У Китаї створено найпотужніший суперкомп'ютер

Китай обігнав США за кількістю самих швидкодіючих комп'ютерів

Китайський суперкомп'ютер побудований на основі мікросхем власного виробництва, ніяких комплектуючих, випущених іноземними компаніями в ньому немає. Тим приємніше представникам Піднебесної, адже їх дітище отримало звання самого швидкодіючого комп'ютера в світі. Насправді даний факт підтверджує успіхи в області високих технологій, яких ця країна досягла за останні кілька років. Можна сказати, що з опорою на технологію виробництва напівпровідників, яку китайці отримали від США, був налагоджений випуск власних чіпів, що володіють високим ступенем конкурентоспроможності та якості.

За своєю обчислювальною потужності новий чемпіон Sunway TaihuLight перевершує свого попередника (до речі, теж "китайця") Tianhe-2 більш ніж в три рази. Він здатний виробляти 93 квадрильйона обчислювальних операцій в секунду (по-іншому це називається петафлоп). Найпродуктивніша і потужна система, якою володіють на сьогоднішній день Сполучені Штати, слабкіше Sunway TaihuLight приблизно в п'ять разів. Тепер вона перемістилася на третє місце в світі.

Що ж стосується TaihuLight, в ньому 41 тисяча процесорів, кожен з яких має по 260 ядер. У загальному і цілому в одній системі працюють 10. 65 мільйона ядер. Для порівняння: у американської топ-машини 560 тисяч ядер. Якщо говорити про обсяг пам'яті, то цифри вражають не так сильно - на все про все у цього суперкомп'ютера всього 1.3 петабайта. Знову ж таки, для порівняння: набагато менш потужний суперкомп'ютер K, продуктивність якого складає 10 петафлоп, має 1.4 петабайта ОЗУ. Але даний факт не можна віднести до недоліків. Виходить, що нова система дуже економічна по частині витрат електроенергії. Їй потрібно всього 15.3 мегавата енергії. Для харчування колишнього чемпіона - суперкомп'ютера Tianhe-2 продуктивністю в 33 петафлопа потрібно 17.8 мегавата.

Важливим фактором є те, що TaihuLight створений на основі напівпровідників виключно китайського виробництва:

"У нього інша архітектура. Її китайці побудували самі", - пояснює ситуацію кореспонденту видання Bloomberg Джек Донгарра (Jack Dongarra), професор Університету штату Теннессі і творець системи, яка використовується для визначення рейтингу всіх існуючих суперкомп'ютерів у світі.

США заборонили експорт в Китай високопродуктивних процесорів

Попередній із самих швидкодіючих комп'ютерів, Tianhe-2, який також належить Китаю, був створений на основі процесорів Intel. У минулому році були плани по апгрейду Tinahe-2, китайці хотіли збільшити його продуктивність. Однак у квітні 2015 року уряд США прийняв рішення про заборону експорту в Піднебесну всіх типів потужних процесорів. У Міністерстві торгівлі США заявили, що експорт подібних товарів і технологій "діє на шкоду" американським інтересам національної безпеки. Більш того, у американців з'явилися підозри, що один з суперкомп'ютерів попереднього покоління - Tianhe-1A - "використовувався з метою нарощування ядерної потужності Китаю".

Можливо, в цьому є якась частка правди, адже вважається, що суперкомп'ютери, як в США, так і в Китаї, є невід'ємною частиною системи національної безпеки і засобом для ведення передових наукових досліджень. Їх цілі можуть мати мирний характер, як, наприклад, прогнозування змін клімату або проектування дизайну нової промислової продукції і т.д. Також не виключено, що суперкомп'ютери допомагають вченим в розробці новітніх військових технологій, в тому числі створення ядерної зброї або вивченні проблем кібербезпеки. Творці TaihuLight заявляють про те, що він буде використовуватися в сфері промислового виробництва, вивченні медико-біологічних проблем і моделюванні Землі.

Слід зазначити, що інвестиції в розробку і створення високопродуктивних напівпровідникових процесорів, які Китай здійснював протягом декількох останніх років, дали прекрасний результат. У 2001 році в світовому рейтингу по суперкомп'ютерів ця країна входила в Топ-500. Зараз за нею числиться 167 позицій в рейтинговому списку, а за США - 165. Розробка і створення TaihuLight здійснювалися по так званій "863-їй програмі". Це проект уряду Китаю, мета якого полягає у припиненні залежності країни від іноземних технологій.

Відкрити рахунок для торгівлі акціями високотехнологічних компаній