Джон Девчіч (john Devcic): Трейдинг і теорія ігор

Коли ми говоримо про торгівлю акціями, нам найменше хочеться порівнювати її з будь-якими іграми. Але дослідження показали, що поведінка гравців в будь-яких іграх не дуже відрізняється від поведінки учасників найскладнішого ігрового оточення - ринку. З таких досліджень можна почерпнути корисну інформацію.

Є два основних типи ігор - кооперативні та некооперативного. Теорія некооперативної ігор розглядає, в основному, то, як окремі люди взаємодіють один з одним, намагаючись досягти власних цілей. У даній статті я зосереджуся на некооперативної іграх. Варто відзначити, що крім фінансових ринків теорія ігор успішно застосовується в біології, техніці, політиці і економіці.

Хоча багато принципів теорії ігор існують вже давно, справжні дослідження в цій області почали Джон фон Нойман (John von Neumann) і Оскар Моргенштерн (Oskar Morgenstern) в своїй книзі "Теорія ігор і економічна поведінка" ( Theory Of Games And Economic Behavior ), опублікованій в 1944 році.

Спочатку, теорія ігор створювалася для дослідження ігор з нульовою сумою. Вивчення ігор з нульовою сумою дозволяє теоретикам ігор розуміти поведінку гравця під час гри, так як успіх або невдача гравців залежить від того, як один гравець реагує на стратегії і рішення іншого. Нижче ми розглянемо основні концепції теорії ігор і пояснимо, як деякі з них можуть застосовуватися трейдерами та інвесторами.

Форми і рівновагу

Теорія ігор намагається знаходити рівновагу в іграх, які вивчає. Химерним словом "рівновагу" позначаються набори стратегій, при яких гравці не будуть змінювати свою поведінку. Найбільш відома з рівноважних концепцій була розроблена Джоном Нашому і отримала назву "рівновага по Нашу". Рівновага по Нашу - проста, але в той же час потужна ідея. Вона стверджує, що ні у одного з учасників гри не буде підстав змінювати свою поточну стратегію, поки інший учасник не змінить свою. Слід зазначити, що дане твердження виходить з того, що всі гравці знають стратегії один одного. Знання стратегії опонента допомагає сформулювати свою власну стратегію.

Концепція форм має важливе значення в розумінні теорії ігор. Форми - це спосіб опису гри. Існує дві основні форми. Одна - це нормальна форма, а друга - розширена форма Спосіб опису гри за допомогою нормальної форми включає в себе всі мислимі стратегії і їх віддачу для гравця. Розширена форма являє гру по-іншому.

Вона розглядає гру в вигляді дерева. Крім того, існують точки, звані "вузлами". Ви починаєте з початкового вузла, і гра протікає по дереву, що визначається гравцем. Кожен раз, коли гравець досягає точки, де необхідно приймати рішення, така точка називається "вузлом прийняття рішення". Кожен вузол прийняття рішення належить якомусь гравцеві. Кожен вузол представляє гравця з можливими варіантами вибору, а кожен хід, який робить такий гравець, називається ребром Яке веде до іншого вузла. Гра продовжується до тих пір, поки гравець не досягне кінцевого вузла. Очевидно, що кінцевий вузол являє собою закінчення гри.

Типи ігор

Теоретики ігор вивчають гри і поведінку гравців під час гри. Є багато типів ігор, які піддаються їх дослідженню. Зупинимося лише на декількох найбільш важливих з них.

Ігри з нульовою сумою та ігри з ненульовою сумою. Вище вже згадувалося про ігри з нульовою сумою. До них відносяться ігри, в яких існує явний переможець. Дохід переможця формується за рахунок збитків тих, хто програв. Прикладом гри з нульовою сумою може служити покер. Ті, хто програв гравці за столом втрачають свої фішки на користь переможця. Як бачите, ця концепція проста.

