Чи вигідно інвестування в стартапи в Росії?

І знову здрастуйте, мої дорогі читачі. Чи замислювалися ви про те, щоб одного разу вкласти свої кровно зароблені під що-небудь отаке, наприклад, розробку нового мобільного застосування або випуск електромобілів? Сьогодні ми обговоримо інвестиції в стартапи в Росії: що це таке, з чим їх їдять і як звичайний смертний може взяти в них участь.

Стартапи і їх ангели

Стартапи (з англ. Startup букв. "Початок процесу") це такі проекти, які реалізуються "з нуля", часто носять інноваційний характер, виробляють так звані "ноу-хау", переважно в сфері високих технологій. Ще на початковому етапі розвитку компанії її засновники займаються пошуком і залученням інвестицій.

Інвестори, іменовані бізнес-ангелами, прагнуть отримати найбільшу прибутковість тому вони відбирають такі компанії на стадії ідеї і коли ті досягають певного успіху, продають свої частки наступним, менш ризикованим інвесторам.

Поняття "стартап" увійшло в широкий ужиток і щільно закрутилося на мовах інвесторів в 90-их роках під час Буму доткомів. Мабуть, найяскравішими прикладами цього часу стали пошуковик Google, соціальна мережа Facebook і інтернет-магазин Amazon. Вони не тільки показали стрімке зростання, успішно розмістили свої акції на біржах, але і наростили капіталізацію, що перевищує 100 млрд. Доларів.

Російські проекти

Відмінною рисою російського ринку стартапів є активна участь держави в його функціонуванні та розвитку.У 2005 році Міністерством економічного розвитку Російської Федерації була прийнята Програма підтримки початківців технологічних компаній, в рамках якої було створено 20 регіональних венчурних фондів.

З 2010 року журнал Forbes, мабуть, найбільш авторитетне економічне друковане видання в світі, проводить свій конкурс серед російських компаній-початківців - "Школа молодого мільярдера".

Крім засновників і директорів найбільших російських компаній, до складу журі також входить Саїд Аміда, батько американського бізнес-акселератора Plug & Play. Умови участі в конкурсі припускають, що бізнес-проект пройшов тестування ідеї, є прототип або сталася перша продаж продукту на російському ринку.

Що стосується успішності російських проектів в реальному житті, то тут існує безліч цікавих прикладів. Американський журнал про бізнес і інноваціях Red Herring склав рейтинг 100 найбільш вдалих європейських стартап-компаній 2015 року, куди потрапили і чотири російські проекту.


Серед них Flocktory, майданчик для проведення маркетингових досліджень на основі обробки великих масивів даних. Додаток вбудовується безпосередньо в інтернет-магазин і вивчає покупців, реєструючи історію та специфіку покупок, середній чек, інтереси, локацію і інші параметри. Компанія вже придбала собі в клієнти таких гігантів російського ринку як: "Техносила", "Амедіатека", "Л'Етуаль", "Юлмарт", Lancome. Стартувавши в 2012 році, в 2013 компанія зуміла залучити $ 1, 5 млн. Інвестицій.

Наступна не менш цікава російська компанія - IXcellerate, пропонує послуги з розміщення серверного устаткування найбільшим фінансовим організаціям, мультинаціональним корпораціям, міжнародним операторам зв'язку і іншим компаніям, що обробляють і зберігаючих великі обсяги даних.Головний офіс IXcellerate знаходиться в Лондоні, а дата-центр Moscow One - в Москві. Він відкрився в 2012 році. Його площа становить 15 тисяч квадратних метрів.

Ще одна компанія, що потрапила в європейський рейтинг - MoneyMan, являє собою онлайн-сервіс з мікрокредитування населення. Компанія була запущена в 2011 році інвестиційними банкірами Борисом Батіна і Олександром Дунаєвим, а в червні 2013 року залучила $ 3 млн. Інвестиційних коштів від відомого бізнесмена Вадима Димова, власника заводів з виробництва ковбас та пельменів, і автора цікавих бізнес-проектів в сфері видавництва.

Компанія роздає мікропозики по всій Росії, а з 2014 року оперує в Казахстані і Грузії.

Сервіс Zingaya завершує сотню стартапів рейтингу. Засновники компанії пропонують вбудовувати на будь-який сайт кнопку "Подзвонити". Таким чином, клієнт може дзвонити онлайн зі свого комп'ютера на міський, мобільний або IP телефонний номер. На сьогодні у Zingaya близько 9 тисяч клієнтів. Компанія заснована Олексієм Айларовим в 2009 році, а до 2011 року залучила вже $ 1, 5 млн. Інвестицій.

Фінансування та краудфандінг

Крім стандартного залучення коштів бізнес-ангелів, яких я вже згадував раніше, і фінансування венчурних фондів, останнім часом все більшою популярністю користується так зване, народне фінансування або краудфандінг ( з англ. Сrowd funding, сrowd - "натовп", funding - "фінансування" ). Звичайні люди (донори) добровільно об'єднують свої ресурси (гроші, комп'ютери, житло) і з їх допомогою підтримують проекти або компанії інших людей (реципієнтів).

Цілі збору коштів можуть бути різними - благодійність, підтримка улюблених спортивних команд, політичних кампаній, фінансування нових проектів і малого бізнесу, створення безкоштовних програм і додатків, отримання прибутку від спільних фінансових вкладень.

Зазвичай перед початком збору формулюється мета, необхідна сума інвестицій, підраховуються майбутні витрати по проекту. При цьому інформація доступна всім учасникам протягом усього збору коштів.

краудфандінгом може також проявлятися у вигляді фінансування шляхом продажу частин компанії широкому колу інвесторів. Таким чином, будь-яка людина може внести свій вклад в розвиток підприємства, і навіть стати її законним акціонером.

В сфері виробництва реальних товарів краудфандінг зазвичай являє собою передзамовлення. Кожен бажаючий вносить суму за майбутній товар, гроші блокуються на спеціальному рахунку, який компанія може використовувати для фінансування виробництва цього самого товару. Одним з найпопулярніших сервісів по збору коштів є kickstarter. com і Російський napartner. ru.

Якщо ви задумалися про створення свого власного стартапу, рекомендую вам ознайомитися з попередньою статтею з циклу "Стартапи".

Дякую, дорогі мої, що інвестуєте свій час в мій блог. Передплачуйте і діліться моїми матеріалами, адже я намагаюся для вас!