Як пережити біль від втрати грошей

Уиии, час психологічної статті з дуже оригінальною назвою. Як же люблять "фахівці" в цій справі переливати з пустого в порожнє. Нудить читати однакові рецепти в інтернеті, написані копирайтерами по 30 ре за тисячу знаків. Як же багато психологічних опусів доводиться вивчати трейдеру в надії знайти там якісь методи, що врятують і від внутрішнього азарту, і від нестерпного болю всередині, коли ти втрачаєш гроші.

Я прочитав силу-силенну цих книг, дивився вебінари відомих психологів і можу вам сказати точно - шкода втраченого часу. Психологічні поради в більшості випадків надають ефект, коли людині з відірваною тільки що рукою наклеюють зверху пластир і, розраду, гладять по голові. Причому з багатозначним виглядом і проникливим загляданням в очі.

Чудово, ви мені дуже допомогли, спасибі. В результаті, довелося самому, з нуля розробляти психологічний арсенал, що дозволяє впоратися з самим собою. Бо надії на сторонні методи зазнали краху. Все нісенітниця і марення. Тому я поділюся парочкою особистих напрацювань. Можливо, вони комусь знадобляться.

Психологія - справа індивідуальна, але все ж ми якось знаходимо способи не відразу вбивати один одного, а хоча б поговорити в процесі. Так що простір для дискусії та емпатії таки присутня.

Але перш, давайте обіллємо помиями існуючі методи. Все ж це обожнюють, правда? Я от дуже. Штовхнути якогось авторитету під зад, ммм.. сладенько.

Психологія: ідіотські методи

Окей, my dear friends, давайте візьмемо рандомних статтю з американського профільного журналу Psychology Today, що називається "Six mindful strategies to recover from shock of loss" або ж "Шість ефективних прийомів, як відновитися після удару долі". Мається на увазі будь-який удар: втрата родича, улюбленого собаки, коханка пішла до одного, Путін не буде переобиратися в 2018, ми втратили гроші в бо або форексі, розбитий улюблений келих пива.

Шість методів, пропонованих сертифікованим психіатром, виглядають наступним чином. Курсивом виділено сам рецепт, звичайним шрифтом мій коментар.

1. Знайдіть підтримку

Не намагайтеся впоратися зі своїм горем поодинці. Попросіть допомоги у друзів, духовних лідерів, груп підтримки і професіоналів.

- Дим, привіт. Слухай, тут така справа.. я втратив в цьому * раном БО всю зарплату. Дружина реве, погрожує розлучитися. Дітей годувати нічим, коротше.. допоможи, а?

- Вибач, бро, тут інший дзвінок, ща передзвоню (гудки в трубці).

Ніякі друзі і "духовні лідери" (це що ще за маячня) в разі втрати коштів на ринку не допоможуть. Чи не займуть вони грошей, не зроблять вони і допомоги психологічної. Потерпілий в такій ситуації миттєво зрозуміє, наскільки на нього всім начхати.

Вони позлорадствуют, ось так це буде. О, вони не скажуть вам це особисто в очі. Їх голос прозвучить співчутливо, але в очах буде читатися "ну ти і лошара", а також "Боже, яке щастя, що я не такий ідіот, як цей Дурацькі, що потрапив в своє бінарне казино".

Родичі обіллють презирством, друзі розчиняться, духовні лідери під мантри стрясут грошенят, "групи підтримки" - взагалі анекдотично, "професіонали" заберуть ще більше грошей і нічим не допоможуть. Щире здатні поспівчувати лише інші практикуючі трейдери, і то - досить поверхово, бо у самих проблем вистачає.

Нікому ти не потрібен. Ні ти, ні твої прикрості. Дякую за розкішний, абсолютно даремний і нікчемний рада якогось клоуна, що ніколи не перевіряв його на практиці.

2. Сядьте в тиші і все обміркуйте

Не важливо, наскільки вам боляче. Сядьте і тихенько запитайте себе: "У мене в житті були і інші проблеми, як же я з ними впорався? " Використовуйте минулий досвід, щоб знайти в собі мужність і силу. Розберіться, як використовувати колишні методи знову.

Ще одна порада від людини, що нічого в житті не втрачав. Люди розбивають головами монітори в разі втрати (часто не своїми). Біль від втрати грошей - неймовірна сильна.

