Ілон Маск: tesla, SpaceX і дорога в майбутнє. Частина 1. Концепції та ідеї

SpaceX не відразу будувалася..

Сама ідея піднесення матеріалу побудована на хронології подій і паралелях між трьома проектами і внутрішнім життям Ілона. Майже 400 сторінок прочитуються на одному диханні, і хочеться повертатися знову і знову до деяких розділів. Мовою геймерів в тексті є багато "пасхалок", які яскраво вписуються в основний контекст розповіді. Наприклад, головка сиру, яку купив Джефф Сколл, той самий, який мільярдер Ebay.. в тему мишей в безмежний космос. Взагалі, дух специфічності і своєрідності миготить всюди, книга розкриває індивідуалізм Маска і показує, що, чорт візьми, це тепер працює і дуже ефективно. Та ж історія про Джима Кентрелл, до якого прийшла пропозиція про співпрацю по факсу зі словами: "мені дуже потрібно з вами поговорити. Я мільярдер. І хочу почати космічну програму".

При цьому основна ідея проекту полягала в тому, що згідно з розрахунками Маска, він міг побити ціни компаній, що займаються запуском літальних апаратів. Для цього слід було побудувати ракету середнього розміру, яка задовольнила б потреби тих учасників ринку, яким потрібно відправляти в космос невеликі супутники і корисний вантаж для наукових досліджень.

Місія SpaceX - стати Southwest Airlines космосу. Компанія буде сама робити двигуни, а потім замовляти у постачальників інші комплектуючі ракет. Вона випередить конкурентів іспльзуя більш високоякісні і дешеві двигуни, а також безпрецедентно швидкого та економічного процесу складання. Концепція передбачає створення мобільної пускової установки, яка зможе переміщатися в різні місця, переводити ракету з горизонтального положення у вертикальне і посилати її в космос без турбот і клопоту. Передбачалося, що SpaceX настільки добре налагодить цей процес, що зможе робити кілька запусків на місяць і заробляти гроші на кожному запуску. Тоді їй не доведеться ставати великим підрядником, що залежать від державного фінансування. Компанії в цій галузі не відчували особливої ​​конкуренції, тому вони вважали за краще проводити дуже дорогі і дуже потужні ракети. Вони будували "Феррарі" для кожного запуску, коли, можливо, підійшла б і "Хонда Акорд". Важлива задача діяти швидко, економити і по максимуму використовувати переваги обчислювальної техніки і матеріалів, що з'явилися за останні двадцять років. Будучи приватною компанією, SpaceX могла уникнути даремних витрат і перевитрат, які часто виникають через державних підрядників.

Можливо, варто зауважити, що у успішних аерокосмічних компаній теж не все складалося гладко. "Переконавшись на власному досвіді, як важко дістатися до орбіти, я глибоко поважаю тих, хто завдяки наполегливій праці створив апарати, завдяки яким сьогодні в основному і можливі польоти в космос. SpaceX прийшла надовго, і, не дивлячись на будь-які труднощі, доб'ється свого".

Мрія про електрику без ДВС..

Всі хочуть, та не у всіх виходить, тому краще подивитися на поточний ринок розробок і насититися ідеями, щоб зрозуміти інфраструктуру і допускати менше помилок, зважуючи власні ризики. Так що були на той момент хороші розробки.

АС Propulsion. Лос-анджелеська компанія, заснована в 1992 році, займала передові позиції в сегменті створення електромобілів. Tzero - вершина модельного ряду електромобілів АС Propulsion. Це був збірний електромобіль - кузов з скловолокна на сталевій рамі. На момент показу широкій публіці час розгону автомобіля до 60 миль в годину (100 км/ч) становило 4,9 секунди.

Потенційно швидка, як блискавка, машина, здатна зробити електромобілі з чогось нудного і повільного об'єктом жадання. Tzero був свідченням життєздатності концепції, яку потрібно тепер втілити в реальність.

Але адекватність і реальність іноді розходяться між собою. Іноді пропонують не зовсім те, про що думаєш.. eBOX.

У США кожному, хто намагається створити автомобільну компанію, тут же нагадують, що останнім успішним започаткуванням в цій галузі був Chrysler, заснований в 1925 році. Розробка і виробництво машин з нуля супроводжуються численними труднощами, проте всі невдачі попередніх спроб були пов'язані з відсутністю грошей і технологій масового виробництва. Але чим більше партнери вивчали галузь, тим більше вони розуміли, що великі автовиробники фактично вже не виготовляють автомобілі самі

BMW не робить ні вітрове скло, ні оббивку, ні дзеркала заднього виду. Великі автомобільні компанії зберегли у себе лише дослідження двигунів внутрішнього згоряння, продажі, маркетинг і кінцеву збірку.

