Як правильно торгувати розворот тренда

Уявіть, що ви спостерігаєте за акцією, яка готується піти вгору. Нарешті, це рух відбувається - вийшовши з бази на підвищеному обсязі, ціна починає набирати моментум, але спочатку робить відкат, де ви і відкриваєте позицію. Розгойдуючись туди-сюди, ціна піддається сильному тиску покупців, які штовхають її вище, і тренд поновлюється. Ваша позиція стає прибутковою, і навіть здається, що це може бути ваша найкраща угода на рік.

Але потім відбувається непередбачене. Немов ударившись об цегляну стіну, ціна спотикається; намагається продовжити рух, але безуспішно. Подібно боксеру, який отримав несподіваний удар, ринок починає хитатися, і ініціативу перехоплюють ведмеді. Ціна йде проти вас, зачіпає ваш стоп, а вас охоплює відчуття спустошеності побачивши того, як потенційно найкраща угода року завершилася нічим.

Якщо у вас вже є певний досвід роботи на ринку, то ви, напевно, вже виявлялися в ситуації, коли угода починалася дуже добре, але закінчувалася збитком, залишивши вас з відчуттям, що втрутилися якісь невідомі сили. За всім цим стоять якісь сили, які ви відчули, але не змогли побачити і зрозуміти. Ця "невидима лінія" перегородила шлях вашої позиції, але ви так і не зрозуміли, що сталося, і як цього уникнути (а може бути навіть - скористатися і заробити).

Торгівля наосліп

Чи не багато трейдерів сьогодні розуміють, де знаходяться ці невидимі лінії, а кілька десятків років тому таке розуміння було більш поширеним. З часткою іронії можна сказати, що ті трейдери, які добре розуміли ці лінії, по суті, "торгували наосліп", тому що графіки в той час були рідкістю, а доводилося працювати, як правило, просто з тікер і ціновими даними за день. Такі трейдери, у яких не було графіків і індикаторів, використовували прості формули, щоб визначити розташування цих ліній і постаратися на них заробити.

Важливо розуміти, що сучасний технічний аналіз денних графіків дає можливість визначити розташування звичайних цінових рівнів підтримки/опору і допомагає їх легко помічати на графіку (див. Мал. "Місячні розвороти").

Місячні розвороти

Використовуючи ціни High, Low і закриття за березень 2015р, можна розрахувати місячні точки розвороту, щоб розуміти, де ціна може консолідуватися або відскочити від підтримки або опору

Ринково нейтральна ціна (яка не має спрямованого трендового руху) має відносно чіткі рівні підтримки і опору. Менш значні рівні можна також знайти на High і Low, сформованих під час руху ціни акції, коли в позиціях знаходяться як покупці, так і продавці, але продовжують сидіти, не дивлячись на те, що знаходяться на неправильній стороні тренда. Змирившись з тим, що угода буде збитковою, вони все ж довго чекають, іноді - роками, перш ніж вийти з позицій. Саме на цих менш значних рівнях можна зустріти підтримку і опір, причиною яких є вихід таких трейдерів в безубиток.

З цієї причини, основні рівні підтримки і опору зазвичай формуються на High 52 тижнів і абсолютних High. За підтримки масивними об'ємами, на цих рівнях формуються тривалі бичачі і ведмежі ринки, які визначають тренди на місяці і роки вперед.

Але існує і незвичайний випадок, коли технічний аналіз не може пояснити, чому рух ціни спіткнулася без видимих ​​причин. Саме такі незвичайні рівні підтримки/опору, які не може пояснити сучасний технічний аналіз денних графіків, викликають занепокоєння у трейдерів. Нерозуміння, що собою представляють ці невидимі лінії, і де вони формуються, змушує трейдерів втрачати впевненість у собі і впливає на здатність приймати виважені рішення.

Хоча збитки - невід'ємна частина торгівлі, стабільна серія непояснених збитків може надломити будь-якого трейдера, яким би психологічно стійким він не був. В результаті, може виникнути психічне виснаження, яке призведе до одного з двох варіантів результату: ви зовсім залишите торгівлю, або ваш торговий рахунок спустошиться в результаті довгої серії збиткових угод. Обидва варіанти - погані.

Невидимі лінії підтримки і опору

До настання ери персональних комп'ютерів, маркет-мейкери і біржові трейдери шукали метод, що дозволяє швидко визначати ціновий рівень, коли торговий інструмент стає дешевим або дорогим. Такі рівні цін вважалися "розворотне" щодо напрямку руху ціни. Трейдери розробили просту математичну формулу, яка використовується і до цього дня.

