Як торгувати золотом

Коли долар слабшає, ціни на золото, як правило, ростуть, тому що за ту ж унцію потрібно заплатити більше доларів. Який вплив може зміна процентної ставки в США на вартість золота і як можна торгувати золотом.

Недавнє ралі по золоту здається вам позбавленим сенсу? Давайте подивимося на це таким чином: як міри ваги, унція становить лише невелику частину фунта; проте в якості заходи монетарної цінності, за британський фунт можна купити тільки невелику частину унції золота.

Трохи історії

У 19 столітті, в епоху незаперечності золотого стандарту, до грошей було нейтральне ставлення. В обігу перебували банківські векселі, які в будь-який момент можна було обміняти на золото. Сьогодні гроші являють собою паперові зобов'язання, які ніколи раніше не були менш міцними і більш формальними, що є наслідком агресивних програм монетарного пом'якшення по всьому світу.

Існують постійні спроби спотворити історичну реальність шляхом заяв про те, що золото є валютою минулого і не має істотного відношення до сучасних грошей. Але хіба цінність знаходиться в обігу валюти не грунтується, головним чином, на довірі суспільства? Хіба не залежить її стабільність по відношенню до золота від впевненості людей? Зростання побоювань з приводу майбутньої купівельної спроможності грошей призводить до валютної лихоманки. Кожен раз, коли виникає така лихоманка, на передній план виходить старе протиріччя між реальними і номінальними грошима, а найвидатніші вчені світу намагаються розгадати таємницю грошей.

Ціна на золото в будь-який конкретний момент часу залежить не тільки від попиту і пропозиції на нього, але також від передбачуваної купівельної спроможності грошей в сьогоденні і майбутньому. Після закінчення Другої світової війни, долар США став загальновизнаною основою міжнародних платежів, і такі товари, як золото, продовжують котируватися в доларах. Коли долар слабшає, ціни на золото, як правило, ростуть, тому що за ту ж унцію потрібно заплатити більше доларів. Який вплив може зміна процентної ставки в США, яка, по суті, відображає вартість долара? Давайте спробуємо з'ясувати.

Акції і золото

16 грудня 2015 року Правління Федерального резерву США вперше за майже десять років підвищило процентну ставку (червона точка на рис. 1). Як відреагували ціни на золото? У день оголошення про це рішення, ціни на золото (позначені на малюнку як GLD) різко підскочили, але потім відбулася швидка корекція.

Мал. 1. День прийняття рішення

Реакція золота на підвищення відсоткової ставки Федеральним резервом США 16 грудня 2015 р

Спочатку сплеск, потім - швидка корекція.

Якщо хочете побачити поведінку ціни на золото в порівнянні з ринком акцій (позначений на малюнку як SPY), погляньте на рис. 2 (червоні точки і еліпс вказують на дату, про яку ми говоримо).

Мал. 2. Золото і акції

Чи є кореляція між ціною на золото і акціями?

На перший погляд - так, але треба розбиратися, справжня вона чи ні

З початку 2016 року ціни на золото росли, явно вказуючи на кореляцію з американським ринком акцій.

Але чи дійсно це так, чи тільки здається? Давайте подивимося на графік на рис. 3, де зображені GLD і SPY.

Мал. 3. При найближчому розгляді

Ринок акцій з початку року по 11 лютого 2016 впав. Це супроводжувалося зростанням цін на золото (сильна негативна кореляція, зазначена еліпсом).

Коли ціни на золото росли, спекулянти хотіли його купувати, що призвело до різкого ралі спотових і ф'ючерсних цін, які успішно подолали позначку 1200.

Фондовий ринок падав з початку року до 11 лютого, що супроводжувалося зростанням цін на золото (сильна негативна кореляція, позначена еліпсами). Чим більше росли ціни на золото, тим паче затято жадібні спекулянти хотіли його придбати, що ініціювало різке ралі спотових і ф'ючерсних цін на золото, які успішно перетнули позначку 1200.

Але потім, коли фондовий ринок розвернувся в бік ралі, золото продовжувало зростати (друга половина графіка на рис. 4), а ф'ючерсні контракти найближчого місяця постачання встановили річний High на позначці близько 1288 (GLD закрився на 121. 5 10 березня 2016 г.). Це було в той день, коли президент Європейського Центрального банку Маріо Драгі оголосив про подальше урізання відсоткових ставок при одночасному збільшенні програми монетарного пом'якшення.

