"За відсутності впевненості варто задуматися про пошук іншої сфери прикладання своїх сил"

Інтерв'ю з консультантом UT.
Моє перше знайомство з фондовою біржею відбулося ще в шкільні роки, і з тих пір мене не покидала думка про те, щоб почати самостійну торгівлю і використовувати дану діяльність як джерело постійного дохода. Прівлекательность торгівлі на біржі для мене полягала в можливості досить серйозного заробітку. Також важливим було те, що біржова торгівля є роботою "на себе", дозволяє самостійно оптимізувати для себе робочий час, надає значно більшу свободу часу, ніж звичайна офісна робота. Тому, після закінчення середньої школи я твердо вирішив вступати на економічний факультет і зайнятися вивченням фінансових дисциплін, особливо мене цікавили ті, які безпосередньо пов'язані з біржовою діяльністю.Однак, як пізніше з'ясувалося, інтернет-трейдинг, в тому вигляді, який я вибрав для себе, практично не викладається в університетській програмі, і вивчати біржову торгівлю мені довелося самостійно.
Як і будь-який трейдер, в прагненні до професійного досконалості я намагався почерпнути ідеї та задуми з різних джерел - прочитав масу книг, відвідував семінари та тренінги, крім цього не упускав можливості спілкування з друзями і знайомими, які мають відповідний досвід. Коли уявлення про інтернет-трейдингу сформувалося, і я вибрав свій метод торгівлі, я вирішив спробувати свої сили на реальному ринку. Це було восени 2006 року.
Я починав з вкрай невеликого рахунку. Спочатку мій погляд був спрямований на "блакитні фішки" ММВБ, як на основні торгові інструменти для гравця на російському біржовому ринку. У той час мене приваблювала скальперская торгівля - відкриття угод на невеликий проміжок часу, з вгадування невеликих коливань і швидким закриттям позиції.
Така торгівля передбачає фіксацію невеликого прибутку, порядку 0, 1 - 0,15% з угоди, що дозволяє отримати непоганий прибуток за умови загального переваги позитивних угод над негативними за підсумками торгової сесії.Проблему становив лише питання комісій: так як рахунок у мене був невеликий, то отримати хороший комісійний тариф від брокера було майже неможливо.
Тому я був змушений перейти на більш довгострокову торгівлю - відкривав позиції від декількох годин до декількох днів. Використовував для торгівлі акції Газпрому, ЛУКОЙЛа і тоді ще РАО ЄЕС. Протягом декількох місяців я вів таку торгівлю, але не досяг особливих успіхів - за весь цей час заробіток склав близько 5%.
Усвідомивши, що на невеликому рахунку ніколи не заробити серйозний прибуток, я став шукати інші способи торгівлі. Я згадав, як в одній книзі читав про торгівлю на спреді в склянці заявок між кращою ціною покупки і продажу. Вирішив спробувати такий спосіб торгівлі. Мене залучили акції другого ешелону - Волга-Телеком, ОГК-3, ОГК-5, так як в стаканах котирувань цих акцій спостерігалися спреди приблизно 0, 2-0,5%.
Відкривати позиції шорт на цих акціях заборонялося, тому моя тактика торгівлі полягала в тому, щоб відкрити довгу позицію, ставши перед великим об'ємом на покупку, а потім спробувати встати найпершим в чергу на продаж і чекати поки мене не закриють за більшою ціною. Існування спреда якраз дозволяло сподіватися на такий результат. При несприятливому розвитку подій я б продавав в невеликий збиток по тому великому обсягу перед яким я набував свою довгу позицію.


Така тактика стала давати певний результат. По крайней мере, на ОГК-5 я встигав закрити позицію до серйозного руху по котируваннях акції. Даний метод торгівлі дозволяв заробляти вже 20-30% прибутку на місяць. Це був перший прорив в моїй торговій кар'єрі. За півроку мені вдалося майже потроїти рахунок. Однак потім торгівля на даних акціях зазнавала змін - змінився спосіб торгівлі інших учасників. Також постійно збільшується обсяг відкритих мною позицій з кожним разом ускладнював оборот всієї позиції. В результаті потенціал даного способу торгівлі себе вичерпав.
Варто додати, що протягом описуваного періоду, з подачі свого близького друга, я вирішив спробувати свої сили в торгівлі акціями на Нью-Йоркській фондовій біржі - одна компанія якраз набирала учнів для торгівлі на даному майданчику. Методи скальперской торгівлі, на які робився акцент в цій компанії, були мені добре знайомі, і я приступив до торгівлі. Спочатку надавалися невеликі кошти для ведення торговельних операцій, потім у міру демонстрації позитивної динаміки, виділялися все більші суми, однак, незважаючи на певні успіхи, незабаром я вже не бачив для себе потенціалу в торгівлі на даному ринку з тими інструментами, які мені надавалися, і знову вирішив змінити поле діяльності. Варто додати, що за час роботи з акціями Нью-Йоркської фондової біржі я придбав досить значний досвід, який дуже допоміг мені в подальшій торгівлі.
