Гібридний космоплан змінить правила космічної гонки 21 століття

Поки американська компанія SpaceX миготить в новинних стрічках зі своїми ракетами багаторазового використання, Китай оголосив, що веде роботу над ультразвуковим космопланів - літальним апаратом нового покоління.

Китайська корпорація космічної науки і техніки (CASTC) починає масштабні наукові дослідження в області високих технологій. На заміну застарілого Space Shuttle буде створений новий космічний корабель з гібридними двигунами комбінованого циклу. Він зможе злітати зі злітно-посадкової смуги і відправлятися зі звичайного аеропорту прямо на навколоземну орбіту.

У гібридних двигунах комбінованого циклу цього "космічного літака" будуть використовуватися турбовентиляторні або турбореактивні двигуни. Завдяки їм космоплан буде здійснювати горизонтальний відрив від поверхні злітно-посадкової смуги. Після того, як апарат підніметься в повітря, буде запускатися прямоточний повітряно-реактивний двигун (ПВРД). У міру збільшення швидкості він буде переходити в режим гіперзвукового прямоточного повітряно-реактивного двигуна (ГПВРД), який розжене космоплан до надзвукової швидкості. У режимі ГПВРД гібридний космоплан зможе літати в "ближньому космосі", тобто в тій частині атмосфери, яка знаходиться між 20 - 100 км над рівнем моря. І, нарешті, гібридний літальний апарат буде використовувати свої ракетні двигуни для виходу з ближнього космосу на орбіту Землі.

У передачах китайської державної телекомпанії CCTV і її англійської служби був особливо підкреслений той факт, що космоплан, що розробляється CASTC, можна буде використовувати повторно, для того щоб в рази знизити витрати на запуск корабля в космічний простір.

Чжан Юн, інженер CASTC, стверджує, що на підготовчі роботи і створення високотехнологічного космоплана Китаю буде потрібно всього від трьох до п'яти років. Готовий літальний апарат планується ввести в експлуатацію до 2030 року.

Ще одна цікава подробиця: інший інженер CASTC на ім'я Ян Ян зазначає, що майбутній космоплан забезпечить "легкий доступ до космічного простору непідготовленим для цього людям". А вся справа в тому, що цей космоліт матиме більш плавне прискорення, ніж традиційні ракети. З цієї причини зменшаться фізичні навантаження, які космонавти відчувають при зльоті. Можна припустити, що буде створена версія космічного літака, який можна було б використовувати і для космічного туризму.

Освоєння складних технологій і виготовлення ПВРД/турбо двигуна комбінованого циклу в заявлені Китаєм рекордно короткі терміни є надзвичайно амбітною метою. Проте варто мати на увазі, що КНР насправді є світовим лідером в декількох технічних областях, які є ключовими для даного проекту. У 2015 році професор Ван Чженьгу за успіхи в роботі по створенню двигунів ГПВРД був удостоєний медалі Feng Ru - найвищої нагороди Китаю, яка присуджується за заслуги в авіаційній галузі. Тим самим Піднебесна стала другою країною в світі після Сполучених Штатів Америки, що освоїла технологію ГПВРД.

Занадто короткий термін, відведений Корпорації космічної науки і техніки на дослідження, також дає підставу припускати, що заяви, зроблені в 2015 році про проведення випробувального польоту безпілотника багаторазового використання на швидкості Mach 4 (= 4 Маха), під час якого тестувався ПВРД/турбореактивний двигун комбінованого циклу, відповідали дійсності. Крім того Китай також має найбільшу в світі гіперзвукову аеродинамічну трубу JF- 12 з числом Маха, рівним 9. Саме в ній, а не в процесі польотів проводяться випробування "гіперзвуковіков", виключаючи тим самим ризик втратити і без того дорогі гіперзвукові реактивні двигуни.

Основною проблемою для Китайської корпорації космічної науки і техніки є інтеграції всіх необхідних компонентів в єдину силову установку. Також складність викликає створення легкого і міцного корпусу літального апарату, який зміг би протистояти наджорстким умов гіперзвукового польоту і зворотного повернення в земну атмосферу.

Чи впишеться реалізація проекту у встановлені терміни або затягнеться ще на кілька років, результати роботи вчених і інженерів все одно обіцяють бути дуже вражаючими. У будь-якому випадку вони сильно вплинуть на хід світової космічної гонки. Запуск літальних апаратів в космічний простір стане легким і менш витратним.

Розробка без комбінації з ракетним двигуном ПВРД дуже добре підійде для використання в гіперзвукових безпілотних і пілотованих літальних апаратах. Здійснюючи політ в навколоземному просторі на швидкості, що перевищує Mach 5, таке повітряне судно може легко контролювати всю планету. А швидкість і велика висота захистить його від усіх існуючих сьогодні систем ППО.

Даний проект CASTC наступає на п'яти іншим досягненням цієї найбільшої азіатської країни в сфері космічних технологій, серед яких можна назвати успішні випробування твердотільного ракетного прискорювача діаметром 3 метри і паливного турбонасоса для надважкої ракети LM-9. Череда серйозних проривів КНР в галузі космічних технологій свідчить про те, що на додаток до підвищення престижу країни її керівництво прагне підвищити рівень інформованості та підтримки з боку громадськості. Це потрібно для того щоб виправдати дорогі інвестиції в розвиток космічних технологій наступного покоління, таких як гібридні літальні апарати і надважкі ракети "Луна".

Переваги, які отримує Китай будучи першопрохідцем в деяких сферах аерокосмічної галузі, безумовно, дають цій країні статус супердержави на Землі і космосі.

Відкрити рахунок для торгівлі акціями високотехнологічних компаній