Чи варто відкривати бізнес на двох: плюси і мінуси

Доброго всем времени суток! Переглядаючи днями матеріали, вже опубліковані на сайті, мені прийшла в голову думка про те, що для успішного започаткування нового проекту багатьом з нас може просто не вистачити стартового бізнес-капіталу. Незважаючи на цей факт, мені особисто знайомі багато людей, які були б тільки щасливі вигідно розмістити свої накопичені заощадження.

Звичайно, існує альтернатива під назвою "банківський вклад", але там теж присутній певний ризик, та й на депозиті нічого багато не заробиш. Ось в цьому випадку відбувається стикування двох сторін, обидві з яких об'єднані загальним вектором - як заробити грошей.

Припустимо, Ви вже замислювалися над цією темою, але не прийняли для себе остаточного рішення. Давайте подивимося докладніше, що ж таке бізнес на двох плюси і мінуси такого проекту, а також його доцільність та організаційні складності.

Плюси від ведення спільного бізнесу

Як і в кожній справі, в спільному бізнесі, компаньйонів застерігають свої особливості, до яких слід бути готовими. Але почну я, все-таки, з переваг, якими відрізняється бізнес на двох:

  • Зменшення початкових вкладень для стартапу. Зрозуміло, що найпростіше зареєструвати бізнес поодинці, самому найняти персонал і збирати вершки. Але в наш час, навіть для звичайної торгівлі необхідний певний капітал, який дозволить утриматися на плаву і не прогоріти найближчим часом.А для деяких видів бізнесу сума інвестицій може обчислюватися сотнями тисяч доларів
  • Зниження ризиків, які діляться пропорційно на всіх учасників. Особливо це актуально для нових напрямків бізнесу, і в тих випадках, коли учасники не володіють повноцінним досвідом комерсанта
  • Економія на оплаті найманої праці на початковому етапі. Найчастіше буває, що вкладених коштів вистачає тільки на організацію бізнесу, а на те, щоб найняти кілька людей грошей вже не досить. Ось і доводиться компаньйонам крутитися самостійно. Але ж удвох це робити набагато швидше і ефективніше. Взяти, наприклад, ті ж контролюючі організації та фонди - скільки їх потрібно оббігти, щоб отримати дозвільну документацію. Це може сприяти оптимізації бізнес-витрат на початковому етапі проекту

  • "Одна голова добре, а дві - краще". Удвох легше подолати перші невдачі і придумати, як протидіяти тим же перевіряючим органам. Те, що не прийде в голову одному, підкаже другий партнер. Адже ніхто не застрахований від складнощів, а креативні ідеї приходять на розум не кожен день.

Сюди ж можна віднести обопільну психологічну підтримку партнерів. Перші невдачі легко здатні підірвати впевненість у своїх силах. Ось в цьому випадку один з партнерів може з успіхом підставити плече іншому. Відчуття, що поруч з тобою є партнер, який не менше твого зацікавлений в успіху спільної бізнесу, може здорово стимулювати до руху вперед, незважаючи ні на що.

Чого варто побоюватися майбутнім компаньйонам

Одночасно я б хотів виділити наступні основні проблеми, які підстерігають компаньйонів в спільному бізнесі:

  1. Почуття власності стає більш розпливчастим.Щоб зрозуміти, до чого це призводить, досить згадати радянську епоху з її принципом "Все навколо колгоспне, все навколо моє". Звичайно, так відбувається не в кожному спільному проекті, але абсолютно зрозуміло на психологічному рівні, що, чим більше власників, тим складніше вважати себе повноправним господарем. У підсумку, відбувається втрата інтересу до свого дітища і потенційний розпад бізнес-моделі.
  2. Поява складнощів в управлінні. Як тільки власників стає більше одного, кожен починає зображати з себе такого собі професійного управлінця та господарника. Кожен намагається нав'язати свою точку зору про те, якими мають бути ефективні бізнес-процеси і комунікації в колективі. Поступово сили вкладаються не в розвиток справи, а в перетягування каната. Проблема "як бути головним" властива більшості спільних проектів, і мало кому вдається вийти з неї достойно.
  3. Погіршення особистих відносин. На жаль, відома притча на тему, як зробити з одного ворога, позичивши йому грошей, тут проявляється у всій своїй таємниці. При чому, конфлікти можуть виникнути при виникненні перших же труднощів, так само як і при перших успіхах підприємства. З цієї причини, найкраще починати спільне справа не з родичем або другом, а з чужою людиною. У всякому разі, відносини в такій ситуації можна не прагнути зберігати.
  4. Питання розподілу прибутків. Незважаючи на гадану простоту, не тільки збитки сварять партнерів, а й позитивний фінансовий результат. Насправді, якщо бізнес починає приносити плоди, то мимоволі виникає відчуття незадоволеності від того, що ділити гроші доводиться з кимось ще. Іншими словами, Ви отримаєте тільки половину прибутку, а не всю цілком, і це, по-своєму, теж потрібно зуміти пережити.