Слухаючи радіо "Business FM", я почув про конкурс трейдерів під назвою "Кращий приватний інвестор". Мене залучили високі доходи, які демонстрували учасники конкурсу і я вирішив ознайомитися з терміновим ринком РТС. Розглянувши особливості торгівлі ф'ючерсами, я з радістю виявив, що це саме ті інструменти для торгівлі, які я досить давно шукав. Низькі комісійні, яких мені раніше так не вистачало для скальперской торгівлі. Більш високі плечі, що дозволяють збільшити обсяг відкритої позиції, що було також важливо для мого все ще не найбільшого рахунку. А також висока ліквідність в склянці котирувань, що дозволяє швидко обертати непогані обсяги. До сьогоднішнього моменту я продовжую торгівлю цими інструментами.
В майбутньому я планую перехід на європейську біржу термінових інструментів. Логіка переходу для мене в тому, що ліквідність, наприклад, ф'ючерсу на індекс DAX, істотно вище (приблизно в 10 разів), що буде давати великі можливості для торгівлі. Природно, до нового інструменту доведеться пристосовуватися, цілком можливо, потрібно буде шукати інший метод торгівлі, так як кожен інструмент має свої торгові особливості.
Тепер я хочу розповісти про основні моменти, до яких я прийшов за час своєї торговельної кар'єри. Так би мовити, квінтесенція думки, систематизована в загальний масив.
У торгівлі на біржовому ринку немає конкретних сценаріїв успіху, кожен учасник проходить в чомусь унікальний шлях, хоча багато рис схожі. Кожен учасник шукає свої методи торгівлі, свій стиль, свої інструменти. Використовуючи весь свій попередній досвід, отриманий з різних теоретичних джерел, так і безпосередньо з практики торгівлі.
Успішна торгівля базується, скажімо так, на трьох китах. Управління капіталом (ризиком), вибір методу торгівлі, психологія. База, на якій будується успішна торгівля - це управління ризиком. Управління ризиком полягає у виборі того плеча, оптимального для даного інструменту і даної ситуації з волатильністю саме в поточний момент часу. При меншому плечі прибуток буде нижчою за ту, яку можна б було реально отримати.
Але це не найбільша проблема. Проблема буде при использовани плеча, значно перевищує оптимум. В цьому випадку просадка по рахунку (найбільше зниження від максимуму рахунку) буде занадто великий. І не тільки математично буде важче заробляти, а й психологічно, так як багато хто просто не зможуть спокійно перенести таких великих збитків і почнуть в азарті "відіграючись" йти від своїх принципів торгівлі.
У загальному випадку оптимальне плече - це третє чи четверте. Це щодо інструментів пайової ринку, таких як акції, також ф'ючерси на основні індекси, на нафту і інші. На валютному ринку природно можна використовувати більше плече, так як волатильність там нижче, але не соте плече, як передбачається при торгівлі на ринку "FOREX". Плече повинно дозволяти пережити просідання в 20-25% при досить несприятливому періоді торгівлі. При сотому плечі половину рахунку можна втратити при рух в 0,5% проти себе, а такий рух на валютному ринку досить часто зустрічається за день, тому такі плечі, на мій погляд, абсолютно не допустимі.
В ідеалі потрібно самостійно обчислювати відповідне плече. Якщо за день ринок рухається на 1% -1, 5%, припустимо як восени 2010 року, то можна використовувати третє-четверте плече при торгівлі. Якщо ринок літає по 10-12% протягом торгової сесії, як восени 2008 року, то потрібно практично позбавлятися від плеча і торгувати на свої гроші. Буває, що протягом торговельної сесії необхідно міняти розмір плеча, але таке можна рекомендувати тільки досвідченим трейдерам. Для новачків потрібно відштовхуватися від заданих заздалегідь розмірів плеча, тобто торгувати протягом торгової сесії фіксованим обсягом, і ніколи не порушувати заданий обсяг.
Другий аспект успішної торгівлі - це метод і спосіб торгівлі. Тут ви формуєте основні способи торгівлі. Ви вибираєте свої способи технічного аналізу. Хтось використовує свій набір індикаторів, я використовую графічний аналіз (рівні підтримки і опору і так далі). Все індивідуально, що дає результат і допомагає орієнтуватися успішно на ринку, то можна сміливо використовувати.
Природно, ніхто не забороняє вам використовувати і інші способи торгівлі, про які ви десь чули, або їх вам пояснювали на семінарах. В цьому немає нічого протизаконного, тільки потрібно пам'ятати, що ринок не стоїть на місці, він завжди динамічний, і змінюється з часом. І, як правило, досвід показує, що навіть геніальну ідею необхідно покращувати і ті, кому це вдається, зазвичай домагаються хороших результатів. Тобто, ви завжди повинні бути внутрішньо готові до змін, так як ніхто за вас не буде цього робити і пропонувати нові способи торгівлі натомість втратили привабливість.
