Чи вигідний кролячий бізнес і як відкрити кролячу ферму?

Вітаю! Час від часу вивчаю реальні історії малого бізнесу на форумах. І бачу, що остання криза воскресив в Росії найнесподіваніші бізнес-ідеї.

Девальвація рубля і горезвісне імпортозаміщення "розворушили" вітчизняний ринок. І, на мій погляд, сьогодні можна відмінно заробити на продуктах харчування. Смачних, якісних та екологічно чистих: м'ясі, молочку, овочах і фруктах.

Як наочний приклад пропоную розглянути кролячий бізнес. До речі, експерти вважають його одним з найбільш перспективних в Росії на найближчі роки.

Може, варто спробувати?

Зміст

 • 1 Чому вигідно займатися розведенням кроликів?
 • 2 Коротка історія кролівництва в Росії
 • 3 Плюси і мінуси кролячого бізнесу
 • 4 Кроляча ферма: короткий бізнес-план
  • 4. 1 Визначаємося з категорією "продукції"
  • 4. 2 Вибираємо приміщення
  • 4. 3 Знаходимо ринки збуту
 • 5 Основні ризики бізнесу
  • 5. 1 Висока смертність і хвороби
  • 5. 2 Поява на ринку нового конкурента
  • 5. 3 Падіння платоспроможності населення на тлі кризи

Чому вигідно займатися розведенням кроликів?

По-перше, м'ясо кролика ідеально з точки зору здорового харчування. Воно дієтичне, легко засвоюється і не викликає алергію. Тому кролячий бізнес ідеально вбудовується в концепцію ЗСЖ. Пам'ятайте, я якось писав про те, що бізнес на здоровий спосіб життя - тренд найближчих років?

По-друге, сьогодні кролівництво в Росії знаходиться на першій стадії циклу. Іншими словами, на самому початку формування попиту. Це ідеальний час для входу! Потужний поштовх до розвитку бізнес отримав лише в 2014-2015 рр. , В момент різкого падіння рубля і продовольчого ембарго.

У 2014 році обсяг виробництва кролятини становив 16, 6 тис. Тонн. З них тільки 1, 3 тис. Тонн припадали на фермерські господарства та сільгосппідприємства. Більшу частину м'яса на ринок постачали ЛПГ, де кроликів вирощували в домашніх умовах. За підсумками 2015 року загальний обсяг виробництва зріс до 20 тис. Тонн, а в товарному секторі збільшився до 1, 6 тис. Тонн.

Зараз самий підходящий момент увійти в зростаючий ринок практично з нуля! До слова, в Україні приблизно та ж ситуація: кроликів мало, і вирощують їх, в основному, приватники.

Коротка історія кролівництва в Росії

У 1927 році за указом уряду в західні республіки СРСР завезли 15 000 породистих кролів з Європи. У 1961 році Радянський Союз уже вважався одним зі світових лідерів кролівництва. Причому, 95% продукції забезпечували домашні підсобні господарства.

Але після розпаду СРСР галузь майже повністю зникла - кролятину стали купувати за кордоном. Поголів'я кроликів в Росії почала зростати лише з 2005 року: за десять років приріст склав більше 100%!

За приблизними оцінками експертів незадоволений попит на кроляче м'ясо в Росії перевищує 320 тис. Тонн. Сьогодні на кожного росіянина, в середньому, припадає близько 120 г кролятини. У Європі той же показник складає 2 кг.

Робимо висновки!

Плюси і мінуси кролячого бізнесу

Переваги: ​​

 • Швидка окупність вкладень
 • Висока рентабельність при низькому рівні стартового капіталу
 • Щодо вільна ніша і відсутність серйозної конкуренції
 • Низькі витрати на утримання кроликів (особливо, в теплу пору року)

Недоліки:

 • Висока смертність серед молодняку ​​
 • Жорсткі санітарні вимоги до утримання тварин
 • Наявність всієї дозвільної документації на м'ясо
 • Необхідність самому шукати ринки збуту.Здавати м'ясо перекупникам, м'яко кажучи, невигідно
 • Доведеться самому вбивати і обробляти звірків. Багатьох підприємців бентежить саме цей момент

Кроляча ферма: короткий бізнес-план

Я не фахівець з кроликам. Тому нижче дам лише загальні рекомендації і пару корисних порад від бізнесменів в цій ніші.

