Хайп - історія появи

Як показує практика, 99% існуючих HYIP-проектів - НЕ більш ніж банальна афера, організована як фінансова піраміда. Якщо в Штатах HYIP давно вже називають СЬКАМ-проектами (в перекладі з англійської scam-шахрайство), то для вітчизняних "інвесторів", які не мають ніякого досвіду інвестування, HYIP - просто земля обітована, посипана манною небесною. Так, перший творець HYIP-проекту - якийсь Чарльз Понці (або За НЗИ, подвійне вимова). Людина ще на початку 20 століття зумів поставити на вуха приблизно 40 мільйонів американців. Одні розглядають діяльність цього, безумовно, талановитого підприємця як банальне шахрайство, але існує й альтернативна точка зору, згідно з якою Понці геніально втілив унікальну фінансову ідею.

Так хто такий Чарльз Понці - праотець HYIP-ів та інших фінансових пірамід або геній, винахід якого не має відношення до афери. Для початку - трохи історії.

Створення хайп - історія Понці

До створення Чарльза Понці підштовхнули прості поштові купони, що вкладаються в конверт відправниками. Горезвісні купони діяли з початку 1906 роки (введені в обіг якої міжнародної поштової угодою), будь-який бажаючий міг обміняти ці самі купони на марки. Поштові купони додавалися до листів - щоб одержувач не витрачав свої гроші на відповідне послання. Купони уніфіковані - в угоді про їх введення взяли участь 60 розвинених держав. Так, купон можна було купити в Росії і отоварити у Франції за такою ж ціною. Ідея хороша - до початку 1 світової працювала чудово. Перші проблеми почалися наприкінці 1910х, під час світової фінансової кризи. Тодішній криза зачіпає європейські країни, які постраждали від військових дій. Економічні негаразди продовжувало заглиблюватися, між курсами американської і європейських валют спостерігалася значна різниця. В ті часи поштовий купон, придбаний в Італії за 1 цент, можна було поміняти на шість купонів в США (також по центу). Понці - напевно, перший хто помітив подібний феномен і придумав йому практичне застосування. Історія талановитого підприємця часів 1 світової - нижче в нашій статті.

Логіка організатора нового хайп-проекту

Логіка Понці була проста - можна купити не одну марку, а відразу кілька тисяч (а то і мільйонів). Шляхом нехитрих підрахунків (збільшення вартості в 6 разів), можна прийти до висновку - при великих вливань надзьобується колосальна сума чистого заробітку. Однак Чарльз не мав грошей на покупку - він розповів про ідею власним знайомим, близьким, родичам. Інвестиції в поштові купони почалися. Після того, як Понці добув стартовий капітал, він реєструє фірму SEC - Securities Exchange Company в 1919 році. Розмах разючий - відділення були в Нью-Гемпширі, Нью-Йорку, Бостоні та Манчестері. Securities Exchange Company погашала боргові розписки з прибутковістю в 50 (а згодом і всі 100%) через три місяці. Була замовлена ​​дорога рекламна кампанія - вкладникам обіцяли вкладення їх грошей в поштові операції, проте технологію заробітку тримали в суворій таємниці. Справжнісінький інвестиційний бум, аналогів якому історія тоді ще не знала, трапився в місті Бостон, через тиждень після відкриття місцевого представництва Securities Exchange Company. Сарафанне радіо зіграло на руку Понці - вкладники, бажаючи вкласти в форму, яка стабільно виплачувала дивіденди, несли в касу останні заощадження.

Стрімке успіх хайп

Через 3 місяці сумарна сума надходжень тільки в бостонское представництво компанії перевищує мільйон доларів на добу. Офіси завалили грошима - персонал зберігав готівку в ящиках письмових столів, в коридорах (упаковані в коробки). Є чутки навіть про організацію сховищ в туалетах. І кінця фінансового потоку видно не було.

Сам Чарльз Понці вдався до хитрощів - процедура вкладання грошей була максимально спрощена, а процедура отримання коштів, навпаки, ускладнена. Видавали гроші з двох конторок (що породжувало божевільні черги), брали же з 20 і більше. Психологічний момент враховувався - забравши свої дивіденди, вкладник повинен був пройти мимо низки кас, де можна було вкласти долари назад і отримати більше. Простий хід спрацював - більшість вкладників надходили саме так.

Перші проблеми або чому небезпечно створювати хайп

Середина літа приносить проблеми - бурхливим зростанням Securities Exchange Company цікавляться профільні державні служби. Незважаючи на всі зусилля, що проводяться перевірки так і не зуміли виявити ніяких порушень. Втім, без прецедентів не обійшлося. Аудит в нью-йоркському відділенні виявив якісь дрібні проблеми зі звітністю і прикрив представництво Securities Exchange Company. Такі дії влади породили паніку - тисячі вкладників кинулися знімати накопичення. Сам Чарльз Понці почав особистий прийом переляканих вкладників (поряд з іншими менеджерами), з посмішкою повертаючи гроші з відсотками. Кінець підкрався непомітно - один з вкладників таки подає на Понці в суд. Причина була несерйозною, проте, на тлі бурхливого зростання компанії і її перших проблем з владою, Чарльзом цікавляться журналісти. 26 липня 1920 року в газеті Boston Post вийшла стаття, де розповідалося про тюремні терміни Понці і інший компромат. Організатор Securities Exchange Company заарештований, компанія збанкрутувала.

Епілог - афера століття

Загальна сума вкладів - 150 мільйонів доларів. Те, що вдалося зробити Понці, влади розсьорбували протягом всього наступного року. Ліквідація Securities Exchange Company спричинила за собою банкрутство безлічі солідних банків і компаній. Понці був засуджений на 5 років, з яких він відсидів лише рік і, згодом, його випустили за амністією. Однак і після тюремного терміну він не вгамував свій запал - за наступні незаконні операції з землею у Флориді його засудили на три роки і після відбуття покарання депортували до Італії. Помер Чарльз Понці в 1949 році в глибокій убогості, на околицях Ріо-же-Жанейро.