Інтерв'ю з трейдером Грегом Шнель (greg Schnell): Графічний аналіз в трейдингу

Грег Шнель (Greg Schnell) - технічний аналітик, що спеціалізується на міжринковому аналізі та аналізі товарних ринків. Він живе в Калгарі (Канада) і є членом правління Канадського товариства технічних аналітиків (CSTA), очолюючи його відділення в Калгарі. Він також є активним учасником Асоціації технічних експертів ринку (MTA) і Міжнародної федерації технічного аналізу (IFTA). У 2016 році, Шнель був визнаний CSTA кращим технічним блогером року. З 2012 року він співпрацює з StockCharts. com, де є старшим технічним аналітиком і залишає свої коментарі в декількох блогах. Головна сфера його інтересів - взаємозв'язок між глобальними ринками акцій, облігацій, валют і сировини.

Грег, розкажіть нам трохи про себе і про те, як ви зацікавилися технічним аналізом.

Я вивчав геофизику і працював в канадському відділенні Royal Dutch Shell протягом 10 років. Потім я поміняв кілька інших робіт, але одним з найбільших змін, які відбулися в моєму житті, став від'їзд моєї дружини в Європу для роботи в Royal Dutch Shell. Таким чином, я залишився "на господарстві" і мав наглядати за сім'єю. У мене з'явилася можливість присвячувати час спостереження за ринком, і я вирішив відкрити торговий рахунок і почати інвестувати.

В результаті, я вклав гроші в ринок приблизно тоді, коли він досяг вершини в 2007 році, не зовсім розуміючи загальну картину. Я задав собі питання: "Як можна було інвестувати в Apple, Inc. (AAPL) і втратити гроші? " І це сталося відразу ж після того, як вони представили свій iPhone. В той момент я вирішив отримати кваліфікацію сертифікованого технічного аналітика ринку і зайнятися ринками серйозно, заглибившись в технічний аналіз. На щастя, це дійсно спрацювало. А згодом я познайомився з Чіпом Андерсоном (Chip Anderson) з StockCharts.com. Йому потрібна була людина, який би вів блог про канадських акціях. І ось, я займаюся цим протягом останніх п'яти років.

Коли ви починали, чи був у вас наставник або якісь конкретні книги, які допомагали вам вивчати технічний аналіз?

Я прочитав класичну книгу Роберта Едвардса і Джона Маджі "Технічний аналізу трендів акцій" (Robert Edwards & John Magee Technical Analysis Of Stock Trends ). Це була важлива для мене книга. Вона пробудила в мені інтерес до технічного аналізу. При проходженні програми сертифікованих технічних аналітиків, яку проводить Асоціації технічних експертів ринку, я отримав список книг, про які ніколи раніше не чув, і які допомогли мені дізнатися більше. Деяким така література може здатися сухий, але для мене це було як раз те, що я хотів. Я з глибоким інтересом прочитав ці книги. Було приємно мати список таких чудових і корисних книг.

Володіючи всіма цими знаннями, ви концентріруетесь на канадських акціях або торгуєте дійсно глобально?

Очевидно, що американський ринок надає глобальний вплив. Тому ті, хто торгують на канадському ринку, спостерігають за рухом американських акцій. Наприклад, наші канадські банки мають інвестиції в США. Канадські банки складають третину нашого біржі, тому нам важливо бути в курсі того, що відбувається на ринках США. Я багато торгую на товарних ринках, а нафта і природний газ - це дуже "північноамериканські товари". З огляду на, що долар США має великий вплив на товарні ринки, навіть в Канаді, то потрібно дійсно розуміти, що відбувається на ринках США, щоб успішно торгувати на канадських ринках. Так що я приділяю американських ринках так само багато уваги, як і канадським. На обох, я роблю покупки і продажу кожного місяця.

Одна з особливостей американського ринку, що робить його таким привабливим, - це різноманіття ETF. Кожен сектор дуже великий і пропонує безліч доступних варіантів, а канадський ринок - набагато більш обмежений.

Це правда. Що стосується вашого технічного аналізу, чи є якісь конкретні формації, які вам подобаються?

Особливістю товарних ринків є те, що вони торгуються на екстремуму. Вони бувають дуже перекупленими або перепроданими. Тому я часто шукаю саме такі ситуації. Я шукаю, які інструменти потрапили в немилість, а потім дивлюся, коли до них знову з'являється інтерес. Припустимо, нафта деякий час росла, а потім, як мені здається, починається злам вниз. Мені подобається торгувати на екстремуму товарних ринків.