Страшенно прикро, шкода себе, ти ненавидиш весь світ, всіх хто тебе втягнув у це, тебе буде розривати про ненависть до себе і оточуючих. На очі будуть накочувати сльози часом, захочеться ревіти, як маленькій дівчинці. Все буде. Будуть запої, будуть безглузді дії, будуть дні і місяці в емоційній прострації, коли ти нічого не хочеш.

А рішення, виявляється, елементарне - сісти спокійно і щось там згадати. Мабуть, варто згадати, як ви начистили пику минулого "професіоналу", що дав такий божевільний і абсолютно відірваний від життя рада.

Рефлексувати і щось там згадувати можна лише через місяці після травми - але не в процесі! Чи не коли біль в самому розпалі! Ця рада настільки ж абсурдний, як і попередні.

3. Довіряйте вашій внутрішній силі

Раз ви зрозуміли, що вже переживали такі удари долі раніше, залишається лише довіритися собі - адже ви зможете пройти і через поточні проблеми.

О, дійсно. Пройти-то я зможу (напевно), але як же виглядає процес породження "довіри до себе". Технічно. Я стою перед дзеркалом і переймаюся довірою до цієї пиці, що тільки що спустила весь дохід за півроку?

Дармоїди психологи завжди дають загальні, абсолютно відірвані від життя поради, оскільки поняття не мають про практичні кроки.

Як "зробити" цю довіру до себе? Як сформувати? Саме? Що мені робити, щохвилини? Нічого, природно. "Професіонал" пообіцяє це розповісти на особистій консультації за $ 100 за прийом, чи не так.

4. Навчіться концентруватися навіть з почуттям нестерпного горя

Коли хвилі болю і безпорадності втратять первісну гостроту і глибину, пройдіть крізь біль, повільно, глибоко вдихаючи. Це дозволить сконцентруватися і поверне вас в реальність.

Глибоко дихайте і все пройде. Пластир від всього і справді добре допомагають.

5. Уявіть своє нове життя

Хоч вам зараз і боляче, спробуйте уявити і створити в своїй свідомості нове, інше майбутнє.

Ммм, яке ж майбутнє мене чекає. Без грошей, без надії, з болем в серці, без кар`єрних перспектив, з огидою до себе і світу навколо, бо в самий момент втрати грошей біль гостра, як ніколи.

Вам в живіт встромили кривої, тупо заточений ніж і ви.. уявляєте при цьому нове, сяюче майбутнє. Скажімо, сиджу я якось біля річки з гронами своїх кишок на руках, що випали з діри в животі. Перегукуються цвіркуни, сонце відблискує на очеретяних листі, хлюпається вода і дитячий гомін чується вдалині.

Яка ідилія. І ще один психологічний прийом, що викликає питання - психічно чи осудний геній, що його написав.

6. Практикуйте заспокоєння розуму

Займаючись заспокійливими практиками, такими як медитація, йога або прогулянки на природі, пам`ятайте, що ваша втрата - циклічна, як пори року. Навіть коли на дворі зима, ми знаємо, що вона неминуче стане влітку. Навчіться проходити через найважчі часи.

Чорт, а я все чекав, коли ж з`явиться гребаной йога. І медитація. Прям після втрати депозиту я неодмінно сяду в дурну позу з важким видом, а потім встану на голову і зроблю пару розтяжок.

"Заспокоєння розуму", твою мать.

Це не працює

Ці поради в незліченних варіаціях попадуться вам часто-густо. Вони:

  • марні абсолютно;
  • вони взагалі не працюють;
  • вони жодного разу нікому не допомогли;
  • люди що їх радять, ніколи особисто не застосовували їх на практиці;
  • в них немає ніякого реального змісту.

Я намагався, правда. Коли ненависть і жалість до себе з`їдали мене зсередини, гастрит посилювався в 5 разів (шлунок хворів так, що я підозрював виразку), в горлі стояв сильний кому (відчував його фізично, як пухлина), я правда намагався.

Робити все це лайно. Переконувати себе, переконувати. Представляти що все зміниться, що попереду у мене ще є якесь майбутнє, що не всі скінчено.