Також важливий момент займає спосіб торгівлі в склянці котирувань (для скальперів і короткострокових трейдерів). Успішне спостереження за склянкою може дати перевагу за рахунок розуміння найбільш ймовірного руху. А грамотне і швидке орієнтування в склянці і виставляння угод дозволятиме отримувати позиції за найкращими цінами.
Що ще варто додати - будь-який спосіб торгівлі повинен бути пояснений, хоча б у загальних рисах. Тобто, що б ви не використовували в своїй торгівлі, ви повинні розуміти, звідки випливає те чи інше перевагу, що дає вам можливість отримувати прибуток. Так як без переваги ваші успіхи будуть відносними і випадковими, в кінцевому підсумку рано чи пізно обізнаними нанівець всі короткострокові успіхи. Свої секрети ніхто не видає і вас ніхто не просить цього робити, але самому собі ви повинні пояснити, чому реально заробляти, використовуючи ваш метод торгівлі. Може це був всього лише вдалий момент для вас, і далі буде зовсім по-іншому?
І третій компонент - психологія. Хоч цей момент і йде третім, але він є основним. Багато трейдерів, які мають не один рік за своїми плечима, кажуть, що успіх в торгівлі на 70-80% складається з психології. Це вірно, тому що якщо у вас немає психології, то ніщо не допоможе заробляти прибуток. Хоч би якими були ваші методи і способи торгівлі (за винятком напевно інсайдерської), і якими стратегіями управління капіталом ви б не користувалися, ви не зможете успішно торгувати.
Наприклад, неуспіх буде виражатися в тому, що після періоду збитків, які обов'язково будуть, як і вона була ваша тактика торгівлі та яким би успішним трейдером ви не були, ви просто перестанете слідувати своїм рекомендаціям і почнете торгувати зовсім неправильно.
Це частий момент в інтернет торгівлі, багато успішні трейдери не можуть впоратися зі своїми збитками, навіть маючи хороші результати і розуміючи свою перевагу. Просто потрібно завжди пам'ятати, що на ринку розподіл результатів торгівлі виражається принципом Паретто, правилом "80 на 20" (80% неуспішних, 20% успішних). А для короткострокових трейдерів це правило ще більш суворіше, так як вони використовують найризикованіші методи торгівлі з плечима.
Тому і виходить, що успішними трейдерами можуть бути десь 10% (тобто заробляють цілком серйозні гроші), і тільки 1% відсоток заробляє реально великі суми. І для того, щоб потрапити в це число потрібно бути психологічно міцніше інших гравців, потрібно перетерпіти їх, переграти.
У кар'єрі практично будь-якого професіонала є періоди підйому і спаду. Я не виняток. Я переживав досить серйозні просадки по своєму рахунку (більше 50%), так як використовую досить ризиковані методи торгівлі. І можу сказати, що жодна з цих осідань не повинна була бути такою великою, йди я своїм методам торгівлі, які приносять мені доходи. Всі збитки (закладаються і цілком логічні) були посилені відступом від методів торгівлі. А відступ від торгових методів було викликано психологічними проблемами через збитки, тобто дана проблема також не пройшла повз мене стороною. Я намагався відігратися якнайшвидше - це виражалося в овернайт угодах, які взагалі заборонені в скальперской торгівлі.
Іноді мені вдавалося відбиватися, але іноді я досить серйозно збільшував свою і без того хитке становище. І оцінюючи загальний результат від усіх подібних угод, мені здається, що особливих успіхів я на такій торгівлі не добився. Тобто всі прибутки були практично в повному обсязі пізніше компенсовані збитками. Звідси випливає простий висновок - позиційна торгівля не для мене, особливо в період збитків (коли свідомість більше переживає за їх приводу і ймовірність правильного рішення набагато нижче). Хоча інші трейдери цілком можуть так торгувати, і вони, навпаки, не розуміють, як можна на скальпа заробляти.
Замість висновку: необхідно шукати методи і способи торгівлі, які підходять вам і саме вам. Перевіряти їх практично, розуміти за рахунок чого будується перевага, і поки воно є, експлуатувати і використовувати його. Комбінація трьох важливих аспектів - управління капіталом, персональний метод торгівлі і психологія - дозволить стати успішним трейдером.
Але ніколи не треба забувати, що в даній діяльності далеко не всі люди досягають успіху, і можливо з часом ви втратите свої переваги і психологічно будете виснажені і не готові до нових викликів. Тому займатися торгівлею на біржі потрібно, тільки якщо видно потенціал і можливості для заробітку. При виникненні сумнівів цілком можливо варто шукати іншу сферу застосування своїх сил. Або ж - знайти джерела для впевненості - в постійній практиці і саморозвитку.