З огляду на, що я живу в Калгарі, а це місто тримається на сировину, то тут, на місці, ми набагато краще відчуваємо зворотний зв'язок від товарних ринків. Ми відчуваємо, як йдуть справи в економіці, як йдуть справи у сусідів, які робочі місця заповнюються, і які компанії потрапляють в новини. Це дійсно допомагає нам розуміти операції по нафті і газу та, в якійсь мірі, - у видобувній галузі. Це важливі елементи. Але я, в основному, торгую по формаціям, тому люблю бачити пробої технічних фігур, вихід ціни з бази, пробій трикутників і вимпелів і т. П..

Я також хочу бачити, що моя акція зараз - одна з найсильніших на ринку. А якщо ні, то навіщо я в ній? Я також хочу бачити точки екстремуму, тобто коли акція, яка була слабкою, раптом несподівано починає вести себе краще. Спостереження за такими речами допомагає розуміти, що відбувається на екстремумі - на вершині або на дні. Більшість пробоїв фігур відбувається поблизу рівня 75%, після чого акція стає сильнішою ринку. Це означає, що її відносна сила зростає, і в неї починають приходити інституціональних. Я дивлюся на моментум відносної сили, щоб знаходити ті акції, які можуть відбирати інституціональних.

Ви сказали, що шукаєте екстремуми, і я спочатку подумав, що ваша торгівля побудована на русі проти тренда. Але те, що ви розповіли далі, не схоже на торгівлю проти тренда. Як би ви самі охарактеризували те, що робите?

Все вірно, я більше покладаюся на поінформованість. Наприклад, недавно всі вважали, що долар США буде рости. Мені здається, що йому є, куди йти вище, може бути, ще пару місяців. Але він перебував на великому екстремумі. Знаючи це, легше торгувати на товарних ринках. Я б не назвав це торгівлею проти тренда. Я б назвав це те, що видивляється екстремумів. Я дійсно не хочу торгувати проти натовпу. Я вважаю за краще дочекатися руху. На цьому я і концентрують увагу.

З огляду на, що ви зосереджені на пошуку екстремумів, скільки угод, в середньому, ви робите на місяць?

Залежить від поведінки ринку, але це десь близько п'ятдесяти угод на місяць. Я, звичайно ж, свінговий трейдер. Намагаюся брати руху тривалістю дві-три тижні. Деякі позиції я тримав по 6-8 місяців, але це ті, які ходили повільно. Я тримав їх через хорошу прибутковості або через гарної поведінки ціни. Якщо прибутковість по ним накопичується, я цілком можу залишити їх в портфелі. Але я люблю більш коротку торгівлю, щоб забирати більш швидкі рухи, в межах декількох днів.

На які параметри ви звертаєте увагу, крім технічних індикаторів? Ви враховуєте якісь макроекономічні показники?

Я не використовую ВВП, індекс споживчих цін і таке інше. Але я, наприклад, люблю стежити за тим, як поводиться долар США по відношенню до інших семи валют, що входять в індекс долара. Я дивлюся на канадський долар, австралійський долар, євро, японську ієну, британський фунт та швейцарський франк. Таким чином, я стежу за тим, що відбувається в усьому світі, але інвестую локально. Що стосується ринку акцій і товарних ринках, я стежу за групою країн - Канада, Росія, Австралія і Бразилія. Чи починається на них одночасний рух? Починають вони все падати?

Відкривши угоду на підставі параметрів, за якими ви стежите, як ви нею керуєте?

Я зазвичай намагаюся знаходити такі речі, як бази тривалістю один місяць або щось щодо короткострокове. Якщо це екстремум, я просто стежу, щоб сформувалася база, а потім шукаю торговий сигнал у вигляді пробою з виходом з бази. Я не звертаю уваги на новини. Замість цього, намагаюся зосередитися на поведінці ціни і на те, як поводиться конкретна група. Мені подобається стежити за групами індустрій, або секторами. Наприклад, в січні я спостерігав за акціями хімічних і уранових компаній. Вони формувалися з листопада, тому у мене були угоди по урану в листопаді, грудні і січні, просто тому, що я бачив там хорошу торгову формацію. Це було на екстремумі, а коли таке відбувається, можна побачити, як починає рухатися решта групи.