Що треба заспокоїтися, сприймати це логічно і холодно. Що треба бути циніком. Що на цьому ринку все втрачають, тому що вони лохи, як і ти, але ти впораєшся, а вони ні.

Що це буває з усіма. Що ти не один такий кретин і на ринках мільйони кретинів як ти були в аналогічній ситуації (ось тобі і група підтримки). Що тебе не підтримують друзі і родичі, ну і пішли вони всі в зад. Що чортові брокери наживаються з таких ідіотів як ти, але ти їм помститися.

Що ти впораєшся з цим і підеш далі. Що ти будеш суперменом по ходіння по граблях і все одно доб`єшся своєї мети. Що ти типу такий ссанимі Роккі, настільки крутий, що побігаєш 20 хвилин екранного часу і станеш чемпіоном. Але..

Ніякі логічно вибудовані спроби переконати себе не допоможуть.

Всі психологічні поради збудовані на прийомі, що ви берете логічну частину своєї свідомості і протиставляєте її емоційної.

Душа рветься на шматки, а ви говорите з нею, як дорослий з ридаючим дитиною. Ну все добре, ну потерпи, ти такий сильний хлопчик.

Батьки знають - поки хлопчик не виплаче своє горе (або не зжене його на сусідському дітях, стукнувши якомога болючіше, пов для більш активних), ніякі батьківські спроби здолати емоції логікою не допоможуть.

Емоції в сто крат сильніше. Логіка працює лише потім - коли вони вщухнуть, але вона нічим не допоможе в процесі. Більш того, не особливо допоможе і після, оскільки отримана емоційна травма нікуди не зникає - а залишається усередині, просто знімається її гострота, не більше. Ці шрами бліднуть, але вони залишаються з нами назавжди.

Якщо перепереконання та інші примітивні теоретичні прийоми не допомагають, що ж допоможе, якщо взагалі? Дещо таки є.

Етап 1: гострий

По-перше, не треба шукати ексклюзивного і гарантованого способу пережити першу, саму гостру, емоційну фазу втрати.

Його нема. Душа буде хворіти, ми будемо ревіти і це нормально. Безглуздо корчити з себе мужика і ні сльозинки з очей, куди розумніше як давньогрецькі герої - ридати в три струмки. Тоді не було культу "мужика" і герої тамтешніх міфів ридали як нинішні дівчинки підлітки, бо абсолютно не соромилися своїх почуттів.

Можна пити, можна бити, можна робити що завгодно - і ви все одно зробите це. Той, хто тисне в собі це почуття, просто заганяє його глибше - повірте, воно вилізе потім, в самий невідповідний момент і в 10-кратному розмірі.

Той, хто не виплакав своє горе як слід - в наступний раз отримає набагато більший удар, що здатний зламати остаточно.

Тому в найгострішу фазу можна робити що завгодно, щоб її зняти. Без лімітів. Хіба що не варто вдаватися до методів з кримінальними наслідками (але можна, якщо висока ймовірність, що покарання не буде). Напийтесь, обдолбанного в мотлох, розбийте що-небудь, замовте повію і зігнати на ній найкращі почуття - це те, що роблять реальні трейдери на Уолл Стріт. А чи не лицеміри казкарі, які нібито "переживають втрати", мрійливо споглядаючи свій пупок.

Хитрувати перед собою, розповідати що добре/погано, не допоможе. Бачили наслідки у тих, хто програв гравців в казино? Спробуйте їм порадити "присісти і гарненько все обдумати". Є ймовірність, що це буде остання порада, яку Ви дасте.

Гостру фазу просто треба пережити - як завгодно, бажано, без позбавлення себе життя. Якщо останнє пройдено успішно - чудово. Розбийте про чиюсь голову монітор і, заспокоївшись, ви будете готові до наступного етапу. Монітор потім докупити новий.

Етап 2: переосмислення

Етап переосмислення прийде тоді, коли ви будете до нього готові і гострота емоційної болю буде знята. Швидше за все, всередині вас утворюється зяюча порожнеча і беземоційний поле, байдужість до всіх і всього.

Так і повинно бути, більш того - це добре і означає, що ви прекрасно впоралися з першим етапом. Короче і як слід викинувши назовні все негативні емоції, а не старанно закопавши їх усередині.