Визначаємося з категорією "продукції"

Якщо не вдаватися в деталі, то кролики бувають декоративні, хутрові і м'ясні.

М'ясні - найбільші (6-7 кілограм). Для м'ясного розведення фахівці рекомендують породи "білий велетень", "сірий велетень" та "баран". Є породи, які годяться і на хутро, і на м'ясо: "каліфорнійський", "новозеландський білий" і "радянська шиншила".

декоративних порід (кролики як домашні вихованці) набагато більше - близько ста. В тому числі, карликові, довгошерсті і висловухі.

Але за відгуками власників, найвигідніший (але і найжорстокіший) варіант - це все-таки вирощування кроликів заради їх м'яса.

Вибираємо приміщення

Очевидно, що нам знадобиться місце за містом: покинута ферма, будиночок в селі або хоча б дача. Площа ділянки повинна становити не менше п'яти соток.

Приміщення для кроликів обладнаємо клітинами або шедамі. Найголовніше, щоб було зручно і кроликам, і вам. Адже саме вам (або найманим працівникам) доведеться доглядати за звірками: годувати і поїти їх, прибирати гній і міняти тирсу, труїти паразитів та іншу капость.

Для міні-ферми найкращим варіантом вважається шедовими система. За пару хвилин я знайшов в Мережі з десяток розумних відео на цю тему: з розрахунками і покроковою інструкцією.

Суть шедовими системи: клітини з кроликами ставлять впритул один до одного в два яруси (один над іншим).Підлоги мають нахил до зовнішньої стіни з каналізаційним люком, щоб полегшити прибирання приміщення. Кожна клітина складається з двох "кімнат": гніздовий і кормової.

Будь-"будиночок" для кроликів повинен бути сухим і чистим. Пухнасті звірята спокійно переносять холод, але абсолютно не виносять протягів і вогкості.

Ще нам знадобиться сарайчик для корму: зерна і сіна. Окремо викопуємо вигрібну яму, куди будемо скидати гній. Його, до речі, можна сміливо продавати садівникам і дачникам - це відмінний натуральний добриво.

За весь період відгодівлі один кролик з'їдає приблизно 14, 5 кг комбікорму і 18 кг сіна. Ну, а влітку пухнастих звірят годують свіжою травою, яку доведеться постійно шукати і косити.

Знаходимо ринки збуту

Основних варіантів для збуту три: точки на м'ясних ринках, ресторани і м'ясопереробні комбінати. Майте на увазі, що через низькі обсягів готової продукції дрібні підприємці не можуть зайти в великі торгові мережі!

Основні ризики бізнесу

Чи вигідний бізнес на кроликах? Так, однозначно! Але тільки, якщо Ви мінімізуєте основні ризики. А їх в кролячому бізнесі вистачає.

Висока смертність і хвороби

Кролики - звірята ніжні і хворобливі. Їх життю та здоров'ю загрожують десятки небезпек: від банальних глистів та корости до фасцілеоза і цистицеркоза.

Як знизити ризик?

 1. Вчасно робити всі необхідні щеплення
 2. Регулярно проводити обробку приміщення від комах, гризунів і паразитів
 3. Підтримувати чистоту (регулярно чистити клітки, поїлки та годівниці, прибирати гній)
 4. Правильно годувати (кроликам можна не всі і не в будь-яких кількостях)

Поява на ринку нового конкурента

Для дрібних підприємців особливу небезпеку становлять регіональні або федеральні мережі.

Як знизити ризик?

 1. Спочатку шукати кілька каналів збуту
 2. Розширювати асортимент пропонованої продукції
 3. Максимально використовувати свої конкурентні переваги

Падіння платоспроможності населення на тлі кризи

На жаль, м'ясо кролика не можна віднести до бюджетних продуктів харчування. І попит на нього безпосередньо залежить від платоспроможності населення і економічної ситуації в країні.

Як знизити ризик?

 1. Пошук додаткових джерел доходу (продаж шкурок і печінки кролика, а також біогумусу в якості мінерального добрива)
 2. Скорочення накладних витрат

А як Ви ставитеся до перспектив кролячого бізнесу в Росії?

Підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на свіжі пости з друзями в соціальних мережах!