Схоже, у вас є системи, які добре працюють в вашому випадку. Коли ви почали торгувати?

Це було в 2007-му, коли я втратив гроші в AAPL. Так що, можна сказати, що пройшло вже 10 років. Але саме це направило мене на шлях технічного аналізу.

Розкажіть про те, що допомагало вам ставати кращим трейдером.

О так. Я багато чому навчився, здійснюючи моментумние угоди. Зараз такі - в акціях, пов'язаних з марихуаною. Тоді, в 2011-му, моментумнимі були акції компаній, що займаються рідкоземельними металами. На початку моєї кар'єри, у мене була акція компанії під назвою Global Thermoelectric - вона займалася паливними елементами. Ballard Power Systems в той час доходила до 100 $, а зараз вона коштує 1 $ або 2 $. Я встрибували в акції на підставі емоцій і в залежності від того, що добре працювало у той період часу.

Іноді здається, що акція буде рости нескінченно, а потім розумієш, що ти був в ній останнім покупцем. Так що, так - можливість вчитися у досвідчених трейдерів торгувати моментумнимі акціями допомогла мені стати кращим трейдером. Марихуана зараз - відмінний приклад, тому що про неї кожен день говорять в новинах. Фактично, компанії, пов'язані з марихуаною, гастролюють по світу, щоб зібрати гроші за акції, і маса людей, яким трохи за тридцять, починає інвестувати в них, тому що марихуана - це черговий великий бум. Мені це нагадує початок 2000-х, коли я торгував акціями по паливним елементам.

Як же ви подолали цю емоційну торгівлю?

Мені подобається шукати теми і дотримуватися диверсифікацію всередині теми. Я беру 3-4 акції по кожній темі (сектору), а не одну. Частина мого портфеля відведена під більш довгострокові інвестиції, щоб отримувати дохід від зростання. Це дозволяє підтримувати в портфелі певний потік доходів. Я намагаюся розміщувати капітал у секторі, використовуючи різні активи, такі як акції та ETF. Мені подобається купувати акції, в яких спостерігається підвищення відносної сили, щоб у них був певний інвестиційний моментум, коли я входжу.

Як ви готуєтеся до торгового дня?

Як правило, я шукаю дані про закриття дня в акціях, які збираюся торгувати. Подібні дані я називаю це "реакцією на новини дня". Моя робота в офісі закінчується пізніше, ніж закривається ринок. Мені так більше подобається, оскільки в моєму часовому поясі ринок відкривається о 7: 30, це дуже рано. Я зазвичай приїжджаю в офіс о 7:15, щоб встигнути до відкриття; але я не дотримуюся цього розкладу фанатично.Адже я не дейтрейдер. Я не прагну вскочити в якусь позицію відразу після відкриття ринку.

Ви більше уваги приділяєте часу після закриття, щоб подивитися, як поводився ринок, і припустити, як він буде вести себе на наступний день? А що, якщо після закриття відбувається якесь значне подія, таке як голосування по Брексил або вибори Президента США? Коли таке трапляється, ви встаєте раніше, щоб подивитися, як відкриється ринок?

Так. В одній зі своїх статей, опублікованих в 2016 році, я говорив про те. як практично кожне різке рух ринку величиною понад 500 пунктів по Dow Jones Industrial Average (DJIA) в тому році давало прекрасний сигнал на покупку цього індексу. Тому, коли DJIA падає на 500, 600 або 800 пунктів, то це - якщо і не найправильніше час для покупки, то дуже близьке до нього.

Такі екстремальні дні - найкраща можливість для покупки. Такі дні не схожі на ті, коли у всіх уже є значна ейфорія. Щоб дати ринку поштовх у певному напрямку, потрібен перепад настрою. Одна з речей, які мені подобаються на дні, це те, що дно, як правило, формується більш агресивно, ніж вершина, тому його трохи легше знайти.

Під "агресивно" ви маєте на увазі, що на дні більше волатильності?

Наведу приклад: після оголошення результатів виборів Президента США ринок обвалився приблизно на 1000 пунктів за ніч, а до ранку він вже повернувся до флет. Кожен раз, коли DJIA ходить 1000 пунктів, - це практично ідеальна можливість для всіх алгоритмічних трейдерів, тому що вони можуть зловити весь рух в зворотному напрямку. Я шукаю такі екстремальні ситуації на ринку. Якщо є рух на 1000 пунктів в DJIA або більша на іншому індексі, - це важлива підказка.