Коли порожнеча всередині почне потихеньку заростати, прийде час дещо зробити, а саме: сконструювати новий погляд на світ, в нашому випадку - на світ трейдингу.

Заростання емоційної діри, до слова сказати, допомагають маленькі життєві радощі. Перекусити улюбленої вкусняшки (немає такої прикрості, що я не міг би заїсти пельмешками або пюре з оселедцем і зеленим горошком), прогулятися по улюблених місцях, з`їздити на рибалку, валятися всі вихідні з улюбленою книгою, покататися на велосипеді або роликах.

У кожного є цей рецепт, і ви його прекрасно знаєте. Він нічим не допоможе в гостру фазу, зате чудово відпрацює після нього.

Коли це відбулося і діра почала заростати, саме час створити новий світ. Як ми пам`ятаємо, переконувати себе не треба.

Не треба себе "лікувати словами". Пам`ятайте славний радянський фільм, де дівчина стояла перед дзеркалом і повторювала "Я найчарівніша і найпривабливіша"? "Я найталановитіший трейдер", - вимовлена ​​перед дзеркалом 20 раз подібна фраза змусить лише відчути себе ще більшим ідіотом.

Нам потрібно щось інше - а саме, зовсім інший погляд на жорстокий світ, в якому ми опинилися. Створюється таке розуміння поступово і неспішно. Буде потрібно лише заново усвідомити, куди це вас занесло і забути все те, що ви думали про трейдингу, коли про нього вперше почули.

Іншими словами, потрібно викинути всі старі психологічні установки і створити нові.

Особисто у мене їх дві основних - з їх допомогою я і пройшов всі свої невдачі і знаю, вони допоможуть пройти нові. Які обов`язково будуть, а моя дупа буде горіти знову і знову, бо в трейдингу безпомилкових героїв не існують в природі.

Ці психологічні матриці у кожного свої, тому особисто мої можуть комусь стати в нагоді, а комусь ні. Це розуміння глибоке і безумовне. Це цілий світоглядний комплекс. Вистражданий і обдуманий. Ви неминуче знайдете особисті, душевно вам близькі світи, варто лише задатися таким питанням.

Процес не сильно відрізняється від аналогічного, коли ти розумієш, що твій близький друг - мудак. Або що ти не такий розумний, яким собі здавався (а то і зовсім повний кретин). Що твоя дівчина - корислива і самолюбна дура. Що твій улюблений актор - лицемір, кривляються на камеру, а співак лише видає звуки горлом. Що твої батьки просто цинічно тебе використовують.

Що все взагалі не так, як тобі здавалося. Світ в такі моменти перевертається з ніг на голову, а все звичне стає невідомим, чи не так? Так чи. І після цього, як-то переживши це, ти абсолютно інакше дивишся на світ, чи не так? Саме так.

Нескінченність перспектив

Це розуміння для мене основне, найголовніше, найдорожче, сильне. Моя справжня дороговказ, то що допомагала мені навіть в цілковитій емоційної дупі (і згладжувала біль першого, гострого етапу).

Уявімо собі людину. У нього, скажімо, зарплата 20, 30, 40 тисяч рублів. Питання: які глобальні, абсолютні перспективи чекають його в життя?

У самому практичному плані. Наприклад - чи можна очікувати хоча б подвоєння його зарплати, бажано в доступному для огляду майбутньому? Скажімо, 2-3 роки?

"О, звичайно немає, що це за робота така", вигукне більшість. Так це так. Неприємний секрет кар`єрних перспектив в тому, що стрибнути вище голови вкрай складно. Зазвичай, дійшовши до якогось рівня, ти впираєшся в стелю і раптом розумієш - твоїх навичок і умінь більш категорично недостатньо. Скільки б ти не сидів і не гробив здоров`я на офісному стільці, ти хоч згвалтує себе там, але не зможеш розраховувати на кардинально іншу винагороду за свою працю.

Спочатку ти ще сподіваєшся. Потім розчаровуєшся. Далі настає апатія. А з нею - і повне усвідомлення безперспективності подальшого кар`єрного розвитку в твоєму житті.

Я теоретично розумів, що, напевно, можна щось змінити в корені. Знайти більш високооплачувану нішу, піти туди, зробити те.. ми всі так думаємо, правда? І як, знайшли? Змогли?

