Як насправді влаштована торгівля на біржі, і як її можна поліпшити: Простий алгоритм (частина 4)

Продовжуємо серію статей колишнього HFT-трейдера Марко Стукко, в яких він на пальцях пояснює, як влаштована високочастотна торгівля на біржі. Прийшов час обілити HFT від звинувачень в відповідальності за короткострокові збої в роботі фінансових ринків.

У 2012 році багато писали про провал трейдерської компанії з Уолл-Стріт Knight Capital (KCG). Фірма почала практикуватися в високочастотної торгівлі і зазнала нищівну невдачу, втративши $ 440 млн. І похитнувши віру інвесторів в HFT. Журналістам зазвичай ніколи вникати в технічні деталі подібних історій. Але, як стверджує автор блогу про HFT, причин для паніки не було. Трейдерські системи надійні, якщо збудовані з розумом.

Існує два основних правила, як побудувати міцну і надійну HFT-систему. Вони тільки на перший погляд суперечать один одному. Перше називається методом Агентства транспортної безпеки (Transportation Security Agency). Суть його в тому, щоб створити пару ідеальних систем, "рентгенівських сканерів", через що не проскочить навіть миша. Потім на їх основі вже робити всю решту конструкції. Якщо ваш апарат захисту зроблений правильно, і ви можете йому довіряти, тоді все інше повинно заробити, як слід. Девіз цього методу: будь-яка помилка виключена.
Другий підхід можна назвати методом Netflix. В його основі лежить ідея про те, що будь-яка система коли-небудь починає давати збої. Мережа Netflix має у себе програму, яка називається "мавпячий хаос". Коли хто-небудь з розробників починає роботу з софтом компанії (а мова йде про десятки тисяч окремих серверів), програма запускається і починає відключати у випадковому порядку деякі з серверів. Якщо система не може з цим впоратися, вона відкидається як ненадійна. Девіз Netflix можна позначити так: "лайно трапляється" - будь готовий до цього.
На ринку акцій можна добре проілюструвати принцип другого підходу. Лайно трапляється тут постійно. Але спільні дії ринку і регуляторів гарантують, що всілякі технічні пертурбації (наприклад, сплески активності HFT-торговців) не завдають особливої ​​шкоди. На графіку представлені позиції індексу S & P 500 за часом, по одній точці в день.


Це той тип діаграми, що привертає таких людей, які торгують повільніше, ніж будь-який денний трейдер. Типу Уоррена Баффета, Джорджа Сороса і тому подібних. Він демонструє вплив на ринок Flash Crash (обвал на Нью-Йоркській фондовій біржі, що трапився в 2010 році).
Якщо не прописати докладні значення на осі X, з нього неможливо зрозуміти, де і коли трапився обвал ринку. Автор розповідає історію приятеля-трейдера, який як раз в момент обвалу відлучився до вбиральні. Протягом 20 хвилин поки він був там, ринок встиг просісти і відновитися. Так, залишилися речі, які потрібно було підчистити. Але в цілому, відновлення не зайняло багато часу.
Ось ще один графік, який ілюструє історію з компанією Knight Capital в 2012 році:


Тут два варіанти, каже автор: або провалу з цієї діаграми реально не видно, чи він просто не вміє поводитися з Matplotlib для правильного відображення даних.
Настав час для наступного грандіозного викриття. Єдина лінія, яка вказує на неприємності від діяльності Knight Capital, це ціна акцій самої компанії.


Підіб'ємо підсумок, що ж сталося, коли лопнув Knight Capital? Ми можемо помітити деякі нерівномірності в процесі торгів у момент неприємностей з компанією, поки всі інші намагалися з'ясувати, що сталося. Насправді, лише пішла в рознос одна комп'ютерна програма Knight Capital, яка стала купувати високо, а продавати низько. У підсумку вона збагатила на 400 млн. Доларів деяких інших трейдерів. Сам ринок трохи просів у вівторок, але до п'ятниці повністю відновився.
Здається, що єдиною жертвою цього "колапсу" стала компанія Knight Capital. Тобто фінансовий ринок діяв за принципом Netflix: якщо хтось просів - викинь його за борт, і ринок швидко прийде до тями.