Червоними крапками відзначені ціни 11 лютого 2016 та 10 березня 2016 року. Як можна помітити, 11 лютого 2016 р короткостроковий рух ціни по SPY і GLD (що почався на початку цього місяця) вказувало на зміцнення сильної негативної кореляції. Але до 10 березня 2016 р негативна кореляція вже змінила курс і втратила силу.

Мал. 4. Немає нічого непорушного

Навіть після початку ралі на ринку акцій, ралі по золоту тривало. До 11 лютого 2016 р короткострокові (з початку місяця) руху SPY і GLD показали зміцнення негативної кореляції, але до 10 березня 2016 року вона змінила напрямок і втратила силу

Кількома днями пізніше, в момент завершення зборів FOMC 16 березня 2016 року (червона точка і еліпс на рис. 5), голова Федерального резерву Джанет Йеллен свою миролюбну позицією і не підвищенням ставки не розчарувала ринки. Як відреагували ціни на золото?

Мал. 5. Нестабільна історія

У березні 2016 року, коли Федеральний резерв США вирішив залишити процентні ставки без зміни, реакція ринку показала відсутність сильної взаємозв'язку між напрямками руху акцій і золота

На рис. 5 видно ціновий тренд, що почався відразу після Low ринку акцій 11 лютого 2016 р

Цей графік знову показує нам відсутність стійкої, сильною і помітною взаємозв'язку між напрямками руху цін SPY і GLD, не кажучи вже про періоди часу поблизу важливих для ринку подій. Можливо, інвестори масово використовували золото для хеджування своїх позицій в акціях, але до теперішнього часу вже очевидно, що потенційно сильна кореляція між акціями і золотом є нестабільною.

Як торгувати цей взаємозв'язок

Тепер, коли ми зрозуміли основу структури ціни на золото, давайте подивимося, як можна це розуміння перетворити в гроші на своєму торговому рахунку Крім покупки фізичного золота, можна торгувати цей метал за допомогою ф'ючерсних контрактів або в складі таких біржових продуктів, як GLD.

Щоб не вдаватися до стратегій, заснованих на складних обчисленнях ймовірностей, давайте трохи глибше розберемося з GLD. Цей біржовий фонд (ETF) підтримується Всесвітньою радою по золоту (WGC). Зауважимо, що ETF - одна з різновидів біржових продуктів. GLD - це цінний папір, який торгується на біржі і відстежує ціну на золото. Кожна акція (технічно - "блок") являє собою одну десяту частину унції золота. Теоретично, оскільки в ETF в будь-який час можуть створюватися нові блоки, максимальний розмір такого фонду не обмежений. Більш того, емітент може зберігати прив'язку ціни ETF до ціни на золото за рахунок випуску або викупу акцій. Можна також торгувати опціонами на GLD, в тому числі - тижневими.

Трейдеру торгівля золота (через ETF і ф'ючерси) може здатися вкрай простий грою. Але насправді, цей ринок дуже глибокий, багатий і підступний. Припустимо, ви прогнали всі свої математичні моделі і провели технічний аналіз. Вони показали що ціна на золото зустріне опір на рівні 3. 65% від поточної ціни. Ви віддаєте перевагу торгувати золото за допомогою ETF GLD, який зараз котирується по 118.61 $. Оскільки ваша модель передбачає, що ціна має обмеження зверху на рівні 122.94 $ (118.61 * 1.0365), то ви, залишаючи невеликий простір для похибки, тримайте в умі рівень опору 123 $. Це - ваша короткострокова мета на наступний тиждень.

У вас немає на руках базових акцій GLD, а ваша модель передбачає, що рух вгору до 123 $ буде лише тимчасовим. Добре було б в такій ситуації продати 100 акцій GLD по 123 $ і відкупити їх пізніше. Але сьогодні ніхто не купить у вас ці акції по 123 $, оскільки на ринку їх можна купити по 118. 61 $. Що робити? На подив, вихід є! Ви можете продати опціон Колл з ціною страйк 123 $ і терміном виконання в п'ятницю наступного тижня. Так як ви продаєте опціон, то отримуєте премію. Припустимо, що в нашому випадку ви можете отримати премію в розмірі 20 $ (тобто, 0.20 $ * 100, оскільки мультиплікатор опціонів дорівнює ста).