Нічерта ми не змогли. Якісь цілеспрямовані генії здатні, але переважна більшість людей на це не здатне, занадто титанічні зусилля потрібні. А всі сили з`їдені жалістю до себе, нескінченними життєвими турботами, пеклом в новинах останніх років і всім тим, що формує наше життя.

У перспектив є стелю. У нього вперлися наші батьки, в нього вдарилися ми, з ним зіткнуться наші діти.

Це незручна правда, про яку воліють не думати. Але вона саме така.

Поки ти не потрапляєш в трейдинг.

Збільшення зарплати з 40 до 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян порадує, але.. як щодо збільшення до 6 мільйонів рублів? 60 мільйонів? 600 мільйонів? Стійте-стійте, зупиніть це безумство. Таких зарплат не буває, якщо тільки ви не Сечин.Або що?

Або якщо ви не трейдер.

На ринках - і я говорю про всіх ринках - беттінгових (БО, ставки, спред-беттинг), валютних (форекс, ф`ючерси, опціони, свопи), фондових (акції, облігації, індекси, фонди), кріптовалютних (монети, Майнінг, ICO) - стеля всіх цих і безлічі інших ринків неозорий.

Одне тільки глибоке розуміння, що стеля там куди більше, ніж можна досягти в окремо взятій життя, особисто мені розкриває всі психологічні двері.

З яким усвідомленням хочеться жити - що ти ніколи не заробиш навіть жалюгідні 200 тисяч рублів на місяць або що є цілком відчутний шанс заробити будь-які суми? Зрозуміло що шанс не дорівнює гарантованої можливості, але він є На відміну від будь-якої роботи він не просто існує - він гранично реальний і знаходиться прямо за кнопками торгового терміналу

Я відчуваю це почуття кожен раз, коли дивлюся на свої торгові термінали, на самих різних ринках. Я ніколи не відчував аналогічного почуття на роботі. Ніколи. Підсвідомо я завжди усвідомлював що є дуже близький стелю, вище якого мені не стрибнути. Але тільки в трейдингу я пізнав..

Це почуття, що стелі немає взагалі.

Мені немає, куди упиратися. Це як з в`язниці вийти в чисте поле. Не важливо, що я втратив або заробив. Я перебуваю там, де немислимо виявитися в звичайному житті. Перебуваю в місці, де натурально можливо все, причому не теоретично - а гранично практично. Сьогодні і завтра і завжди.

Всього кілька вдалих інвестиційних рішень і ти пробиваєш ногою бар`єр, куди впираються люди і не можуть подолати все своє життя. Кілька вдалих інвестиційних років і можна зробити стан. Яке зможеш. Крихітна, маленьке.. посередній.. на що старанності вистачить.

Значить стелі немає. Значить соціальні перспективи, це ось що:

А трейдинг, це ось:

Я пишу дані рядка з цим же почуттям, намагаючись його передати. Ложки немає. Стелі немає. Бар`єрів немає. На світових ринках немає ніяких лімітів, в які можна впертися. Завжди є куди рости. Можна нескінченно розширювати свої можливості, свої ринки, навички, знання і вміння. Свій капітал. Можна заробити що завгодно, коли і де завгодно.

Можливо все. Перспективи нескінченні.

З цього розуміння випливає і моя друга психологічна матриця, а саме..

У ринку гроші не втрачаються

Якщо ви втратили всю получку в гаманці, то вам її ніхто не поверне. Якщо ви втратили роботу, то поки не знайдете нову, грошей вам не бачити.

Якщо я втратив гроші на цю операцію в ринку то.. то я зможу заробити їх в новій. В будь-який момент. Хоч зараз. Або завтра. Коли захочу. Або коли зможу.

Ця можливість існує завжди. Безперервно. У будь-яку секунду.

А раз так.. то що, по суті, відбувається? Якщо я стою у нескінченного, невичерпного грошового джерела, то.. як переливання в нього і Зачерпивание з нього можна взагалі вважати втратою і набуттям чогось?

До цього розуміння я прийшов не відразу, але потім, поступово, воно стало частиною моєї особистості і успішно вбудуватися в мої моральні імперативи.

