Ілон Маск офіційно відмовився від розробки літаючих автомобілів

Якщо і можна назвати якесь одне ім'я, яке тісно асоціюється з майбутнім транспортних технологій - будь то самоврядні автомобілі або космічні кораблі, які виконують регулярні рейси на Марс, то це - Ілон Маск.

Тому можна було очікувати, що він не упустить можливості зайнятися літаючими автомобілями. Але голос розуму устами Маска вимовив те, що нам усім варто було почути: "Якщо хтось не обслужить свій літаючий автомобіль, який відлетів ковпак колеса може, як гільйотина, відрізати вам голову".

У недавньому інтерв'ю Максу Чафкіну з Bloomberg, мільярдер-мрійник сказав, що, якщо ми хочемо, всерйоз розглядати можливість появи літаючих авто, потрібно уявити собі, як буде виглядати повітряне шосе з точки зору тих, хто знаходиться на землі. Треба визнати, що дорожній рух зараз досить напружений. Але уявіть собі майбутнє, де небо буде заповнено гігантськими металевими коробками, зловісно гарчать над нашими головами.

"Рівень нашого занепокоєння не знизиться, якщо з'являться ці важезні штуки, що гудуть у нас над головою", - говорить Маск. Вже через короткий час деякі з нас зможуть випробувати ці відчуття особисто, так як Дубай зовсім недавно оголосив, що планує в липні запустити перший в світі парк літаючих таксі.

"Пасажирам не потрібно вчитися літати і отримувати ліцензію пілота", - сказав в торішньому інтерв'ю Forbes Деррік Ксіонг з компанії EHang, яка виробляє дрони і буде постачальником цих таксі. "Потрібно буде просто натиснути кнопку, таксі вертикально підніметься в повітря, долетить з точки А в точку Б і приземлиться".

Схоже, Дубай серйозно налаштований щодо даного проекту, і якщо вони дійсно піднімуть у повітря свої літаючі таксі вже в цьому році, це стане відмінним підтвердженням даної концепції, і інші міста зможуть побачити, наскільки вона виправдає себе.

Але ідея полягає не в тому, щоб кілька багатіїв здійснювали модні 30-хвилинні поїздки пару раз в день. За словами Маска, він вирішив не займатися літаючими автомобілями, так як навіть пілотований політ на Марс - планету, що знаходиться на відстані 54,6 мільйона кілометрів від Землі - є набагато більш правдоподібним проектом. Він, як інженер, бачить в ідеї літаючих автомобілів одну велику і одвічну проблему - гравітацію.

"Поки закони фізики діють, будь літаючий автомобіль повинен буде генерувати значну силу, спрямовану вниз і перешкоджає його падіння. Для знаходяться на землі це означає вітер і шум, не кажучи вже про осколках в разі невеликого ДТП в повітрі", - пояснив Маск в інтерв'ю Bloomberg. "Безумовно, мені подобаються всякі літаючі штуки, але важко уявити собі, щоб літаючі автомобілі отримали широке поширення".

Маск вирішив переключити увагу з небес на землю. На початку цього місяця він показав перший відрізок підземного тунелю, будівництво якого розпочато на парковці SpaceX в Лос-Анджелесі.

За даними Business Insider, Boring Company - нове підприємство Маска - володіє технологією, яка може прискорити процес прокладки тунелю майже в десять разів у порівнянні зі звичайними методами. Хоча даний проект сильно залежить від отримання необхідних дозволів, щоб тунель міг бути продовжений на ділянках, що належать іншим власникам, Маск впевнений, що у нього великі перспективи. Він обіцяє, що під землею зможуть ходити, як мінімум, автомобілі, а то і вакуумний потяг Hyperloop, що рухається зі швидкістю звуку.

Правда, їздити по темних підземних тунелях не так романтично, як літати по повітрю, серед хмарочосів. Але Маск каже, що людство вже розширилося вгору і вшир, і прийшов час зробити нашу присутність на Землі "тривимірним".

"У нас є хмарочоси з їх численними рівнями. У нас є плоска, двовимірна мережа доріг. Коли всі хочуть скористатися ними одночасно, виникають затори".

При розгляді концепції великої мережі пересічних тунелів, придатних для руху автомобілів, на думку відразу приходить одна велика проблема, пов'язана з безпекою, - дестабілізація поверхні. Але Маска це не дуже турбує. Він каже, що підприємства видобувної промисловості вже протягом декількох століть бурять отвори в Землі, і, тим не менш, місця для буріння під землею ще вистачає. "Земля велика, а ми - маленькі", - говорить він. "Ми такі, маленькі, що ви навіть не уявляєте".

Польоти або тунелі - змагання починається. Якщо нам доведеться витрачати гроші на одну з цих фантазій, то ми, скоріше, віддамо перевагу похмуре підземелля перспективі бути обезголовленим злетіли колісним диском.

Відкрити рахунок для торгівлі акціями високотехнологічних компаній