План творців Tesla полягав в тому, щоб ліцензувати для свого автомобіля технології Tzero компанії АС Propulsion і використовувати ходову частину спорткара Lotus Elise. Переговоривши з цілою низкою автодилерів, команда Tesla вирішила не продавати свій автомобіль через партнерів, обравши модель прямих продажів. Інтерес до електромобілю проявили тільки венчурні фонди Compass Technology Partners і SDL Ventures, але і вони не мали райдужних надій. Головний партнер Compass вклав чимало грошей в NuvoMedia. Він сказав: "Напевно, це нерозумно, але я фінансував кожен автомобільний стартап за останні 40 років, так що чому б ні".


Tesla найняла декілька дизайнерів, щоб вони створили новий екс тер'єр Roadster. Процес роботи над дизайном став для керує лей Tesla ще одним відкриттям в світі автомобільного бізнесу. Модель завернули в блискучу майларовим плівку і відкачали повітря, щоб було видно контури машини, гра світла і тіні. Потім сріблясту модель перевели в цифрову форму, з якої інженери могли б працювати на комп'ютері. Британська компанія використовувала цифровий файл для створення пластикової версії автомобіля - так званої "болванки" для тестування в аеродинамічній трубі.

У травні 2006 року перший інженерний прототип моделі назвали ep1. Враження, вироблене на венчурні компанії, було досить сильним, хоча інженерам і доводилося іноді вручну охолоджувати автомобіль між тест-драйвами. Інвестори нарешті почали розуміти довгостроковий потенціал Tesla. Маск дав ще 12 мільйонів, до нього приєдналися і інші інвестори, включаючи венчурні компанії Draper Fisher Jurvetson, VantagePoint Capital Partners, J. R Morgan, Compass Technology Partners, а також індивідуальні інвестори - Нік Прітцкер, Ларрі Пейдж і Сергій Брін.

У липні 2006 року Tesla вирішила розповісти світу про свої плани. Інженери компанії побудували червоний прототип - ЕР2. До цього дня не було жодного нормального електромобіля.

Справлялися з труднощами без зайвого пафосу і важливості. Коли були потрібні коректування, інженери міняли частину програмного коду і завантажували поновлення в автомобіль прямо на льоду. BMW треба було б зібрати разом три або чотири компанії, які звинувачували б у проблемах один одного. Tesla виправляли все самі. В рамках іншої тестової процедури Roadster потрібно було помістити в охолоджувальну камеру, щоб перевірити, як машина поведе себе в умовах наднизьких температур. Аби не допустити платити за захмарними цінами за оренду однієї з подібних камер, інженери Tesla найняли вантажівку для доставки морозива з великим причепом-рефрижератором. Roadster в'їхав в рефрижератор, а інженери одягалися в теплі куртки і приступили до роботи над автомобілем.

Tesla намагалася зняти офіс в Детройті. Власник будівлі попросив записи фінансового аудиту Tesla за сім років, хоча Tesla все ще була приватною компанією. Потім вла ділок будівлі захотів отримати передоплату за два роки. На банківському рахунку Tesla було близько 50 млн доларів, і вона легко могла купити будинок цілком.

Tesla поступово дорослішала як автовиробник, хоча і не викоренила буйні дитячі витівки стартапів. Під час однієї з прогулянок по заводу на підйомнику автомобіль стояв Smart виробництва Daimler. Це був невеликий побічний проект Маска, який хотіли дізнатися, яким буде електромобіль на базі Smart. Завдяки цьому проекту компанія Daimler придбала 10-відсоткову частку в Tesla.

Маск розвинув бурхливу публічну активність, щоб зменшити рівень негативу, що панував в пресі навколо Tesla. З'явилися згадки про автомобіль під кодовою назвою WhiteStar (кодовим ім'ям Roadster було DarkStar). Але і з Roadster було не все гладко.

Будь-яку проблему, на кшталт підгонки вуглеволоконних панелей кузова Roadster, Маск вирішував в лоб. Він полетів до Англії на своєму літаку, щоб забрати нові обробні інструменти для кузовних панелей, і особисто доставив їх на французький завод, щоб у виробничому графіку Roadster не було простоїв.

Суть концепції полягала в реалізації програми скорочення витрат, робота по суботах і неділях, повна віддача проектної роботі. Але такі умови праці здавалися найкращим варіантом, ніж проведення вихідних днів після банкрутства компанії. Ціну кожної деталі слід знати з точністю до цента і мати аргументовану план зниження вартості.

Але варто сказати, що Маск завжди був готовий вислухати обгрунтоване, ретельно зважене думку і поміняти свою точку зору, якщо для цього знайдуться вагомі доводи.

У другій частині поговоримо про WhiteStar, SCTY, TSLA і про те як буде будуватися ринок автомобілів, космосу і енергії світла, розглянемо графіки акцій двох компаній, згадаємо минулі пости і освіжимо в пам'яті історію Tesla в моєму житті.