Процедурні хитрощі оформлення бізнесу на двох

Тепер поговоримо про те, як оформити спільний бізнес, і які тут існують підводні камені. Найпростіше - це реєстрація індивідуального підприємництва, але така форма передбачає тільки одноосібне участь в бізнесі з юридичної точки зору. Якщо один з партнерів досить довіряє іншому, то цей спосіб має право на життя.

Інша справа, що потрібно якось убезпечити свій стартовий капітал. На допомогу прийде договір позики, який укладається між двома рівноправними особами. Такий договір обов'язково повинен складатися для кожної внесеної суми стартового капіталу. У цьому випадку другий учасник, той, на якого бізнес не оформлений, зможе претендувати хоча б на компенсацію своїх початкових вкладень.

Трохи складніший, але і більш безпечний спосіб - це реєстрація обох компаньйонів як підприємці. Далі вони укладають між собою товариський договір, який може називатися "договором про ведення спільної діяльності". У ньому прописують усі необхідні норми, які стосуються прав і обов'язків кожного учасника, повноваження з управління проектом, розподіл прибутку.

Недоліком цього шляху є необхідність здачі звітності та сплати податків в подвійному розмірі. Але зате у кожного з учасників будуть повноцінні гарантії безпеки і фінансової відповідальності, а це коштує набагато більшого.

Ще краще піти шляхом реєстрації та створення спільної фірми, наприклад, товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Звичайно, є сенс оформляти підприємство відразу на 2-х засновників, а не на одного.Якщо реєстрацію бізнесу провести тільки на одного з компаньйонів, то він і буде мати права одноосібно. При виникненні будь-яких проблем довести що-небудь другому з приватників буде фактично неможливо.

Отже, обидва учасники оформляють установчий договір, в якому прописуються участь кожного з них у вигляді грошових внесків, внесених активів, а також їх частки. Договір скріплюється підписами обох компаньйонів і має цілком вагомою юридичною силою. Залежно від внесеного стартового капіталу, кожному з учасників буде належати певний відсоток у володінні бізнесом.

Як полюбовно розійтися компаньйонам

Ще один цікавий і важливий момент полягає в тому, як розділити існуючий бізнес на двох. Така необхідність може виникнути незалежно від того, успішно йдуть справи або ж немає. Коли компаньйони вирішили розлучитися, важливо правильно розділити активи і існуючі збитки.

Найбільші труднощі виникають саме під час розподілу втрат, оскільки це те, що виявиться у кожного "в мінусі", але не "в плюсі". Найлояльніший спосіб полягає в тому, що обидва учасники сідають за стіл переговорів і домовляються полюбовно. Тому що в іншому випадку доведеться звертатися в судові органи.

Підніміть всі ув'язнені на початковому етапі угоди. Оцініть ступінь участі кожної зі сторін пропорційно і в грошовому еквіваленті. Якщо було внесено в якості активів конкретне майно і воно збереглося, то питання про його правовласників взагалі не повинен підніматися.

В договорі міг бути прописаний пункт про повернення капіталу після розвитку проекту. Зверніть також увагу на пункти, в яких регламентувалися повноваження кожної зі сторін.Все це можна звести до математичної складової і оцінити в грошовому еквіваленті, що допоможе учасникам вийти з бізнесу з найменшими втратами.

Друзі, сподіваюся, Ви змогли почерпнути користь з даного матеріалу. Наостанок зауважу, що спільний бізнес з іншою людиною найкраще вести, якщо у Вас збігаються погляди на принципи ведення бізнесу. А ще скажу, що без порядних відносин, які будуються на взаємоповазі, довгостроковий бізнес на двох не побудувати. Тому ретельно підходите до вибору свого компаньйона. Підписуйтесь на наші новини і будьте в курсі самої корисної інформації зі світу бізнесу і фінансів. До зв'язку!