Гроші не втрачаються. Чого переживати? Ось же вони, за кнопками. Втративши високооплачувану роботу, я втрачу все - бо шанси знайти таку ж, в падаючої економіці, самі знаєте, мінімальні. Будуть потрібні найчастіше місяці принизливих пошуків з резюме в зубах і виляючим хвостом, як у побитого собаки. Возьмітеее мене, я хорошіііій...

Для ринку цього не потрібно. Гроші доступні в безлімітних обсягах в будь-який момент. Потрібно лише взяти їх. Так, це зажадає праці і то, не завжди. Дивлячись про які гроші йдеться. Бо можна пасивно інвестувати в фондові індекси, що неспішно обганяють банківські депозити, раз на рік відкриваючи графік. А можна щодня ризикувати і вкладатися з великим плечем в волатильні активи, з шансом зірвати солідний куш.

Можна робити що завгодно. Дотримуючись ризики, можна робити це як завгодно довго. Так що ж тоді втрачається?

При втраті роботи губляться:

  • Віра в себе;
  • перспективи;
  • самоповагу;
  • позитивне ставлення друзів і родичів.

Втрачається багато що. А що втрачається з втратою $ 100 в валютному ринку з оборотом в 5 трильйонів на добу? З втратою однієї кріптомонеткі в ринку обсягом 100 мільярдів? З втратою вартості 10 акцій в ринку з оборотом в трильйони?

Всі світові ринки мають неймовірну ємність, мінімум десять разів перевищує світовий ВВП. Наприклад, номінальний обсяг світового ринку деривативів становить.. 1. 5 квадрильйона доларів Пробуйте набрати цю суму на калькуляторі. Ти можеш зачерпнути з них стільки, наскільки вистачить твоїх талантів. Тих самих талантів, яких не вистачить, навіть якщо тотально спалити себе на роботі, навіть якщо з ретельністю вилизати все начальницькі промежини, щоб банально подвоїти жебрацьку вітчизняну зарплату.

Нескінченність перспектив. Гра з нульовою сумою, коли гроші не втрачаються і не заробляються, а просто переливаються з однієї ємності в іншу. Простір вічно перетікають одна в одну фінансових потоків, де нічого не зникає і нічого не з`являється. Де все змінюється і все незмінно. Де можливо все, будь-які чудеса - вони існують. Чи не в книгах. В реальності. Прямо тут і зараз. Прямо в терміналі.

Всього 2 цих ключових розуміння повністю змінили мій погляд на ринки і допомогли впоратися з чим. З психологічним лімітом депозиту, з острахом відкривати позиції, з нетерпінням, образою, бажанням помститися ринку і брокерам.

Вони не зробили мене незворушним гуру ринку, але подарували досить, щоб я міг продовжувати цим займатися все своє життя. Бо що наносяться ринком шрами мене вже не зупинять, адже вони не смертельні і навіть недостатньо болючі. Вони були такими і.. немає. Більше немає. І ніколи ні. Бо більше немає світу, де таке було можливим.

У новому світі нескінченних грошових потоків і неозорих фінансових перспектив є лише ти і нескінченне час - в межах твого життя - на взаємодію з цими потоками.

Тут ніхто не скаже, що тобі вже 40 і ти занадто старий, щоб знайти роботу. Що ти не досить розумний. Що у тебе немає зв`язків. Що ти народився не в тій родині або країні. Що у тебе не той колір шкіри. Не те віросповідання. Чи не ті політичні уподобання. Чи не той прикус зубів, колір очей, розмір біцепсів або обхват талії.

Тут взагалі з тобою ніхто не розмовляє. Ніхто не насміхається, ніхто не хвалить. Ринок - він як Солярис в однойменному романі Лема. Дає якісь сигнали, часом особистого властивості (і лише тому, що ти сам так їх сприймаєш), але.. глибоко байдужий по своїй суті. Бо незбагненний. І пізнавати його у всій глибині зовсім не треба - це неможливо - досить лише зрозуміти дещо. Щось, що дозволить тобі вийти моральних і фінансових переможцем в цьому спілкуванні людини з безбережністю.

Далі

І далі, і далі. Варто переосмислити свій погляд на ринки, на світ навколо і раптом все змінюється. Не відразу це відбувається. Поступово, потрібен час і досвід, особливо досвід болючий.