Таки чином, ви уклали контракт на продаж GLD по 123 $ (в день виконання опціону, якщо він дійде до цього рівня або перевершить його) і отримали за це премію. Якщо ваша модель виявиться точною, і ціна GLD не торкнеться рівня 123 $ або не перевищить його до моменту погашення в п'ятницю, то ви не продасте GLD по 123 $, але "без будь-якого ризику" заробите певну суму у вигляді премії за опціон.

І ви думаєте: "Чому б не продати 10 опціонів Колл і не отримати 200 $ (20 $ * 10), або ще краще - продати 100 опціонів Колл і отримати 2000 $ (20 $ * 100)? Якби це було так просто! коли ви продаєте в шорт опціон Колл, то повинні розмістити маржинальне забезпечення в грошовій формі (детальний розрахунок наведено на рис. 6, але конкретні цифри слід дізнаватися у брокера). Таким чином, для кожного проданого в нашому випадку опціону Колл, ви повинні мати депозит Проте 1953 $ на торговому рахунку у свого брокера. Якщо звернути увагу на наведений розрахунок, то, чим вище цін GLD, тим сильніше маржинальні вимоги зростають в реальному часі, поки ваша шортовая позиція ще відкрита.

Рис. 6. Розрахунок маржі

При продажу опціонів Колл потрібно мати на рахунку маржинальне забезпечення в грошовому вигляді

Таким чином, для 10 проданих опціонів вам доведеться зарезервувати 19 532 $, а за 100 опціонів - 195 320 $. Припустимо, що ви - досить заможний трейдер, і гроші для вас - не проблема. Чи існують в такому випадку ризики, пов'язані з масштабуванням шортовой позиції з 10 до 100 опціонів Колл? Безумовно, існують. Зрештою, без ризику не отримаєш винагороди! Давайте розглянемо бичачий сценарій. Припустимо, що ви продаєте непокритий опціон Колл (тобто у вас на руках немає базових акцій GLD). Передбачувальна здатність будь-якої моделі недосконала. Що станеться, якщо в момент покриття опціону в п'ятницю ціна GLD вистрілить вгору до 128 $ (яким би малоймовірним ні здавалося така подія з точки зору вашої моделі) і закриється там? Тепер ваш опціон Колл - "в грошах", оскільки ціна закриття GLD вище, ніж ваша ціна страйк 123 $. Ваш опціон буде виконаний, якщо ви не закриєте відкриту позицію.

Натомість кожного опціону Колл, який ви продали, тепер у вас є 100 акцій GLD в шорт по 123 $. Якщо ви продали 10 опціонів, то маєте 1000 акцій GLD в шорт за ціною 123 $, при тому, що GLD вже фактично торгується по 128 $. Таким чином, ви залишаєтеся з позицією, збиток по якій складає 5000 $ ((123-128) * 1000). Вам доведеться прийняти цей збиток і рухатися далі або зберегти шортовую позицію в надії на те, що ціна зробить корекцію, і ви зможете вийти з меншим збитком. У будь-якому випадку, вам доведеться несолодко. Тепер уявіть, що було б, якби ви продали 100 опціонів: у вас було б 10000 акцій в шорт і збиток по 5 $ на кожній акції, що в сумі становить 50 000 $. Вражаюча цифра! На рис. 7 показані виплати по шортовим опціонах Колл на дату погашення.

Мал. 7. Окупність опціону Колл в шорт при експірації

На кожен проданий опціон Колл ви отримуєте в шорт100 акцій GLD по 123 $.

Але якщо GLD торгується вище 123 $, ви залишитеся зі збитками.

Якщо на дату експірації GLD закриється нижче 123 $, опціон завершиться втратою вартості. Ви отримуєте премію

При кращому розвитку подій, якщо на момент погашення в п'ятницю ціна GLD закриється нижче позначки 122 $, ваші опціони виявляться "без грошей" і завершаться втратою вартості. Якщо ви продали 100 опціонів, то отримана за них премія в розмірі 2000 $ поповнить ваш рахунок. Всього за сім торгових днів, інвестиція (з урахуванням маржі) в розмірі 195 320 $ принесе вам прибутковість 1. 02% за період перебування в позиції. Перерахуйте цю прибутковість на рік!

Тепер звернемося до ведмежому сценарієм. Припустимо, ваша модель також передбачила, що, при ведмежому розвитку подій, ціна на золото не впаде більш ніж на 2. 23% від поточного рівня. Якщо GLD зараз торгується по 118.61 $, то розрахункова нижня межа ціни становить 115.97 $.

