Ілон Маск назвав найперспективніші технологічні прориви, що відкривають нам дорогу в майбутнє

Широко відомий інноватор і підприємець Ілон Маск відвідав проходило в Гонг-Конгу захід під назвою Startmeup і виступив з промовою про те, які наукові досягнення він вважає найбільш перспективними і корисними.

Нейронна сітка

Нейронна сітка стала однією з перших інновацій, про які поділився враженнями містер Маск. Спільна робота китайських і американських учених привела до того, що вони знайшли спосіб імплантувати в мозок тонку сітку, що складається з мікросенсорів, здатних повністю інтегруватися з мозкової рідиною і таким чином відслідковувати активність мозку через спеціальний комп'ютерний інтерфейс.

Пристрій винайшли дослідники з Гарварду спільно з вченими з Пекінського національного центру нанонаук і технологій. Його принцип роботи полягає в тому, що за допомогою "шприца", діаметр якого становить всього 0. 1 міліметра, в мозок вводиться гнучка мережа мікросхем, що не шкодить мозку і не порушує його роботи. Такий сенсор досить тонкий і гнучкий, щоб повністю інтегруватися з мозковими клітинами, що в перспективі уможливлює появу людських кіборгів. По крайней мере, так вважають вчені з Гарвардського університету.

Поки що технологія не була випробувана на людині, і першими піддослідними стали лабораторні миші. Після введення сітки в мишачий мозок вона розправляється і збільшується в 30 разів, після чого її клітини мозку і утворюють з мікросхемами міцний зв'язок. Досліди показали, що мозок повністю приймає як біохімічні, так і механічні компоненти сітки і не отримує від них зовсім ніякої шкоди.

Минулі через експеримент миші живуть і живуть і до цього дня, і до них можна в будь-який момент підключити комп'ютерний інтерфейс, який без шкоди для них зможе відстежувати їх мозкову активність. Подальші дослідження показують, що ідентична технологія може бути з успіхом застосована і на людях.

Імплантація мозкового комп'ютерного інтерфейсу в людський мозок на нейронних рівні допоможе людям отримати досконалу пам'ять і значно посилити їх когнітивні функції.

Ілон Маск в своєму виступі звернув увагу на те, що технології такого роду з часом обов'язково стануть загальнодоступними і звичними, і саме людська кібернетика стане основою інтелектуального прогресу майбутнього. Адже навколишній людини інформаційне поле невблаганно розширюється, і можливостей нашого мозку незабаром може виявитися недостатньо для його обробки і засвоєння.

Нейронна пил

Нейронна пил - ще одна інновація, на якій загострив увагу Ілон Маск. Головний бар'єр, що стоїть на шляху повноцінного розвитку людино-машинного інтерфейсу (BMI) полягає у відсутності імплантуються нейронних систем, здатних зберігати працездатність протягом досить довгого періоду часу. І нейронна пил цілком може закрити собою цю прогалину. Ця технологія поєднує в собі всі необхідні для цього властивості: мініатюрний розмір, оптимальний діапазон частот і низьке енергоспоживання. Крім того, завдяки своїй неведано сумісності та гнучкості у використанні можна довести кількість нейронних рекордеров в мозку до величезного колічестваі таким чином значно збільшити достовірність зібраних даних, що відкриває людству прямий шлях до створення повноцінного людино-машинного інтерфейсу. Нейронна пил володіє всіма цими властивостями завдяки успішному застосуванню двох інноваційних технологій:

  1. Нейронна пил є інновацією сама по собі. Вона складається з тисячі вільно "плаваючих" незалежних один від одного електричних вузлів, розмір кожного з яких становить приблизно 10-100 мікрометрів. Такого роду мікроузли здатні збирати позаклітинні електрофізіологічні дані організму, структурувати їх і відправляти на комп'ютерний інтерфейс.
  2. Особливі передавачі, розміщені під черепною коробкою. Саме вони дозволяють встановити зв'язок між частинками нейронної пилу і забезпечувати їм підживлення енергією. Вони володіють неймовірно ефективними властивостями, без яких кожна "нейронна порошинка" була б просто не в змозі функціонувати. Варто зазначити, що такі передавачі знаходяться не тільки під черепом, але і над ним. Тому існує поділ нейронних трансмиттеров на внутрішні і зовнішні.

Ці дві інновації можна сміливо назвати найбільш значними і багатообіцяючими з перерахованих Ілона Маском в своєму виступі. Однак він говорив і про деякі інші перспективних з його точки зору наукових і технологічних проривах. Зокрема, він торкнувся проблеми втілення в життя літальних апаратів, заснованих на електриці і деякі останні досягнення в області генетики. Зрозуміло, інноватор торкнувся і космічну галузь, проте нічого принципово нового і невідомого світовій спільноті раніше озвучено не було.