У січні ринок iPO в США впав у кому

Січень виявився провальним місяцем в США не тільки для фондових ринків, але також і для ринку IPO. Жодного скільки-небудь великого розміщення акцій на біржах за весь місяць не відбулося - в останній раз таке було в вересні 2011 року, коли американська економіка ще не до кінця оговталася від кризи. Відразу чотири емітента відклали розміщення акцій на американських біржах на більш пізній термін. Це пов'язано з кількома факторами.

По-перше, в очікуванні подальшої жорсткості грошово-кредитної політики ФРС, ринкова кон'юнктура значно погіршилася, в результаті чого проводити IPO стало менш вигідно, а так же виникла невизначеність щодо подальшої динаміки фондового ринку, що створило ризики для майбутніх розміщень після того, як в грудні минулого року ФРС вирішив підвищити ключову ставку. В результаті, багато емітентів в умовах сформованої невизначеності змушені були відкласти IPO.

По-друге, економічна кон'юнктура в США серйозно сповільнилася. Так, якщо у 2-3 кварталах 2015 року зростання ВВП перевищував 2% і опинявся кращими за прогнози ринку, то в останньому кварталі економіка розширилася за все на 0. 7%, і це було менше того, що прогнозували аналітики. В результаті, апетит інвесторів до ризику значно знизився, а значить і інтерес до нових публічних розміщень також скоротився. Крім того, самі компанії на цьому фоні значно скоротили темпи зростання виручки і чистого прибутку, що також позначилося на рішенні про перенесення розміщень.

По-третє, настрої на світових фінансових ринках в цілому значно погіршилися. Через чергового обвалу китайських біржових майданчиків, а також падіння цін на сировинні товари, сьогодні інвестори вважають за краще тримати гроші в більш захисних активах. В результаті, за січень Dow Jones скоротився на 5. 5%, а високотехнологічний індекс Nasdaq і зовсім звалився на 8% - найгірший результат з травня 2010 року. Особливо сильно впали в ціні акції сировинних компаній через рекордно низьких цін на енергетичну сировину.Очікувати швидкого відновлення ринку IPO не доводиться, тому що негативу на фінансових ринках не меншає.

Виходячи з усього сказаного вище можна зробити висновок - ринок IPO в США знаходиться в замороженому стані. Помітної активізації IPO раніше квітня не передбачається. Саме в квітні повинні визначитися перспективи подальшої грошово-кредитної політики ФРС, а в Китаї опублікують статистику по зростанню ВВП за 1 квартал. Якщо за результатами зазначених подій ситуація на світових ринках не проясниться, активність у сфері публічних розміщень як і раніше буде залишатися вкрай низькою.

Фактори активізації

Одним з факторів активізації ринку IPO в США могло б стати досягнення остаточної домовленості по федеральному бюджету. Ключовим питанням є угода по державному боргу. На даний момент межу державного боргу країни становить 20 трлн. доларів і при нинішньому рівні боргу в 19 трлн. досягнутий він буде лише в 2017 році. Однак якщо знову виникнуть складності на зразок тих, що були в 2011 і 2013 рр., Не виключена шокова реакція ринків.Тоді в США мало не стався "фіскальний обрив", а робота федерального Уряду була заморожена майже на місяць через те, що Білий Дім і Конгрес не могли дійти згоди щодо ліміту держборгу. Якщо подібний сценарій повториться, фондові ринки по всьому світу і в першу чергу в самих США чекає дуже жорстка посадка, що відлякає інвесторів від IPO.

Головним фактором підтримки ринку повинні стати перспективи жорсткості грошово-кредитної політики ФРС. Через вкрай низької інфляції і різкого зниження темпів зростання ВВП, американський регулятор поки не може продовжити процес нормалізації політики і підвищення ключової ставки. Проте всі учасники ринку розуміють, що рано чи пізно це все одно необхідно буде зробити, інакше на фінансових ринках виникне міхур об'ємом в десятки трильйонів доларів. Через це з'являється ризик кризи на фінансовому ринку, а з огляду на рівень інтеграції фінансового та реального секторів американської економіки, це неодмінно позначиться на економічній кон'юнктурі в цілому і можливо викличе рецесію за зразком 2008-2009 рр. Навіть якщо політика ФРС дійсно буде посилюватися, але в той же час буде досягнута якась визначеність хоча б на найближчий рік, все одно це позитивно позначиться на активності нових розміщень.

І нарешті, ще одним фактором підтримки може стати поліпшення кон'юнктури на зовнішніх ринках, особливо - в Китаї. Фондовий ринок Піднебесної ось уже як півроку перебуває фактично в підвішеному стані. Від своїх максимумів в липні 2015 року основний фондовий індекс країни - Shanghai Composite - звалився на 35% і зараз торгується нижче психологічного рівня 3000 пунктів. Якщо все ж заходи китайського уряду і Народного Банку стабілізують ситуацію на ринку, це може істотно поліпшити настрої інвесторів і в США.

Загальний висновок поки невтішний - сплеск активності на ринку IPO найближчим часом малоймовірний. Однак є всі передумови для стабілізації ринків, що має хоча б мінімально активізувати нові розміщення.