Можна було б просто торгувати фінансовий контракт, який дозволить вам монетизувати цей прогноз. Ви можете продати опціон пут з виконанням наступної п'ятниці за ціною страйк 115 $ (з допуском на похибка), отримавши премію 16 $ (0. 16 $ * 100) за кожний проданий опціон. Оскільки ви тепер - професіонал по опціонах, то вже знайомі з маржинальними вимогами, наведеними на рис. 6 (2027 $ за один Пут, 20 272 $ за 10 Пут і 202 720 $ за 100 проданих опціонів Пут) і пам'ятайте про ризику їх використання. Продаючи Пут, ви ризикуєте отримати позицію по акціях, якщо GLD закриється нижче вашої ціни страйк 115 $. Важливо пам'ятати, що саме покупець має право виконати опціон, а не продавець Не можна одночасно зберегти тістечко і з'їсти його - ви отримали премію за опціон, тому повинні відмовитися від деяких прав.

Щоб уникнути зайвих пояснень, малюнку 8 наведено P/L рахунки і ціну беззбитковості для позиції з опціоном Пут в шорт на дату погашення (червона лінія позначає збиток, зелена - зароблені гроші).

Мал. 8. Окупність опціону Пут в шорт при експірації

Якщо ви продаєте Пут по 115 $, то ризикуєте отримати позицію, якщо GLD закриється нижче ціни страйк.

Показані P/L і ціна беззбитковості для позиції Пут в шорт при експірації.

Червона лінія - збиток, зелена - прибуток

Окупність спреда

Давайте зупинимося і на секунду задумаємося про ці дві угоди.

У першому випадку ви продали опціон Колл по 123 $ (цю ціну можна розглядати як стелю, нижче якого ваша угода буде прибутковою), а в другому - продали опціон Пут з ціною страйк 115 $ (це - "стать", вище якого ваша угода буде прибутковою). Дати погашення в обох випадках однакові. Ви відкривали обидві ці угоди, тому що очікували, що в розглянутий період ціна GLD ходитиме в діапазоні від 115 $ і 123 $. По суті, ви продали якийсь спред опціонів, який називається "Стренгл" для рейнджевого сценарію. На дату погашення, окупність шортового Стренгл буде виглядати, як показано на рис. 9.

Мал. 9. Окупність Стренгл в шорт при експірації

Продавши Колл по 123 $ і продавши Пут по 115 $ з однаковою датою виконання, отримаємо спред, який називається "стренгл" для рейнджевого сценарію

Тепер ви можете торгувати не тільки прісними односторонніми опціонами, а піднятися на більш високий рівень опціонних спредів, які застосовуються для управління ризиками та підвищення прибутковості.

А ще є ф'ючерси на золото

Якщо ви торгуєте ф'ючерси, то можете віддати перевагу працювати безпосередньо з ціною на золото у вигляді ф'ючерсів на золото (і опціонів на ф'ючерси), тому що GLD, як і інші ETF, припускають додаткові комісії, що стягуються емітентом і призводять до різниці в динаміці цін між ETF і ф'ючерсами.

На малюнку 10 наведено графік, який ілюструє ціну GLD в порівнянні з ціною ф'ючерсів на золото (кореляція за 12 місяців по 24 травня 2016 року становить 99. 5%).

Мал. 10. GLD і ф'ючерс на золото

Ще одна можливість для торгівлі золотом - ф'ючерси на золото і опціони на ці ф'ючерси.

Як видно, ціна GLD і ціна ф'ючерсу на золото мають високу кореляцію

І все-таки, воно блищить

Оскільки ми говоримо про торгівлю золотом, варто враховувати, що, хоча ціни з початку 2016 року перебували у вузькому діапазоні, і поки ще не було гідних цього металу руху, золото все ж не втратило свого блиску. Воно продовжує торгуватися як "світові товарні гроші", а також служить посередником при валютних розрахунках, сховищем цінності, порятунком від інфляції, а для багатьох інвесторів - безпечною гаванню, де можна сховатися від негативного впливу процентних ставок. Зрештою, можна сміливо стверджувати, що золото не перестало бути впливовим чинником світової економіки. Навчитися прибутково торгувати ф'ючерсами на золото і іншими фінансовими інструментами можна на курсах для трейдерів від компанії United Traders