Чи варто збирати гроші в 2016 році або як вийти з кризи з мінімальними втратами?

Вітаю! У позаминулому році (2014 року) суверенний рейтинг Росії був знижений до спекулятивного або "сміттєвого" рівня. Доларовий індекс РТС впав на 45%, рублевий індекс ММВБ - на 7, 2%, Рубль втратив до долара 41%, а офіційна інфляція склала 11, 4%. І навіть такий "залізобетонний" актив як московська нерухомість за рік впав в ціні на 2, 4%.

Питання: "Чи варто збирати гроші в 2016 році на тлі такої" надихає "статистики?

Гуляти так гуляти?

Пам'ятайте, що творилося в магазинах в грудні 2014 го? Люди в паніці скуповували автомобілі, телевізори, холодильники і навіть ... мішки з цукром і гречкою! А все тому, що рубль падав з такою швидкістю, що здригнулися навіть найстійкіші "накопичувачі".

Дійсно, навіщо відкладати, якщо через місяць на ці гроші можна буде купити в два-три рази менше? гуляти так гуляти!

під час кризи в Росії прийнято вкладати тільки в щось м атеріальное: нерухомість, золото або їжу. В крайньому випадку - в готівкову валюту! І Боже збав від такої чортівні як накопичувальна страховка, ПІФ, банківський вклад або облігації.

Чи виправдовує себе такий підхід? ні, і ще раз ні!

По-перше, мені взагалі незрозуміло, як можна входити в смугу будь-якої кризи (хоч короткострокового, хоч затяжного) без накопичень? Витративши до нуля всі заощадження на якусь дурницю в перші ж дні валютної лихоманки!

Вам же не прийде в голову вийти на вулицю без парасольки, якщо за всіма ознаками ось-ось поллє дощ? Саме під час кризи "подушка безпеки" актуальна, як ніколи! Ну, впав різко рубль - Перекладіть в долар, євро або юань і спите спокійно (а взагалі звичайно вже пізно, якщо сума не велика краще залишити як є). Будь-які гроші все одно буде ликвиднее, ніж телевізор або мішок борошна.

По-друге, кризи, як правило, трапляються або в окремо взятій країні (як це сталося в Росії), або стосуються однієї конкретної штуки (нафти, нерухомості). І за законом "збереження грошей" в момент різкого падіння одного активу - його "антогонист" обов'язково росте в ціні. Ну, наприклад, падає долар - дорожчає золото.

Тому правильно диверсифікований портфель ЗАВЖДИ буде давати плюс в довгостроковій перспективі! Більш докладно я буду про це писати трохи нижче.

По-третє, будь-яка криза рано чи пізно закінчується. І "правильні" інвестори виходять з нього з підрослими за цей час активами, а не з "нулем" на рахунках або купою боргів і кредитів.

На жаль, ситуація грудня 2014-го року наочно показала, що багато росіян живуть одним днем. Таке відчуття, що перед Новим роком оголосили про швидкий кінець світу.

Сподіваюся, я Вас переконав. А тепер розглянемо специфіку накопичень в період нестабільної економічної ситуації.

Як збирати в кризу?

Під час кризи на перший план виходить не прибутковість активів, а їх надійність і максимальна диверсифікація! Давайте проаналізуємо парочку накопичувальних інструментів, враховуючи два цих критерію.

Банківські вклади

Надійність. Забули про прибутковість вкладів і звертаємо увагу тільки на надійність банку.До "білого списку" однозначно потрапляють російські банки з державною участю: Сбербанк, ВТБ 24 і Газпромбанк.

Диверсифікація. Диверсифікувати вклади в банках, в першу чергу, можна по валютах. Як мінімум, можна відкрити депозит в рублях, доларах і євро.

І поки рубль падає - більшу частину накопичень перекладаємо в валюту "буржуйські". Це захистить накопичення від знецінення в результаті девальвації рубля.

Крім того, банківські вклади можна диверсифікувати по:

  • Різним банкам (знижується ризик втрат через банкрутство одного з них)
  • Різним типам вкладів. Є депозити термінові, з можливістю поповнення і часткового зняття. Є вклади "Мультивалютні" і в "екзотичних" валютах (скажімо, в японських ієнах)

Цінні папери

Надійність. Вибираємо надійного посередника, через якого будемо купувати цінні папери. Чи не звертаємо уваги на розмір його комісій. Це може бути брокер (наприклад ФІНАМ), банк (Альфа-Банк) або ПІФ (Сбербанк "Управління активами").

Диверсифікація. Диверсифікуємо цінні папери по:

  • Посередникам (знижуємо неринкові ризики)
  • Типами цінних паперів (акції, облігації). До речі, під час кризи облігації вважаються більш надійним інструментом (особливо, державні та муніципальні)
  • Країнам (Росія, США, Європа, Азія). Зараз перевагу варто віддати "стабільним" державам - економіки країн, що розвиваються ведуть себе занадто непередбачувано
  • валют (скажімо, єврооблігації російських компаній номінуються в доларах)
  • галузей вкладень (метали, споживчий сектор, біотехнології, IT-сфера)

за таким же принципом оцінюємо вкладення в усі інвестиційні інструменти: від ПАММ-рахунків до нерухомості.Загальна рекомендація на 2015-й - по максимуму виходимо з рубля і намагаємося інвестувати в закордонні активи.

Але частина коштів можна направити і на покупку високоприбуткових інструментів з підвищеними ризиками (наприклад, вітчизняні стартапи). У нинішній ситуації цілком реально отримати 100-200% річних на якомусь абсолютно божевільному проекті (правда, з ризиком втратити всю суму вкладень за один день).

А Ви згодні з тим, що відкладати гроші потрібно навіть під час кризи? Підписуйтесь на оновлення та діліться посиланнями на найцікавіші пости з друзями!