Уго Чавес девальвував болівар

Страждає від раку президент Венесуели Уго Чавес прямо з лікарні в Гавані видав указ про девальвації Останньою людиною, котра керувала Венесуелою з-за кордону, був Сіпріано Кастро на початку ХХ століття, і тоді все закінчилося плачевно. Коли прозваний "андской мавпою" президент відправився на лікування до Німеччини, в країні стався переворот.


Рішення Чавеса про девальвацію дорого обійдеться країні. Але малоймовірно, що його уряд незабаром чекає схожа з попередниками доля. Сама по собі девальвація не вирішить проблеми, що накопичилися за роки помилок в керівництві. Чи не буде девальвація національної валюти болівара на 32% і досить різкій, адже курс американського долара на чорному ринку в три рази вище, ніж офіційний. За сформованою за роки традиції девальвація вирішує тільки роздуті проблеми. Оскільки доходи Венесуели від продажу нафти тепер більше коштують в місцевій валюті, девальвація допоможе компенсувати зростаючий дефіцит бюджету.
Діра в державних рахунках Венесуели з'явилася, коли правляча партія збільшила витрати на 25% перед виборами в жовтні минулого року. Тепер настав час платити за рахунками, але робити це через високого рівня інфляції доведеться в основному простим венесуельців. Уряд же, навпаки, отримає гроші, які зможе витрачати. Це зіграє на руку наступнику Чавеса на наступних виборах.
Аргентина збільшила свої витрати на 25% перед переобранням Крістіни Фернандес в 2011 р Тепер у країни проблеми - зростаючий дефіцит бюджету, висока інфляція і "паралельний" обмінний курс, який в два рази нижче офіційного.
Такі проблеми - не новина для регіону. Десять років тому здавалося, що Латинська Америка під загрозою "рожевої хвилі" - підвищення популярності лівої ідеології. Тепер прагматизм здебільшого став нормою. Деякі інші країни, наприклад, Бразилія та Чилі, теж мають проблеми з валютою. Але їх обмінні курси ростуть завдяки потужному притоку капіталу, а не падають через його відтоку.