Ця формула виражає багаторівневий підхід до підтримки і опору на ринку, які називаються "точками розвороту". Розворот можна обчислити, знайшовши середнє значення цін High, Low і закриття за попередній період торгівлі:

Розворот = (High + Low + Закриття) / 3

Потім, щоб обчислити розворотні рівні опору, застосовуємо такі формули:

Опір 1 = Розворот + (Розворот - Low)

Опір 2 = Розворот + (High - Low)

Опір 3 = Розворот + 2х (Розворот - Low)

Рівні підтримки обчислюємо за формулами:

Підтримка 1 = Розворот - (High - Розворот)

Підтримка 2 = Розворот - (High - Low)

Підтримка 3 = Low - 2х (High - Розворот)

На практиці, ці точки показують, де, найімовірніше, буде знаходитися ціна при зміні ринку. Середня точка розвороту і внутрішні рівні показують, де консолідується ціна, коли вона блукає навколо якогось значення. Зовнішні розворотні рівні можуть показувати, де ціна зайшла занадто далеко і вірогідний розворот (див. Рис. "Відскік від підтримки"). Таким чином, ми отримуємо своєрідний осцилятор, який показує, де ціна занадто завищена або занижена. З огляду на це, на рівні зовнішніх розворотів точок можна забирати прибуток, коригувати стопи і шукати можливі контртрендовие формації.

Відскік від підтримки

На 5-хвилинному графіку за 15 квітня 2015 можна побачити денні точки розвороту і положення поточної ціни щодо цих рівнів.

Синя лінія - середня місячна точка розвороту, червона - денна точка розвороту S1.

Спільно вони вказують на сильний рівень підтримки, особливо, після того, як протягом останніх двох днів ціна знаходилася вище них.

Виділений бар дав бичачий сигнал на вхід від підтримки, де почалося ралі.

Розуміння розташування цих невидимих ​​ліній (точок розвороту) дає можливість побачити те, чого не бачать інші, і підготуватися до несподіванок (див. Рис. "Підхід до опору"). Але щоб ще більше поліпшити торгівлю з використанням точок розвороту, потрібен поглиблений аналіз.

Підхід до опору

10 квітня 2015 року, на відкритті, ціна продовжувала перебувати вище рівня.

Були обчислені нові точки розвороту з урахуванням діапазону торгівлі попереднього дня.

Ціна продовжила рух вгору, в зону опору, утворену денними рівнями розвороту R1 і R2.

У цій зоні ціна консолідувалася у вузькому діапазоні, але навіть якщо вона проб'є його, то вище є місячний рівень розвороту R1.

Знаючи про це, потрібно виходити з угоди або хоча б підтягти стоп.

Різні таймфрейме

Розглядаючи точки розвороту як невидимі лінії підтримки і опору, задумаємося: де ще може бути критично важлива інформація? Однією з проблем є те, що трейдери розглядають точки розвороту тільки на короткостроковому таймфрейме, не зважаючи на середньостроковий і довгостроковий.

Справді, точки розвороту на більш високих таймфреймах є сильнішими, тому вони важливіше, ніж точки розвороту на менших таймфреймах. Якщо не зважати на цей факт, можна зіткнутися з придушенням короткострокових рівнів, що призведе до негативних фінансових наслідків.

Поблизу рівнів на довгострокових таймфреймах рух ціни може бути більш волатильним, що призведе до більших коливань ціни. Знаючи розташування цих рівнів, можна заздалегідь планувати, де входити і виходити з позиції, де підтягувати стоп, а де - просто залишатися поза грою, поки не стане зрозуміло, що станеться в майбутньому.

Ті ж формули можна застосовувати до місячним і тижневим таймфрейме. Це дозволить не опинитися на неправильній стороні руху при підході до більшого рівня розвороту. Таким чином, ви зможете визначати, чи варто входити в позицію або краще почекати появи наступної формації.

Новий погляд на зони підтримки і опору

Деякі стратегії добре працюють самі по собі. Але поглянувши на них під іншим кутом, можна знайти нові, раніше приховані, можливості.

Можна подумати про те, щоб використовувати точки розвороту для визначення зон підтримки і опору. Наприклад, замість того, щоб використовувати точки розвороту R1 і R2 як окремі рівні опору, можна розглядати ціновий діапазон між ними в якості зони опору. Це створює додаткові можливості: угода може дозріти як на рівні R1 або R2, так і всередині цієї зони. До того ж, такі зони підтримки/опору сильніше, ніж окремі точки розвороту, тому ціною складніше пробитися крізь них. Але якщо це все ж станеться, значить, в акції є значна сила, і потрібно приєднатися до неї в правильному напрямку.

Краса точок розвороту полягає в тому, що вони є динамічним інструментом, який змінюється відповідно до ціновим діапазоном, в якому торгується базовий актив. Їх можна використовувати на різних таймфреймах, що допоможе вам краще розуміти, як розвивається ринок. Навіть якщо ви не будете використовувати точки розвороту в своїй торгівлі безпосередньо, розуміння їх розташування допоможе уникнути несподіванок. Ви краще зможете контролювати свої ризики, що знизить збитки, підвищить впевненість в собі і додасть внутрішній спокій - всі ці фактори важливі для успіху в довгостроковій перспективі.

Як свідчить наш перший приклад, найголовніше - точки розвороту допомагають визначати рівні стопа і прибутку. Трейдер повинен вміти визначати, коли його позиція виявляється помилковою; якщо він робить це неправильно, то ризикує перетворити потенційно прибуткову угоду на збиткову.

Але не забувайте, що важливо використовувати точки розвороту так, як це не роблять інші. Багато хто дивиться на самі точки розвороту, але не вміють використовувати їх на більш високих таймфреймах або в поєднанні один з одним.

Саме тут ви можете знайти нові можливості.