Активно обговорювалося питання про те, чи можна ринок розглядати як гру з нульовою сумою. Давайте подивимося на ситуацію, яка може поставити крапку в цій суперечці. В якості ідеального прикладу гри з нульовою сумою можна взяти обвал Enron. Хоча акції Enron падали, були продавці в шорт, "проїхав" на цьому русі вниз. Вони і стали переможцями збільшивши свої торгові рахунки З іншого боку, були інвестори і інші трейдери, які не тільки зберегли свої позиції, але і докуповували акції на падінні. Переміщення капіталу було очевидним. Сувора реальність полягає в тому, що ринок, за своєю природою, є грою з нульовою сумою. Гроші перетікають від одного інвестора до іншого. Переможця в покері або шахах визначити набагато простіше, ніж переможця на ринку. Проте, хоча їх особи залишаються невідомими, ринок все-таки являє собою гру з нульовою сумою.

Очевидно, що гра з ненульовою сумою є протилежністю грі з нульовою сумою. Більшість ігор, які вивчають теоретики ігор, - це ігри з ненульовою сумою. До них відносяться ігри, в яких всі гравці можуть спільно програвати або вигравати. Але гру з ненульовою сумою легко можна перетворити в гру з нульовою сумою, додавши ще одного учасника, який буде виступати в якості свого роду фіктивного гравця. Цей новий гравець повинен буде тільки програвати, а його збиток дорівнюватиме чистому виграшу виграє гравця. Іншим прикладом ігор з ненульовою сумою можуть служити гри, в яких загальна сума виграшів і програшів гравців може виявитися більше або менше, ніж гравці мали на початок гри.

Паралельні і послідовні гри. Послідовні ігри побудовані на черговості ходів. Гравець робить хід тільки після того, як інший гравець зробив свій хід. Гравець, який ходить другим, реагує на хід першого гравця. Тут є перевага в часі, яке призводить до того, що другий гравець отримує перевагу над першим. Паралельні гри - це ті, в яких всі гравці ходять одночасно. У них немає ходів, заснованих на ході іншого гравця. Перевага в часі відсутня. Стратегія розробляється і застосовується кожним гравцем відповідно до його уявленнями про оптимальної стратегії, а не виходячи з необхідності реагувати на ходи або стратегії інших гравців.

Безперервні гри. Більшість ігор, які вивчають теоретики гри, мають кінцеве кількість можливих ходів. Кількість ходів, які можна зробити, залежить від ходу гравців. Теоретично, безперервні гри можуть тривати вічно. Учасники безперервної гри можуть вибирати свою стратегію з нескінченного числа можливих стратегій. Безперервні гри не мають кінцевого кількості гравців, ходів, результатів або рішень.

Типи інформації

Коротко розповім про інформацію стосовно теорії ігор. Існує два типи - досконала і недосконала інформація.

Досконала інформація - це коли все, що може бути відомо, відомо всім учасникам гри. Прикладом можуть служити шахи. Тут значення має тільки хід, який робить гравець. Така інформація є досконалою, так як вона видна гравцям і глядачам.

Недосконала інформація - пряма протилежність досконалої. Вона не стає відразу ж відома всім гравцям. У разі недосконалої інформації, приймати рішення стає складніше.

Види аналізу

У теорії ігор існує два види аналізу. Перший - це описовий аналіз Який заснований на припущенні, що поведінка людини можна передбачити, коли цю людину поміщають в ситуацію, подібну досліджуваної грі. Другий - це який наказував би аналіз Деякі вчені вважають, що теорія ігор не є інструментом, що дозволяє будувати припущення, але може використовуватися для рекомендацій щодо того, як люди повинні поводитися в тих чи інших ситуаціях.

Узагальнення

Розглянуті в даній статті концепції можуть застосовуватися трейдерами та інвесторами для поліпшення показників своєї роботи. Ринок можна вважати некооперативного, безперервної і паралельної грою з нульовою сумою, учасники якої мають досконалої інформацією. Як, з огляду на це, торгувати оптимальним чином? Ось кілька кроків, заснованих на концепціях теорії ігор.

