Як торгувати на індексах акцій?

индексы акций Багато хто думає, що Форекс - це торгівля виключно валютою. Яке ж здивування починаючого трейдера, коли, покопавшись в терміналі МТ 4, він знаходить котирування золота і срібла, якісь акції і контракти (ф'ючерси). Деякі брокери пропонують додаткову торгівлю опціонами. Можна заплутатися з незвички.

Сьогодні ми поговоримо про індекси акцій, які більше використовуються на фондовому ринку, але мають до Форекс найбезпосередніше відношення.

Індекси акцій - визначення

Індекси акцій (ІА) являють собою зведені показники, які характеризують динаміку коливань ціни акцій окремих компаній, що допомагає робити прогноз про майбутню зміну їх вартості.

Як визначаються фондові індекси і для чого це потрібно? Розуміючи, як розраховується той чи інший І., можна правильно інтерпретувати його зміни, прогнозуючи майбутні зростання або падіння.

Розрахунок індексів акцій

Виділяють 4 основних способи, як розрахувати ІА:

1. обчислення невиваженого середнього арифметичного. Таким способом визначається промисловий індекс Доу-Джонса (Dow-Jones Industrial Average).

2. обчислення зваженого середнього арифметичного. При цьому використовуються різні способи зважування: за ціною акцій у вибірці, по вартості вибірки, прирівнювання ваги акцій компаній. Таким способом визначається індекс рейтингового агентства Standard & Poor's (скорочено S & P 500).

3. обчислення невиваженого середнього геометричного. Дана формула використовується найстаріший І. Великобританії ФТ-30 (FT-30 Share Index, Financial Times Industrial Ordinary Index).

4. обчислення зваженого середнього геометричного. Використовується для визначення композитного індексу Value Line Composite Average (фондовий ринок США).

Трейдеру необов'язково знати всі деталі формул, важливо, щоб він розумів, що ІА - це середнє значення певної групи акцій, що відображає стан певного сектора ринку (наприклад, "блакитних фішок" або промислових компаній). Іншими словами, нам необов'язково брати все акції даного сектора і обчислювати середнє значення - використовуються лише акції найбільш показових компаній. В цьому проявляється репрезентативність (наочність) використання ІА.

Реальний розрахунок І. роблять різні організації, найчастіше інформаційні або рейтингові агентства, а також сама фондова біржа.

Основні індекси акцій

На біржі Форекс, як і на фондовому ринку, трейдери можуть купувати або продавати кілька ІА. Нижче ми розглянемо І. Доу-Джонса і S & P 500. Дані І. найбільш актуальні для біржі цінних паперів США, але дозволяють швидко оцінити стан економіки країни і трейдерам Форекс.

Індекс Доу-Джонса

Для його розрахунку використовуються акції 30 найбільших компаній США. Варіанти - 700 акцій замість 30 або ж виключно акції транспортних і комунальних компаній.

Індекс Standard & Poor (S & P 500)

Враховуються 400 індустріальних компаній, 20 транспортних, 40 фінансових і 40 комунальних.

Обидва індексу є показовими для економіки США. Також найбільш популярні NASDAQ 100 (І. 100 найбільших компаній нефінансового сектора на ринку NASDAQ, США), DAX 30 (Німеччина), FT-SE 30 Share Index, він же Financial Times Industrial Ordinary Share Index (Великобританія), Nikkei (Японія), РТС (Росія).

Така різноманітність І. обумовлено різними способами їх розрахунку, а також кількістю країн, що дозволяє оцінити ринкову ситуацію з різних точок зору.

"Ідеального" І., який задовольняє потреби всіх учасників ринку одночасно - не існує. Тому використовуються т.зв. сімейства І., тобто І. з різними формулами розрахунку.

Недоліком І. є "відставання" від постійно мінливої ситуації на ринку. Але розвинені ринки змінюються повільно, а експерти організацій стежать за тим, щоб І. відображав стан ринків максимально точно, коректуючи формули розрахунку.

Індекси акцій - висновки

Не потрібно занадто ускладнювати або покладатися на ІА. Використання ІА було і залишається актуальним для загальної оцінки ситуації того чи іншого ринкового сектора, але детальні прогнози складаються за іншими критеріями. Все ж ігнорувати силу ІА не варто. Багато пайові фонди, та й приватні інвестори, використовують індекси для вкладення свого капіталу. Якщо акції обраних компаній ростуть в ціні, економіка розвивається - інвестори отримають прибуток. Якщо ж немає - можна або закуповуватися за більш вигідною ціною, чекаючи руху вгору в майбутньому (якщо ви вважаєте, що компанії надійні і їх акції будуть рости в ціні) або грати на пониження.

Графік руху вартості І. нічим не відрізняється від будь-якого іншого графіка, що дозволяє трейдеру використовувати аналогічні сигнали (дивергенція, перетин мовного і т.д.)

У будь-якому випадку, ті трейдери, які використовують ІА в своїй торгівлі, мають певну перевагу перед іншими гравцями, також, перевага на ринку Форекс забезпечує надійний брокер.