МВФ стурбований інструментами боротьби з кризою

Міжнародний валютний фонд все більше турбують наслідки близьких до нуля процентних ставок Деякі керівники центральних банків зізналися, що керують економікою наосліп, орієнтуючись "за приладами".

Колишній член правління Європейського центробанку Лоренцо Біні Смаги так охарактеризував весняне засідання МВФ: "Ми не повністю розуміємо, що відбувається в розвинених країнах". На тлі цієї невизначеності минає з посади голова Банку Англії Мервін Кінг зазначив, що "існує ризик створити враження, що ти пообіцяв занадто багато, або викликати очікування, що дозволиш занадто багато".

Фахівців з монетарної політики турбує, що їх інструменти по боротьбі з кризою - нульові ставки, грошові емісії для зниження довгострокових процентних ставок і заохочення витрат приватного сектора, спроби заспокоїти фінансові ринки - можуть мати неприємні "побічні ефекти".Керівники центральних банків погодилися: вони зробили неправильні висновки до кризи, коли вирішили, що стабільна інфляція свідчить про знищення вразливих місць в фінансовій системі. Віце-президент Федеральної резервної системи (ФРС) Джанет Йеллен, виступаючи на конференції МВФ, присвяченій переосмислення світових макроекономіки, сказала: "У докризові роки фінансова стабільність була молодшим партнером в монетарній політиці, хоча традиційно відігравала важливу роль". Питання в тому, чиняться зараз центральні банки ту ж помилку, намагаючись домогтися відновлення. Чи є ймовірність, що вони накопичують фінансові дисбаланси, які в майбутньому створять проблеми?

МВФ в своїй доповіді про світову фінансову стабільність заявив, що не хоче, щоб багаті країни припиняли свою виключно вільну монетарну політику Глава відділу фінансової стабільності Хосе Віньялс підкреслив, що зусилля центральних банків "вкрай потрібні". Але фонд закликав країни використовувати перепочинок, щоб привести в порядок фінансові системи і розібратися з небажаними наслідками.

Він назвав три нові загрози Які можуть виникнути через доступність грошей. По-перше, слабкі стандарти гарантування в США при корпоративних позиках на рівні, який зазвичай асоціюється з пізньою стадією кредитного циклу. По-друге, послаблення монетарної політики зачіпають країни, що розвиваються, зокрема, кредитування підприємств в іноземній валюті робить їх уразливими до ризиків іноземних валют, а самі ринки - до міжнародних потоків іноземного капіталу. По-третє, відхід від монетарного послаблення може призвести до різкого підвищення процентних ставок, які можуть дестабілізувати кредитні ринки та економіку США.

"Простіше кажучи, ми на нерозвіданої території", - додав Хосе Віньялс. Керівники центральних банків по різному сприймають ці побоювання. Хоча Біні Смаги зізнався, що вони змушені вдатися до ще більш екзотичним монетарним експериментів Йеллен запевнила аудиторію, що ФРС розуміє баланс правильно. "Я не бачу доказів швидкого зростання кредитування, збільшення частки позикового капіталу або бульбашок, які б загрожували фінансової стабільності. Але очевидно, що деякі сторони намагаються заробити, тому ФРС ретельно стежить за ситуацією", - сказала вона.

Невизначеність, зазначена Кінгом, настільки масштабна, що ніхто не впевнений в доречності експансіоністської монетарної політики в світі, де країни виявляють, що бідніші, ніж думали, але не знають наскільки. "Ми не можемо бути впевненими, що знов не зіткнемося з тими ж проблемами, які спочатку привели до фінансової кризи? " - запитав Бін на засіданні МВФ.

Його питання зміцнив страхи: економіки настільки постраждали, що експансіоністська політика, ймовірно, триватиме занадто довго, адже центральні банки та уряди намагаються повернути втрачені позиції. Фінустанови не турбуються, що монетарна політика вже зайшла занадто далеко, але бояться, що відхід від неї може виявитися занадто болісним.