IBM (IBM) погіршив фінансові показники

У понеділок, 20 квітня, за 2 квартал 2015 фінансового року, після закриття основної торговельної сесії американського ринку, відзвітувала найбільша світова компанія в сфері ІТ-інфраструктури - International Business Machine, акції якого торгуються на Санкт-Петербурзькій біржі під тікером IBM. Звітність вийшла досить негативна - виручка скоротилася на 13% і впала нижче 19. 6 млрд. Доларів, чистий прибуток склав 2.33 млрд. Доларів, проти 2.38 млрд. Прибутку роком раніше. На фінансові показники негативно позначилося зміцнення долара на світовому валютному ринку і триваючий спад продажів комп'ютерної техніки. Проте, настільки здавалося б слабкі результати виявилися кращими за очікування аналітиків, що прогнозували прибуток на рівні не більше 2.2 млрд. Доларів. Але незважаючи на це, акції компанії на відкритті торгів у вівторок просіли на 0.5% - до 164.90 доларів (напередодні котирування підскочили більш ніж на 3% і перевищили позначки 166.5 доларів, що є максимумом з кінця жовтня минулого року).

IBM є найбільшою компанією в сфері ІТ-інфраструктури, зокрема розробляє програмне і апаратне забезпечення і надає консалтингові послуги в ІТ сфері. Загальний штат ІТ-гіганта на сьогоднішній день перевищує 440 тисяч осіб.

Виручка компанії скорочується вже другий рік поспіль. Негативні фінансові показники, в свою чергу, чинять тиск на акції, які з літа минулого року просіли більш ніж на 25% з своїх максимальних відміток. Навіть традиційно найбільш сильні сегменти компанії показали вкрай слабку динаміку. Зокрема, за минулий квартал на 23% скоротилися доходи від продажу комп'ютерного обладнання, які склали лише 1. 7 млрд. Доларів, виручка від продажу ІТ-систем і технологій скоротилася на 11% до 7.9 млрд. Доларів, а в сегменті послуг для бізнесу та консалтингу зниження склало 13% - до 4.3 млрд. Доларів. Варто зазначити, що ця звітність виявилася найгіршою для ІТ-гіганта за останні 13 років.

Через зміцнення долара, продажі компанії в Європі і азіатському регіоні скоротилися більш ніж на 10%. Тільки з початку року американська валюта зміцнилася до євро на 16%, а до ієни зміцнення в 2013-2014 рр. склало майже 70%. Це призвело до зниження конкурентоспроможності американських товарів і послуг на світовому ринку, що відбилося на попиті і відповідно на доходи компаній-експортерів, до числа яких належить і IBM. При цьому, з огляду на наступне підвищення ставок ФРС, очікувати зміни тренда на валютному ринку не варто, а тому доходи компанії на зовнішніх ринках продовжать падати. Крім того, негативний тиск на фінансові результати компанії надає також загальне падіння попиту на комп'ютерне обладнання. Щоб подолати негативний тренд за фінансовими показниками, менеджмент активно працює над просуванням нового сегмента бізнесу, а саме - хмарних сервісів. Зокрема, тільки в поточному році в розвиток цього сегмента буде вкладено до 4 млрд. Доларів. І в цілому позитивні результати вже можна спостерігати - за квартал доходи від цього напрямку виросли більш ніж на 60%.

В цілому ж, за 2014 фінансовий рік загальна виручка International Business Machine знизилася до менш ніж 92, 8 млрд. Доларів, що майже на 6% менше, ніж роком раніше, а чистий прибуток склав лише трохи більше 12 млрд. Доларів, проти майже 16.5 млрд. доларів в 2013 році. Проте, такі результати були очікуваними інвесторами і тому вже заздалегідь закладені в ціну акцій. Однак якщо менеджменту не вдасться переломити цей тренд, то уникнути подальшого падіння капіталізації навряд чи вдасться.

Таким чином, квартальну звітність IBM можна оцінити як негативну. Акції до цього вже встигли показати серйозну корекцію, протягом 2 півріччя минулого року інвестори намагалися позбутися від наявних паперів компанії. В середньо та довгостроковій перспективі капіталізація емітента буде залежати виключно від динаміки фінансових показників. Поки ж, наші короткострокові очікування по акціях - негативні. Тому рекомендація по паперах - продавати, з найближчою метою метою 160. 00 доларів за акцію.