Ви згадали про алгоритмічної торгівлі. Цікаво було б почути вашу думку про те, чи дійсно вона впливає на ринок.

Я б не сказав, що вона має великий вплив на ринок, але я вважаю, що вона сприяє підвищенню ліквідності. Можливо, в день великого падіння алгоритмічні трейдери не додадуть багато ліквідності, але в звичайний день, вони дійсно покращують її. Це полегшує трейдерам вхід і вихід з ринку.

Тому я вважаю, що алгоритмічні трейдери корисні для ринку. Я шукаю більші руху, ніж внутрішньоденні. Я просто не можу торгувати з такою ж швидкістю, як алгоритмічні трейдери - я занадто далеко перебуваю, у мене немає комп'ютерних систем, і у мене немає такої вправності. Я більше дивлюся на технічні формації на денних або тижневих графіках. Я не шукаю фігури на 60-хвилинному графіку.

Ви сказали, що дивіться на денний і тижневий графіки. Перед тим, як прийняти рішення, ви дивитеся на різні таймфрейме?

У багатьох випадках - так. У мене зазвичай відкриті місячний, тижневий і денний графіки. Я проводжу великий аналіз на історії, щоб зрозуміти, де в акції, валютній парі або іншому інструменті ключові рівні. Потім я переходжу до більш локального таймфрейме, тобто до денним графіком. Після цього я чекаю моменту коли індикатори досягнутий екстремуму.

Наприклад, не так давно RSI по євро знаходився в самому низу, в районі 30, як на місячному, так і на тижневому і денному графіках. Для виходу з такого екстремуму потрібен час. Це може зайняти пару місяців або навіть більше. Подивимося, як це спрацює, але на даний момент я все ж думаю, що євро знаходиться на важливому екстремумі і, ймовірно, повинен відстоятися, перш ніж зможе піти ще нижче або розвернутися для значного руху вгору.

Ви, мабуть, зустрічали людей, які бажають навчитися торгувати або використовувати в своїй торгівлі графіки. Які помилки є у трейдерів щодо торгівлі?

Я входжу до складу ради директорів Канадського товариства технічних аналітиків (CSTA) і очолюю їх філія в Калгарі. Ми регулярно проводимо щомісячні збори, на яких постійно порушується питання розуміння екстремумів ринку. Не так давно, у нас відбулися збори, на якому були присутні багато людей, орієнтованих на акції по марихуані. Не думаю, що вони усвідомлюють, що звіти таких компаній з'являться тільки через роки. Але їх це вже спонукає до дії. Одна з кращих канадських акцій по марихуані пройшла приблизно 40% за один день - в обох напрямках. Це екстремальне рух; тим не менше, воно здається привабливим багатьом інвесторам. Вони не розуміють, що зазвичай, коли є таке екстремальне рух, то ви граєте вже не на ринку акцій, а в казино, і інституціональних рідко будуть вкладати сюди гроші.

Схоже, що початківці інвестори не розуміють, що коли акція стає волатильною, це певний сигнал. Коли ціна ходить 10% або 20% за день, це не нормально. Після такого слід очікувати якогось зміни в поведінці акціонерів. Або волатильність настільки велика, що портфельні керуючі більше не хочуть тримати цю акцію, або вони захочуть скоротити свої позиції, щоб знизити волатильність акції. Це чинитиме тиск на акцію, а більшість роздрібних інвесторів сприймуть це як ознака хороших змін. Як правило, все якраз навпаки.

Одна з головних речей, яким я навчився за минулі 10 років, - це розуміння того, що, коли все дійсно налаштовані по-бичачі, потрібно бути більш обережним. А коли все ненавидять ринок, потрібно бути більш оптимістичним і постаратися знайти цінність. Січень 2016- го являє собою відмінний приклад ринку, що знаходиться під сильним тиском, коли всі були налаштовані дуже по-ведмежому. Проте, він став десятим місяцем руху від Low. Часто можна почути, як інвестори говорять: "Я вже 10 років не був так по-бичачі налаштований. Все прекрасно! " Але це не означає, що ринок піде вище. Перш ніж піти вище, він може зажадати, щоб ентузіазм трохи зменшився.Але це повинно послужити сигналом небезпеки. Це не означає, що всі повинні шортити ринок або боятися його. Але це означає, що потрібно з набагато більшою увагою очікувати хороший торговий сигнал.