Але це змінює людей. Їх погляди змінюються не тільки на ринки - вони переосмислюють свої відносини з батьками, родичами і подружжям, змінюється їх світогляд на політику і вже тим більше економіку (перегляд будь-якого економічного ТВ перетвориться в шоу чистіше КВН).

Вони знаходять свіжий, місцями дуже цинічний, а місцями нескінченно легкий і сміхотливий погляд на навколишню дійсність. Все змінюється, але насправді залишається таким же - просто змінюється реципієнт.

Саме свідомість, сприймає те, що раніше приносило біль, принесе зовсім інші емоції - допитливість, радість, передчуття, інтерес, біль. І біль теж, але і вона буде вже зовсім іншої властивості. Спортивна біль, знайома біль. Звичний друг, який вказує на необхідність перепочити, а не на бажання розкрити собі вени.

У підсумку, зміниться все.

Але далеко не для всіх

Більшість до цих змін не дійде, це теж я можу сказати точно. Просто вони здаються набагато раніше, на етапі гострого болю і відмовляються повертатися до того, що цей біль викликає. Цілком зрозуміла реакція - уникати речей, що здатні дарує настільки гостре, часом нестерпне мука.

Ті ж, хто зміг з цим впоратися і пережив свої вражаючі опіки, адаптуються, змінюють погляд на світ (змінюються як соціальні істоти і як трейдери) і починають нове життя. Їх небагато, але всі вони - за своїм видатні люди. Нескінченно цікаві в спілкуванні, бо їм доступна глибина почуттів на основі пережитого, що немислима для поверхневого і тому банального, сірого людини, який утік від перших труднощів в свій звичний, рутинний маленький світ.

Бігай, що не бігай, а від себе не втечеш. Життя наздожене. Вона завжди наздоганяє, від неї не сховатися.

Змінюйся

Я не знаю нікого, хто досяг би тут успіху (в будь-якій формі), не змінившись. Переважна більшість вважає, що можна залишитися в комфортному костюмі своєї особистості і зробити ринок своїм "другом". Цього не буде. Ми знаємо статистику - цього не буде для більш ніж 90% учасників будь-якого ринку.

Вони не зможуть. А ти зможеш? На це питання крім тебе відповідати нікому. Рад теж питати немає, у кого, кожен - абсолютно кожен - проходить цей шлях індивідуально. Часом так, що ворогу не побажаєш, але проходить. Кожен тут проходить через свій персональний пекло і щось знаходить в ньому, чи ні - і тоді йде з цим пеклом всередині. Лише змінившись, помінявши своє світосприйняття, можна поглянути на ринки інакше і знайти свій підхід до них.

Я також вважаю, що це неможливо зробити спеціально. Всі психологічні тренінги на цю тему цілковита і непроглядна нісенітниця. Не можна "змусити" себе з іншого боку. Це буде не так. Все станеться крім твоєї волі. Просто ринок вдарить тебе, сопляка і наївного Идиотика, що прийшов сюди з райдужними мріями, настільки сильно, що зламає. Або майже зламає. Лише ті, хто встане після одного удару, другого, третього, лише ті в результаті зрозуміють, що удари палицею по пиці - це круте навчання, а не прокляття чи покарання. І скористаються ним за призначенням.

Усвідомлюють, що ж саме ринок хоче їм сказати. І надалі будуть торгувати зовсім не ринок - а своє розуміння ринку, що народиться в ході боротьби з ним.

Кожен трейдер з досвідом стає частково філософом, почасти психологом. Це нерідко погано позначається на сімейному житті, бо по іншому дивишся на людей поруч з тобою і часто в негативному світлі, бо більше самообман не спрацьовує. Це теж частина розплати за обраний шлях. Що, втім, в більшості випадків призводить до нових, приголомшливим змін.

Ось це, в моєму розумінні, і є шлях, як пережити втрату грошей і не зійти з розуму при цьому. Метод, як отримати найцінніший урок в житті і направити його на особистісні зміни. Переосмислити себе і "світ-у-собі", розраховувати на особисту свободу та нескінченність.

Бо ніяких кордонів більше немає. І не буде.

Dixi