовують найрізноманітніші режими валютного курсу. Але майже в усіх країнах курс встановлює сам ринок. Зазвичай Центробанки лише злегка коректують курсоутворення (десь символічно, десь більш жорстко).

Коли втручання ЦБ мінімально, то простими словами це називають "плаваючим курсом". У Росії курс рубля був жорстко зафіксований з 1995 по 1998 роки. І перебував під контролем з 2000 по 2008-й.

Після кризи, коли на підтримку курсу пішло близько третини золотовалютних резервів, було прийнято рішення відпустити рубль у "вільне плавання".Але фактично це сталося лише в грудні 2014 року.

Які чинники впливають на валютний курс?

Торговий баланс держави

Торговий баланс - це співвідношення імпортних і експортних операцій. Експорт товарів приваблює в країну іноземну валюту (в Росії - це, в першу чергу, відноситься до нафтопродуктів). Імпорт, навпаки, "вимиває" інвалюту з країни.

Звідси випливає логічний висновок. Якщо держава імпортує більше, ніж експортує (торговий баланс негативний), то національна валюта дешевшає через високий попит на іноземну. І, навпаки: коли країна більше продає, ніж купує, інвалюти у неї в надлишку. І курс "рідний" валюти зазвичай зміцнюється.

До речі, позитивний торговельний баланс - теж не завжди добре. Тим більше якщо різниця між експортом та імпортом надто велика. Ціна внутрішніх товарів для інших країн стає завищеною. Через це вони втрачають свою конкурентоспроможність на зовнішніх ринках.

Найпростіший приклад формату "для чайників". У разі різкого зміцнення юаня товари на АліЕкспресс і іже з ним тут же дорожчають для росіян і жителів ближнього зарубіжжя.

Продажі магазинів падають, ВВП Китаю скорочується, конкуренти витісняють китайців з ринку.

В різні часи подібне відбувалося і в Китаї, і в Японії, і в Великобританії, і в США. В цьому випадку Центробанки країн цілеспрямовано намагаються "впустити", а не зміцнити курс національної валюти.

Важливий момент! В ідеалі торговий баланс країни повинен прагнути до нуля (експорт дорівнює імпорту). При такому співвідношенні курс нацвалюти залишатиметься більш-менш стабільним.

Макроекономічні показники

Обсяг ВВП, рівень безробіття та інфляції теж серйозно впливають на курс валюти.Простими словами, якщо в країні висока інфляція і безробіття, то нацвалюта дешевшає. А ось зростання виробництва її зміцнює і підтримує.

На валютний курс впливають не тільки фактичні показники, але і прогнозні. Наприклад, якщо публікуються офіційно цифри мають серйозні розбіжності з прогнозними - це гарантовано викличе різкий стрибок курсу.

Дії Центрального банку

В арсеналі Центробанків є кілька інструментів, за допомогою яких можна впливати на валютний курс. Не буду детально зупинятися на кожному. Розберемо лише "четвірку" найбільш значущих.

 • Валютні інтервенції

За допомогою валютних інтервенцій ЦБ може тимчасово послабити або зміцнити нацвалюту. Йому досить продати або купити на біржі великі партії іноземної валюти (за низьким або високим курсом).

Тут діють ті ж закони, що і на звичайному ринку. Коли попит перевищує пропозицію - товар дорожчає і навпаки.

Валютні інтервенції можливі лише в тому випадку, коли в країні є пристойні запаси валюти. Чим більше такий резерв - тим простіше Центробанку регулювати курс.

Зрозуміло, що ефект від ВІ завжди тимчасовий і короткостроковий.

 • Додаткова грошова емісія

У більшості випадків додаткове друкування грошей здешевлює національну валюту. Чим більше грошова маса, тим нижче вартість грошей.

Але і з цього правила є винятки. Наприклад, з відео на YouTube ми знаємо, що ФРС США постійно друкує нові долари. Проте "бакс" залишається однією з найсильніших світових валют. Вся справа в тому, що Сполучені Штати дуже грамотно використовують інші інструменти грошового регулювання, які стримують інфляцію.

 • Значення облікової ставки

Значення облікової ставки (або ставки рефінансування) встановлює ЦБ.Про всяк випадок нагадаю: облікова ставка - це відсоток, під який Центробанк видає кредити комерційним банкам.

Нижче вартість кредитів для населення і бізнесу - більше грошей вливається в економіку - вище виробництво товарів і послуг - стабільніший курс валюти. Тому найсильніші валюти, як правило, в країнах з низькими обліковими ставками.

 • Операції з борговими зобов'язаннями

Будь Центробанк може підвищити курс нацвалюти випуском облігацій державної внутрішньої позики або казначейських бондів. Цінні папери обіцяють їх власникам фіксований дохід і потенційне зростання вартості. Боргові зобов'язання держава продає і фізичним, і юридичним особам.

Чому через це дорожчає національна валюта? Купівля облігацій вилучає у населення частина грошової маси. Нацвалюти на ринку стає менше - і її цінність автоматично підвищується.

Якщо потрібно "впустити" курс "рідний" валюти, Центробанк, навпаки, починає активну скупку власних зобов'язань. Грошова маса на ринку "розбухає" - цінність нацвалюти падає.

Довіра населення до нацвалюти

Якщо населення країни вважає за краще зберігати гроші в іноземній валюті (що вже почало відбуватися в Росії), то на неї завжди буде підвищений попит. Це чинить додатковий тиск на російський рубль.

Іноді панічні настрої і ажіотажний попит - фактори, що впливають на курс сильніше, ніж об'єктивні причини! Правда, "ефект паніки" майже завжди триває недовго.

Валютні спекуляції

Великі учасники валютного ринку час від часу можуть спеціально "розгойдувати" курс, щоб "зняти вершки" з угоди і заробити спекулятивний прибуток.Центробанк може обмежити дії спекулянтів введенням санкцій. Але "валютні гойдалки" використовують на Форекс набагато частіше, ніж хотілося б регулятору.

Спекулятивні скачки курсів бувають досить різкими, але вони завжди короткочасні.

Форс-мажор

Що фінансисти відносять до форс-мажорних обставин? Масові протести, страйки, революції, військові дії, теракти, природні катаклізми на території конкретної країни.

В якості ілюстрації впливу форс-мажору на курс валюти зазвичай призводять 11 вересня 2001 року. Відразу після вибуху веж-близнюків в США долар на якийсь час впав по всьому світу. У сусідній Україні курс гривні різко знижувався і після "помаранчевої" революції, і після останніх подій на Майдані.

А які фактори, на Вашу думку, впливають на курс російського рубля сьогодні?

Підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на свіжі пости з друзями в соціальних мережах!