Перш за все, потрібно зрозуміти, в яку гру ви граєте. Вам потрібно вибрати свій стиль торгівлі або інвестування та прийняти багато інших рішень, кожне з яких вимагає своєї стратегії. Ви можете намагатися торгувати всередині дня або інвестувати в вартісні акції. Незалежно від того, як саме ви торгуєте, у вас є певний вибір стратегій. Дейтрейдер не торгуватиме так само, як довгостроковий інвестор. Виберіть ту стратегію, яка підходить саме вам, і яка допоможе вам досягти поставлених цілей.

По-друге, потрібно постаратися зрозуміти, хто інші гравці в цій грі. У разі інвестування, це може бути непростим завданням. Але ви можете зробити певні припущення про інших гравців. Серед них, звичайно ж, будуть великі інвестиційні банки, брокерські фірми, дейтрейдер і інші індивідуальні інвестори - заможні і не дуже. Розглядаючи інших гравців, потрібно спробувати зрозуміти їх стратегії, перш ніж входити в ринок. Кращий спосіб боротьби з незнайомими гравцями і їх мотивацією - сформулювати стратегію, яка найкраще підходить до ваших інвестиційним цілям.

По-третє, не слід думати, що всі учасники ринку прийшли сюди, щоб перемагати. Ви збираєтеся заробити цілий статок, а хтось грає хаотично і годиться на удачу. На перший погляд це здається нелогічним, але не слід думати, що всі інвестори на ринку діють раціонально і приймають продумані рішення на підставі своєї стратегії. Їх стратегія і мотиви інвестування відрізняються від ваших. Про це треба пам'ятати при створенні своєї стратегії. Не будемо тут заглиблюватися в психологічні аспекти того, чому певні інвестори роблять те, що роблять. Вам потрібно лише знати, що не всі вони прагнуть перемагати.

Вчіться аналізувати

Чим складніше гра, тим важче її аналізувати. Немає гри складнішою, ніж ринок. Якщо ви - аналітичний гравець, щось не піддастеся емоціям, які можуть затуманити ваш розум. Тому я закликаю всіх намагатися практикувати аналітичний підхід, наскільки це можливо. Тільки в цьому випадку ви зможете виключити емоції з процесу прийняття рішень і входити в ринок тільки при наявності якісних торгових сигналів Це стосується як довгострокових, так і короткострокових трейдерів і інвесторів.

Першим кроком на шляху до становлення аналітичного трейдера є створення стратегії. У теорії ігор дається цікаве визначення слову стратегія Стратегія - це повний опис того, як ви будете діяти в будь-яких можливих обставин. Згідно з цим визначенням, ваша стратегія повинна містити план для будь-якого розвитку подій, яке ви зможете придумати, а також вашу реакцію на нього. Завдання придумати стратегію на підставі сценаріїв, які, можливо, ніколи раніше не відбувалися або не відбудуться в майбутньому, може здатися важким. Але це не обов'язково так. Ви легко можете створити стратегію, засновану на одному показнику, який помітний всім інвесторам і трейдерам, - ціною. Ціна відображає те, що відомо всім учасникам даної гри в будь-який конкретний момент часу. Це прекрасно узгоджується з визначенням досконалої інформації Якщо ваша стратегія буде заснована на ціні і на вашій реакції на зміну ціни, це буде великим кроком до того, щоб стати успішним трейдером або інвестором.

Аналізуйте

Вивчення того, як гравці будуть вести себе в грі, дає цікавий і цінний обсяг інформації. Хоча теорія ігор складна і викладена в даній статті лише в спрощеному вигляді, висунуті фахівцями в цій сфері ідеї можуть бути корисні як досвідченим, так і початківцям трейдерам. Подання ринку у вигляді гри жодним чином не применшує його достоїнств. Коли ми чуємо слово "гра", то інстинктивно думаємо, що мова йде про щось просте, що не відніме у нас багато часу. Але фахівці з теорії ігор довели, що будь-яка гра - складна або проста - може дати нам цінну інформацію про те, як в неї грати і як сформулювати хорошу стратегію, щоб перемогти в цій грі.