У Китаї завершено будівництво найбільшого в світі радіотелескопа

Два дні тому, 3 липня 2016 року, на території повіту Пінтан, розташованого в китайській провінції Гуйчжоу, завершилися монтажні роботи, пов'язані з установкою найбільшого в світі радіотелескопа "FAST". Про цю подію повідомило агентство Reuters і газета China Daily.

Як пише China Daily, телескоп буде використовуватися в наукових цілях. З його допомогою планується проводити дослідження космосу і шукати ознаки існування позаземного життя.

Слід зазначити, що завдяки радіотелескопу були зроблені всі основні астрономічні відкриття людства. Саме з їх допомогою були виявлені пульсари, квазари і космічне мікрохвильове фонове, або реліктове випромінювання. З десяти Нобелівських премій, які були вручені претендентам за досягнення в області космології, шість премій мали безпосереднє відношення до відкриттів, в яких фігурували радіотелескопи.

FAST - це абревіатура, утворена від англійського "Five-hundred-metre Aperture Spherical Telescope". Тобто дослівно це можна перевести, як "сферичний телескоп з пятісотметровий апертурою". Розмір телескопа можна порівняти з розміром тридцяти стандартних футбольних полів разом узятих. Розташований він у гірському районі провінції Гуйчжоу, розташованому на південному заході Піднебесної. Для того щоб здійснити свій проект, китайська влада переселили з району будівництва дев'ять тисяч осіб.

Це був вимушений захід. Справа в тому, що горбиста місцевість, що знаходиться в 150 км від міста Гуйян, столиці провінції Гуйчжоу, найкраще підходила для установки радіотелескопа. Місце, де три природних пагорба утворювали трикутник, виявилося чудовою монтажної майданчиком для величезної "тарілки". Те, що пагорби є карстові утворення, теж є великою перевагою: вони добре відводять воду, забезпечуючи додатковий захист рефлектора. Ще один позитивний фактор, що вплинув на вибір саме цього місця - це так зване радіомовчання. На багато кілометрів від монтажного майданчика немає жодного міста, є лише невелике поселення в 25 км від неї.

Жінки Сяонян, заступник голови Національної астрономічної обсерваторії Академії наук Китаю, повідомив журналістам новинного агентства Сіньхуа, що в даний момент вчені готуються до проведення перших тестових випробувань телескопа.

"Метою нашого масштабного проекту є пошук незвичайних космічних об'єктів. Ретельніше їх вивчення необхідно для того, щоб краще зрозуміти походження Всесвіту і більш повноцінно проводити глобальний пошук ознак позаземного життя", - каже Жінки Сяонян.

Він не сумнівається в тому, що радіотелескоп вартістю 1. 2 мільярда юанів ($ 231 мільйон) буде безумовним світовим лідером протягом двох наступних десятиліть. На його будівництво пішло майже п'ять років. Очікується, що в експлуатацію телескоп буде запущено у вересні цього року.

Просування космічної програми є одним з основних пріоритетів Пекіна і особисто президента КНР Сі Цзіньпіна. Піднебесна прагне утвердити себе на світовій арені в якості космічної держави.

Інші амбітні плани Китаю, які він ставить перед собою на найближче майбутнє - це запуск космічного корабля з людиною на борту на Місяць (дана подія заплановано на 2036 рік) і будівництво космічної станції (робота в цьому напрямку вже розпочато).

Китайський уряд наполягає на тому, що його програма освоєння космосу носить виключно мирний характер. Але Міністерство оборони США не перестає стверджувати зворотне: Китай нарощує свою присутність в космосі, він робить все можливе, щоб обійти своїх супротивників у цій сфері. В умовах глобальної економічної кризи далеко не кожен з них може на рівних конкурувати з Китаєм.

Відкрити рахунок для торгівлі акціями високотехнологічних компаній